سقوط سهم تسلا در پی گزارش شوکه کننده آن | اظهار نظر ماسک چه بود؟!

سقوط سهم تسلا در پی گزارش شوکه کننده آن | اظهار نظر ماسک چه بود؟!

سهام تسلا در روز پنجشنبه بیش از 6 درصد سقوط کرد، یک روز پس از آن که این خودروساز برقی نتایج سه ماهه سوم را منتشر کرد که هم در فروش و هم در سود خالص بسیار پایین‌تر از حد انتظار بود.

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | سهام تسلا در روز پنجشنبه بیش از 6 درصد سقوط کرد، یک روز پس از آن که این خودروساز برقی نتایج سه ماهه سوم را منتشر کرد که هم در فروش و هم در سود خالص بسیار پایین‌تر از حد انتظار بود.

تسلا درآمد ناخالص 23.35 میلیارد دلاری و سود خالص تعدیل شده 66 سنت به ازای هر سهم را گزارش کرد که هر دو کمتر از برآورد‌های وال استریت بودند. این اولین باری است که تسلا از سه ماهه دوم سال 2019، پیش بینی هم درآمد و هم سود خالص خود را از دست داده است.

در طول ارتباط این شرکت درباره گزارش سه ماهه با سرمایه گذاران، ایلان ماسک مدیر عامل شرکت، نظرات بدبینانه‌ای را در مورد وضعیت اقتصاد جهانی به اشتراک گذاشت و نسبت به محیط با نرخ بهره بالا ابراز نگرانی کرد و گفت که خرید خودرو را برای مصرف کنندگان دشوارتر می‌سازد.

ماسک افزود که تسلا در تلاش است تا هزینه‌های وسایل نقلیه خود را کاهش دهد، اولویتی که برای او بالاتر از اقدام به ساخت یک کارخانه کامل جدید در مکزیک قرار دارد.

ماسک در این ارتباط گفت: «ما باید محصولاتمان را مقرون به صرفه‌تر کنیم تا مردم بتوانند آن را بخرند.»

تحلیلگران بانک آمریکا نظر خنثی خود را در مورد سهام تکرار کردند و برآورد‌های خود را برای سه ماهه چهارم و سال‌های پایانی تسلا به دلیل «حاشیه سود ناخالص پایین تر» کاهش دادند. تحلیلگران همچنین از زمان طولانی که ماسک به بحث در مورد اقتصاد جهانی اختصاص داد، ابراز تعجب و شگفتی کردند.

تحلیلگران بانک آمریکا در یادداشت پنجشنبه خود نوشتند: «جالب است که ایلان ماسک (مدیر عامل) زمان زیادی را به صحبت درباره محیط کلان به طور گسترده و تاثیرات نرخ‌های بهره بالا در حال حاضر اختصاص داد؛ به جای اینکه از وضعیت و آینده شرکت خود سخنان بیشتری به میان آورد.»

به طور مشابه، تحلیلگران مورگان استنلی روز پنجشنبه گفتند که علیرغم نتایج ناامیدکننده تسلا در سه ماهه سوم، "صحبت و تفسیر محتاطانه " در مورد اقتصاد چیزی است که می‌خواهد بازار را از واکنش احساسی و فوری نسبت به اخبار باز دارد.

تحلیلگران مورگان استنلی نوشتند: «به نظر ما، فصل سوم سال 2023 شرکت یکی از محتاطانه‌ترین تماس‌های کنفرانس تسلا بود که در سال‌های اخیر شنیده‌ایم. آن‌ها اضافه کردند که منصفانه است نگران نرخ بهره باشیم، اما این سوال را مطرح کردند که چقدر از احتیاط و دلایل ضعف تسلا در واقع به دلیل رقابت یا کاهش تقاضا است.»

ماسک در طول تماس با سرمایه‌گذاران، همچنین گفت که می‌خواهد انتظارات مربوط به Cybertruck، کامیون الهام‌گرفته از طرح علمی تخیلی تسلا را کاهش دهد. او خاطرنشان کرد که یک سال یا بیشتر طول می‌کشد تا این وسیله نقلیه "مشارکت کننده قابل توجه جریان نقدی مثبت" باشد و این خودرو برای تولید انبوه چالش برانگیز خواهد بود.

ماسک بصورت کنایه آمیز اضافه کرد: «ما قبر خود را با سایبرتراک کنده ایم!»

اظهار نظر ماسک برای نگرانی تحلیلگران دویچه بانک کافی بود.

تحلیلگران دویچه بانک روز پنجشنبه در یادداشتی نوشتند: "اظهارات محتاطانه تسلا در مورد تقاضای خودرو، چشم انداز رشد سال 2024، سرعت پایین و قیمت گران Cybertruck و جدول زمانی نامشخص پلتفرم نسل بعدی، نگرانی‌های منتشر شده ما را در مورد اصول چالش برانگیز این شرکت در سال آینده تقویت می‌کند. "

تحلیلگران گفتند که نگرانی‌هایشان در مورد رشد تسلا در سال 2024 همچنان ادامه دارد.

منبع: CNBC

آخرین اخبار بورس و اقتصاد