مهر تاییدی بر ارزندگی بازار سرمایه

مهر تاییدی بر ارزندگی بازار سرمایه

رونق بازار سرمایه در گرو حمایت کلی نظام و هماهنگی هر 3 قوه در مورد این بازار خواهد بود تا فعالان بازار به این اطمینان خاطر برسند که قرار نیست با اقداماتی از جمله سرکوب قیمت ها، دستکاری در سودآوری صنایع، تصمیمات خلق الساعه و غیرکارشناسی و... منافع فعالان بازار سرمایه در معرض تهدید قرار بگیرد.

به گزارش بورس نیوز، این روزها بسیاری از فعالان بازار سرمایه بر ارزندگی سهم ها اصرار دارند.

عظیم ثابت ريیس هیيت مدیره شرکت سبدگردان البرزدر گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: اگرچه من هم معتقدم بازار سرمایه ما در قیمت‌های فعلی ارزنده است، اما بر اساس شواهد و قراين و شرایط کنونی بازار سرمایه، فعلا بحث ارزندگی این بازار چندان اهمیتی ندارد‌ و آنچه موجب‌ اذیت و آزار بازار سرمایه شده، بی اعتمادی سهامداران ‌و جنبه روانی ناشی از بی توجهی
مسيولان نسبت به وضعیت این بازار است. بازار سرمایه در حال حاضر از تحلیل پذیری خارج شده و بخش اعظم‌ بی‌توجهی فعالان این بازار به تحلیل بنیادی و تکنیکال سهم ها، بی اعتمادی سرمایه گذاران نسبت به فرآیندهای بازار سرمایه است.

وی افزود: با توجه به رشد سالانه 36 الی 40 درصدی نقدینگی، منابع کافی برای رشد بازار سرمایه وجود دارد، اما
با توجه به ترس سرمایه‌گذاران، بخش قابل توجهی از منابع جذب صندوق های درآمد ثابت و بازارهای رقیب خصوصارمز ارزها شده است. اگر بتوان اعتماد از دست رفته را به این بازار بازگرداند، با توجه به افت قیمت‌ها و ارزندگی سهم ها تا حدود زیادی می‌توان شاهد رشد قیمت‌ها در بازار سرمایه بود.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن انتقاد از برخی اعدادی که در لایحه بودجه 1401 لحاظ شده، اظهار کرد: یکی از کم لطفی هایی که نسبت به صنایع پتروشیمی و فولادی شده محاسبه نرخ گاز بر اساس "هاب" های اروپایی بوده و انتظار می‌رود اگر دولت برنامه‌ای برای تغییر نرخ گاز صنایع دارد، هم این تغییر در برنامه بلند مدت و از پیش تعیین شده صورت بگیرد و هم تغییرات بر مبنای نرخ های فوب منطقه‌ای باشد‌ و نرخ هاب اروپا، مبنای قیمت گذاری گاز در صنایع ما قرار نگیرد. امیدوارم برخی از اعداد و فرمول هایی که در لایحه بودجه 1401 پیشنهاد شده، توسط مجلس اصلاح گردد‌ و شرایطی فراهم شود که شرکت ها و صنایع فعال در بازار سرمایه که تعداد کثیری سهامدار خرد دارند، تحت فشار قرار نگیرند و منافع سهامداران را با دستکاری هایی از جمله قیمت گذاری های دستوری در صنایع کاهش ندهیم.

وی تصریح کرد: کماکان معتقدم قیمت بسیاری از سهم های بازار سرمایه ما ارزنده است، اما رشد قیمت ها در گرو جلب اعتماد سرمایه‌گذاران بوده و برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به این بازار، حتما دولت و سیاست‌گذاران اقتصادی باید از این بازار حمایت کنند.

اگر دولت قصد حمایت از بازار سرمایه را دارد، باید از دخالت در فرایندهای این بازار بپرهیزد. قیمت گذاری های دستوری و دست کردن در جیب سهامداران صنایع بورسی، موجب سلب اعتماد‌ سرمایه‌گذاران شده و ترس سهامداران را تشدید می‌کند.

ريیس هیيت مدیره شرکت سبدگردان البرز تاکید کرد: باید حتما بر اساس و اساس مکانیزم بازار کار کرد و در تمام دنیا چنین روندی مرسوم است. اینکه در سال حمایت از تولید و مانع زدایی ها، بودجه ای ارايه شود که به نفع شرکت ها و صنایع بزرگ تولیدی کشور نباشد، پسندیده نیست. دولت باید بپذیرد که صنایع خصوصی سازی شده و فعال در بازار سرمایه، سهامدارانی از اقشار مختلف دارند و اینکه تلاش شود به منظور جبران کسری بودجه دولت از سود شرکت‌های بزرگ بکاهیم، صحیح نیست. در تدوین لایحه بودجه حتما باید با حساسیت نسبت به تاثیر این لایحه بودجه بر سودآوری صنایع بورسی تصمیم‌گیری شود.

عظیم ثابت خاطرنشان کرد: البته این را هم در نظر داشته باشید که بودجه 1401 نسبت به بودجه سال جاری، منافع خوبی برای سهامداران ایجاد کرده است. به ویژه آن که مقرر شده مالیاتی که از بازار سرمایه اخذ می‌شود به صندوق تثبیت بازار تزریق گردد و این، اتفاق مثبتی برای بازار سرمایه ما خواهد بود.

ريیس هیيت مدیره شرکت سبدگردان البرز اضافه کرد: ولی مشکل اینجاست که بازار سرمایه ما در 16 ماه گذشته روزهای منفی متعددی به خود دیده و این روند منفی فرسایشی و افت قیمت 70 تا 80 درصدی بسیاری از سهم های بازار، اعتماد سرمایه گذاران را خدشه دار کرده است. سیاست گذاران باید بپذیرند که بازار سرمایه این روزها بازار سرمایه سال های قبل متفاوت است و این بازار حدود 50 میلیون ذینفع دارد.

عظیم ثابت در پایان گفت: کمک به رشد اقتصادی و حمایت از اقشار آسیب پذیر، با وضعیت فعلی بازار سرمایه امکان پذیر نیست و باید بپذیریم رونق بازار سرمایه در گرو حمایت کلی نظام و هماهنگی هر 3 قوه در مورد این بازار خواهد بود تا فعالان بازار به این اطمینان خاطر برسند که قرار نیست با اقداماتی از جمله سرکوب قیمت ها، دستکاری در سودآوری صنایع، تصمیمات خلق الساعه و غیرکارشناسی و... منافع فعالان بازار سرمایه در معرض تهدید قرار بگیرد.

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود