روند صعودی تولید گوشت مرغ در کشور

روند صعودی تولید گوشت مرغ در کشور

نتایج حاصل از طرح آمارگیری کشتار طیور کشتارگاه‌های رسمی نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت طیور در مهر 1402 نسبت به ماه قبل (شهریور) در حدود 2 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، گوشت مرغ با افزایش قیمت گوشت قرمز به بیش از 500 هزار تومان در هر کیلو، تامین کننده بخشی از پروتيین خانوار ایرانی شده است. اردیبهشت امسال نرخ مصوب هر کیلو گوشت مرغ گرم 73 هزار تومان تعیین و ابلاغ شد اما این عدد بین 78 تا بیش از 100 هزار تومان در نوسان بوده است.

رصد میدانی بازار نشان می‌دهد نوسان قیمتی در نیمه نخست سال بیشتر بوده و در نیمه دوم در مهر ماه این قیمت بین 78 تا 87 هزار تومان متغیر بود. با آغاز آبان قیمت‌ها دوباره روند صعودی داشته و در ابتدای هفته (روزهای پایانی آبان) هر کیلو گوشت مرغ با نرخ 88 هزار و 800 تومان به فروش رسیده است.

شایعه کاهش جوجه‌ریزی این نگرانی را به وجود آورده است که قیمت گوشت مرغ باز هم افزایش یابد اما معاون وزیر در امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اطمینان داد، در حوزه تامین گوشت مرغ در ماه‌های آتی مشکلی وجود ندارد.

آمار تولید گوشت چقدر بود؟

بر اساس نتایج طرح آمارگیری کشتار طیور کشتارگاه‌های رسمی کشور در ماه مهر امسال، وزن گوشت عرضه شده انواع طیور 204.204 تن بوده که سهم گوشت مرغ بیش از سایر انواع طیور است.

گوشت مرغ با 190.201 تن، 98.5 درصد از وزن کل گوشت طیور عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. گوشت بوقلمون با 1.541 تن و سایر انواع طیور با 1.473 تن به‌ترتیب 0.8 و 0.7 درصد از وزن کل گوشت طیور عرضه‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر ماه با ماه مشابه سال 1401 نشان‌دهنده افزایش 55 درصدی مقدار عرضه گوشت انواع طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور است. مقدار عرضه گوشت طیور در مهر 1402 نسبت به ماه مشابه سال قبل برای مرغ 55 درصد، برای بوقلمون 21 درصد و برای بلدرچین 47 درصد افزایش، برای شترمرغ 56 درصد کاهش و برای سایر انواع طیور 80 درصد افزایش داشته است.

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر 1402 نسبت به ماه قبل (شهریور) در حدود 2 درصد افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد