دستور دولت به داد مستاجران می‌رسد یا مالکان بر مبنای خواستشان راضی می‌شوند؟

دستور دولت به داد مستاجران می‌رسد یا مالکان بر مبنای خواستشان راضی می‌شوند؟

مهمترین گام برای اجرای چنین مصوباتی، وجود سامانه اطلاعاتی قوی است؛ اقدامی که باید ماه‌ها قبل مورد توجه وزارت راه و شهرسازی و وزیر جوان آن قرار می‌گرفت تا اینکه امروز به جای فرمول مالکان برای تعیین نرخ اجاره بها، شاهد اجرای بی نقض فرمول دولت برای بازار اجاره باشیم.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ چهار ماهی است، خبری از گزارش تحولات بازار مسکن و اجاره توسط بانک مرکزی نیست؛ گزارشی که در آخرین شماره آن یعنی آذرماه 1401 از افزایش 41.3 درصدی اجاره بها در شهر تهران نسبت به آذرماه سال 1400 حکایت داشت؛ رقمی بالاتر از نرخ مصوب 25 درصدی که در سال قبل ابلاغ شده بود.

حال چند ماهی است، گزارش‌های مربوط به بازار مسکن و اجاره از سوی دو نهاد مهم یعنی بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر نمی‌شود؛ اما کافی است نگاهی به کف بازار داشته باشیم تا از نزدیک آشفتگی قیمت‌های فروش و اجاره را لمس کنیم.

در این شرایط، همان گونه که پیش بینی می‌شد، دولت در کنار سیاست ارايه وام اجاره، از فرمول سال‌های اخیر یعنی سقف گذاری برای نرخ اجاره نیز استفاده کرد. به گونه‌ای که به تازگی هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست سید ابراهیم ريیسی ـ ريیس جمهور برگزار شد که در این نشست طبق رویه سال‌های گذشته، سقف مجاز افزایش اجاره‌بها در شهر تهران 25 درصد و سایر شهر‌ها 20 درصد تعیین شد.

این در حالی است که از سال 1399 با آغاز اپیدمی ویروس کرونا، دولت سقف مجاز افزایش اجاره بها را 25 درصد اعلام کرد که این رویه از آن زمان تا کنون ادامه یافته است؛ اما در اجرای این مصوبه، همواره انتقادات بسیاری مطرح شده است، چون در کف بازار، درصد اندکی از موجر و مستاجر به این مصوبه عمل کرده اند یا به عبارت دقیق تر، مالکان اندکی راضی به پذیرفتن این سقف گذاری شده اند، زیرا این گروه معتقدند، هزینه‌های زندگی همسو با رشد نرخ تورم، افزایش داشته و بسیاری از آن‌ها نیز تنها راه درآمدی خود را در اجاره بهای خانه خالی خود می‌دانند.

یکی از مخاطبان تابناک در گفت‌وگویی با اشاره به افزایش 100 درصدی نرخ اجاره در روز‌های اخیر اظهار داشته است: خانه‌ای که هم اکنون در آن مستاجرم، در منطقه خیابان استخر تهران پارس است. سال گذشته برای اجاره این منزل، 150 میلیون تومان ودیعه و ماهیانه 6 میلیون تومان اجاره تعیین و تا به امروز پرداخت کردم. حال برای تمدید این قرارداد، صاحب خانه گفته است که بایستی پول پیش را به 300 و نرخ اجاره را نیز به 12 میلیون تومان افزایش دهم؛ یعنی 100 درصد افزایش نرخ اجاره!

این تنها نمونه‌ای از آشفتگی قیمت‌ها در بازار اجاره این روزهاست؛ البته ناگفته نماند که در این وضعیت بهم ریخته، نقش سایت‌های اعلام قیمت و همچنین برخی بنگاه‌های معاملات مسکن نیز پررنگ است، به گونه‌ای که کافی است به سایت‌های اعلام قیمت خرید و فروش و اجاره مسکن نگاهی داشته باشیم تا متوجه قیمت‌های نجومی در این بازار شویم.

یکی دیگر از مخاطبان به خبرنگار تابناک گفت: خانه‌ای که هم اکنون در آن مستاجرتم، در منطقه مرزداران تهران است که سال گذشته برای اجاره آن، با پرداخت 300 میلیون پول پیش و اجاره ماهیانه 10 میلیون تومان به توافق رسیدیم؛ حال برای تمدید امسال، مالک گفته است مبلغ ودیعه 500 میلیون و اجاره بها نیز 16 میلیون تومان شود. وی در ادامه اظهار داشت: ملاک تعیین این نرخ عجیب برای مالک، برخی از بنگاه‌های املاک در این منطقه هستند، زیرا متناسب با رشد نرخ اجاره، مبلغ پرداختی به عنوان کمیسیون به املاکی نیز بیشتر می‌شود.

در حالی که موج سهمناکی در بازار مسکن هم در فروش و هم در اجاره بوجود آمده است، مستاجران و خریداران خانه در فصل جابجایی‌ها از دولت و وزارت راه و شهرسازی انتظار دارند در راستای اجرای دقیق مصوبه اخیر خود مبنی بر تعیین سقف اجاره، ضمانت اجرایی مناسبی را در نظر بگیرند، چون تجربه سه سال گذشته نشان داده که درصد اندکی از قرارداد‌ها بر مبنای تعیین سقف نرخ اجاره بسته شده است.

در این باره، محمد حمیدزاده، کارشناس حوزه مسکن در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: وقتی سامانه‌های مهمی مانند سامانه ملی املاک و اسکان کامل مورد توجه قرار نگیرد، طبیعتا نمی‌توان انتظار ساماندهی بازار مسکن را داشت. این کارشناس مسکن ادامه داد: خلا حضور یک سامانه قوی اطلاعاتی از طرق مختلف از جمله عرضه نشدن مسکن‌های خالی و همچنین نبود اطلاعات مشخص از وضعیت سکونت افراد و همچنین ناتوانی در شناسایی مالیات بر اجاره از موجران زمینه نابه‌سامانی بازار مسکن را مهیا می‌کند.

در نتیجه؛ مهمترین گام برای اجرای چنین مصوباتی، سامانه اطلاعاتی قوی است؛ اقدامی که باید ماه‌ها قبل مورد توجه وزارت راه و شهرسازی و وزیر جوان آن قرار می‌گرفت تا اینکه امروز به جای فرمول مالکان برای تعیین نرخ اجاره بها، شاهد اجرای بی نقض فرمول دولت برای بازار اجاره باشیم.

افتتاح 5000 واحد در بافت فرسوده/ افزایش 80 درصدی صدور پروانه در بافت‌ها اندونزی صادرات ال‌ان‌جی را محدود می‌کند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات 93 هزار واحد بازآفرینی در تهران است ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی امکان دسترسی سریع به 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین‌المللی پول خبر خوب رییس بانک مرکزی / 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین المللی در دسترس قرار می گیرد وام نو سازی افزایش یابد وضعیت قیمت و بازار برخی کالاهای اساسی اورژانسی است قیمت سنگ آهن وارداتی چین کاهش یافت هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است طرح وام قرض‌الحسنه "آفتاب" بانک سینا رونمایی شد بیش از 47 هزار تن میلگرد در بورس کالا به فروش رسید بهره برداری از 5 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران باوجود تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا گواهینامه CARES در ذوب آهن اصفهان تمدید شد قیمت خودرو در بازار آزاد -11 خرداماه 1402+جدول تولید گروه صنعتی ایران خودرو از مرز 100 هزار دستگاه عبور کرد تقویت برند فولاد هرمزگان در دنیا با اجرای طرح‌های توسعه‌ای واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد/ می‌توانیم به این زودی منتظر واردات باشیم؟ قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ خبرهای خوب اقتصادی در راه است بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا/ تقویت بانکداری بین‌الملل بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا / تقویت بانکداری بین‌الملل برای... دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد فوری؛ از شنبه یارانه این افراد افزایش می یابد سود غول نفتی روسیه 45 درصد رشد کرد روسیه عامل رشد 225 درصدی انتقال پنهانی نفت در دریا قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ تایر‌های درآمدزایی مجتمع صنایع لاستیک یزد در راه صادرات اجاره خانه در شهرک اکباتان چند؟ / اجاره سوییت 43 متری ماهی 16 میلیون تومان دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین سرمایه گذاری با برنامه در بازار سودآور است/ آغاز شیب ملایم صعودی از نیمه دوم خرداد ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد اپلیکیشن‌های اندرویدی حامل جاسوس افزار 421 میلیون دفعه دانلود شدند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟ قیمت بلیت هواپیما برای عتبات پرواز کرد ابزار جدید بورس تهران؛ بدون ریسک سود کنید بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه از محل احداث... این اقدام همه جوره به نفع بورس است ویدیویی که ثابت می‌کند، چیپس کیلویی 500 هزار تومان است! استفاده از ابزار مالیات برای کنترل اجاره خانه