قیمت نان در سوریه 2 برابر شد

قیمت نان در سوریه 2 برابر شد

دولت سوریه قیمت نان و سوخت را دو برابر کرده است. این اقدام برای مدیریت بحران مالی انجام شده، اما این کار می‌تواند موجب فشار زیاد بر مردم شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، الجزیره در گزارش 11 جولای در این رابطه نوشت، روز یکشنبه 20 تیر قیمت نان دو برابر و قیمت سوخت سه برابر شد. خبرگزاری دولتی سانا نیز با اعلام این خبر افزود قیمت‌ها با دستور دولت در بخش‌هایی که تحت کنترل دولت سوریه است اجرایی شد. به نوشته الجزیره، دمشق 25 درصد بر قیمت سوخت افزوده است. دولت اسد در سال‌های اخیر بارها قیمت سوخت را بالا برده تا به این وسیله بتواند بحرانی را که از جنگ داخلی و تحریک خارجی به وجود آمده مدیریت کند.

بشار اسد روز یکشنبه فرمانی را صادر کرد که براساس آن حقوق صدها هزار نفر از کارمندان دولت و نظامیان سوری 50 درصد افزایش خواهد یافت. این تصمیم اسد یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت قیمت نان را دو برابر کرد و قیمت سوخت دیزل را نیز 180 درصد افزایش داد. آخرین افزایش حقوق در این کشور در نوامبر 2019 اعلام شد.

در حکم منتشر شده توسط دفتر اسد، حداقل درآمد ماهانه 71هزار و 515 پوند سوریه (28 دلار) تعیین شده است. این رقم پیش از این 47 هزار پوند معادل 18 دلار بود. همچنین به بازنشستگان نظامی و غیرنظامی 40 درصد افزایش مستمری تعلق گرفت. دلار آمریکا در بازار سیاه حدود 3200 پوند معامله می‌شود‌؛ در حالی که نرخ رسمی آن 2500 پوند است. طبق اعلام سازمان ملل متحد، تقریبا 80 درصد از مردم سوریه در فقر زندگی می‌کنند و 60 درصد نیز از نظر غذایی در خطر هستند که بدترین وضعیت امنیت غذایی در سوریه محسوب می‌شود.

افزایش قیمت کالاهای دیگر در سوریه

به نوشته الجزیره، قیمت دیزل اکنون 500 پوند اعلام شده در حالی که این رقم پیش‌تر 180 پوند بود. «مصطفا حصویه»، مدیر شرکت دولتی سوریه برای ذخیره‌سازی و توزیع تولیدات سوختی، می‌گوید 80 درصد از نیازهای هیدروکربنی سوریه با استفاده از ارزهای خارجی از خارج خریداری می‌شود. «سانا» می‌گوید: «افزایش قیمت به‌منظور کاهش هزینه‌های واردات ضروری است.» قیمت نان هم 200 پوند سوری اعلام شد. از دیزل در سوریه برای خودروها و ژنراتورهای خصوصی استفاده می‌شود.

افزایش قیمت‌ها در سوریه در حالی انجام می‌گیرد که در همسایه‌اش لبنان هم قیمت سوخت تا 35 درصد افزایش یافته تا به این ترتیب بتوان با کمبودها مقابله کرد. دولت لبنان بخشی از تقصیر را به گردن قاچاق سوخت می‌اندازد که به سوریه می‌رود. در هر حال، افزایش قیمت نان و سوخت دیزل در حالی است که دولت سوریه در ماه گذشته هم قیمت هر لیتر بنزین را از 2هزار لیره به 2500 لیره افزایش داده بود. «جلال بکار»، کارشناس امور اقتصادی سوریه به «العربی الجدید» گفت: «نظام سوریه به‌دلیل از دست دادن کنترل مناطق نفتی و نداشتن درآمد کافی چاره‌ای جز افزایش تدریجی قیمت حامل‌های سوختی ندارد.»

