قیمت دلار تا کی زیر 25 هزار تومان می‌ماند؟

قیمت دلار تا کی زیر 25 هزار تومان می‌ماند؟

در حالی که اخبار مذاکرات وین و تجارت خارجی سیگنال‌های مثبتی به بازار ارز نمی‌دهد، وضعیت بلاتکلیف تجارت و تعطیلی بخش‌های مختلف با سرکوب تقاضا دلار را کاهشی کرده است. اما کاهش قیمت دلار تا کی دوام خواهد داشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، صبح روز دوشنبه بعد از چند روز، دوباره دلار بازار آزاد به زیر 25 هزار تومان رسید. جالب اینجاست که کاهش گاه به گاه قیمت دلار به زیر کانال 25 هزار تومان، در حالی رخ می‌دهد که سیگنال‌های مثبتی برای بازار ارز دریافت نمی‌شود!

اول اینکه در مذاکرات وین طرف‌های برجام اعلام کرده‌اند که امکان دارد دور هفتم دور پایانی و اعلام نتیجه باشد. آنها همچنین گفته‌اند که برای احیای برجام مشکلاتی وجود دارد که حل آن به اراده سیاسی ایران و امریکا بستگی خواهد داشت.

دوم اینکه به دلیل سقوط دو گمرک مرزی ایران و افغانستان به دست طالبان، تجارت ایران با این کشور در مرزهای دوغارون و ماهیرود متوقف شده است.

این یعنی انتظار می‌رود در صورت تداوم ناآرامی‌ها در افغانستان و توقف صادرات ایران به این کشور، شوکی در حد هشت درصد (میزان تجارت با افغانستان) به صادرات غیرنفتی ایران وارد شود. با توجه به کاهش شدید درآمدهای نفتی در سال‌های اخیر، این میزان می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت دلار بگذارد.

البته این عوامل افزایشی تنها یک سوی بازار است. سوی دیگر ماجرا، وضعیت داخل کشور است که با سرکوب تقاضا در حال خنثی‌سازی سیگنال‌های خارجی است.

به باور فعالان بازار ارز با توجه به پیشروی موج تازه کرونا در ایران، حالا تجارت نه تنها بلاتکلیف مانده و تجار و فعالان اقتصادی تکلیف خود را نمی‌دانند بلکه اخیرا عملا خوابیده است.

ضمنا با اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی و تعطیلی بازارها، تقاضا برای کالا و در نتیجه مصارف ارزی کاهش هم کاهش یافته. تعطیلی بانک‌ها و بازار متشکل ارزی نیز مزید بر علت شده! چرا که این تعطیلی بخش دیگری از تقاضای ارزی را نیز سرکوب می‌کند.

آنطور که معامله‌گران و فعالان بزرگ بازار ارز خبر می‌دهند با آغاز تعطیلی‌ها در هفته گذشته حجم معاملات در بازار ارز نسبت به هفته‌های گذشته، کمتر شده. آن هم درحالی که تزریق ارز ادامه داشته است!

بازاری‌ها می‌گویند دولت سعی دارد تزریق ارز را ادامه دهد تا اصطلاحا بازار احساس خفگی نکند و معامله‌گران دچار احساس کمبود نشوند. حتی پنج‌شنبه با وجود تعطیلی بانک‌ها و بازار متشکل ارزی تزریق و فروش از طریق چند صرافی محدود ادامه یافت که این خود موجب کنترل و کاهش نرخ ارز می‌شود.

دلار زیر 25 هزار تومان می‌ماند؟

فعالان بازار ارز و صراف‌ها عموما باور دارند که با روی کار آمدن دولت جدید احتمالا حداقل برای چند هفته‌‍‌ای دلار کاهشی خواهد بود. ضمن این که تعطیلی‌های روز پنج‌شنبه نیز تا پایان مردادماه ادامه دارد. این یعنی سرکوب تقاضا حداقل تا یک ماه آینده وجود دارد.

