مشکل جدید خریداران خودروی صفر

مشکل جدید خریداران خودروی صفر

دردسرهای خرید خودروی صفر تمامی ندارد، محدودیت سه ماهه برای دریافت سرویس‌های اولیه از زمان دریافت خودرو در نمایندگی‌های مجاز در روزهایی که شهروندان با محدودیت تردد شبانه مواجه هستند، مشکل جدید این روزهاست.

به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها که به دلیل تداوم روزهای قرمز و نارنجی کرونایی در کشور، محدودیت‌های تردد همچنان ادامه دارد، مالکان خودروهای نو با دردسر اتمام مهلت مراجعه به نمایندگی برای دریافت سرویس اولیه، مواجه هستند.

داستان از این قرار است که وزارت صنعت، معدن و تجارت اردیبهشت سال گذشته و در راستای کاهش سوداگری در بازار خودرو، سقف زمانی بابت دریافت سرویس اولیه در نظر گرفت.

طبق این مقررات، شهروندان از زمان دریافت خودرو خود از شرکت‌های خودروساز تا سه ماه فرصت داشتند برای دریافت سرویس‌های اولیه به نمایندگی‌های مجاز مراجعه کنند.

بر این اساس، آنهایی که در این بازه زمانی اقدام دریافت سرویس اولیه نمی‌کردند، گارانتی خودروی‌شان باطل می‌شد. وزارت صمت این قانون را برای کاهش سوداگری و دلالی در بازار خودرو وضع کرد.

از آنجاکه شرط دریافت سرویس اولیه، پیمایش حداقل هزار کیلومتری است، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواست از این راه، شهروندان را به استفاده از خودرو و احتکار نکردن آن ترغیب کند. این در حالی بود که بعدها در آماری که مسيولان صمت ارايه دادند، مشخص شد نصف شهروندان دریافت‌کننده خودرو از شرکت‌های خودروساز، برای دریافت سرویس اولیه به نمایندگی‌ها مراجعه نکرده‌اند.

درباره نصف دیگر نیز قابل اثبات نبود که اولا دلیل مراجعه، قانون وزارت صمت بوده و ثانیا پس از دریافت سرویس اولیه، خودروها دوباره و در راستای افزایش قیمت، راهی پارکینگ نشده‌اند.

هرچه بود، عدم دریافت سرویس اولیه توسط نصف شهروندانی که خودرو از شرکت‌های خودروساز تحویل گرفته بودند، نشان می‌داد قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت چندان بازدارنده سوداگری و دلالی در بازار خودرو نبوده است.

هرچند مسيولان وزارت خود این آمار را اعلام کردند، با این حال در ادامه به جای اینکه آن را به دلیل عدم کارآیی و تاثیرگذاری قابل قبول، لغو کنند، بازه زمانی‌اش را تغییر دادند.

بر این اساس، مهلت مراجعه به نمایندگی‌ها برای دریافت سرویس اولیه خودرو به 5 ماه افزایش یافت. این تغییر زمانی نیز سبب نشد شهروندان زیادی به استفاده از خودروی دریافتی خود ترغیب شوند، اما وزارت صمت همچنان بر اجرای این طرح اصرار دارد. حالا مشکلی که برای مصرف‌کنندگان واقعی خودرو پیش آمده، محدودیت پیمایش در دوران کرونا است.

در حال حاضر بیش از دو ماه است که کشور درگیر با سویه وحشی کرونا –دلتا- است و از همین رو تردد در جاده‌ها‌ و خیابان‌های کشور محدودیت دارد.

طبق قانون، محدودیت تردد شبانه در کشور همچنان اجرا می‌شود و شهروندان بین ساعت 22 تا سه بامداد حق تردد ندارند و در صورت تخلف، جریمه خواهند شد. همچنین مسافرت بین شهرهای قرمز و نارنجی نیز جریمه 500 هزار تا یک میلیون تومانی را در پی دارد. در این شرایط، شهروندانی که خودروی صفر خود را تحویل گرفته و برای دریافت سرویس اولیه (در راستای باطل نشدن گارانتی) باید حداقل هزار کیلومتر پیمایش داشته باشند، با مشکل محدودیت تردد مواجه‌اند.

در واقع ممکن است به دلیل محدودیت‌های کرونایی، برخی شهروندان نتوانند به پیمایش حداقل هزار کیلومتری دست پیدا کنند. بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است اجرای قانون مدنظر وزارت صمت، با لحاظ کردن محدودیت‌های کرونایی صورت گیرد و مثلا روزهای قرمز از مهلت پنج ماهه برای دریافت سرویس اولیه، کسر شود تا حق شهروندان ضایع نشود.

از طرفی، ثابت شده وضع چنین قوانینی تاثیر چندانی روی کاهش دلالی و سوداگری در بازار خودرو ندارد و ریشه‌های التهاب را باید مسايل دیگری جست‌وجو کرد.

با این حساب، حتی اگر وزارت صمت قانون موردنظر را حذف کند، چیزی را از دست نخواهد داد و حداقل دغدغه مصرف‌کنندگان واقعی برای باطل نشدن گارانتی خودروهای‌شان برطرف شود.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

ابلاغیه جدید وزارت صمت درباره سیمان

ابلاغیه جدید وزارت صمت درباره سیمان

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که هر گونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع است.