دولت سوریه چند روز قبل‌تر نیز قیمت شکر و برنج را افزایش داده بود. یک کارشناس امور اقتصادی سوریه هم که نخواست نامش ذکر شود، گفت: «اقتصاد سوریه از هم فروپاشیده و تقریبا تولید متوقف شده و صادرات خیلی اندکی داریم و اغلب منابع زیرزمینی خارج از کنترل دولت قرار دارد و گردشگری کاملا متوقف شده و… دولت فاقد منابع ارزی است. هیچ دولتی نمی‌تواند در قیمت اجناس، ثبات ایجاد کند؛ چراکه چرخ تولید خوابیده و روند بازسازی زیرساخت‌های آسیب‌دیده هنوز شروع نشده همچنین تحریم‌های اقتصادی نیز به قوت خود باقی است.»

منبع: دنیای اقتصاد

اخرین اخبار مربوط به اقتصادجهان را در تجارت‌نیوز بخوانید.

بیانیه اتاق اصناف ایران برای اصلاح قیمت نان

بیانیه اتاق اصناف ایران برای اصلاح قیمت نان

هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران در بیانیه‌ای در مورد اصلاح قیمت نان متناسب با قیمت تمام شده گفت: قیمت آرد یارانه‌ای تنها عامل تعیین قیمت تمام شده نان نیست.

TejaratNews.com/
نظر استانداری تهران درباره افزایش قیمت نان

نظر استانداری تهران درباره افزایش قیمت نان

یک منبع آگاه در استانداری تهران نسبت به افزایش نرخ نان توسط اتحادیه نانوایان واکنش نشان داد و گفت: تا جایی که من می‌دانم، این قیمت‌های اعلامی در استانداری تهران مورد بحث قرار نگرفته است.

TejaratNews.com/

قیمت نان افزایش یافت +جزيیات

دولت فعلا برنامه‌ای برای تغییر قیمت نان ندارد

دولت فعلا برنامه‌ای برای تغییر قیمت نان ندارد

مدیرکل دفتر امور بازرگانی وزارت صمت گفت: دولت تصمیمی برای اصلاح و قیمت‌ نان نگرفته است اگر قرار باشد در این مورد تصمیم‌گیری شود موضوع از طریق کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان کشور اعلام می‌شود.

TejaratNews.com/
نظارتی بر قیمت نان نیست!

نظارتی بر قیمت نان نیست!

ريیس بنیاد ملی گندمکاران گفته هم اکنون قیمت یک نان باگت 100 گرمی کمتر از 2 هزار تومان نیست که این امر یعنی یا گندم به نرخ 20 هزار تومان خریداری شده یا نظارتی در بخش نان وجود ندارد.

Bartarinha.ir/
تکذیب افزایش قیمت نان

تکذیب افزایش قیمت نان

ريیس اتحادیه فروشندگان نان‌ سنگک گفت: اخیرا هیچ افزایش قیمتی برای نان سنگک رخ نداده، اما از دولت خواستاریم تا فکری برای این موضوع کند.

TejaratNews.com/

افزایش قیمت نان در هاله‌ای از ابهام

درخواست افزایش 100درصدی قیمت نان

درخواست افزایش 100درصدی قیمت نان

ريیس اتحادیه نانوایان سنتی گفت: به هم ریختگی در قیمت نان نتیجه عدم اعلام قیمت مصوب نان در هرسال براساس افزایش هزینه‌های تولید است.

Bartarinha.ir/

افزایش قیمت نان تصویب نشده است

هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت نان گرفته نشده است

هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت نان گرفته نشده است

در حالی طی یک ماه اخیر قیمت نان به‌شکل گسترده از سوی نانوایی‌ها افزایش پیدا کرده است که دبیر کارگروه تنظیم بازار کشور همچنان می‌گوید: هیچ تصمیمی درباره قیمت نان اتخاذ نشده است.

TejaratNews.com/

ستاد تنظیم‌بازار: درباره قیمت نان تصمیمی نگرفتیم

افزایش قیمت نان قبل از تایید مراجع ذی‌ربط تخلف است

افزایش قیمت نان قبل از تایید مراجع ذی‌ربط تخلف است

بازرس کل امور صنعت، معدن و تجارت گفت: تا امروز، هیچ تغییری در ارتباط با افزایش قیمت نان اعلام نشده و هر واحد صنفی که افزایش قیمت داشته، مرتکب تخلف شده است.

