‌سند تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا امضا می‌شود

‌سند تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا امضا می‌شود

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تا 2 ماه آینده سند تجارت آزاد ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا امضا می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد قنادزاده امروز در نشست خبری نمایشگاه اوراسیا که در تالار اصفهان نمایشگاه بین المللی برگزار شد، گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا از 5 کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان تشکیل شده است و این اتحادیه از سال 2015 شکل گرفته که با جمعیت 183 میلیون نفری ظرفیت خوبی را برای صادرات ما فراهم خواهد کرد.

معاون ارتقا کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا سالانه 380 میلیارد دلار واردات دارند.

وی بیان داشت: در سال 1395 قرارداد موقت تجارت ترجیحی ایران با این 5 کشور منعقد شد که در نتیجه آن در سال اول انعقاد قرارداد، صادرات ما به این کشور رشد 80 درصدی داشت.

قنادزاده اظهار داشت: از سال 99 مذاکرات تجارت به اتحادیه اقتصادی آغاز شده است که طی یکی دو ماه آینده 5 کشور برای ایران سند نهایی تجارت آزاد را امضا خواهند کرد و پس از آن نیز این سند در مجلس کشورها باید به تصویب برسد که پس از تصویب در مجالس کشورها پیش بینی می شود تجارت آزاد ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از ابتدای سال شمسی آینده آغاز می شود.

معاون ارتقا کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه با امضا سند همکاری تجارت آزاد ایران و اوراسیا تعرفه کالاهای وارداتی بین کشورها صفر می‌شود، گفت: بر این اساس می‌توانیم جهش بزرگی در صادرات داشته باشیم؛ از 100 درصد کالاهای تجاری ما 87 درصد در لیست تجارت آزاد با تعرفه صفر قرار می‌گیرد، اما برخی کالاهای ممنوعه وارداتی مانند برخی محصولات کشاورزی و صنایع نساجی در فهرست تجارت آزاد با تعرفه آزاد قرار نمی‌گیرد و کالاهایی مانند خودرو با همان تعرفه‌ای که برای آن تعیین شده وارد می شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت تجارت ایران با کشورهای اوراسیا 30 میلیارد دلار است، بیان داشت: در سال 1401 نسبت به سال 1400 صادرات ما به کشورهای اوراسیا رشد 28 درصدی داشته به طوری‌که از صادرات یک میلیارد و 165 میلیون دلاری سال 1400 به صادرات یک میلیارد و 500 میلیون دلاری در سال 1401 رسیدیم.

قنادزاده افزود: در هفت ماهه ابتدای امسال نیز صادرات ما به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا 913 میلیون دلار بوده است که به این ترتیب 20 درصد رشد صادرات نسبت به 7 ماهه سال گذشته داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه همزمان با برگزاری دومین نمایشگاه اوراسیا اجلاس های کمیسیون مشترک و کارگروه هایی نیز برگزار می شود، گفت: اجلاس کمیسیون مشترک با روسیه، اجلاس کمیسیون مشترک با قزاقستان، اجلاس کمیسیون مشترک با عمان و کارگروه صنعت و معدن و تجارت با روسیه نیز برگزار می شود.

قنادزاده بیان داشت: در نمایشگاه اوراسیا 80 شرکت ایران و 20 شرکت از کشورهای اوراسیایی حضور خواهند داشت‌ که شرکت‌های فعال در زمینه‌های کشاورزی، مواد غذایی، صنعتی، خودرو، شیمیایی و پتروشیمی، لوازم خانگی، سیم و کابل، حمل و نقل، سرمایه‌گذاری، نفت و گاز، معدنی، دارو و تجهیزات پزشکی، رنگ و رزین، معدن حضور خواهند داشت.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: اولین دور از نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تیرماه سال 1400 در تهران برگزار شد و دومین دور این نمایشگاه در تاریخ 13 تا 16 آذرماه در تهران برگزار می شود.

پایان پیام/

آخرین اخبار بورس و اقتصاد