TejaratNews.com/
پیشنهاد وزارت صمت به صنایع / چه زمانی برق‌تان را قطع کنیم؟

پیشنهاد وزارت صمت به صنایع / چه زمانی برق‌تان را قطع کنیم؟

وزارت صمت اخیرا در نامه‌ای به صاحبان صنایع اعلام کرده است که زمان قطع برق کارخانه خود را تعیین کنید! دبیر انجمن سیمان با اعلام این خبر گفت: برق صنایعی همچون سیمان، مدیریت شده قطع می‌شود.

TejaratNews.com/
عقب نشینی صحیح وزارت صمت از قیمت گذاری دستوری

عقب نشینی صحیح وزارت صمت از قیمت گذاری دستوری

روز گذشته مجدد وزیر صمت درخصوص گرانی سیمان و فولاد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد سوال از سوی نمایندگان قرار گرفت.

EghtesadOnline.com/
افزایش ناگهانی قیمت خودرو و پاسخگو نبودن معاونان وزارت صمت و شورای رقابت!

افزایش ناگهانی قیمت خودرو و پاسخگو نبودن معاونان وزارت صمت و شورای...

افزایش ناگهانی قیمت خودرو و پاسخگو نبودن معاونان وزارت صمت و شورای رقابت!

BourseNews.ir/
وزارت صمت: مردم کالایی که گران است را نخرند!

وزارت صمت: مردم کالایی که گران است را نخرند!

عباس قبادی، معاون وزیر صمت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم گفت: اگر میوه گران است، نخرید، سزای گران‌فروشی نخریدن است!

Bartarinha.ir/
جهت‌گیری کلی وزارت صمت، حمایت از بورس و تقویت عرضه در این بازار است

جهت‌گیری کلی وزارت صمت، حمایت از بورس و تقویت عرضه در این بازار اس...

سعید زرندی گفت: جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.

EghtesadOnline.com/
شکایت جامعه سهامداران از وزارت صمت در مورد شیوه نامه فولاد

شکایت جامعه سهامداران از وزارت صمت در مورد شیوه نامه فولاد

مصوبه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت به جای حمایت از صنعت فولاد به عنوان یکی از اصلی‌ترین صنایع ارزآور کشور، منع صادرات را ایجاد کرده و با سوزاندن این فرصت طلایی و الزام فولاد‌سازان به عرضه کل تولید خو...

BourseNews.ir/
لزوم ثبات رویه در سیاست‌های وزارت صمت/ وعده شمش 10هزار تومانی قابل اجرا نیست

لزوم ثبات رویه در سیاست‌های وزارت صمت/ وعده شمش 10هزار تومانی قابل...

سید جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا، گفت: وزارت صمت یک قیمت را هدف قرار داده و به نظرش...

EghtesadOnline.com/
وزارت صمت مورد هجمه‌ی رانت‌خواران است

وزارت صمت مورد هجمه‌ی رانت‌خواران است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت وزارتخانه خط مقدم است که موردهجمه همه رانت خواران، مفسدان و ویژه خواران قرار گرفته است.

Bartarinha.ir/
وزارت صمت طبق قانون امکان اعلام نرخ به بورس کالا را ندارد

وزارت صمت طبق قانون امکان اعلام نرخ به بورس کالا را ندارد

معاون عملیات بورس کالا با بیان اینکه رویه کارشناسی وزارت صمت برای تعیین قیمت پایه مشخص نیست، گفت: علاوه بر اینکه این مساله به قوام بورس آسیب می زند؛ اعلام نرخ از سوی این وزارتخانه قانونی نیست.

TejaratNews.com/
وزارت صمت طبق قانون، امکان اعلام نرخ به بورس کالا را ندارد

وزارت صمت طبق قانون، امکان اعلام نرخ به بورس کالا را ندارد

معاون عملیات بورس کالا با بیان اینکه رویه کارشناسی وزارت صمت برای تعیین قیمت پایه مشخص نیست، گفت: علاوه بر اینکه این مساله به قوام بورس آسیب می زند، اعلام نرخ از...

EghtesadOnline.com/
بورس‌کالا تابع قوانین بازار‌سرمایه یا وزارت صمت

بورس‌کالا تابع قوانین بازار‌سرمایه یا وزارت صمت

بورس کالا، تابع قوانین بازار سرمایه، زیرمجموعه سازمان بورس و وزارت اقتصاد است و وزارت صمت، نمی‌تواند بورس کالا را ملزم به اجرای تصمیمات خود کند. به این ترتیب تصمیم نهایی در این زمینه با شورای عالی بور...

BourseNews.ir/
بورس کالا زیر بار دستور وزارت صمت نرفت

بورس کالا زیر بار دستور وزارت صمت نرفت

مداخله دستوری در قیمت‌گذاری فولاد به شورای عالی بورس ارجاع داده شد.

EghtesadOnline.com/
دوباره به نام مستضعفان، به کام سوداگران/ وزارت صمت برای افزایش اختیارات در تنظیم بازار تلاش می‌کند

دوباره به نام مستضعفان، به کام سوداگران/ وزارت صمت برای افزایش اخت...

شنیده‌ها حاکی از آن است که نمایندگان مجلس از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته‌اند که برای جلوگیری از افزایش قیمت فولاد و سیمان برنامه‌‎‌ای ارايه دهد، اما وزیر در...

EghtesadOnline.com/
ثبت‌نام مسکن ملی خبرنگاران و هنرمندان از 31 شهریور کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد

در حال بارگیری...