بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی می‌شود

بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی می‌شود

رییس سازمان بورس با بیان اینکه فروش سهام عدالت در نوسانات به ضرر مردم است، گفت: بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم و غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است و قرار شده تا...

به گزارش ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «مجید عشقی» به اقدامات انجام شده از سوی سازمان بورس در 100 روز استقرار دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: هرچند حدود 100 روز از استقرار دولت سیزدهم می‌گذرد اما بنده حدود 40 روز است که در سازمان مستقر شده‌ام، با این حال باید گفت یکی از مهم‌ترین متغیرهای مورد تاکید در بازار سرمایه، بحث ثبات بازار است.

وی با بیان اینکه همه تلاش سازمان بورس در مدت اعلام شده این بود که از طریق رایزنی با ذینفعان بازار از جمله سرمایه گذاران، سیاست‌گذاران و دستگاه‌های نظارتی، ثبات را در بازار برقرار و از نوسانات مقطعی و بی دلیل جلوگیری شود، اظهار داشت: به نظر می رسد تا حدی در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم اما نکته مهم این است که عوامل متعددی در نوسانات بازار دخیل هستند، برای مثال در خصوص کسری بودجه و تامین مالی دولت حرف و حدیث‌های زیادی مطرح بود که در این راستا با توجه به سیاست وزارت اقتصاد، سازمان بورس نهایت تلاش خود را به کار گرفت اما به نظر می‌رسد برداشت سرمایه گذاران از این تامین مالی، صحیح نیست و البته سازمان بورس سعی کرده است تا شفاف سازی‌های لازم در این راستا صورت بگیرد.

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به چه دلیل برخی سهامداران، فروش اوراق از سوی دولت را دلیل ریزش این روزهای بازار سرمایه می‌دانند، گفت: در ابتدا قرار شد کسری بودجه از طریق انتشار اوراق برطرف شود، تلاش این بود که همزمان با انتشار اوراق، بحث بازخرید اوراق قبلی هم انجام شود تا بین منابع تزریق شده به بازار و منابعی که از بازار خارج می‌شود، تعادل برقرار شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تلاش بر این است تا به بزرگ شدن نهادهای مالی مانند صندوق‌ها کمک شود تا جذب منابع برای آن‌ها راحت‌تر شوند، از سوی دیگر در این مدت در فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها هم تسهیلات لازم صورت گرفت. هرچند به دلیل اتفاقات رخ داده در بازار پول و افزایش سود بین بانکی، تامین مالی برای شرکت‌ها دشوار شده و فشار بر روی بانک‌ها زیاد است اما امیدواریم در آینده با تعدیل بخشی این سیاست‌ها فشارها کاهش یابد.

به گفته عشقی، مشتری صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا اوراق با درآمد ثابت افرادی ریسک گریز هستند؛ بنابراین می‌توان دو جامعه سرمایه‌گذاری متفاوت از هم را در نظر گرفت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تاکنون حدود 130 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شده که عمده آن از نوع اخزا بوده (مطالبات پیمانکاران) و به عنوان تامین مالی دولت محسوب نمی شود، افزود: از این 130 هزار میلیارد تومان حدود 51 هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی اسلامی دولت بوده و طی همین مدت که 51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید منتشر و فروخته شده 58 هزار میلیارد تومان اوراق سر رسید شده قبلی تسویه شده است؛ بنابراین به صورت خالص بیش از آنکه دولت جذب منابع داشته باشد، پرداخت پول داشته و به طور عملی صندوق‌ها جذب منابع داشته‌ است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه کشش پذیرش این اوراق را دارد، گفت: باید روی این نکته تاکید کنم که این اوراق براساس کشش بازار عرضه می‌شود. برای مثال هفته قبل قرار بود 10 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شود اما حدود هفت هزار و 500 میلیارد تومان منتشر شد که بر اساس درخواست صندوق‌ها، بانک‌ها و سایر نهادهای مالی بود.

عشقی گفت: از سوی دیگر کل این مبلغ دوباره به سیستم بانکی، بیمه‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری برگشته است؛ بنابراین این عدد به صورت خالص روی بازار تاثیری نداشت، همچنین بخشی از اوراق منتشره، اوراق نقدی نیست بلکه نزد پیمانکاران است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بسیاری از این افراد نیز اوراق خود را عرضه نمی‌کنند و تا زمان سررسید نزد خود نگه می‌دارند، گفت: این اوراق با اینکه پذیرش شده است و در آمار نیز محاسبه می‌شود، روی بازار تاثیری ندارد چرا که برای تامین مالی دولت نبوده است و طبق آخرین آمار بیش از  80 درصد پیمان‌کاران، اوراق را تا زمان سررسید نزد خود نگه داشته‌اند.

برنامه سازمان بورس برای بازگشت اعتماد به بازار سهام

وی به برنامه های سازمان بورس و اوراق بهادار برای بازگشت دوباره اعتماد به این بازار تاکید کرد و گفت: ثبات در بازار باعث بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران عمده و خرد می‌شود، شفافیت اطلاعات مالی و اطلاعات منتشره شرکت‌ها توسط سازمان پیگیری می‌شود. اگر اطلاعاتی که روی کدال منتشر می‌شود و اطلاعاتی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، شفاف باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند اعتماد کند.

عشقی با اشاره به اینکه منظور از اطلاعات شفاف این است که صورت‌های مالی منتشر شده شرکت‌ها در کدال مبهم و متناقض نباشد، اظهار داشت: اکنون در چند صنعت از جمله صنعت بانک‌داری، تناقض وجود دارد، اگر این مشکل حل شود، اطلاعات مالی شفاف شده و در نتیجه اعتماد سرمایه گذاران به بازار برمی‌گردد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بی اعتمادی به بازار سرمایه فقط ناشی از منشا درونی نیست، افزود: موضوع قراردادهای بلندمدت، تامین خوراک صنایع، بسیار مهم است. تاکید سازمان بورس این است که روابط مالی به صورت بلند مدت مشخص شود تا یک شرکت پتروشیمی یا پالایشگاهی بداند نحوه محاسبه خوراک تا 10 سال آینده به چه صورت خواهد بود؟ اگر تکلیف این موضوعات به صورت بلند مدت مشخص باشد، سرمایه‌گذار نیز تکلیف خود را می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا سیاستی که سازمان بورس دنبال کرد و خوشبختانه سیاست‌گذاران دولتی از جمله وزیر اقتصاد، معاون اول ريیس جمهور و ريیس جمهور روی آن تاکید دارند این است که بتوانیم ثبات را در سیاست‌ها به نحوی اعلام کنیم که سهامداران و شرکت‌ها تکلیف خود را بدانند و قادر باشند در بلند مدت برنامه‌ریزی کنند، رویکرد کلی دولت حذف قیمت گذاری دستوری است.

عشقی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بورس یک سرمایه گذاری بلند مدت است و نگاه کوتاه مدت برای سرمایه‌گذاری در بورس توصیه نمی‌شود، گفت: بازار در کوتاه مدت با نوساناتی مواجه است که سهام‌داران را اسیر خواهد کرد و باعث ضرر آن‌ها می‌شود، بازار بورس در مقایسه با سایر بازارها در بلند مدت همیشه صعودی بوده اما در کوتاه مدت نوسانات غیرمنطقی داشته است.

فروش سهام عدالت به ضرر مردم است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آخرین وضعیت سهام عدالت اشاره کرد و گفت: درمورد سهام عدالت باید به مرور تصمیم‌گیری شود اما به نظر بنده با توجه به ارزندگی این سهام و وضعیت کنونی بازار، مشمولان برای فروش عجله نداشته باشند و به سهام عدالت به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنند.

وی با اعتقاد بر اینکه فروش سهام عدالت در این نوسانات به ضرر مردم است، افزود: بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم و غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است،به طور کلی  قرار شده است، بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.

عشقی تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار را از دیگر ابهامات بازار سرمایه دانست و افزود: مصوبه واریز  یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه درحال پیگیری است، بخشی از آن تزریق شده است و تلاش می‌کنیم این منابع به صورت مستمر و هر ساله به صندوق تثبیت تزریق شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: دولت سیاستی دارد که ارز صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل نشود و منابع از محل ریال‌هایی که قبلا تبدیل شده است به صندوق تثبیت تزریق شود. اما به نظر من با بازگشت اعتماد و ثبات به بازار سرمایه نیازی به منابع صندوق نخواهیم داشت. هرچند صندوق تثبیت و توسعه بازار در جایی که لازم باشد ورود پیدا می کند اما تلاش این است که کمترین حضور را داشته باشد تا بازار به حالت عادی برگردد.

سهم بازار سرمایه در تامین مالی

وی به سهم بازار سرمایه در تامین مالی اشاره کرد و گفت: بیش از 20 تا 25 درصد تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود، برنامه این است که این عدد با شیب نسبتا خوبی افزایش پیدا کند و تا سال آینده به نزدیک 40 درصد برسد.

عشقی با بیان اینکه به محض بازگشت اعتماد به بازار سرمایه، پذیرش شرکت‌های پروژه محور آغاز می‌شود، گفت: در ماه آینده اولین شرکت سهام خود را به مبلغ اسمی عرضه می‌کند، همچنین به زودی شرکت‌های مبتنی بر دانش و اینترنت وارد بازار خواهند شد و با مشارکت مردمی از بازار هم تامین مالی می‌کنند و کسب و کار خود را  گسترش می‌دهند. شرکت‌های دیگر که عمدتا تولیدی هستند نیز در صف عرضه قرار دارند و کارهای پذیرش آن‌ها انجام شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به راهکار سازمان بورس برای حمایت از سهامداران خرد اشاره کرد و افزود: سازمان بورس در ادامه  حمایت از سهامداران خرد از طریق انتشار اوراق اختیار تبعی از دیگر شرکت‌ها، مخصوصا شرکت‌های بزرگ که تاکنون اوراق اختیار تبعی را منتشر نکرده اند، خواسته است در سررسیدها و قیمت های متنوع تر این اوراق را منتشر کنند.

وی اظهار داشت: به زبان ساده این اوراق، بیمه سهام شده و به سهامدار این اطمینان را می دهد که قیمت سهم در یک بازه زمانی مشخص به قیمت خاصی خواهد رسید، بدین معنا که سهم ارزنده است و رشد متعادل خواهد داشت.

عشقی با بیان اینکه سازمان درحال انجام و پذیرش این فرایند است و سعی می‌کند روند مستمری باشد، افزود: از طرف دیگر سعی می‌شود زیرساخت‌های فنی لازم برای پرداخت سود از طریق سجام فراهم شود که سهامداران ناچار نباشند برای دریافت سود به شرکت‌ها و بانک‌ها مراجعه کنند. البته این اراده باید از سمت شرکت‌ها نیز وجود داشته باشد.

توصیه به سهامداران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به سهامداران خرد توصیه کرد و گفت: باید به این موضوع اشاره کنم که بازارهای متعددی در بورس و فرابورس وجود دارد، بهتر است سهامداران در بحث انتخاب سهم ریسک بازارها را مد نظر قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از زیان‌های سنگینی که سرمایه‌گذاران، مخصوصا سهامداران خرد متحمل شده‌اند مربوط به بازار پایه بوده چرا که بازار پایه بسیار پرریسک است، سرمایه‌گذاری که اطلاعات کافی ندارد نباید وارد این بازارها شود.

کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازم...

امروزه دانش و سواد اقتصادی برای همه افراد جامعه بسیار مهم است. شما می‌توانید یک سرمایه‌گذار در بازارهای مالی یا یک مدیر یا یک تاجر یا یک مغازه‌دار یا حتی یک خانه‌دار باشید؛ سواد اقتصادی به شما کمک می‌...

Sena.ir/
یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود

یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود

بر اساس اطلاعیه فرابورس، شرکت در شرف تاسیس بیمه پردیس، 825 میلیون سهم خود را از روز 13 آذر 1400 پذیره‌نویسی می‌کند.

TejaratNews.com/
سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟

سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟

با کش‌دار شدن مذاکرات، انتظارات تورمی اوج می‌گیرد و بورس شاهد رشدهای شارپی مشابه انچه در سال 99 اتفاق افتاد، خواهد بود.

TejaratNews.com/
محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم

محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم

اقتصاد کلانتهران- ایرنا- دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه به دنبال ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم تا کمکی به بورس شود، گفت: ساماندهی رمز ارزها را در مناطق آزاد طراحی کرده‌ایم، چرا که...

Irna.ir/
بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران

بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران

ریزش بورس تحت تاثیر عوامل مخالف ادامه‌دار شده است. در این شرایط سهامداران باید چه کنند؟

TejaratNews.com/
جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

بورستهران- ایرنا- در نقشه راه «رشد اقتصادی غیر تورمی» دولت سیزدهم به ظرفیت‌های بورس کالا برای عرضه کالاها، ارتقای شفافیت و نیز پوشش ریسک نوسانات قیمت مواد اولیه با ایجاد بازار معاملات آتی اشاره شده اس...

Irna.ir/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
شاخص بورس قرمزپوش ماند

شاخص بورس قرمزپوش ماند

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 6 آذرماه) با 27 هزار و 441 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 366 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
بورس بازنده بازارهای مالی / بازدهی هشت ماهه بازارها از ابتدای سال 1400

بورس بازنده بازارهای مالی / بازدهی هشت ماهه بازارها از ابتدای سال ...

بازارهای مالی در سال 1400 با روند صعودی شاخص‌ها همراه بود. بیش‌ترین بازدهی مثبت را بازار خودرو با 22 درصد افزایش بیش‌ترین افزایش را ثبت کرد.

TejaratNews.com/
ساعات کاری بورس کالا تغییر کرد / کرونا دست از سر بازار برداشت

ساعات کاری بورس کالا تغییر کرد / کرونا دست از سر بازار برداشت

بورس کالای ایران در اطلاعیه ای ساعت کاری خزانه های سکه طلا را با توجه به لغو محدودیت های کرونایی اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(6آذر) / فلزات اساسی، همچنان پیشرو در خروج پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(6آذر) / فلزات اساسی، همچنا...

افراد حقیقی امروز 530میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام سرمایه‌گذاری تامین...

EghtesadOnline.com/
قیمت واقعی گوشت اعلام شد کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز خبری مهم برای سهامداران صبا / صبا افزایش سرمایه می‌دهد نرخ ویزیت بازهم افزایش پیدا می‌کند؟ صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