چند درصد از سود نیمه دوم سهام عدالت واریز می‌ شود؟

چند درصد از سود نیمه دوم سهام عدالت واریز می‌ شود؟

یک مقام آگاه گفت: تنها 30 درصد از نصفه باقیمانده سود سهام عدالت واریز می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 شرکت‌های سرمایه‌پذیر در اواخر سال 99 به میزان 50 درصد واریز شد و قرار شد 50 درصد دوم از این سود عملکرد بعد از عید 1400 به حساب سهامداران عدالت که 49 میلیون نفر هستند واریز شود. حتی صحبت‌هایی بر این بود که در ماه مبارک رمضان و یا حداکثر عید فطر 50 درصد دوم سود سهام عدالت به حساب سهامداران عدالت واریز شود.

خبرنگار ما در این زمینه از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پیگیری کرد و این گونه کسب اطلاع کرد که تاکنون حدود 30 درصد از سود سهام عدالت مربوط به 50 درصد باقیمانده واصل شده و هنوز 20 درصد از سود باقیمانده شرکت‌ها به حساب این شرکت واریز نشده تا بین سهامداران عدالت تقسیم شود.

همچنین پیش از این حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفته بود از 36 شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت 29 شرکت برای عملکرد سال 98 خود سود شناسایی کرده که باید بین سهامداران عدالت چه در روش مستقیم یا غیرمستقیم بین سهامداران توزیع شود که بر این اساس با توجه به تلاش فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی 50 درصد از این سود که واصل شده بود قبل از عید به حساب سهامداران واریز شد.

البته قانون تجارت در این زمینه ایراداتی دارد از جمله اینکه قانون تجارت می‌گوید برای عملکرد شرکت‌های بورسی در یک سال مالی می‌توان تا تیرماه سال بعد مجمع برگزار کرد و در صورت شناسایی سود و تصویب در مجمع می‌توان تا 8 ماه بعد از آن این سود را به حساب سهامداران واریز کرد.

بنابراین یک شرکت سهامی عام عملا طبق قانون می‌تواند تا یک سال سود کسب شده عملکرد شرکت خود را نزد خود نگه داشته و بعد از آن همان مبلغ سود را با وجود کاهش ارزش پول که بر اثر تورم اتفاق می‌افتد، به حساب سهامداران چه سهامدار حقیقی و یا حقوقی و چه سهامدار عدالت باشد، واریز کند، بر این اساس سود عملکرد سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 باید حداکثر تا پایان اسفند 99 واریز شود.

شرکت‌های سرمایه پذیر در سایه نبودن متولی مشخصی برای سهام عدالت این سودها را نزد خود نگه داشته و حتی جواب نامه نگاری‌های فراوان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مبنی بر وصول این سود و واریز به حساب سهامداران عدالت به صورت متمرکز را نمی‌دهند.

در این زمینه یک مقام آگاه، ‌گفت: با توجه به پراکنده بودن و زیاد بودن مشمولان سهام عدالت، باید همه سودها واصل شود و به صورت همزمان به حساب دارندگان سهام واریز شود، اما چون تا کنون از 50 درصد دوم سود سهام عدالت فقط 30 درصد واصل شده، ‌احتمالا این 30 درصد واریز می‌شود و 20 درصد سود سهامداران عدالت در شرکت‌ها می‌ماند.

به گفته وی، لازم است از مقامات بالاتر مانند وزیر اقتصاد و یا رییس‌جمهوری در این زمینه وارد شود تا سود اندک و پراکنده سهامداران عدالت که نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر مانده است را هرچه زودتر وصول کنند و به حساب سهامداران عدالت که از دهک‌های کم‌درآمد جامعه هستند، واریز شود.

درحال‌حاضر 49 میلیون سهامدار عدالت در 26 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی سهامدار هستند، که از این تعداد حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم یعنی توسط خودشان را انتخاب کردند و حدود 30 میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم یعنی مدیریت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را برگزیدند.

هدف از توزیع سهام عدالت بین مردم تحقق شعار عدالت اجتماعی که از شعارهای اساسی انقلاب اسلامی بود، بین دهک‌های کم‌درآمد و پایین جامعه به شمار می‌رود، اما متاسفانه در دولت بعدی با سهام عدالت به خوبی رفتار نشد و برگه‌های یک میلیون تومانی سهام عدالت که از سال 1384 بین مردم توزیع شد، بعد از 10 سال به آنها گفته شد از این مبلغ تنها 532 هزار تومان از محل سود شرکت‌ها واصل شده و بقیه سهام عدالت به نام دولت مصادره شد.

اکنون که نوبت واریز سود سهام عدالت رسیده است، شرکت‌های سرمایه‌پذیر با وجود نامه‌نگاری‌های فراوان از واریز سود مردم کم‌درآمد و پراکنده خودداری می‌کنند.

همچنین با توجه به زیان پیاپی بورس که از اواسط مرداد سال گذشته شروع شد، مردم از سرمایه‌گذاری در بورس ترسیده‌اند و خودداری می‌کنند. در حالی که ماندن مردم در بورس به نفع اقتصاد ملی از بابت تقویت پس‌انداز ملی و کمک به تولید در شرکت‌های بورسی اثر دارد، اما رفتار مدیران با مردم و سهامداران هر روز آنها را فراری می‌دهد که این به هیچ وجه به نفع کشور و اقتصاد نیست.

همچنین 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت نیز از قرار وعده‌های داده شده دولتی قرار است در قالب یک هلدینگ سرمایه‌گذاری ایرانیان در بورس وارد شده و همه 49 میلیون سهامدار عدالت چه در روش مستقیم یا غیرمستقیم سهامدار این هلدینگ شوند که البته این هم هنوز محقق نشده است. درحال‌حاضر از 31 شرکت سرمایه‌گذاری استانی برای مدیریت سهام مشمولان در روش غیرمستقیم مجمع نوبت اول برای 18 شرکت برگزار شده که با توجه به الکترونیکی بودن و عدم اطلاع رسانی کافی و عدم برخورداری سهامداران عدالت از فناوری‌های الکترونیکی میزان مشارکت در این مجامع زیر یک درصد بوده و عملا هیچ کدام از این مجامع به حدنصاب قانونی 50 درصد بعلاوه یک سهامدار نرسیده است.

بنابراین مجامع همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نوبت دوم کشیده می‌شوند. از طرفی سهام عدالت بعد از 15 سال در ابلاغیه 9 اردیبهشت سال 1399 از سوی مقام معظم رهبری آزاد شد و قرار بر این بود که تا یک سال کل این سهام کاملا آزاد شود و در اختیار سهامداران قرار گیرد، یعنی برای مدیریت مستقیم در پرتفوی آنها قرار گیرد، اما تاکنون فقط 60 درصد از سهام عدالت آزاد شده و 40 درصد هنوز در گرو دولت قرار دارد که البته ریزش پیاپی شاخص بورس مانع از آزادسازی 40 درصد باقیمانده سهام عدالت شده است.

local_offerبرچسب‌ها:
آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در جریان معاملات امروز

آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در ...

ارزش سبد سهام عدالت امروز به 9 میلیون و 892 هزار تومان رسید. این رقم نسبت به دیروز 71 هزار تومان افزایش و 0٫72 درصد رشد داشته است.

TejaratNews.com/
آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت باز هم آب رفت

آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت باز هم آب رفت

با توجه به روند نزولی شاخص بازار، ارزش سهام عدالت در جریان معاملات امروز (18 فروردین) افت کرد و به 11 میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/

آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت

آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت تا کجا کاهش می‌یابد؟

آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت تا کجا کاهش می‌یابد؟

سهام عدالت در روند معاملات امروز (22 فروردین) در کنار حرکت نزولی شاخص، همچون روند یک هفته گذشته با افت قیمت همراه بود.

TejaratNews.com/
عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت چقدر کم شد؟

عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت چقدر کم شد؟

در جریان معاملات بازار سهام در هفته سوم فروردین 1400 شاخص بازار حدود 30 هزار واحد کاهش پیدا کرد و ارزش سهامم عدالت افت کرد.

TejaratNews.com/

آخرین صورتحساب سهام عدالت / افت بورس بلای جان سهام عدالت شد

شاخص سازان سهام عدالت را بالا کشیدند/ ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

شاخص سازان سهام عدالت را بالا کشیدند/ ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات امروز، ارزش سبد سهام عدالت با رشد بیش از 4 درصدی حدود 372 هزار تومان نسبت به روز قبل رشد داشت.

NabzeBourse.ir/
صورتحساب هفتگی سهام عدالت هفته آخر اردیبهشت / سهام عدالت 201 هزار تومان کاهش یافت

صورتحساب هفتگی سهام عدالت هفته آخر اردیبهشت / سهام عدالت 201 هزار ...

صورت حساب هفته آخر اردیبهشت ماه 1400 سهام عدالت نشان می‌دهد این سبد 201 هزار تومان نسبت به هفته گذشته افت قیمتی داشته است.

TejaratNews.com/

آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز اول خرداد / ارزش سهام عدالت کمتر از 10 میلیون تومان شد

فروش سهام عدالت 3 میلیون نفر/ چقدر سود سهام عدالت پرداخت شد؟

فروش سهام عدالت 3 میلیون نفر/ چقدر سود سهام عدالت پرداخت شد؟

براساس گزارش‌ها در پایان سال 99 بالغ بر 4300 میلیارد تومان سود سهام عدالت میان خانوارها توزیع شد و همچنین بیش از 3 میلیون نفر سهام عدالت خود را فروختند.

TejaratNews.com/
چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | اهداف قیمتی شبندر کجاست؟ افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟ "مبین" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی "فزرین" صورت‌های مالی 12 ماهه منتشر کرد فروکش هیجانات قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول

در حال بارگیری...