TejaratNews.com/

قیمت نان لواش چقدر افزایش داشت؟

افزایش قیمت نان تصویب نشده است

افزایش قیمت نان تصویب نشده است

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: تاکنون موضوع افزایش نان تصویب نشده است و با نانوایان گرانفروش برخورد می شود.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت نان قانونی نیست؛ برخورد با متخلفان

افزایش قیمت نان قانونی نیست؛ برخورد با متخلفان

استاندار تهران با اشاره به این‌که افزایش هزینه‌های نانوایان در کارگروهی در حال بررسی است و پس از تصویب نرخ جدید اعلام خواهد شد، افزود: در حال حاضر افزایش قیمت نان قانونی نیست و با متخلفین برخورد خواهد...

Bartarinha.ir/
کمبود بنزین در راه است؟/ علت تعطیلی موقت برخی جایگاه‌های سوخت قیمت سکه در بازار امروز سهام عدالت نیم میلیونی در نزدیکی 12 میلیون تومانی بورس در هفته دوم مرداد چگونه گذشت؟ / شاخص کل یک پله رشد کرد روی خوش بورس به سهامداران در هفته دوم مردادماه سیمان 40 هزار تومانی کجاست؟ سهام فملی | سیگنال خرید در فملی صادر شد؟ سودسازی مستمر بانک اقتصاد نوین/ تراز 4 ماهه این بانک به هزار میلیارد تومان نزدیک شد "سیستم" آماده پرداخت سود می شود قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/14 از مجمع گشان چه خبر؟ | تصمیم گیری برای افزایش سرمایه در سه ماه آینده تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس سکه چه واکنشی به تحلیف ريیس‌جمهور نشان می‌دهد؟ "قجام" تعداد 700 هزار سهم "قیستو" را فروخت پتروشیمی شیراز و رشد سودسازی بیش از 50درصدی برای هر سهم زمان افزایش سرمایه "درهآور" تا نیمه شهریورماه تمدید شد افزایش نرخ موتور‌های "خموتور" به میزان 32 درصد "دلقما" نرخ 8 قلم دارو را گران کرد برگزاری مزایده "وآتی"برای تسویه مطالبات مسکن ارزان می‌شود؟ چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران اعلام نرخنامه تعمیرکاران خودرو در سال 1400 + جدول "گندله" گران‌ترین محصول "کگهر" در تیرماه کشنده‌های سیبا موتور به بزرگترین شرکت توزیع کننده گاز مایع کشور کلیدسپاری شد "دتماد" پروژه طراحی و اصلاح GMP را افتتاح کرد کاهش نسبی مصرف برنج در دو ماه اخیر پرورش اندام‌ کاران بورس در حوالی تابلو آیا کشاورزان ایران را خشکاندند؟/ چرا شمال ایران هلند نشد؟ آمار واردات قطعات آسانسور به کشور حراج ویژه خودرو ملی! / آغاز ثبت‌نام یارانه خودرو از امروز پیش‌بینی قیمت دلار امروز 14 مرداد + آخرین قیمت دلار قیمت خودرو امروز 14 مرداد / افزایش قیمت خودرو دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 100متر به بالا عقب‌نشینی آمازون از امحای کالاهای مرجوعی کف بازار خبری از سیمان 40هزار تومانی نیست مصرف اکسیژن در پیک پنجم کرونا 4 برابر شد کاهش قیمت مسکن در کرج / کدام مناطق بیش‌ترین کاهش قیمت را داشتند؟ سهام عدالت امروز 13 مرداد چقدر شد؟ عرضه اولیه یک نماد تا پایان مرداد | سیمانی هایی که از این عرضه اولیه نفع می برند، کدامند؟ قیمت سکه گرمی به 2200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/13 بیستمین فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از فردا واردات گوشی ممنوع نیست، گران نکنید! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 مرداد / بازار طلا درگیر هیجانات آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند مدعی شفافیت، تو زرد از آب درآمد تحلیل تحولات بازار ایران با تاکید بر کرونا و تحریم پیش‌بینی کارشناسان بورس از بازار تا پایان سال/ بازدهی 50 درصدی بورس امکان پذیر است؟ عرضه خودرو به بازار محدود شد

در حال بارگیری...