سرمایه گذاری حوزه انرژی باید افزایش یابد

سرمایه گذاری حوزه انرژی باید افزایش یابد

تضاد فاحشی بین قیمت انرژی و قیمت واقعی آن وجود دارد، در کشور‌های اطراف قیمت انرژی بسیار بالاتر است و سرمایه‌گذاری بیشتری نیز در این حوزه شکل می‌گیرد و حتی در حوزه انرژی‌های پایدار مثل انرژی خورشیدی و بادی سرمایه‌گذاری‌های بسیاری انجام می‌شود.

حسن رضایی پور، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، درباره ابلاغیه شرکت توانیر که حاکی از کاهش بار صنایع فولاد و سیمان از میانه خرداد ماه الی شهریور ماه است را مورد بررسی قرار داد.

وی در پاسخ به تاثیر این سهمیه بندی بر تولید و تبعات آن چنین بیان کرد: متاسفانه چندسالی است که با مشکلات مربوط به انرژی مواجه هستیم، به خصوص امسال که با راهبرد‌های بازدارنده می شد که هیچ مشکلی در این رابطه نداشته باشیم، اما متاسفانه چنین نشد. اقتصاد ما شوربختانه درگیر کمبود‌هایی متعددی، چون مسکن، خودرو و حتی کالا‌های اساسی است. ریشه اکثر این کمبود‌ها را می توان معضل دستوری بودن قیمت‌گذاری دانست که حالا حوزه انرژی نیز در رابطه مستثنی نیست. این کمبود‌ها هم به ضرر تولیدکننده و مصرف کننده است و در صورت مالی‌های شرکت‌ها نیز نمود پیدا خواهد کرد. ما بایستی به سمتی پیش برویم که سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی را به وفور شاهد باشیم. قطعا شرکت‌هایی، آمادگی در این رابطه خواهند داشت، اما برای امسال نمی توان زیاد امیدوار بود.

وی در رابطه با علل عدم سرمایه‌گذاری تصریح کرد: ما کشوری هستیم که در حوزه انرژی از منابع ارزان قیمتی بهره می بریم یعنی سوخت‌های فسیلی، از طرفی با قیمت‌هایی در این صنعت سروکار داریم که صرفه اقتصادی چندانی برای سرمایه‌گذار ندارد. زیرا همانطور که پیش‌تر اشاره نمودیم قیمتگذاری دستوری می تواند ایجاد فرصت و انگیزه برای تولیدکننده و چه سرمایه‌گذار را از بین ببرد.

در واقع تضاد فاحشی بین قیمت انرژی و قیمت واقعی آن وجود دارد، در کشور‌های اطراف قیمت انرژی بسیار بالاتر است و سرمایه‌گذاری بیشتری نیز در این حوزه شکل می گیرد و حتی در حوزه انرژی‌های پایدار مثل انرژی خورشیدی و بادی سرمایه‌گذاری‌های بسیاری انجام می‌شود. پس به صورت خلاصه میتوان گفت بخاطر عدم صرفه اقتصادی برای سرمایه‌گذار بابت قیمت‌های مطرح شده و به علاوه استفاده صرفا از انرژی ارزان قیمت، ما خلا در این حوزه را شاهد هستیم.

رضایی پور در رابطه گفته اخیر وزیر نیرو حول محور آمادگی رشد 25 درصدی ظرفیت تبادلی برق بیان داشتند: در ادامه گفته دلایل مطرحه بابت عدم اشتیاق سرمایه‌گذاران که گفتیم؛ حرکت به سمت و سویی که باعث شود صادرات انرژی به شهر‌های مرزی داشته باشیم و به نحوی این دسته تبادلات مستحکم‌تر باشند، مسبب ایجاد توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذار خواهد بود. هرچند بایستی دید این طرح عظیم بیان شده از جانب وزیر نیرو به چه صورت در دستور کار قرار خواهد گرفت. اگر مقصود وزیر نیرو چنین باشد که سهم عمده‌ای برای سرمایه‌گذار خصوص اختصاص داده و بعد به تبادلات پرداخته خواهد شد، در این صورت بسیار مفید و اثربخش می تواند باشد. اما اگر همین حالا بخواهند اقداماتی انجام داده آن هم بدون در نظرگیری هدف جذب و سوق سرمایه‌گذاران میتوان بیان داشتد که تناقض خالص خواهد بود.

افتتاح 5000 واحد در بافت فرسوده/ افزایش 80 درصدی صدور پروانه در بافت‌ها اندونزی صادرات ال‌ان‌جی را محدود می‌کند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی امکان دسترسی سریع به 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین‌المللی پول خبر خوب رییس بانک مرکزی / 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین المللی در دسترس قرار می گیرد قیمت سنگ آهن وارداتی چین کاهش یافت هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است طرح وام قرض‌الحسنه "آفتاب" بانک سینا رونمایی شد بیش از 47 هزار تن میلگرد در بورس کالا به فروش رسید بهره برداری از 5 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران باوجود تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا گواهینامه CARES در ذوب آهن اصفهان تمدید شد قیمت خودرو در بازار آزاد -11 خرداماه 1402+جدول تولید گروه صنعتی ایران خودرو از مرز 100 هزار دستگاه عبور کرد تقویت برند فولاد هرمزگان در دنیا با اجرای طرح‌های توسعه‌ای واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد/ می‌توانیم به این زودی منتظر واردات باشیم؟ قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ خبرهای خوب اقتصادی در راه است بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا/ تقویت بانکداری بین‌الملل بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا / تقویت بانکداری بین‌الملل برای... دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد فوری؛ از شنبه یارانه این افراد افزایش می یابد سود غول نفتی روسیه 45 درصد رشد کرد روسیه عامل رشد 225 درصدی انتقال پنهانی نفت در دریا قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ تایر‌های درآمدزایی مجتمع صنایع لاستیک یزد در راه صادرات اجاره خانه در شهرک اکباتان چند؟ / اجاره سوییت 43 متری ماهی 16 میلیون تومان دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین سرمایه گذاری با برنامه در بازار سودآور است/ آغاز شیب ملایم صعودی از نیمه دوم خرداد ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد اپلیکیشن‌های اندرویدی حامل جاسوس افزار 421 میلیون دفعه دانلود شدند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟ قیمت بلیت هواپیما برای عتبات پرواز کرد ابزار جدید بورس تهران؛ بدون ریسک سود کنید بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه از محل احداث... این اقدام همه جوره به نفع بورس است ویدیویی که ثابت می‌کند، چیپس کیلویی 500 هزار تومان است! استفاده از ابزار مالیات برای کنترل اجاره خانه پشت پرده تعطیلی کارخانه قدیمی «داروگر» / از زمزمه ورشکستگی در سال 96 تا ورشکستگی قطعی در 1402 خبر فوری دولت برای حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران به دستور وزیر کار؟ این خودروی تمام برقی در ایران تاکسی می‌شود؟/عکس