رونق بازار خرید و فروش مجوز‌های شغلی

رونق بازار خرید و فروش مجوز‌های شغلی

بازار سیاه خرید و فروش مجوزهای شغلی، این روزها رونق زیادی دارد به طوری که مجوز موسسه فرهنگی و هنری تا 80 میلیون تومان، سایت فروشگاهی تا 140 میلیون تومان و داروخانه تا 2 میلیارد و 900 میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد.

ایرنا نوشت: بازار سیاه خرید و فروش مجوزهای شغلی، این روزها رونق زیادی دارد به طوری که مجوز موسسه فرهنگی و هنری تا 80 میلیون تومان، سایت فروشگاهی تا 140 میلیون تومان و داروخانه تا 2 میلیارد و 900 میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد.

پروانه کسب در عرصه تجارت و کسب و کار از اسناد مهم اقتصاد است، سندی که از سوی مراجع مربوطه صادر می‌شود و دارنده آن مجاز به فعالیت در حرفه‌ای معین خواهد بود. نظارت بر کسب و کارها نیز از طریق صدور مجوزهای مختلف انجام می‌شود که «پروانه کسب» نیز جزو این دسته است.

پروانه‌های کسب از سوی اتحادیه‌های اصناف صادر می‌شود و مراحل صدور آن در هر شغلی متفاوت است. برای نمونه برخی مشاغل نیاز به مهارت خاصی دارد و باید گواهینامه معتبر از مراکز آموزشی مجاز اخذ شود و سپس به تایید یک سازمان دولتی نظارتی همچون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برسد.

طی 9 ماه امسال 440 هزار و 156 فقره پروانه کسب صادر شده است که نسبت به سال گذشته 49.9 درصد رشد داشت (سال گذشته در 9 ماه 293 هزار و 609 فقره پروانه کسب صادر شد). با وجود این رشد به دلیل روند طولانی صدور مجوز و سختگیری در استعلامات مورد نیاز برای ارايه مجوز، بازار سیاه خرید و فروش جواز کسب در سایت‌های اینترنتی و فضاهای مجازی به راه افتاده است.

مشاهدات حاکی از آن است که جواز کسب پیشخوان دولت بین 900 میلیون تا 2 میلیارد و 600 تومان، سایت خبری بین 700 میلیون تومان تا یک میلیارد و 300 میلیون تومان، سایت فروشگاهی 100 تا 140 میلیون تومان، ‌موسسه حقوقی 30 میلیون تومان، داروخانه یک میلیارد تا 2 میلیارد و 900 میلیون تومان، آموزشگاه مراقبت زیبایی 100 تا 150 میلیون تومان، موسسه فرهنگی و هنری 50 تا 80 میلیون تومان و شرکت خدمات پزشکی 80 تا 100 میلیون تومان فروخته می‌شود.

دلایل خرید و فروش مجوز

رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار گفت: فروش مجوزهای کسب و کار به صورت کالایی نیست و معمولا به شکل‌های مختلف این اقدام انجام می‌شود.

«علی فیروزی» افزود: در شیوه فروش وکالتی، مزایای جواز کسب وکار برای استفاده به فرد دیگری واگذار می‌شود. در فروش مباشرتی مجوز کسب وکار، دارنده جواز مربوطه خود را از تمام مسوولیت‌های مجوز عزل می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های فروش مجوز کسب و کار این است که فرد به سازمان مرجع صادرکننده مجوز مراجعه و تغییر نام انجام می‌دهد و این جواز را به فرد موردنظر واگذار می‌کند و به این روش اصلاح مجوز یا تغییرنام کسب وکار نیز می‌گویند.

رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار تاکید کرد: موضوع مهمی که در بحث فروش جواز کسب و کار باید به آن توجه کرد این ست که نمی‌توان جلوی این فرایند طبیعی را گرفت زیرا در بحث عرضه مجوز مشکل داریم.

وی توضیح داد: در فرایند واگذاری مجوز کسب و کار در یک سو عرضه کننده و در سوی دیگر تقاضاکننده را داریم و تا زمانی که تقاضا زیاد باشد و عرضه محدود باشد قیمت خرید و فروش نامتعادل است و برای برگه‌ و سندی که مجوز نامیده می‌شود مبادله می‌شود و بهای آن بیش از حد معمول خواهد بود.

فیروزی گفت: در هر شرایطی که موضوع صدور مجوز کسب و کار مطرح می‌شود به صورت بالقوه فضا برای فساد فراهم می‌شود و این به دلیل این است که فرد سندی دارد که دیگر متقاضیان آن به راحتی نمی‌توانند به آن دست یابند و در واقع این سند، انحصاری است.

وی افزود: انحصار صدور مجوز به دو شکل طبیعی و تصنعی است. در شکل طبیعی، مجوز کسب وکار به منابع طبیعی بازمی‌گردد و با اخذ آن فرد می‌تواند به منبع طبیعی محدود همچون قطع درختان، صید ماهی و موارد از این دست دسترسی داشته باشد و چون برداشت از این منابع محدود است صدور مجوز برای بهره‌برداری نیز با محدودیت و تعیین سقف انجام می‌شود.

رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب اظهارداشت: در انحصار تصنعی مجوز کسب و کار مجوزهای کسب و کار به منبع طبیعی ربط ندارد اما مرجع صادرکننده مجوز نمی‌تواند به راحتی بر فعالیت دارندگان مجوز نظارت کند و ابزار لازم برای نظارت ندارد بنابراین برای رفع این نقصان، صدور مجوز را محدود می‌کند.

وی با بیان اینکه ممکن است صدور مجوز کسب و کار با منافع برخی تعارض داشته باشد، افزود: گسترش بازار و ایجاد فضای رقابتی کسب و کارها ممکن است همسو با منافع برخی نباشد، بنابراین مرجع صادرکننده مجوز کسب و کار با تعیین ضوابط سخت و دشوار اقدام به محدود کردن صدور مجوز می‌کند.

فیروزی گفت: در شرایطی که دسترسی به مجوز کسب وکار دشوار باشد و تقاضا بیش از عرضه باشد، سند کسب و کار ارزشمند می‌شود، بنابراین هزینه برای تهیه آن مقرون به صرفه خواهد بود بنابراین شاهد خواهیم بود که این مجوزها بین 10 میلیون تا 70 میلیارد تومان فروخته می‌شود.

وی با تاکید براینکه باید بازار باید رقابتی باشد و به قواعد بازار احترام بگذاریم، گفت: در بازار آزاد باید چارچوب نظری تعیین شود و بسیاری از کشورها استراتژی تجاری و صنعتی خود را تعیین کردند. همچون کشور چین که در آن میزان نفوذ کسب و کارها و فعالیت مورد نیاز کشور و استراتژی تجاری نیز مشخص است.

رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب افزود: تهیه استراتژی تجاری و صنعتی برای کشور ضروری است و براساس این دو سند است که می‌توانیم بازار رقابتی را ایجاد کنیم که نقشه راه سهولت کسب و کار، اولویت‌ها، منابع و الگوها نیز مشخص می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد استخدام 20 هزار فرزند شهید و ایثارگر جزيیات اعطای تسهیلات در قالب طرح "نسخ الکترونیکی پزشکان" اطلاعیه دفتر روحانی درباره اظهارات واعظی پیرامون گران کردن ارز بانک رفاه کارگران وجه التزام اقساط غیر جاری تسهیلات کادر درمان را می بخشد اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 اسفند 99 رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند ایران در همایش «بورس 1400» نرخ دلار در صرافی ملی برای پنجمین بار کاهش یافت / دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد امیدواریم شاهد روند کاهشی نرخ ارز باشیم وعده جدید روحانی درباره نرخ ارز ارزش پالایشی یکم 10 اسفند 99 سقف درآمد‌های دولت در لایحه بودجه مشخص شد تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار کاهش 8601 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 9.6 هزار میلیارد تومان شد مصوبه‌ای که فرصت سوبسید فروشی را از صنایع مادر گرفت! قیمت دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 ارزش سهام عدالت 171 هزار تومان کاهش یافت افت شاخص با ریزش 8 هزار واحدی ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 قالیباف: دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس مجوز می‌گرفت قصد ما این نیست که سقف حقو... تعرفه 86درصدی برای واردات خودرو در سال آینده قیمت دلار به 25047 تومان رسید / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی معامله بیش از 44 هزار قرارداد توسط شرکت تولید نیروی برق پرند مپنا ثبت نخستین معامله مناقصه‌گذار در بورس کالا مجلس به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیست رشد 140 درصدی صف‌های فروش بورس/ منفی 2 درصد راهی برای ضرر کمتر چند نکته مثبت و منفی درباره اپال! قیمت دلار و یورو کاهش یافت / دومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 قیمت دلار امروز 10 اسفند 99 چقدر شد؟

در حال بارگیری...