پیشرفت 37 درصدی پروژه‌های نفتی همکاری با روس‌ها/ تیم فنی شرکت‌های روسی در تهران مستقر شدند

پیشرفت 37 درصدی پروژه‌های نفتی همکاری با روس‌ها/ تیم فنی شرکت‌های روسی در تهران مستقر شدند

ایلنا: مدیر عامل شرکت ملی نفت اظهار داشت: روسیه اعتباراتی تزریق کرده و پروژه‌ها بعضا تا 37 درصد پیشرفت دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محسن خجسته مهر در حاشیه کنفرانس ملی افزایش بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز در پاسخ به سوال ایلنا درباره رقم تزریق اعتبار از تفاهم‌نامه 40 میلیارد دلاری با روسیه اظهار داشت: روسیه اعتباراتی تزریق کرده و پروژه‌ها بعضا تا 37 درصد پیشرفت دارند.

وی با اشاره به سفر اخیر به روسیه تصریح کرد: برنامه‌های سفر بر دو محور متمرکز بود یکی ارايه میزان پیشرفت فیزیکی و مالی قرارداد 7 میدان نفتی که مورد بررسی قرار گرفت، همچنین آخرین وضعیت مطالعات زمین شناسی و مخزنی 40 میلیارد دلاری مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت ملی نفت گفت: تیم فنی شرکت‌های روسی ذیربط در تهران مستقر شدند و در نوامبر تیم راهبری پروژه‌های مربوطه جهت ادامه مذاکرات فنی، مخزنی و زمین شناسی به تهران خواهند آمد و مباحث ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به ورود تجهیزات روسی نیز بیان داشت: ما در این خصوص مقید به قانون استفاده حداکثری از ساخت داخل هستیم و تاکنون این قانون رعایت شده است.

خجسته مهر در ادامه گفت: تا پایان این هفته عملیات اجرایی میدان مشترک سهراب آغاز می شود، همچنین تا 2 هفته آینده عملیات اجرایی قرارداد لایه نفتی آغاز می شود، همچنین ردیف 2 پالایشگاه فاز 14 راه اندازی و گاز تحویل شبکه سراسری شد.

خجسته مهر در پاسخ به سوال دیگر ایلنا درباره روند تولید در پارس جنوبی و صحت افت تولید در فازهای پارس جنوبی گفت: ما حداکثر تولید گاز را در زمستان داریم، اگر مصرف کنندگان بهینه مصرف کنند مشکلی نخواهیم داشت.

وی درباره وضعیت اوشنیک گفت: اوشنیک در منطقه عسلویه مستقر شده است.

خجسته مهر تاکید کرد: حداکثر ظرفیت تولید گاز را خواهیم داشت و  اگر مصرف بهینه باشد به لحاظ تولید مشکلی نیست.

وی یادآور شد: در حال حاضر ظرفیت تولید گاز کشور یک میلیارد متر مکعب است و کاهش تولید نداریم.

وی ظرفیت پالایشگاه فاز 14 را 56 میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: از دی ماه تاکنون 2 ردیف با موفقیت راه اندازی و به بهره برداری رسید و پایان آذر نیز ردیف سوم به بهره برداری می رسد و تا پایان سال هر 4 ردیف به بهره برداری خواهد رسید.

معاون وزیر نفت در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد و اقدامات چند ماه گذشته مقرر شده 700 حلقه چاه کم بازده به ارزش 500 میلیون یورو در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار گیرد، هر شرکت دانش بنیان می‌تواند در بازه زمانی 3 ساله 5 حلقه چاه کم بازده را به بازده حداکثری برساند.

وی خاطرنشان کرد: 40 شرکت دانش بنیان و فناور زیرمجموعه دانشگاه‌ها مراحل پایانی ارزیابی را سپری کردند و بزودی قراردادهای متعدد با آنها منعقد خواهد شد، هر یک از شرکت‌ها لازم است با شرکت‌های خدمات دهنده جوینت شوند.

خجسته مهر بیان داشت: ما از ظرفیت تبصره 18 قانون بودجه 1401 تسهیلات مالی و همچنین ضمانتنامه صندوق پژوهش در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌دهیم، ما همه نوع همکاری فنی برای به بلوغ رسیدن شرکت‌های دانش بنیان و استفاده حداکثری از ایده‌ها خواهیم داشت.

وی درباره وضعیت فار 11 گفت: زمستان امسال این فاز به تولید می‌رسد و ظرفیت آن 11 میلیون تن خواهد بود.

خجسته مهر ادامه داد: تمام تلاش ما این است از پالایشگاه فاز 14 و فاز 11 حوزه مناطق نفتخیز جنوب ان جی ال و گاز مایع و از میادین‌ مستقل نفت مرکزی افزایش تولید داشته باشیم.

خبر در حال تکمیل می باشد...

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد