نگاهی به تحولات بازار "روی"

نگاهی به تحولات بازار "روی"

سهمیه بندی برق یک موضوع جهانی است. کشور‌هایی مانند چین و هند این پتانسیل را دارند که کاهش بیشتری در تولید روی ایجاد کنند. تقاضای روی امسال بویژه در اروپا با شدت بازگشته است و «وود مکنزی» انتظار دارد، این روند در سال آینده نیز ادامه یابد.

به گزارش بورس نیوز، با توجه به افزایش اخیر قیمت برق در اروپا، «نیر استار» -شرکت چندملیتی ذوب فلزات مستقر در بلژیک- برنامه‌هایی را برای کاهش 50 درصدی تولید روی در سه کشور اروپایی مطرح کرد و این امر سبب افزایش قیمت روی به بالاترین میزان در 14 سال اخیر شد. در واقع قیمت روی در 15 اکتبر 2021 با عبور از 3900 دلار در هر تن به بالاترین سطح طی 14 سال اخیر افزایش پیدا کرده بود. هرچند که هم اکنون در محدوده 3200 دلار داد و ستد می‌شود.
این رالی قیمتی با افزایش قیمت‌های برق و هزینه‌های مربوط به کاهش انتشار میزان کربن حمایت می‌شود، مواردی که پشتیبان برنامه‌های کارخانه ذوب روی نیراستار (Nyrstar) برای کاهش 50 درصدی تولید در سه کارخانه اروپایی است. ظرفیت مجموع این کارخانه‌های ذوب حدود 700 هزار تن در سال است.

برای «هلن اوکلری» از گروه CRU، جدول زمانی و میزان کاهش‌ها هر دو نامشخص هستند، اما می‌تواند بازاری را که اکنون با کسری مواجه است، وارد کسری کند.

وی در گفتگو با شبکه خبری اینوستینگ نیوز (INN) پیش بینی کرد، قیمت‌ها همچنان بالا بماند و پرمیوم قرارداد‌های سالانه در سال آینده به بالاترین میزان چند سال اخیر برسد.

«جاناتان لنگ» تحلیلگر Wood Mackenzie نیز درباره اعلام نیراستار برای کاهش تولید اظهار کرد: یک پرسش اساسی در مورد کاهش تولید این است که آیا این مساله به تولید اسلب مربوط می‌شود یا فقط تعدیل نرخ‌های عملیاتی در زمان اوج قیمت برق است.

وی افزود: اگر فقط یک مورد کاهش مصرف برق مخزنخانه‌ها (tankhouses) در زمان‌های پیک برق باشد و پنج دستگاه رستر شرکت همچنان به کار خود ادامه دهند، در این صورت این ممکن است تنها کاهش کوچکی در حد چند هزار تن تولید روی اسلب در ماه اتفاق بیفتد.

او گفت: این خبر در صورتی قابل توجه است که شامل تعطیلی یک یا چند دستگاه از پنج دستگاه رستر کنسانتره در هر سه کارخانه ذوب و کاهش نرخ بهره برداری مخزنخانه‌ها برای دوره‌های طولانی باشد.

به هر حال، اقدام نیراستار به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روی در جهان، می‌تواند منجر به کاهش در سایر تولیدکنندگان فلزات شود، به طوری که درنظر بگیرند تا عملیات تولید را از اروپا دور کنند.

لنگ، تحلیلگر Wood Mackenzie در این زمینه گفت: سایر کارخانه‌های ذوب در اروپا نیز احتمالا از همین روش پیروی خواهند کرد، بویژه کارخانه‌های کوچک‌تر و آن‌ها که بیشتر در معرض قیمت نقدی برق هستند. باید دید که آیا کاهش قابل توجه خواهد بود یا خیر و چیزی که قیمت فلز را بالاتر می‌برد، تعلیق یک کارخانه ذوب است.

سایر تولیدکنندگان

«گلنکور» یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ روی نیز وضعیت منطقه را زیر نظر دارد و گزینه‌های مدیریت بحران برق را ارزیابی می‌کند. این شرکت انگلیسی-سويیسی حدود 800 هزار تن ظرفیت تولید روی در اروپا دارد.

لنگ گفت: با اعلام اقدامات مشابه گلنکور، باید دید که این کاهش‌ها چقدر برای تولید روی تصفیه‌شده قابل توجه خواهد بود. نکته مهم این است که موجودی بورس‌ها از نظر تاریخی پایین است و هرگونه کاهشی از قیمت روی حمایت می‌کند.

این تحلیلگر خاطرنشان کرد: سهمیه بندی برق یک موضوع جهانی است. کشور‌هایی مانند چین و هند این پتانسیل را دارند که کاهش بیشتری در تولید روی ایجاد کنند. تقاضای روی امسال بویژه در اروپا با شدت بازگشته است و «وود مکنزی» انتظار دارد، این روند در سال آینده نیز ادامه یابد.

اوکلری از گروه CRU ضمن موافقت با این موضوع گفت: تقاضا در اروپا و ایالات متحده قوی‌تر از حد انتظار بازگشته و این روند قرار است در سه ماهه چهارم ادامه یابد.

او تصریح کرد: در ماه‌های اخیر برخی ضعف‌های تقاضا در آسیا به جز چین به دلیل محدودیت‌های مرتبط با کووید-19 رخ داده است، اما با کاهش محدودیت‌ها، فصل چهارم باید قوی‌تر شود. در چین، تقاضا در سه ماهه چهارم به دلیل محدودیت‌های برق برای برخی از کاربران نهایی و کندی بخش ساخت و ساز، تضعیف می‌شود.

بر اساس داده‌های موسسه CRU، تقاضای جهانی روی در سال 2021 بهبود و پس از انقباض 4.8 درصدی پارسال، 7 درصد افزایش می‌یابد.

 

اوکلری گفت: بازار جهانی احتمالا در سال جاری به دلیل آزادسازی 180 هزار تن ذخایر -و حتی بیشتر- از سوی اداره ذخایر دولتی چین، مازاد فلز تصفیه شده متوسطی را ثبت خواهد کرد. برای سال آینده، انتظار داریم که بازار روی تصفیه شده کسری اندکی داشته باشد.

با فرض اینکه هیچ کاهش عمده‌ای در تولید کارخانه‌های ذوب وجود نداشته باشد، وود مکنزی پیش بینی کرده که بازار روی تصفیه شده در سال‌های 2021 و 2022 متعادل خواهد بود یا کسری کمی خواهد داشت.

با توجه به آنچه که ممکن است برای روی در سال 2022 اتفاق بیفتد، موسسه CRU انتظار دارد که افزایش قیمت برق در سه ماهه نخست ادامه داشته باشد و تنها در سه ماهه دوم کاهش یابد، بنابراین انتظار می‌رود، فشار هزینه‌ها بر کارخانه‌های ذوب حفظ شود.

لنگ، تحلیلگر وود مکنزی در این زمینه گفت: این مساله باید به حمایت از قیمت کمک کند، زیرا هرگونه اخبار بیشتر در مورد کاهش تولید، یک ریسک بزرگ صعودی برای قیمت هاست.

در همین حال، CRU انتظار اصلاح قیمت از سطوح بالا را دارد، به طوری که از نظر این موسسه، قیمت روی در سه ماهه چهارم 2021 به طور متوسط ​​​​3300 دلار پیش بینی می‌شود.


پرویز امانیان_تحلیلگر بازارهای مالی 
گرانی گاز چه اثری بر قیمت کامودیتی ها می گذارد؟

گرانی گاز چه اثری بر قیمت کامودیتی ها می گذارد؟

این روزها رشد قیمت انرژی بر کامودیتی‌ها تاثیر زیادی گذاشته، به طوری که نرخ گاز در آمریکا در ابتدای مارس 2021 (حدود 8 ماه گذشته) 2.5 دلار بود که با رشد 150درصدی به...

EghtesadOnline.com/
شوک چینی به بازار جهانی کامودیتی‌ ها

شوک چینی به بازار جهانی کامودیتی‌ ها

خروج سریع اقتصاد چین از شرایط کرونایی و ازسرگیری رشد اقتصادی در این کشور، باعث شد تقاضا برای تمام کالاهای اساسی در دنیا رشد کند و به دنبال آن، قیمت اغلب کالاها...

EghtesadOnline.com/
در انتظار آخرین خبرها از معدن "مهدی‌آباد" / آخرین خبرهای "فزرین" از "سهام خزانه" تا استحصال "طلا"

در انتظار آخرین خبرها از معدن "مهدی‌آباد" / آخرین خبرهای "فزرین" ا...

اتوجه به اینکه شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد در اسفند 99 به بهره برداری می‌رسد وضعیت شرکت اطلاع‌رسانی خواهد شد. درخصوص تولید سیلیس و پودر باریت آن شرکت در مراحل اولیه بوده و عرضه اولیه این شرکت...

BourseNews.ir/
سرمایه به "فزرین" رسید

سرمایه به "فزرین" رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت زرین معدن آسیا در تاریخ 1399/09/30 برگزار شد.

BourseNews.ir/
"فزرین" سهام معدنی فروخت

"فزرین" سهام معدنی فروخت

شرکت زرین معدن آسیا سهام بعضی از شرکت ها را با قیمت هیا کارشناسی واگذار کرد.

BourseNews.ir/
دورهمی "فرآور" برگزار شد

دورهمی "فرآور" برگزار شد

شرکت فرآوری مواد معدنی ایران مجمع عمومی در تاریخ 1399/04/17 برگزار شد.

BourseNews.ir/
کاهش نرخ‌های "فزرین"

کاهش نرخ‌های "فزرین"

در مجموع این شرکت در پایان 2 ماهه سال مالی 1399، بیش از 168 میلیارد ریال درآمد حاصل از فروش را ثبت کرد.

BourseNews.ir/
"فزرین" در اندیشه افزایش نقدینگی

"فزرین" در اندیشه افزایش نقدینگی

شرکت زرین معدن آسیا در نظر دارد سرمایه شرکت را افزایش دهد.

BourseNews.ir/
صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد