پیش‌بینی اتفاقات متفاوت در بورس / ارزش کدام سهام پس از مذاکرات رشد می‌کند؟

پیش‌بینی اتفاقات متفاوت در بورس / ارزش کدام سهام پس از مذاکرات رشد می‌کند؟

امروز قرار است مذاکرات مهمی در وین انجام شود. در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و احیای برجام، کدام سهام در بورس ارزشمند خواهند شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز قرار است مذاکرات مهمی در وین انجام شود. در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و احیای برجام، کدام سهام در بورس ارزشمند خواهند شد؟

در همین مورد گروه مدیریت سرمایه فاینوست درباره تاثیر برجام بر گروه‌های بورسی تحلیلی را در تجارت‌نیوز منتشر کرده و به پیش‌بینی بورس پس از مذاکرات پرداخته است.

در این تحلیل که نوشته ارشان پاخیریان، تحلیلگر بازار سرمایه است، اشاره شده: کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، از درجه بالایی از بی‌ثباتی متغیرهای کلان اقتصاد برخوردار هستند. در این کشورها نرخ ارز، قیمت سهام و سایر متغیرهای مهم کلان نسبت به اقتصادهای پیشرفته و صنعتی بیشتر در حال نوسان بوده و این نوسانات نیز به نوبه خود محیط نامطمينی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده و باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران نتوانند به سهولت و با اطمینان بیشتر در مورد سرمایه‌گذاری آتی تصمیم‌گیری کنند.

در ادامه این تحلیل آمده است:

با اتمام دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و انتخاب جو بایدن به عنوان ريیس جمهور ایالات متحده آمریکا،انتظارات برای بازگشت آمریکا به برجام افزایش پیدا کرد.

همان‌طور که می‌دانیم در دوران پسابرجام به علت تحریم‌ها، شاهد افزایش قیمت دلار نسبت به ریال بودیم که این اتفاق اثرات مختلفی بر اقتصاد کشور و بازار های مالی از جمله بازار سهام گذاشت.

با نگاهی به گذشته و بررسی و تحلیل آن درمی‌یابیم که به طور کلی، افزایش نرخ دلار باعث رشد شاخص کل بورس شده و این اتفاق ناشی از همبستگی بازارها در بلندمدت است اما شدت تاثیر آن بر صنایع مختلف با توجه به ماهیت آنها متفاوت است.

البته این نکته حايز اهمیت است که این رشد و بازدهی بورس و شرکت‌های بورسی باید نسبت به نرخ تورم تعدیل شود و با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان اذعان داشت که برخی از صنایع و شرکت‌های بورسی نسبت به افزایش نرخ دلار متضرر شده‌اند.

پیش‌بینی اتفاقات متفاوت در بورس

حال با توجه به انتظارات برای بازگشت به برجام و در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، ما شاهد اتفاقات کاملا متفاوتی بر اقتصاد کشور و بازار سهام خواهیم بود.

با لغو تحریم‌ها و افزایش ورود ارز به کشور، به طبع نرخ ارز کاهش خواهد یافت که این کاهش نرخ ارز تاثیرات چندگانه‌ای بر گروه‌های مختلف بورسی خواهد گذاشت.

به گزارش تجارت‌نیوز در ادامه این تحلیل آمده است: همان‌طور که اشاره شد، نرخ ارز رابطه مستقیم با بازار سرمایه دارد و کاهش نرخ ارز به طور کلی باعث افت شاخص کل در کوتاه‌مدت خواهد شد که یکی از دلایل مهم این اتفاق، کاهش ارزش دارایی‌های شرکت‌ها به سبب کاهش نرخ ارز خواهد بود. البته باز هم باید نرخ تورم را در نظر بگیریم و مقدار افزایش و کاهش دارایی‌ها و ارزش شرکت‌ها را نسبت به آن تعدیل کنیم.

شرکت‌ها و صنایع مختلف بازار سهام، با توجه به فعالیت،ماهیت،صادرات و واردات محور بودن تاثیر متفاوتی از نرخ ارز دریافت می‌کنند.

از جمله گروه‌های بورسی که از احیای برجام و کاهش نرخ ارز منتفع می‌شوند، صنعت مالی به ویژه گروه بانکی و بیمه هستند. یکسان نبودن تاریخ سررسید مطالبات و تعهدات بانک‌ها و بیمه‌ها و تغییرات نرخ ارز باعث می‌شود که این دو گروه در معرض ریسک قرار بگیرند.

برای مثال با بازگشت مجدد برجام بسیاری از پول‌های بلوکه شده بانک‌ها در خارج کشور تحویل داده خواهد شد،بدهکاران ارزی بانک‌ها که توان پرداخت بدهی خود را نداشتند حال با کاهش نرخ ارز می‌توانند بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کنند و ریسک نکول بانک‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاهش نرخ ارز تاثیرات مثبتی بر بازپرداخت تسهیلات ارزی بانک‌ها می‌گذارد. از طرف دیگر ارزش ریال افزایش پیدا کرده و مطالبات ریالی بانک‌ها و بیمه‌ها نسبت به پرداختی‌ای که درگذشته داشته‌اند با ارزش‌تر می‌شود. این کاهش نرخ ارز بر بانک‌هایی که تراز ارزی منفی دارند و بدهی ارزی زیادی دارند، به مراتب تاثیر مثبت بیشتری میگذارد.

تاثیر مذاکرات بر شرکت‌های صادرات‌محور

در ادامه این تحلیل منتشر شده در تجارت‌نیوز اشاره شده: از آنجایی که درصد قابل توجهی از بازار سرمایه شرکت‌های صادرات‌محور هستند و در اکثر مواقع رشد نرخ ارز باعث رشد سودآوری این شرکت‌ها می‌شود پس قطعا نرخ ارز یک عامل مهم برای بازار سرمایه است. حال سوال به وجود می‌آید که آیا کاهش نرخ ارز در اثر برجام بر بازار سرمایه باز هم تاثیر منفی خواهد گذاشت؟

در صورت تایید برجام ما شاهد کاهش نرخ ارز در کشور خواهیم بود اما موضوع مهم این است که کاهش نرخ ارزی که از برجام نشات می‌گیرد بر صنایع بورسی ایران چقدر تاثیر خواهد گذاشت؟

در نگاه اول شاید کاهش نرخ ارز به نفع یکسری صنایع صادراتی ما نباشد و بتواند منجر به کاهش سودآوری این شرکت‌ها شود، اما اگر برجام اجرا شود صنایع صادراتی ما از نظر مقدار فروش پتانسیل صادراتی مناسب‌تری پیدا خواهند کرد و می‌توانند با مقدار فروش بالاتر نسبت به سال‌های گذشته درآمدهای بیشتر و طبعا سود مناسب‌تری کسب کنند، پس نکته‌ای که وجود دارد کاهش نرخ ارزی که در اثر برجام شکل بگیرد نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود و می‌توان گفت که کاهش نرخ ارز در اثر برجام مانند کاهش نرخ ارز در گذشته برای بازار سرمایه نگران‌کننده نخواهد بود.

برجام بر چه صنایعی تاثیر خواهد گذاشت؟

یکی از صنعت‌هایی که همیشه مورد توجه بازار بوده و از برجام نیز تاثیر خواهد گرفت صنعت خودرو خواهد بود. صنعت خودرو تا حدودی وابسته به واردات قطعات خواهد بود و برجام می‌تواند تا حد مناسبی مشکلات واردات قطعات برای شرکت‌های خودرویی را بر طرف کند.

یکی دیگر از مشکلاتی که در این سال‌ها صنعت خودرو با آن مواجه بوده، موضوع قطع همکاری شرکت‌های خودروسازی خارجی با شرکت‌های ایرانی و خارج شدن این شرکت‌ها از بازار ایران بوده است که با انجام شدن برجام می‌توان امیدوار به بازگشت شرکت خودروسازی خارجی به بازار ایران و همکاری آنها با شرکت‌های داخلی بود. موضوعات مطرح شده تاثیرات مثبت برجام بر صنعت خودرو بود.

یکی دیگر از مواردی که در دوران تحریم وجود دارد این است که شرکت‌های ایرانی به دلیل وجود تحریم‌ها محصولات خود را با قیمت پایین‌تری نسبت به قیمت‌های جهانی به‌فروش می‌رسانند، اگر برجام شکل بگیرد این امید است که نرخ فروش محصولات شرکت‌های ایرانی به قیمت‌های واقعی خود نزدیک‌تر شود.

مطالعه بیشتر: اخباری که امروز برای معامله‌گران اهمیت دارد
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است.

Sena.ir/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قانون گره معاملاتی کارایی ندارد قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست جهش 203 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی

در حال بارگیری...