گازپروم در ایران سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلاری می‌کند؟/ پیام ایران و روسیه برای برجام

گازپروم در ایران سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلاری می‌کند؟/ پیام ایران و روسیه برای برجام

تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلاری گازپروم در میادین نفتی و گازی ایران امروز امضا شد. تفاهم‌نامه‌ای که ممکن است ایران را چند گام دیگر از توافق برجام دور کند. گرچه مسيولان دولت این تفاهم‌نامه را بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تاریخ صنعت نفت ایران می‌دانند، اما همچنان این پرسش مطرح است که آیا این قرارداد قابلیت اجرایی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در حاشیه دیدار روسای جمهور سه کشور روسیه، ترکیه و ایران در تهران محسن خجسته‌مهر، مدیر عامل شرکت نفت ایران از امضای تفاهم‌نامه‌ای خبر داد که بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه امضا شد. این تفاهم‌نامه می‌تواند ارزش 40 میلیارد دلاری داشته باشد و بعضی از رسانه‌ها از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین تفاهم‌نامه نفتی یاد کردند.

اما بیشتر کارشناسان حوزه انرژی این تفاهم‌نامه را نوعی از سرمایه‌گذاری نمی‌دانند. این افراد بر تفاوت تفاهم‌نامه با قرارداد انگشت می‌گذارند و نمی‌پذیرند که این تفاهم‌نامه ارزش اجرايی داشته باشد. عده‌ای بر این باورند که تفاهم‌نامه مذکور یک حرکت سمبلیک بوده و بعید است که شرکت گازپروم روسیه در شرکت‌های گاز ایرانی سرمایه‌گذاری کند و برای خود رقیب بتراشد.

از سوی دیگر این تفاهم‌نامه می‌تواند تمایل ایران به سمت روسیه را نشان دهد. باید پرسید که این تمایل با توجه به چالش‌های پررنگ روسیه با اروپا بر روند برجام تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟ گرچه نمی‌توان برجام را رسما نقطه مقابل این تفاهم‌نامه دانست، اما به هر حال به‌راحتی هم نباید از کنار آن گذشت. چراکه اکنون روسیه چالش‌های متعددی با آمریکا و اروپا دارد و هر گونه همکاری با این کشور ممکن است به زیان کشور ثالث تمام شود.

مطالعه بیشتر: روسیه در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کرد
اعتبار تفاهم‌نامه در حد یادداشت است

عبدالرسول دشتی، کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با تجارت‌نیوز، به این پرسش که «تفاهم‌نامه 40 میلیاردی بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه چه تاثیری بر حوزه اقتصاد و انرژی ایران دارد؟ پاسخ داد: تفاهم‌نامه اعتباری مانند یک یادداشت دارد که در آن قید شده باشد چه کارهایی می‌خواهیم انجام دهیم.

او در ادامه تشریح کرد: اگر این تفاهم‌نامه یک قرارداد بود شکل رسمی‌تری داشت. بنابراین باید بگوییم که این تفاهم‌نامه اگر به قرارداد منتج شود خیلی خوب است. یک یادداشت نقطه مشترک برای همکاری است این ابتدای یک مسیر است و می‌تواند گره‌گشا باشد.

تفاهم‌نامه با گازپروم می‌تواند راهگشا باشد

دشتی در پاسخ به این پرسش که «چقدر احتمال دارد که این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شود؟» توضیح داد: این بستگی به نیاز شرکت‌های ما و طرف ما گازپروم روسیه دارد. بخش‌های مختلفی در ایران مشتاقند تا سرمایه‌ جدید جذب کنند. برنامه‌های متعددی برای توسعه دارند. اگر درست برنامه‌ریزی کنند قطعا می‌توانند به قراداد دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: نباید اینطور فرض کنیم که سرمایه‌گذاری گازپروم در ایران ساختن رقیب است. این ذهنیت کار را خراب می‌کند. اکنون ما به این مجموعه روسی گفته‌ایم که در این مسیرها می‌توانیم با هم همکاری کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا این تفاهم‌نامه تاثیری در روند برجام دارد؟ » گفت: ما می‌توانیم با هر کشوری تفاهم‌نامه داشته باشیم و براساس آن عمل کنیم. برجام چارچوب دیگری دارد. ممکن است ما در این تفاهم‌نامه به قراردادهایی برسیم که بتوانیم آن‌ها را خارج از برجام اجرا کنیم.

برای مطالعه بیشتر پوتین در سفر به تهران اهداف تجاری را دنبال می‌کند؟ را بخوانید.

مطالعه بیشتر: برنامه‌های پوتین در سفر یک روزه به تهران
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

نماینده سابق مجلس آلمان هشدار داد که افزایش قیمت بنزین اقتصاد این کشور را در معرض رکود، افزایش شدید بیکاری و شوک تورمی قرار داده است و بیش از آنکه به روسیه آسیب بزند، به غرب آسیب زده است.

FarsNews.ir/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
پوستر | جهش درآمد دلاری، بدون برجام

پوستر | جهش درآمد دلاری، بدون برجام

پوستر | جهش 30 میلیارد دلاری درآمد نفتی ایران بدون برجام. طبق بر آورد قانون بودجه درآمد نفتی ایران بدون برجام امسال از 7.7 میلیارد دلار به بیش از 36 میلیارد دلار می‌رسد.

FarsNews.ir/
قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر بار روسیه به هند از مسیر ایران

قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر با...

وزیر راه و شهرسازی گفت: قطار باری روسیه به مقصد هند، از مسکو با پیمایش بیش از 3 هزار و 800 کیلومتر به مرز ایران رسیده...

Borna.news/
آغاز ترانزیت 10 میلیون تنی کالا از روسیه

آغاز ترانزیت 10 میلیون تنی کالا از روسیه

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ترانزیت 10 میلیون تنی کالا از روسیه از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، آغاز شده است.

MehrNews.com/
مجارستان: گاز روسیه را تحریم نمی‌کنیم

مجارستان: گاز روسیه را تحریم نمی‌کنیم

وزیر خارجه مجارستان می‌گوید که کشورش با اتحادیه اروپا درباره ممنوعیت گاز روسیه بحث نخواهد کرد زیرا اقتصاد مجارستان را نابود می کند.

FarsNews.ir/
ورود نامحسوس روسیه به بازار پتروشیمی ایران

ورود نامحسوس روسیه به بازار پتروشیمی ایران

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران گفت: بیشترین تهاتر ما با برزیل است یعنی به جای اوره ذرت و سویا وارد...

Gostaresh.news/
6 فرصت همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه در تحریم

6 فرصت همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه در تحریم

هم‌اکنون صنعت خودروی روسیه به علت تحریم‌های جنگ اوکراین، با چالش جدی تامین قطعات خودرو مواجه است؛ این فرصتی جذاب است که می‌تواند زمینه رشد صنعت خودرو در ایران را بر مبنای صادرات رقم بزند.

FarsNews.ir/
گروه G7 طلای روسیه را تحریم می‌کند

گروه G7 طلای روسیه را تحریم می‌کند

جو بایدن در تويیتر از تصمیم گروه G7 برای تحریم طلای روسیه خبر داد.

FarsNews.ir/
مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

ريیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می شود و می تواند قیمت ها را به بالای 300 تا 400 دلار در هر بشکه برساند.

FarsNews.ir/
افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا