بررسی دلایل کمبود صندلی پرواز برای سفرهای نوروزی/ چرا 195 هواپیمای مسافری زمین‌گیر است

بررسی دلایل کمبود صندلی پرواز برای سفرهای نوروزی/ چرا 195 هواپیمای مسافری زمین‌گیر است

در حالی که در آستانه سفرهای نوروزی قرار داریم، مسافران گلایه دارند که برای نوروز پروازها به قول معروف جا نمی‌دهد، عده‌ای می‌گویند هواپیمای پروازهای داخلی را برای پروازهای خارجی برده‌اند، عده‌ای هم می‌گویند شرکت‌ها پروازها را عرضه نمی‌کنند تا با رشد طرف تقاضا، قیمت‌ها افزایش یابد، اما واقعیت صنعت هوایی مسافری کشور چیست؟

‌خبرگزاری فارس - سعید موذنی: این روزها با افزایش تقاضای سفرهای نوروزی، بحث محدودیت بلیت‌‌های نوروزی در ناوگان هوایی جدی‌‌تر شده است.

اغلب متقا‌ضیان حمل و نقل هوایی گلایه‌مند هستند که بلیت هواپیما برای ایام نوروز در مسیرهای داخلی (و بین‌المللی) موجود نیست، همچنین برای تهیه بلیت پروازهای اسفند نیز ‌با مشکل جدی مواجه شده‌اند.

برخی دیگر از متقاضیان حمل و نقل هوایی می‌گویند با مراجعه به آژانس‌ها‌ متوجه شده‌اند نه تنها قیمت بلیت پروازها افزایش یافته است بلکه به اجبار باید به همراه بلیت پرواز، هتل نیز رزرو کنند، در واقع پرواز چارتر شده است و آژانس‌های فقط پرواز چارتری عرضه می‌کنند.

به گزارش فارس، نبود بلیت هواپیما برای سفرهای نوروزی داخلی در حالی به چالش متقاضیان حمل و نقل هوایی تبدیل شده است که ريیس سازمان هواپیمایی کشوری معتقد است امسال رشد 20 درصدی در پروازهای داخلی محقق شده است.

* محمدی‌بخش: عرضه و تقاضا در ناوگان هوایی همخوانی ندارد/ برای مسیرهای کم‌تقاضا هم امروز متقاضی داریم

‌به ادعای محمد محمدی‌بخش، در حال حاضر خدمات پروازها و مسیرها کاهش پیدا نکرده است، ‌در مسیرهای داخلی هم نه تنها کاهش پرواز نداشته‌ایم بلکه گاهی افزایش پرواز نیز داشته‌ایم و نسبت به سال گذشته در پروازهای داخلی 20 درصد و در پروازهای خارجی 200 درصد افزایش سفر داشته‌ایم.

ريیس سازمان هواپیمایی کشوری می‌گوید: ‌برای شرکت‌های هواپیمایی مقرون به صرفه نیست که هواپیما را به خاطر شرایط اقتصادی زمینگیر کنند، در ایام تعطیلات به دلیل افزایش تقاضای سفر‌، عرضه و تقاضا نظیر شرایط کنونی همخوانی ندارد و در حال حاضر درخواست سفر حتی برای مسیرهای کم تردد نیز‌ افزایش یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی این را هم گفت که در ایام نوروز ، افزایش پرواز خواهیم داشت.

به گفته محمدی‌بخش در حال حاضر 550 فروند هواپیما برای پوشش تقاضای سفر نیاز داریم.

* 6 عامل زمین‌گیری ‌دو‌سوم ناوگان هوایی مسافری کشور‌/ متوسط سن ناوگان 26 سال

بنابراین گزارش، در حال حاضر حدود 135 فروند هواپیما از 330 فروند هواپیمای مسافری موجود در ناوگان هوایی کشور، عملیاتی و سر خط است؛ تا پایان چشم‌انداز 1404 ‌باید 570 فروند هواپیما داشته باشیم که این میزان نیازمند 25 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی است که با این اقدام می‌توان 70میلیون مسافر را جابه‌جا کرد.

اگر متوسط صندلی پروازی هر هواپیما را 145 فروند در نظر بگیریم، این 135 فروند هواپیمای فعال در ناوگان، حدود 19 هزار و 575 صندلی دارد‌.

‌در تشریح دلایل ‌عملیاتی نبودن حدود دو‌سوم ناوگان هوایی کشور، ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-‌کم‌توجهی دولت‌های مختلف بابت تامین منابع مالی خرید هواپیما

-ناتوانی شرکت‌ها‌ در تامین قطعات و موتور هواپیما به دلیل شرایط مالی و رشد قیمت قطعات

-تحریم صنعت حمل و نقل هوایی

-نرخ‌های تکلیفی بلیت

-بی‌توجهی به واردات هواپیمای کارکرده در ایام گشایش‌های سیاسی

-متعهد نبودن کمپانی‌های سازنده هواپیماهای برجامی در تامین قطعه و ارايه خدمات‌

همین مساله موجب شده است که هواپیماهای ناوگان به تدریج فرسوده شده و به انبار قطعه تبدیل شوند، در حال حاضر متوسط سن ناوگان هوایی کشور بیش از 26 سال است و در اضافه نشدن هواپیما جدید به ناوگان، این رقم هر سال کمی افزایش می‌یابد.

پیش از این، ريیس‌ سازمان هواپیمایی کشوری گفته بود: ‌در حالی که ایکايو می‌گوید باید دانش هوانوردی بدون تبعیض گسترش یابد، اما آمریکا حتی از ارسال نشریات هوانوردی هم به ایران خودداری می‌کند. آنها به ما هواپیمای برجامی فروختند، اما قطعات آن را ندادند، در این شرایط باید ایمنی را حفظ کنیم و صنعت را سرپا نگه داریم و به مردم سرویس دهیم.‌

بنابراین گزارش در حال حاضر از 13 فروند هواپیمای برجامی ATR ایران‌ایر، تعداد زیادی به دلیل کمبود قطعه زمین‌گیر است.

* ‌حجم جابه‌جایی مسافران هوایی نوروزی نسبت به سال قبل تغییری نمی‌کند

برای بررسی مشکلات این روزهای مسافران حمل و نقل هوایی و چالش تامین بلیت سفرهای نوروزی، به سراغ مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم رفتیم و با وی در این‌باره گفت‌‌وگو کردیم.

‌اسعدی‌سامانی در گفت‌‌وگو با فارس می‌گوید: پیش‌بینی می‌کنیم ‌نوروز 1402 ‌تعداد مسافران هوایی که توسط شرکت‌ها جابه‌جا می‌شود، ‌نسبت به نوروز 1401 تغییر نکند و امیدواریم شرکت‌ها بتوانند حدود همان 2 میلیون نفر سال گذشته را در ایام 24 اسفند 1401 تا 15 فروردین 1402 ‌جابه‌جا ‌کنند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چند فروند هواپیما سر خط داریم؟ گفت: از 325 فروند هواپیمای مسافری موجود در ناوگان، در حال حاضر حدود 135 فروند هواپیما سر خط است.

به گفته وی، به دلیل مشکلات تامین نقدینگی، شرکت‌های هواپیمایی به سختی قابلیت تامین موتور و قطعات هواپیما را دارند و نتوانسته‌اند برخی هواپیماها را سر خط بیاورند.

‌اسعدی سامانی می‌گوید: ‌شرکت‌های هواپیمایی تاکنون ارز نیمایی دریافت می‌کردند، البته در مقاطعی‌ ارز آزاد هم خریداری کرده‌اند اما مقرر شده است از این پس، ‌ارز مرکز مبادله به شرکت ارايه شود که آن هم هنوز سازوکارش شکل نگرفته است اما قطعا رشد نرخ ارز برای شرکت‌ها با توجه به آنها حدود 50 درصد هزینه آنها ارزی است، هزینه شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.

به اذعان دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، ‌پروازهای داخلی با توجه به نرخ‌های تکلیفی برای شرکت‌‌‌‌های هواپیمایی با زیان انجام می‌شود،‌ این در حالی است که طبق قانون برنامه پنجم، قیمت بلیت حمل و نقل هوایی در مسیرهای داخلی آزاد شده و تابع عرضه و تقاضا است.

* شرکت‌ها پروازهای داخلی را باطل کرده‌اند و هواپیمای آن را به پرواز خارجی اختصاص داده‌اند؟

اسعدی سامانی در پاسخ به اینکه گفته که «بلیت پروازهای نوروزی و حتی همین پروازهای اسفندماه کم شده است و مسافران نوروزی با مشکل تامین بلیت مواجه شده‌اند، در این راستا عنوان می‌شود که شرکت‌ها عامدانه پروازهای خود را کاهش داده‌اند تا تقاضا را افزایش دهند»، عنوان کرد: ببینید، شرکت‌های هواپیمایی دو برنامه فصلی زمستانه و تابستانه دارند و از 6 ماه قبل، برنامه‌های پروازی فصلی خود را به سازمان‌های هواپیمایی اعلام‌ و آن مسیرها را عرضه می‌کنند، بنابراین امکان ندارد که شرکت‌ها تصمیم بگیرند پروازی را که فروخته‌اند،‌ باطل کنند.

وی در پاسخ به این گفته که « برخی معتقد هستند شرکت‌‌‌‌های هواپیمایی به دلیل آزاد بودن نرخ بلیت در پروازهای خارجی و تکلیفی بودن نرخ بلیت پروازهای داخلی،‌ هواپیماهای مسیرهای داخلی را به مسیرهای خارجی اختصاص داده‌اند»، گفت: ‌‌بخش اعظمی از هواپیماهایی که در مسیرهای داخلی پرواز می‌کنند،‌ امکان پرواز در مسیرهای خارجی و دوربرد را ندارند، شرکت‌ها نمی‌توانند پرواز داخلی را لغو کنند و به پرواز خارجی اختصاص دهند، چون هم برنامه‌ریزی پروازهای از قبل انجام شده و بلیت‌ها فروخته شده است هم همان‌طور که گفتم بخش زیادی از هواپیماهای داخلی برای مسیرهای بین‌المللی از نظر طول مسیر و قوانین جهانی، ‌مناسب نیست.

وی همچنین در پاسخ به این گفته که «به نظر می‌رسد شرکت‌های هواپیمایی با توجه به عدم موافقت ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت 30 درصدی، در حال کاهش عرضه برای تقویت طرف تقاضا و کشش هستند، تا نرخ‌های بلیت پروازهای داخلی بدین ترتیب افزایش یابد»، گفت: ‌از 20 شرکت هواپیمایی فعال در کشور، حدود 10 شرکت، دولتی و نیمه دولتی هستند و قطعا در این ایام از سوی شرکت‌های هواپیمایی خصوصی و دولتی، عملی سر نمی‌زند که گرفتاری اقتصادی برای کشور افزایش یابد.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، در سال 1400 سهم شرکت‌‌‌‌های دولتی در پروازهای داخلی 48 درصد و سهم شرکت‌های خصوصی 52 درصد بود، همچنین در پروازهای خارجی سهم شرکت‌‌‌‌های هواپیمایی دولتی 50.5 درصد و سهم شرکت‌های هواپیمایی خصوصی 49.5 درصد بوده است.

اسعدی سامانی گفت که در حال حاضر 63 فروند هواپیما متعلق به شرکت‌‌‌‌های هواپیمایی دولتی و نیمه دولتی و 72 فروند هواپیما متعلق به شرکت‌‌‌‌های هواپیمایی خصوصی سر خط داریم.

* افزایش پروازهای مسیرهای پرتقاضا با کاهش پروازهای مسیرها کم‌تقاضا

وی افزود: بر اساس آمار در 11 ماه امسال نسبت به 11 ماه پارسال تعداد پروازها 6 درصد کاهش یافت اما جابه‌جایی مسافر 22 درصد رشد کرد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: ‌برخی شرکت‌های هواپیمایی هم در حال برنامه‌ریزی هستند تا در مسیرهای پرتردد نظیر مشهد، پروازها را برای نوروز افزایش دهند که البته به اجبار از مسیرهای کم‌تقاضا پروازها کاهش می‌یابد.

* سخنگوی سازمان هواپیمایی: عمر متوسط 335 فروند هواپیمای موجود در ناوگان حدود 27 سال است

د‌ر این‌باره، جعفر یازرلو؛ سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، به فارس می‌گوید: ‌براساس یافته های بانک جهانی و گروه اقدام حمل و نقل هوایی، سرانه هواپیما‌ به ازای هر یک میلیون نفر در جهان، 3 فروند ‌گزارش شده است که این رقم در ایران به ازای هر یک میلیون نفر‌ 1.7 درصد است، این امر بیانگر کمبود بیش از 100 فروند هواپیما در سال برای کشور ما است؛ ‌توسعه نیافتگی ناوگان هوایی کشورمان و همچنین عدم تناسب با نیاز موجود،‌ در روزهای اوج سفر بیشتر نمود می‌یابد.

‌یازرلو، تصریح کرد: عمر متوسط 335 فروند هواپیمای موجود در ناوگان حدود 27 سال است و حدود 175 فروند ناوگان فعال عمر متوسط 26 سال دارند.

‌سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه بالا بودن متوسط عمر ناوگان ارتباط معکوسی با در دسترس بودن هواپیماها دارد، توضیح داد: عمر ناوگان هوایی بین 15 تا 20 سال، 95 درصد، 25 سال 70 درصد و30 سال 55 درصد در دسترس است.

وی در پاسخ به این شبهه که برخی شرکت های هواپیما عامدانه ناوگان خود را زمینگیر کرده‌اند، تصریح کرد: برای هیچ شرکت هواپیمایی پارک کردن هواپیما و عدم مسافرگیری مقرون به صرفه نیست؛ براساس تقویم هر ساله شرکت های هواپیمایی، در ماه‌های بهمن و اسفند، تعداد پروازها به دلیل چک‌های سنگین بر روی برخی ناوگان هوایی، کاهش می یابد و به منظور استفاده حداکثری در تعطیلات نوروزی، مجددا به چرخه پروازی باز می‌گردد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، در خصوص قیمت بلیت هواپیما در ایام نوروز 1402، افزود: قیمت ها کنترل شده و در چارچوب دامنه قیمت های اعلامی و مصوب به فروش می رسد، معمولا گران فروشی از سوی شرکت‌های هواپیمایی صورت نمی‌گیرد بلکه از سوی بازیگران و نرم افزارهای موبایلی است

* توسعه ناوگان هوایی اقدامات عاجل و ویژه‌ می‌طلبد

بنابراین گزارش کمبود ناوگان عمومی حمل و نقل منجر به استقبال بیشتر از حمل و نقل شخصی می‌شود، وقتی برای ایام نوروز مردم با کمبود ناوگان هوایی و البته ریلی مواجه می‌شوند ممکن است بخش محدودی از تقاضاها به سمت حمل و نقل اتوبوسی بین‌شهری هدایت شود، اما عمده تقاضاهای سفرهای نوروزی در نبود ناوگان عمومی، به سمت حمل و نقل شخصی سوق می‌یابد.

استفاده بیشتر از حمل و نقل شخصی نیز منجر به رشد ترافیک جاده‌ها، افزایش تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی، رشد آمار تلفات سوانح رانندگی و همچنین افزایش مصرف بنزین می‌شود، امروز عدد مصرف و تولید بنزین ما بسیار به یکدیگر نزدیک شده‌اند.

حال با این شرایط ضرورت دارد در موضوع بهسازی و توسعه ناوگان هوایی اقدامات عاجل و ویژه‌ای انجام شود در غیر این صورت‌ با فرسوده شدن مدام ناوگان هوایی و کاهش تعداد هواپیماهای فعال مواجه می‌‌شویم در حالی که صنعت حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از صنایع به اصطلاح «های‌تک» در کشورمان باید روز به روز بیشتر توسعه یابد.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/

عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟ سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت جزییاتی جدید از افزایش حقوق کارگران در سال 1402 + فیلم نفت برای ملت شد فوری/ حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال 1402... قیمت ارز دیجیتال FTT در 24 ساعت گذشته افزایش یافت پایان یک ماراتن سنگین؛ رقم نهایی دستمزد کارگران مشخص شد/ خدایی: از نتیجه مذاکرات رضایت قلبی نداریم صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟ ماراتن شورای عالی کار به پایان رسید/ حداقل دریافتی کارگران 8 میلیون تومان جزيیات افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 حداقل دستمزد کارگران 27 درصد افزایش یافت میزان دستمزد 1402 کارگران مشخص شد ابداع شیوه نوبت دهی و آزادسازی واردات خودرو/ قیمتها رکورد شکست ایرانی‌ها در 1401 چقدر پول برای خوراکی‌ها دادند؟ افزایش 27 درصدی حداقل دستمزد / پایه حقوق کارگران 1.1 میلیون تومان بیشتر شد پایه حقوق کارگران 1.1 میلیون تومان بیشتر شد