عراق در پیچ و خم پرداخت مطالبات گازی ایران

عراق در پیچ و خم پرداخت مطالبات گازی ایران

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: رایزنی‌ها درباره پرداخت مطالبات گازی عراق به ایران به‌زودی به نتیجه می‌رسد.

ایسنا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: رایزنی‌ها درباره پرداخت مطالبات گازی عراق به ایران به‌زودی به نتیجه می‌رسد.

صادرات گاز طبیعی به کشورهای همسایه و توسعه روابط تجاری همواره از سیاست‌های راهبردی ایران بوده و دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز با توجه به شرایط و با وجود تحریم، این سیاست را دنبال کرده‌اند. صادرات گاز به عراق هم از این قاعده مستثنا نیست و طبق اعلام وزارت نفت طرح انتقال گاز به این کشور با توجه به نیاز مبرم آن به تولید برق، طرحی راهبردی است و امکان صادرات روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در قالب دو خط لوله عملیاتی شده است، البته به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، انتقال پول آن به‌سختی انجام می‌شود و موضوع پرداخت مطالبات گازی عراق به ایران در ماه‌های اخیر جدی‌تر دنبال می‌شود.

حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این باره با بیان اینکه اکنون روزانه 20 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می‌شود (طبق مقدار نیاز اعلام‌شده از سوی این کشور)، اعلام کرد که رایزنی‌ها درباره پرداخت مطالبات گازی عراق به ایران به‌زودی به نتیجه می‌رسد و درباره نحوه مبادله مبالغ مالی توافق‌نامه‌ای امضا می‌شود.

ماجرا چه بود؟

هشتم دی‌ماه پارسال بود که وزارت برق عراق اعلام کرد ایران صادرات گاز به این کشور را کاهش داده و شهرهای بزرگ عراق در معرض خاموشی قرار گرفته‌اند. سخنگوی وزارت برق عراق در این باره گفت: «در حالی که تا دو هفته پیش ایران روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می‌کرد، اما حالا به دلیل پرداخت نشدن پول گاز خریداری‌شده از سوی عراق، این مقدار به یک‌دهم کاهش یافته است.»

همان روز شرکت ملی گاز ایران هم بر این موضوع صحه گذاشت و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «کاهش صادرات گاز به عراق پس از اخطارهای چندباره قراردادی انجام شده است.» طبق گفته منتظرتربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز این مقدار به روزانه حدود 4 میلیون مترمکعب رسیده بود.

در توضیحات شرکت ملی گاز ایران اعلام شد که «وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل 5 میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ 3 میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده و بیش از 2 میلیارد دلار از بدهی سررسیدشده وزارت برق نیز هنوز از اساس از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است. افزون بر اینها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از یک میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرايم قراردادی بدهکاری دارد.»

بر این اساس «طرف ایرانی با بستانکاری بیش از 6 میلیارد دلاری از طرف عراقی، از هیچ منفعتی برخوردار نشده، در حالی که هدف از صادرات درآمد است و این پول برای غذا و دارو مصرف می‌شود، از این رو این شرکت پس از اخطارهای مکرر قراردادی که با بی‌توجهی طرف عراقی روبه‌رو شده، طبق مفاد قرارداد، نسبت به کاهش مقدار گاز صادراتی اقدام کرده است. در هر حال، شرکت ملی گاز ایران خود را متعهد به اجرای دقیق قرارداد امضاشده می‌داند.»

آغاز رایزنی‌های دو کشور برای حصول توافق مشترک

از آن زمان بود که دیدارهای متعددی میان مسيولان جمهوری اسلامی ایران و عراق برای پیگیری و حل و رفع مسيله برگزار شد؛ اسحاق جهانگیری، معاون اول ريیس‌جمهوری 23 دی‌ماه پارسال در دیداری با وزیر تجارت عراق تاکید کرد که توافق‌های انجام‌شده برای بازپرداخت مطالبات و استفاده از دارایی‌های ایران در کشور عراق هرچه سریع‌تر نهایی شود.

سرانجام چهارم بهمن‌ماه، منتظرتربتی در نشستی خبری اعلام کرد که بخشی از مطالبات ایران از عراق پرداخت شده و بخشی از آن باید در ادامه گفت‌وگوها منتقل شود.

او همچنین تصریح کرد که با توجه به توافق‌هایی که بانک مرکزی در نشست‌هایی با طرف عراقی انجام داده، مقدار انتقال گاز به این کشور کمی افزایش یافته، زیرا امیدواری‌هایی برای پرداخت مطالبات ایران ایجاد شده و اکنون روزانه حدود 15 تا 20 میلیون مترمکعب صادرات گاز به عراق برقرار است.

گفت‌وگوهای ایران و عراق در سال جدید هم ادامه یافت و 11 اردیبهشت‌ماه امسال ماجد مهدی حنتوش، وزیر برق عراق در راس هیيتی تجاری به ایران آمد تا درباره راه‌حل‌های دریافت مطالبات گازی تهران از بغداد با بیژن زنگنه گفت‌وگو کند.

زنگنه در این دیدار با اشاره به اینکه دو قرارداد مهم در زمینه صادرات گاز ایران به عراق در سال‌های گذشته با وزارت برق این کشور امضا شده است، گفت که تاکنون 27 میلیارد مترمکعب گاز ایران به عراق صادر شده است.

موضوع اما آنقدر اهمیت یافت که روز گذشته (هشتم خردادماه) در حالی که کمتر از یک ماه از دیدار قبل می‌گذشت، علی عبدالامیر علاوی، وزیر دارایی عراق به ایران آمد و در نشستی با زنگنه، چگونگی پرداخت بدهی‌ها بررسی و سرانجام قرار شد مذاکرات تخصصی برای حصول توافقی نهایی هفته‌ جاری برگزار شود.

local_offerبرچسب‌ها:
وزارت برق عراق: مشکل پرداخت بدهی‌های ایران در حال حل شدن است

وزارت برق عراق: مشکل پرداخت بدهی‌های ایران در حال حل شدن است

سخنگوی وزارت برق عراق با تایید مشکل انباشت بدهی‌های این کشور به ایران، تصریح کرد که مشکل پرداخت طلب طرف ایرانی در حال حل و فصل شدن است.

TejaratNews.com/

آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق

جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

حادثه در خاک عراق رخ داد و باتوجه به اینکه خارج از مرز ایران بوده هیچ آسیبی به تاسیساتی ایرانی وارد نکرده است.خط مذکور در حال حاضر قطع است و تا رفع کامل این مشکل نمی‌توان این خط را مجددا وارد مدار کرد...

Bartarinha.ir/
پول‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد می‌شود

پول‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد می‌شود

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید با وجود شرط دشواری که دولت عراق بر سر راه شرکت‌ها گذاشته، اما پول‌های ایران در عراق امکان جابجایی پیدا کرده‌اند.

Bartarinha.ir/
عراق برای پرداخت پول گاز ایران بهانه می‌آورد

عراق برای پرداخت پول گاز ایران بهانه می‌آورد

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی سعی کردند که از پرداخت پول به ایران اجتناب کنند. وی خاطرنشان کرد: سعی عربستانی‌...

Bartarinha.ir/
پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران

پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوک...

اخبار تازه درباره ارزهای بلوکه ایران در کره جنوبی و عراق منتشر شده است. اخباری که البته نشانی از انتقال ارز به ایران ندارند.

TejaratNews.com/

عراق 1.5 میلیارد دلار را پس می‌دهد/ تداوم صادرات برق با وجود کمبود در ایران

ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند

ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند

سفیر ایران در عراق گفت: در جریان سفر محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران به عراق، موضوع تفاهم و توافق مشترک و تبادل نیروی کار تخصصی بین دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار...

Bartarinha.ir/
تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

افزایش تولید نفت عراق به افزایش تولید گاز همراه نفت این کشور منجر می‌شود. این در حالی است که تولید نفت ایران با تحریم سقوط قابل ملاحظه‌ای داشته است و همین مساله برای نگرانی جدی برای بازار صادرات گاز ا...

TejaratNews.com/
صادرات رایگان برق به عراق؟ / آیا صادرات برق باعث خاموشی شده است؟

صادرات رایگان برق به عراق؟ / آیا صادرات برق باعث خاموشی شده است؟

همزمان با شروع دوره سخت خشکسالی، کمبود نیروگاه‌های برق‌آبی و احتمال قطع برق برخی مشترکان داخلی، صادرات برق ایران به عراق همچنان ادامه دارد و ایران 40 درصد از برق کشور عراق را تامین می‌کند. آن هم در شر...

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق / واردات واکسن کرونا از عراق

آخرین وضعیت پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق / واردات واکسن کرونا ا...

عضو هیات ريیسه اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه در مورد واردات 16 میلیون دوز واکسن کوواکس از عراق از محل بدهی ایران از این کشور توافق شد، گفت: واردات برخی محموله‌‌های مواد غذایی به ایران از محل پ...

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت پرداخت مطالبات ایران از عراق

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات ایران از عراق

عراق که یکی از مشتریان قدیمی برق و گاز ایران بوده، چند سالی است که پرداخت مطالباتش به ایران عقب افتاده و آنطور که انتظار می رفته عمل نکرده است، با این حال مذاکرات اخیر دو کشور روزنه‌های امیدی را برای ...

TejaratNews.com/
وزیر برق عراق به تهران سفر می‌کند

وزیر برق عراق به تهران سفر می‌کند

وزیر برق عراق به تهران سفر می‌کندسخنگوی وزارت برق عراق با اعلام اینکه وزیر برق این کشور هفته آینده به تهران سفر می‌کند، پیش‌بینی کرد در جریان این سفر توافقات جدیدی میان دو کشور در حوزه انرژی انجام شود...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری عراق برای کاهش وابستگی به ایران

سرمایه‌گذاری عراق برای کاهش وابستگی به ایران

عراق در تلاش برای کاهش وابستگی به واردات انرژی ایران، به دنبال انجام 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری به همراه برخی از شرکای انرژی خود به منظور افزایش تولید داخلی گاز است.

Bartarinha.ir/
معامله خانه‌های هزار میلیاردی با بیت‌کوین مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران روزهای خوش بورسی ها بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 3 تیر / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟ قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل!

در حال بارگیری...