برخی مراکز دولتی مایل نیستند ارز ارزان شود

برخی مراکز دولتی مایل نیستند ارز ارزان شود

برخلاف ادعای تلاش برای کاهش قیمت ارز، دولت و بانک مرکزی در 3 سال گذشته تلاشی برای کاهش نرخ ارز نداشته‌اند.

کیهان نوشت: برخلاف ادعای تلاش برای کاهش قیمت ارز، دولت و بانک مرکزی در 3 سال گذشته تلاشی برای کاهش نرخ ارز نداشته‌اند.

این مطلب را روزنامه اصلاح‌طلب تعادل (وابسته به الیاس حضرتی) از قول یک کارشناس اقتصادی نوشت و با اشاره به وعده‌های دلار 15 یا 20 هزار تومانی نوشت: شواهد و اتفاقات سه سال اخیر نشان می‌دهد که اتفاقا دولت و بانک مرکزی تلاشی برای کاهش نرخ دلار نداشته‌اند و بانک‌های خصوصی و شبه‌دولتی‌ها نیز به نوعی در افزایش قیمت‌ها نقش داشته‌اند.

دلایل اقتصادی و سیاسی قوی برای کاهش نرخ دلار وجود دارد اما اقداماتی که بانک مرکزی و دولت و شبه‌دولتی‌ها انجام داده‌اند عملا در سه سال اخیر عامل رشد نرخ‌ها بوده است. آقای همتی ابتدای ورود خود به بانک مرکزی اعلام کرد که ذخایر ارزی ناموس بانک مرکزی است و بازار باید نرخ‌ها را تعیین کند.

این اتفاق اسم رمز رشد نرخ دلار و سایر قیمت‌ها بوده است و هرگاه اقتصاددانان و مسيولان می‌گویند که باید بازار تعیین کند عملا اسم رمز رشد قیمت‌ها صادر شده است. اتفاق دوم این بود که در زمستان 98 عده‌ای هیاهو راه انداخته‌اند که نقدینگی رشد کرده و زیاد شده و پایه پولی افزایش یافته و همین موضوع عامل رشد قیمت‌ها و کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ دلار بوده است و فشار زیادی به مردم وارد شد.

از سوی دیگر، عده‌ای از دلار 4200 تومان استفاده کرده‌اند اما در بازار نرخ دلار بالای 15 هزار تومان بوده و همین موضوع عامل گرانی قیمت‌ها شده است. به عبارت دیگر، وقتی سالانه 30 تا 50 میلیارد دلار درآمد ارزی از محل نفت و صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و به قیمت 10 هزار تومان بالاتر از نرخ واقعی فروخته شده، معادل 300 تا 400 هزار میلیارد تومان درآمد نصیب بانک‌ها و فروشندگان ارز کرده است و باید دید که چه کسانی سود هنگفت از گرانی ارز داشته‌اند و به چه دلیل در مقابل کاهش قیمت دلار مقاومت شده و چرا بانک مرکزی تعیین نرخ دلار را به بازار سپرد؟

از سوی دیگر با پیروزی بایدن، سیگنال کاهش قیمت‌ها به بازار داده شد و حتی در برخی روزها و ساعت‌ها قیمت بازار کمتر از قیمت صرافی‌ها بوده اما در عین حال با وجود کاهش‌ها و کاهش انتظارات تورمی و انتظار کاهش قیمت‌ها، همچنان نرخ ارز نیمایی و نرخ صرافی‌ها بالا بوده است و صرافی‌های ملی و مجاز حاضر به کاهش قیمت‌ها نبوده‌اند و در نیما نرخ‌ها کاهش نیافته است. این نوع مقاومت نشان‌دهنده چه موضوعی است، چه کسانی از بالا ماندن قیمت‌ دلار سود می‌برند و همچنان عامل مقاومت در برابر کاهش نرخ‌ها هستند؟

در حال حاضر به نظر می‌رسد که خصولتی‌ها، شبه‌دولتی‌ها و بانک‌های خصوصی عامل رشد قیمت هستند و اجازه کاهش نرخ دلار به زیر 23 هزار تومان را نمی‌دهند. زیرا بسیاری از صادرکنندگان فولاد، پتروشیمی و کالاهای دیگر از عرضه ارز در بازار به نرخ بالا سود می‌برند و حاضر نیستند که قیمت‌ها کاهش یابد.

local_offerبرچسب‌ها:
نوسان جزيی نرخ ارز در بازار

نوسان جزيی نرخ ارز در بازار

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 24 هزار و 442 تومان است.

Bartarinha.ir/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13

امروز چهارشنبه 13 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به دیروز تنها 3 تومان افزایش یافت و به رقم 24 هزار و 420 تومان رسید، بهای یورو اما ثابت باقی ماند.

TejaratNews.com/
کولبری و سوخت‌بری در شان و منزلت مردم و کشور نیست / زمینه کاهش قیمت ارز فراهم شده است

کولبری و سوخت‌بری در شان و منزلت مردم و کشور نیست / زمینه کاهش قیمت ارز فراهم شده است

ريیس جمهور با بیان اینکه پدیده‌هایی نظیر کولبری و سوخت بری، آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ وجه در شان و منزلت مردم و کشور نیست، گفت: دولت اعتقاد دارد کنترل و مدیریت بازار سرمایه و رسیدن ...

TejaratNews.com/
افت ناچیز قیمت دلار و یورو / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/12

افت ناچیز قیمت دلار و یورو / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/12

امروز سه‌شنبه 12 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای چهارمین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل کاهش یافت و بهای دلار پس از افت 65 تومانی به رقم 24 هزار و 525 تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار به 24590 تومان رسید / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/12

دلار ارزان و یورو گران شد / دومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/12

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/12

ارز 4200 تومانی، تدریجی حذف می شود

ارز 4200 تومانی، تدریجی حذف می شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از حذف تدریجی ارز 4200 تومانی در کشور خبر داد.

Sena.ir/
پشت‌پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز

پشت‌پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز

مخالفان دولت که پیش از این همواره با تخفیف نقش تحریم‌های آمریکایی، در تلاش بودند افزایش قیمت ارز را تصمیم عامدانه دولت بازنمایی کنند، فرصت طلایی برای حمله به دست آوردند و اظهارات واعظی را با عنوان اعت...

Bartarinha.ir/
آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

امروز دوشنبه 11 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای پنجمین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل کاهش یافت و بهای دلار پس از افت 43 تومانی به رقم 24 هزار و 754 تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا / FATF به دستور کار مجمع برگشت؟

خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا / FATF به دستور کار مجمع برگشت؟

بعد از ماه‌ها سکوت، بررسی FATF مجددا در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است. ريیس کل بانک مرکزی آخرین جلسه اعضای دولت با این مجمع را مثبت توصیف کرده و محمد صدر، عضو این مجمع هم گفته مخالفت‌ها با این لو...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو کاهش یافت / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

قیمت دلار و یورو کاهش یافت / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

امروز دوشنبه 11 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای سومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل کاهش یافت و بهای دلار پس از افت 164 تومانی به رقم 24 هزار و 781 تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار به 24797 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

قیمت دلار به 24797 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

امروز دوشنبه 11 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای چهارمین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل افزایش یافت و بهای دلار پس از رشد 16 تومانی به رقم 24 هزار و 797 تومان رسید.

TejaratNews.com/

افزایش قیمت دلار و یورو / دومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

سرمایه "شبهرن" 360 درصد افزایش یافت تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش سایپا قرعه‌کشی شد ارزش پالایشی یکم 13 اسفند 99 گزارش دوره­‌های برگزار شده واحد آموزش کانون کارگزاران در آذر و دی‌ماه 1399 سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز ارزش سهام عدالت امروز 13 اسفند 99 از پیشرفت چشمگیر کروز در داخلی سازی قطعات مشعوف شدم تولید تختال سالم و بدون عیب سطحی کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس اورژانس کسب و کار، محلی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی است تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد نهادهای اقتصادی همراه با شورایعالی بورس از سهامداران حمایت کنند رشد 93 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن برگزار می شود نرخ جدید قالیشویی اعلام شد مرتضی بانک از سمتش استعفا داد اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟ باز هم شاخص منفی در انتهای بازار نخستین تفاهم نامه همکاری بین بانکی فی مابین پست بانک ایران و بانک دی با حضور معاون وزیر امور اقتصادی... عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا تابلوی برق بورس انرژی پذیرای 68هزار کیلووات ساعت برق عرضه 80 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی یک خبر مهم برای سهامداران شستا! از ظرفیت های بانک برای توسعه استان استفاده می کنیم چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار رمز ارز‌ها رقیبی برای "بورس" شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید قیمت سکه و طلا امروز 13 اسفند ‌99 وام ازدواج هفتاد میلیون تومان شد شرایط پرداخت سود صاحبان سهام عدالت اعلام شد نوسان جزيی نرخ ارز در بازار تامین مالی 50 هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران خبری برای متقاضیان وام قرض‌الحسنه مسکن / دهک 1 تا 3 چه کسانی هستند؟ "ساروم" 22 درصد از سهامش را فروخت املاک "خساپا" به فروش نرفت خبری برای سهامدارن شستا / افزایش سرمایه در راه است حضور "وهور" در مناقصه بلوک سوم نیروگاه سیکل ترکیبی سرانجام اپال چه خواهد شد؟ واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند! شاخص در این لحظات با افت 6864 واحدی مواجه است قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 چرا بورس به وضع فعلی افتاد؟ / درآمدهای دولت از بورس بی‌جان! قیمت دلار امروز 13 اسفند 99 چقدر شد؟ اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران! نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه قیمت طلا امروز 13 اسفند 99 / اونس طلا به 1734 دلار و 16 سنت رسید

در حال بارگیری...