3 بانک بورسی و فرابورسی در انتظار استفاده از سامانه توثیق سهام

3 بانک بورسی و فرابورسی در انتظار استفاده از سامانه توثیق سهام

سمیه محمدی، مدیر توثیق سهام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از طی اقدامات و مراحل سه بانک صادرات ، ملت و شهر برای استفاده از خدمات توثیق هوشمند ستاره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از ایران اقتصادی، سمیه محمدی مدیر پروژه توثیق سهام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: فرایند توثیق در سامانه ستاره طی چندین مکاتبه از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و وزارت اقتصاد پیگیری و اقدامات لازم برای اتصال به خدمات مربوطه انجام شده است.

سپرده‌گذاری مرکزی موظف است اقدامات مربوطه را برای بانک‌ها در زمینه پیاده‌سازی خدمات توثیق انجام دهد و بانک‌ها پس از عملیاتی شدن اطلاع‌رسانی‌های لازم را در راستای آگاهی به مردم انجام دهند.

وی افزود: بانک‌های زیادی در یک‌ سال گذشته درخصوص پیاده‌سازی خدمات توثیق هوشمند ستاره با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مکاتبه کردند و همکاری‌ های لازم با آنها انجام شده است اما متاسفانه هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است. بانک صادرات به زودی این خدمت را دراختیار عموم قرار خواهد داد و بانک‌های ملت و شهر نیز اقدامات مهمی در این راستا انجام دادند.

محمدی ادامه داد: میزان سهام وثیقه شده در اختیار بانک‌ها است که براساس دارایی اوراق بهادار اقدام به توثیق می‌کنند و درصدی از دارایی توثیق شده را تسهیلات پرداخت می‌کنند. توثیق با اوراق بهادار یکی از روش‌های تامین مالی برای سهامداران است که از این طریق ضمن نگهداری دارایی و بهره‌مندی از مزایای سهامداری، امکان تامین مالی برای سایر نیازها را پیدا می‌کنند. با این حال این موضوع بستگی به استقبال بانک‌ها و سهامداران دارد.

بر اساس این گزارش، سامانه ستاره با همکاری‌های وزارت اقتصاد، سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری و قوه قضايیه راه‌اندازی شد و این امکان را برای متقاضیان وام ایجاد کرد که علاوه بر وثیقه‌گذاری سهام در این سامانه از دیگر دارایی‌ها مانند سکه، سند ملک، خودرو، سیم کارت و بیمه عمر نیز به عنوان وثیقه استفاده کنند. متقاضیان برای استفاده از این سامانه محدودیت چندانی نخواهند داشت و تنها باید در سامانه سجام ثبت‌نام و مراحل احراز هویت را طی کرده باشند.

این سامانه در ابتدا فعالیت را با سه بانک ملی، مهر و رسالت آغاز کرد اما خدمات‌دهی به متقاضیان وام با دشواری‌هایی همراه بود که همین امر سبب شکایت برخی از دریافت‌کنندگان وام نسبت به عملکرد ضعیف بانک‌ها در ارايه تسهیلات شد.

در این راستا وزیر اقتصاد اعلام کرد، 13 بانک برای استفاده از این سامانه هوشمند درخواست داده‌اند تا مردم بتوانند وثایق را بصورت برخط بدون معرفی ضامن جدید از همین وثیقه‌ها مانند بیمه‌نامه‌ها و یا سهام عدالت و سایر وثایق برای دریافت وام استفاده کنند. از این تعداد چهار بانک ملی، صادرات، قرض‌الحسنه مهر ایران و رسالت متصل و در حال ارايه خدمات به متقاضیان وام هستند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد