کرواسی به منطقه یورو می پیوندد

کرواسی به منطقه یورو می پیوندد

شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که با پیشنهاد کرواسی برای پذیرش یورو از اول ژانویه 2023 موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از راشاتودی، شورای اتحادیه اروپا با پیشنهاد کرواسی برای پذیرش یورو از اول ژانویه 2023 موافقت کرده است.

این کشور حوزه بالکان قبل از تبدیل شدن به بیستمین عضو منطقه یورو، آخرین مانع را برای عضویت برطرف کرده بود.

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نوشت: یکی از سه اقدام قانونی (انجام شده)، نرخ تبدیل بین یورو و کونای کرواسی بود که 7.53450 کونا برای هر 1 یورو تعیین کرده است. این با نرخ مرکزی فعلی کونا در مکانیسم نرخ ارز مطابقت دارد.

این اقدام اولین گسترش ارز اتحادیه اروپا در تقریبا یک دهه اخیر محسوب می‌شود. آخرین کشور این اتحادیه که به منطقه یورو پیوست لیتوانی در سال 2015 بود.

بوریس وویچیچ، ريیس بانک ملی کرواسی در بیانیه ای گفت: شهروندان و کارآفرینان ما از ورود کرواسی به منطقه یورو مزایای مشخص، مستقیم و پایدار خواهند داشت. تا حد زیادی، ریسک ارز از بین خواهد رفت و کرواسی برای سرمایه گذاری در مواقع بحران جذاب تر و ایمن تر خواهد بود.

قیمت ها در کرواسی، که در سال 2013 به اتحادیه اروپا پیوست، از 5 سپتامبر به هر دو ارز نمایش داده خواهد شد و در طول سال آینده به صورت موازی استفاده می‌شود.

اقتصاد کرواسی که در میان ضعیف‌ترین اقتصادهای بلوک اتحادیه اروپا قرار دارد، به شدت به درآمد گردشگری متکی است و سالانه چندین میلیون بازدیدکننده از این قاره و دیگر نقاط جهان را به خود جذب می‌کند. پذیرش یورو به این معنی است که بازدیدکنندگانی که از منطقه یورو می آیند، دیگر نیازی به مبادله پول نقد خود با ارز محلی ندارند.

ارز یورو که در سال 1999 با 11 کشور از جمله آلمان و فرانسه راه اندازی شد، هفت دوره توسعه قبلی را پشت سر گذاشته است که با یونان در سال 2001 شروع شد.

انتهای پیام/

قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