خرید تضمینی گندم افزایش یافت

خرید تضمینی گندم افزایش یافت

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام شکسته شدن رکورد سال گذشته خرید گندم از کشاورزان در پایان چهارمین ماه سال، از خرید تضمینی بیش از 7 میلیون و 200 هزار تن خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ایران بین سال‌های 83 تا 85 و 94 تا 99 خودکفایی در تولید گندم را تجربه کرد. میانگین تولید بین سال‌های 83 تا 85 بیش از 10 میلیون و 500 هزار تن بود که نخستین خودکفایی در تولید این محصول در کشور به ثبت رسید و در ادامه بین سال‌های 94 تا 99 نیز با میانگین تولید 13 تا 14 میلیون تن جشن خودکفایی در تولید گندم گرفته شد.

عطااله هاشمی، ريیس بنیاد ملی گندم کاران نیاز کشور به گندم سالانه حدود 12 میلیون تن است که از این عدد حدود 9 میلیون تن مصارف نانوایی‌ها است اما به دلیل کیفیت نان‌ها و دورریز نان در کشور این عدد به حدود 11 میلیون تن رسیده است. خرید گندم به عنوان محصولی استراتژیک در قالب خرید تضمینی از سوی دولت انجام می‌شود. در حال حاضر بر اساس رای شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی هر قیمت خرید تضمینی گندم هر کیلو 15 هزار تومان است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، سید سعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط این شرکت، صبح امروز 31 تیر 1402 به 7 میلیون و 297 هزار تن رسید، گفت: این در شرایطی است که سال گذشته 7 میلیون و 200 هزار تن گندم خریداری شده بود و هم‌اکنون از رکورد سال گذشته عبور کرده‌ایم.

به گفته وی، بیش از نیمی از پول گندم‌های خریداری شده به حساب کشاورزان واریز شده است و پیگیری پرداخت باقی مطالبات نیز در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ارزش گندم‌های خریداری شده با عبور از مرز 100 هزار میلیارد تومان، در حال ورود به کانال 110 هزار میلیارد تومان است.

راد با اشاره به این که خرید گندم در کشور با یک میلیون و 571 هزار تن افزایش نسبت به سال گذشته، از رشد بیش از 27 درصدی برخوردار بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر، استان‌های مناطق سردسیری و کوهستانی شمال و غرب کشور، روزهای اوج تحویل گندم به مراکز خرید را سپری می‌کنند.

وی افزود: 54 درصد از گندم مازاد نسبت به سال گذشته از کشاورزان دو استان فارس با 491 هزار تن افزایش و خوزستان با 361 هزار تن افزایش خریداری شده است و 4 استان کرمانشاه، ایلام، لرستان و بوشهر نیز بین 100 تا 200 هزار تن رشد خرید را شاهد بوده‌اند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از دو استان بوشهر و یزد به عنوان استانی‌هایی که با حدود 6 برابر رشد خرید گندم نسبت به سال گذشته از افزایش کم‌سابقه‌ای در میزان خرید گندم برخوردار بوده‌اند، نام برد و خاطرنشان کرد: بعد از این دو استان، رشد خرید گندم در کهگیلویه و بویراحمد، 2.5 برابر و در استان‌های البرز، فارس و اصفهان، بیش از 2 برابر شده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد