بلاتکلیفی به بازار آلومینیوم سرایت کرد

بلاتکلیفی به بازار آلومینیوم سرایت کرد

قیمت پایه شمش آلومینیوم عرضه‌شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا ظرف هفته گذشته به رکورد تاریخی خود رسید؛ اگر چه هم‌اکنون اندکی تعدیل شده است. با این وجود متقاضیان...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  استمرار روند رو‌به‌رشد بهای جهانی شمش آلومینیوم و مقاومت قابل‌توجه آن در مقابل سقف قیمتی 2 هزار و 100 دلاری مهم‌ترین عامل نوسانی بهای پایه این محصول ظرف هفته‌های اخیر در بازار داخل بود؛ هرچند که افت نرخ ارز ظرف هفته اخیر و روند کاهشی به‌وجود آمده در بهای جهانی آلومینیوم هر‌چند اندک توانست تا حدی از میزان تقاضا در بازار داخل در هفته جاری بکاهد.البته با توجه به احتمال محدودیت تولید و عرضه آلومینیوم از سوی چین به‌علت سختگیری بیشتر دولت این کشور بر کاهش انتشار آلاینده‌های کربنی، برآورد می‌شود که قیمت جهانی این فلز در میان‌مدت مجددا افزایشی باشد و به این ترتیب بهای پایه شمش آلومینیوم در بازار داخل از این محل همچنان تقویت شود. اما اظهارنظر نسبت به نوسان نرخ ارز به‌عنوان فاکتور دیگر اثرگذار بر تعیین قیمت پایه تمامی فلزات در بازار داخل ظرف روزهای اخیر دشوار شده و همین موضوع باعث سردرگمی متقاضیان در خرید یا تعویق خرید است.

  پارامترهای افزایشی بهای آلومینیوم در بازار جهانی

بهای جهانی شمش آلومینیوم در بورس فلزات لندن از ابتدای سال 2021 تا روز هشتم مارس رشدی 9/ 6درصدی داشت و در بسیاری از روزهای سپری شده از سال جدید میلادی این فلز در کانال قیمتی 2000 دلار به ازای هر تن معامله شد. همچنین ظرف یک ماه اخیر بهای این فلز نقره‌ای رنگ در کانال قیمتی 2000 دلار نوسان داشته است. اگرچه قیمت شمش آلومینیوم در بورس فلزات لندن پس از تجربه معامله با نرخ 2 هزار و 223 دلار به ازای هر تن که بیشترین رقم معامله این محصول پس از اکتبر 2018 بود، وارد روند کاهشی شد اما این فلز در برابر سقوط به زیر 2هزار دلار تا روز 8 مارس مقاومت کرد و در نهایت نیز آلومینیوم در روز 8 مارس با نرخ 2 هزار و 152دلار به ازای هر تن معامله شد. در حالی آلومینیوم سقف قیمتی 2000 دلاری را ظرف هفته اخیر حفظ کرد که مس در روزهای میانی این هفته از سقف قیمتی 9000 دلاری عقب‌نشینی کرد و شاخص دلار آمریکا نیز ظرف این هفته وارد مسیر رشد شد و به کانال 92 واحد وارد شد و در روز 8 مارس این شاخص به 31/ 92 واحد رسید که بیشترین میزان این شاخص ظرف 100 روز گذشته بوده است؛ بنابراین آلومینیوم برخلاف سیگنال‌های نزولی به‌وجود آمده توانست این سقف قیمتی را در معاملات هفته اخیر حفظ کند.

اما چه مولفه‌هایی باعث تقویت بازار آلومینیوم ظرف هفته اخیر شدند تا این فلز همانند مس سقوط به سقف قیمتی ایجاد‌شده را تجربه نکند، اتمام تعطیلات سال‌نوی چینی و انتظار رشد تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان داخلی این کشور یکی از مواردی بود که به تقویت بازار این فلز ظرف هفته‌های اخیر منجر شده است. همچنین موجودی شمش آلومینیوم در بورس فلزات لندن به رقم یک‌میلیون و 293هزارتن در روز 8مارس رسیده که این رقم کمترین میزان موجودی انبارهای این بازار پس از نیمه ژانویه امسال به‌شمار می‌رود؛ به این ترتیب کاهش موجودی انبارهای این فلز، عامل مثبت دیگر برای حفظ کانال قیمتی 2000 دلاری برای آلومینیوم بوده است.

برخی تحلیلگران جهانی بر این باورند که اگرچه بهای آلومینیوم ظرف روزهای ابتدایی سال‌جاری میلادی افزایشی شده اما نسبت ورود نقدینگی به این بازار نسبت به فلزی همچون مس یا برخی دیگر از کامودیتی‌ها اندک بوده و به این ترتیب همچنان این بازار توانایی جذب سرمایه و رشد مجدد قیمتی را دارد؛ همین موضوع می‌تواند سیگنالی افزایشی برای استمرار روند افزایشی در این بازار یا حفظ قیمت‌های فعلی باشد.

میزان تقاضا‌ برای آلومینیوم پس از یک دوره روند کاهشی به‌وجود آمده در بازار این محصول ظرف سال 2020 بهبود یافته، اما همچنان مشکلات ساختاری در عرضه‌ آلومینیوم (شمش، بیلت و قراضه) در مناطق مختلف دنیا وجود دارد؛ در عین حال شاهد رشد بهای حمل‌ونقل ظرف سال 2021 در بسیاری نقاط هستیم که هر دو مورد بیان‌شده می‌تواند به تقویت قیمتی این بازار منجر شود. یکی از مواردی که می‌تواند عرضه آلومینیوم به بازارها را ظرف سال‌های آتی دچار اخلال کند، حرکت دنیا به سمت استفاده از انرژی‌های پاک است؛ از آلومینیوم به‌عنوان صنعت انرژی‌بر یاد می‌شود و با توجه به بالابودن تولید برق در بسیاری از نقاط دنیا، تولید این فلز از این منظر آلاینده به‌شمار می‌رود. در شرایطی‌که چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده آلومینیوم دنیا نیز به شکل جدی به دنبال کاهش انتشار آلایندگی کربنی است؛ نگرانی‌هایی از روند تولید و عرضه شمش آلومینیوم در چین به‌وجود آمده است که این نگرانی‌ها می‌تواند این بازار را افزایشی کند.

ظرف سال‌های گذشته بر میزان ظرفیت ذوب آلومینیوم و تولید محصولات نیمه‌ساخته آلومینیومی در چین و سهم این کشور از بازار این کالا در دنیا افزوده شده بود اما به نظر می‌رسد که این روند تغییری جدی پیدا کرده و این کشور درحال کنترل روند صعودی تولید و عرضه آلومینیوم و عرضه به بازارهای جهانی است. در واقع سیاست‌های کاهش تولید کربن در چین با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود و این موضوع بر‌ ریسک افت تولید و عرضه آلومینیوم می‌افزاید.

حرکت به سمت انتشار آلایندگی کمتر کربنی در چین به میزانی جدی شده که حتی برآورد می‌شود در کنگره سالانه حزب کمونیست حرکت به سمت انتشار آلایندگی کربنی صفر به‌عنوان یکی از 5 هدف برتر این کشور تصویب شود. همچنین شورای‌دولتی چین در روز 22 فوریه در بخشنامه‌ای خواستار تلاش برای ساختن یک سیستم اقتصادی سبز و کم‌کربن در این کشور شده است.

در بخش مغولستان داخلی (منطقه‌ای خودمختار در چین) گسترش ظرفیت بسیاری از صنایع شامل ذوب آلومینیوم، تصفیه آلومینا، فولاد و فروآلیاژها ممنوع شده است. صنایع واقع در این منطقه از ماه گذشته با افزایش تعرفه‌های برق مواجه شده است. به این ترتیب صنایع پرمصرف همچون ذوب آلومینیوم در این منطقه از چین با افزایش هزینه تامین برق روبه‌رو هستند. این درحالی است که برق حدود 30 تا 40 درصد هزینه ورودی تولید بخش ذوب آلومینیوم را تشکیل می‌دهد و به این ترتیب این تولیدکنندگان از این رشد تعرفه متضرر می‌شوند. مغولستان داخلی چین 14درصد کل ظرفیت ذوب آلومینیوم چین را در اختیار دارد؛ حدود 90 درصد واحدهای صنعتی این منطقه برق مصرفی خود را از سوخت زغال‌سنگ تامین می‌کنند و به این ترتیب سهمی بسزا در انتشار آلایندگی‌های کربنی دارند‌ اما به‌نظر می‌رسد که با اعمال این محدودیت‌ها بتوان تا حدی از میزان انتشار این آلایندگی کاست. تعطیلی برخی ظرفیت‌های قدیمی ذوب آلومینیوم در چین و رفتن به سمت احداث واحدهای جدید به‌خصوص در مناطقی که از انرژی‌های تجدیدپذیر برخوردار هستند یکی از پیامدهای حرکت به سمت کاهش انتشار کربن بوده است. البته درحال‌حاضر این میزان جدیت و سختگیری تنها در بخشی از مناطق چین اجرایی می‌شود اما احتمال گسترش آن به سایر مناطق نیز وجود دارد که این موضوع می‌تواند تاثیری بسزا در عرضه آلومینیوم به بازارهای جهانی داشته باشد.

  اوج‌گیری تقاضا با وجود رکوردزنی قیمت

بهای پایه شمش آلومینیوم عرضه‌شده در رینگ معاملاتی بورس‌کالای ایران در معاملات هفته قبل رکورد تاریخی خود را ثبت کرد؛ میانگین قیمت پایه انواع شمش و بیلت آلومینیومی عرضه‌شده در این بازار ظرف هفته گذشته برابر 54 هزار و 900 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که تولیدکنندگان شمش و بیلت آلومینیومی کشور حدود 12 هزار تن از انواع محصولات خود را با این نرخ به رینگ معاملاتی بورس‌کالا آوردند. اگرچه قیمت شمش آلومینیوم در رکورد تاریخی خود بود اما صنایع تکمیلی این محصول، استقبال نسبتا خوبی از این عرضه‌ها داشتند که به معامله 7 هزار و 800 تن کالا از این رینگ منجر شد. صنایع بالادستی در هفته جاری نیز 7هزار و 700 تن انواع شمش و بیلت فولادی را با میانگین قیمت 54 هزار و 100 تومان در بورس‌کالا عرضه کردند؛ اگرچه بهای پایه در هفته‌جاری نسبت به هفته قبل افت داشت اما زمزمه‌هایی از کاهشی‌شدن نرخ ارز و افت بهای جهانی آلومینیوم خریداران را سست کرد و درنهایت باعث شد تا تنها 2 هزار و 500 تن کالا در این بازار معامله شود و البته این میزان محصول نیز از طریق بازار مچینگ و با نرخی کمتر از قیمت پایه معامله شد. اگرچه نزدیکی به روزهای پایانی سال که زمان سنتی اوج‌گیری تقاضا به‌شمار می‌رود باعث رونق مجدد در این بازار شده اما عدم‌اطمینان نسبت به نرخ ارز در سال آینده باعث تردید در میان خریداران می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

روند روبه رشد و صعودی بورس تهران از نخستین روز هفته جاری تاکنون ادامه داشته و در روز شنبه شاخص کل بورس تهران 2/3 درصد رشد و در روز یکشنبه یک رشد داشت اما؛ شاخص هم...

EghtesadOnline.com/
بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

بورس تهران برای چهارمین هفته پیاپی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد و همزمان شاهد خروج نقدینگی حقیقی از گردونه معاملات سهام بود.

EghtesadOnline.com/
رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه در ساعات میانی به شدت کاهش یافته بود، اما در پایان معاملات با 385 واحد افزایش روبرو شد.

FarsNews.ir/
مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در روزهای افت بورس تهران

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در ...

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از چهار درصد کاهش و صندوق‌های مبتنی بر طلا بیش از هفت درصد افزایش را به صورت میانگین در هفته گذشته ثبت کردند.

EghtesadOnline.com/
ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

BourseNews.ir/
ثبت بهترین عملکرد اعضای فدراسیون جهانی بورس ها به نام بورس تهران

ثبت بهترین عملکرد اعضای فدراسیون جهانی بورس ها به نام بورس تهران

علیرغم بازده منفی بیش از نیمی از بورس‌های دنیا در سال 2020، شاخص بورس تهران با ثبت 174.8 درصد رشد، بهترین عملکرد را در...

Borna.news/
ارزش واقعی بورس تهران

ارزش واقعی بورس تهران

ساختار مالکیتی پیچیده و تودرتو در بازار سهام سبب شده است تا شاهد چندباره‌شماری ارزش بازاری شرکت‌ها در محاسبه مجموع ارزش بورس و فرابورس باشیم.

EghtesadOnline.com/
یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26 صعود بی‌سابقه بیت‌کوین ممنوعیت رمزارز مانند خاموش کردن اینترنت است پذیرش "وسرمد" در فرابورس راه‌اندازی خط تولید کاشی و سرامیک در "کصدف" قیمت انواع خودرو تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 شرکت‌های سهام عدالت به عنوان بال‌های توسعه اقتصادی استان‌ها عمل کنند قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد آیا شوینده برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟/ عرضه اولیه مروارید هامون و آلی شیمی قم به کجا رسید؟ کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک پیش‌بینی قیمت طلا امروز 26 فروردین 1400 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 26 فروردین چقدر بود؟ قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد

در حال بارگیری...