با این حال از نظر کارشناسان بازار بعید نیست که دلار برای مدت کوتاهی در یک دامنه محدود زندانی شود چرا که با توجه به تزلزل سیگنال‌های خارجی و تضاد آن با وضعیت داخل کشور، معامله‌گران موقعیت خرید و فروش خاصی نگرفته‌اند و بیشتر چشم به نوسانات کوتاه‌مدت دوخته‌اند.

اما بر کسی پوشیده نیست که به احتمال بسیار زیاد با توجه به کسری بودجه شدید دولت در سال 1400، اگر مذاکرات وین و مساله ورود ارز به کشور هم به نتیجه نرسد، ماندن دلار در کانال‌های قیمتی فعلی در بلندمدت ممکن نیست.

مطالعه بیشتر: قیمت دلار امروز 21 تیر 1400 چقدر شد؟
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

در هفته اخیر قیمت دلار چه در بازار و چه در صرافی ملی در محدوده کانال 25 هزار تومان نوسان داشتند و در بازار تا قیمت 25650 تومان نیز گزارش شد. با این حال در صرافی ملی روند این طور صعودی نبوده است. آیا د...

TejaratNews.com/

سفر سرنوشت‌ساز برای بازار ارز

پیش‌بینی مردم از آینده بازار ارز/ چرا سیگنال‌های برجامی تاثیری ندارد؟

پیش‌بینی مردم از آینده بازار ارز/ چرا سیگنال‌های برجامی تاثیری ندا...

درحالی که نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که ایران و آمریکا بر سر مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای توافق کرده‌اند و برخی از مقامات رسمی نیز از تجدید حیات برجام سخن گفتند، بازار ارز واکنشی به این موضوع نشان ن...

TejaratNews.com/
بازار ارز چشم انتظار تحولات روز‌های آتی

بازار ارز چشم انتظار تحولات روز‌های آتی

بازار ارز در هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش نرخ دلار و یورو و ورود دلار به کانال 23 هزار تومانی بود، اما این روند افزایشی بسیار آهسته پیش رفت و به نظر می‌رسد این بازار منتظر تحولات روزهای آتی است.

Bartarinha.ir/
موثرترین عوامل بر بازار ارز هفته آینده کدامند؟

موثرترین عوامل بر بازار ارز هفته آینده کدامند؟

در هفته‌ای که گذشت نرخ ارز در بازار آزاد ثابت ماند و در صرافی ملی 1٫9 درصد ارزان شد. اما پیش‌بینی کارشناسان از وضعیت بازار در هفته پیش‌رو چیست؟

TejaratNews.com/
این اخبار برای بازارهای امروز مهم هستند / 2 سیگنال برای بازار ارز دیجیتال

این اخبار برای بازارهای امروز مهم هستند / 2 سیگنال برای بازار ارز ...

بازار ارز روندی متفاوت از طلا و بورس را در پیش گرفته است. در روز سفر مهم نخست وزیر کره جنوبی به ایران، قیمت دلار کمی افزایش یافت اما قیمت طلا کمی ارزان شد و شاخص بورس نیز همچنان نزولی باقی ماند.

TejaratNews.com/
خبر مهم برای بازار ارز شنبه / جزيیاتی از رفع تحریم جدید

خبر مهم برای بازار ارز شنبه / جزيیاتی از رفع تحریم جدید

هرچند برخلاف گفته قبلی ريیس جمهور، عباس عراقچی، سرپرست مذاکره‌کنندگان ایران در وین گفته که مساله اصلی در مذاکرات حل نشده اما اخبار جدیدی از رفع تحریم‌ها منتشر شده است.

TejaratNews.com/
دولت با بازار ارز چه کرده است؟/ شرایط ریزش قیمت دلار

دولت با بازار ارز چه کرده است؟/ شرایط ریزش قیمت دلار

به گفته ريیس کل بانک‌مرکزی دولت ارزهای بلوکه شده‌اش را به بانک‌مرکزی فروخته یا به عبارت بهتر معادل آن پول چاپ کرده. اقدامی که تاثیر تورمی‌اش گره در معیشت مردم انداخته و احتمال بی‌ثباتی‌های بازار ارز ب...

TejaratNews.com/
بازارها امروز منتظر چه خبری هستند؟ / سفر سرنوشت‌ساز برای بازار ارز

بازارها امروز منتظر چه خبری هستند؟ / سفر سرنوشت‌ساز برای بازار ارز

امروز قرار است نخست وزیر کره جنوبی به ایران بیاید. پس از آزادسازی کشتی کره جنوبی امیدها برای گشایش دیپلماسی در حوزه پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی افزایش یافته و با سفر امروز این مقام ارشد کره ب...

TejaratNews.com/

افزایش تعداد فروشنده‌ها در بازار ارز

برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ارز و ارز دیجیتال در سال 1400

برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ارز و ارز دیجیتال در سال 1400

برنامه‌های حوزه‌های تخصصی بانک مرکزی در چارچوب رسالت و ماموریت‌های قانونی محوله به این نهاد و در راستای تحقق شعار سال 1400 منتشر شد.

TejaratNews.com/
در بازار ارز چه می‌گذرد؟ / چرا دلار 21 هزار تومانی نماند؟

در بازار ارز چه می‌گذرد؟ / چرا دلار 21 هزار تومانی نماند؟

آنطور که فعالان بازار ارز می‌گویند ظاهرا این روزها بازار از یک سو بر اساس عادت قدیمی‌اش اخبار رفع تحریم‌ها را پیش‌خور می‌کند و از سوی دیگر بازارساز از کاهش تقاضا در پی تعطیلات و البته اخبار مثبت مذاکر...

TejaratNews.com/
سایه سنگین سیاست ایران بر بازار ارز

سایه سنگین سیاست ایران بر بازار ارز

قیمت‌ها در بازار ارز این روزها روندی کاهشی یافته و حجم فروش بالا رفته است. فعالان این بازار، محتاطانه تحولات مربوط به سیاست خارجی و انتخابات ریاست جمهوری را رصد می‌کنند. آنها با تردید و نگرانی، در انت...

Bartarinha.ir/
دو هفته برزخی پیش روی بازار ارز/ کدام سیگنال‌ها بر نرخ دلار موثر است؟

دو هفته برزخی پیش روی بازار ارز/ کدام سیگنال‌ها بر نرخ دلار موثر ا...

دلار آمریکا که دو هفته‌ای است تحت تاثیر تعطیلی‌های کرونایی روند کاهشی پیش گرفته، با سیگنال دریافتی پایان هفته جاری با شدت بیشتری رو به کاهش رفت. حالا هم برخی کارشناسان دو هفته نسبتا آرام و به قول خودش...

TejaratNews.com/
بورس انرژی میزبان عرضه 192 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری تورم 50درصدی در روستا‌های 10 استان انتشار صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه "غنوش" حرکت معکوس طلا و نفت سهام خصدرا | شرکتی که زیان انباشته را 15 درصد کاهش داد سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل "تاپیکو" صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد سهم‌های ارزنده‌ در انتظار بلیت پرتفوی سهامداران افزایش شکاف طبقاتی در ایران سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد کاهش نرخ اجاره در مناطق شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا نارمک؟ قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ قیمت سکه امامی به 11200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/11 کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز افزایش 67 درصدی سود سیمان بهبهان، ثمره شفافیت در فروش با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 12 مرداد | کدام گروه سبزپوش خواهد بود؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد کاهش بسیار اندک ارزش سهام عدالت افزایش ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی قیمت اتریوم درحال کاهش است اقدام به کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی زمزمه ورود سعودی‌ها به استخراج بیت کوین/ آرامکو تکذیب کرد افزایش سرمایه نماد گران قیمت بورس بعد 14 سال پذیره‌نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت عملکرد ماهانه شرکت سنگ آهن گهر زمین/ درآمد کگهر 33درصد کاهش یافت پیش بینی قیمت دوج کوین برای هفته‌های پیش رو بیشترین ارزش معاملات سهام (11مرداد) / ارزش معاملات سایپا از رقبا پیشی گرفت

در حال بارگیری...