رخوت و رفتار‌های بدون تحلیل حقوقی‌های بزرگ

رخوت و رفتار‌های بدون تحلیل حقوقی‌های بزرگ

مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری پویا گفت: اکثر سهم ها از نظر بنیادی اوضاع خوبی دارند و این بازار برای سرمایه گذاری جذاب شده است. فارغ از نوسانات مقطعی، معتقدم روند کلی بازار سرمایه تا پایان سال صعودی خواهد بود.

به گزارش بورس نیوز، مثبت‌های بازار سرمایه هم انگار کم‌رمق است و باوجودآنکه بسیاری از تحلیلگران به پایان روزهای منفی خوش‌بین هستند، بورس تهران امروز رنگ سرخ دارد. بااین‌حال تعداد نمادهای قفل در صف فروش نسبت به‌روزهای قبل اندکی کاهش‌یافته و امروز 86 نماد بازار، مثبت معامله می‌شوند.

علیرضا مستقل مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری پویا در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: با دوستانی که معتقدند به انتهای تونل وحشت رسیده‌ایم، موافق هستم. البته کماکان برخی نمادها که مدت‌هاست در صف فروش قفل‌شده‌اند، نیاز به اصلاح دارند که انتظار می‌رود به‌تدریج این نمادها هم اصلاح‌کرده و متعادل شوند اما؛ درمجموع به بهبود روند بازارسرمایه تا پایان سال خوش‌بین هستم و بسیاری از سهم‌های بازار را در قیمت‌های فعلی جذاب ارزیابی می‌کنم.

وی ادامه داد: اکثر سهم‌ها از نظر بنیادی اوضاع خوبی دارند و این بازار برای سرمایه‌گذاری جذاب شده است. فارغ از نوسانات مقطعی، معتقدم روند کلی بازار سرمایه تا پایان سال صعودی خواهد بود. البته باید بازدهی مورد انتظار و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را هم مدنظر قرار داد.

کارشناس بازارسرمایهر افزود: مشکل اینجاست که در روزهای صعود بازار سرمایه و هجوم نقدینگی به این بازار، حقوقی‌های بزرگ بازار عملکرد مناسبی نداشتند و به‌جای استفاده از آن شرایط به‌عنوان فرصتی برای عرضه و ایجاد تعادل در سهم‌ها، فقط نظاره‌گر بودند و درنتیجه، با منفی شدن روند بازار و فشار فروش در سهم‌ها هم این حقوقی‌های بزرگ که صاحبان اصلی بازار سرمایه هم محسوب می‌شوند، عملکرد اثرگذاری نداشتند! معتقدم اگر حقوقی‌های بازارسرمایه‌ بر اساس تحلیل رفتار کرده و عرضه و تقاضای خود را مدیریت کنند، بازار سرمایه مشکل خاصی ندارد.

وی اضافه کرد: برای مثال نماد "فولاد" سال گذشته از محدوده قیمت 1500 تا بالای 2000 تومان، معاملات بسیار پرحجمی داشت. حال‌آنکه قیمت جهانی فولاد در آن مقطع تقریبا نصف قیمت‌های فعلی بود و دلار هم در کانال 16 _ 18 هزارتومانی قرار داشت یعنی در شرایطی که این سهم ازلحاظ تحلیلی از امروز بسیار ضعیف‌تر بود، حقوقی‌های بزرگ این سهم عرضه نمی‌کردند و عجیب آنکه حالا که سهم افت کرده هم حقوقی‌ها حمایت کافی از این سهم نکردند! سایر سهم‌های بازار هم شرایط تقریبا مشابهی دارند و این رخوت حقوقی‌های بزرگ، قابل توجیه نیست.

مدیر سرمایه‌گذاری "وپویا" در ادامه با اشاره به ایام انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تعیین دولت بعد، یکی از ریسک‌های سیستماتیک بازار سرمایه‌ برطرف خواهد شد و سرمایه‌گذاران با خیالی آسوده‌تر به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی خواهند پرداخت. تقریبا تمام کاندیداها نیز در صحبت‌های خود از بازار سرمایه حمایت کرده‌اند. به‌عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه معتقدم همین‌که کاندیداها از قیمت‌گذاری دستوری و ایجاد رانت و دلال پروری اجتناب کنند، برای بازار سرمایه کافی است. ضمن اینکه انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خود امکان دسترسی به منابع بانکی را داشته باشند. تمرکز بر این دو موضوع اثر مثبتی بر بازار سرمایه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: خودداری از قیمت‌گذاری دستوری یعنی در بازار ارز هم نباید نرخ دستوری تعیین شود. سیاست‌گذاران ما باید بیاموزند به‌جای تعیین نرخی دستوری و بدون تحلیل و پوپولیستی برای بازار ارز، باید پارامترهای اقتصادی ازجمله نرخ تورم، نرخ اشتغال‌زایی، تراز تجاری و رشد اقتصادی هدف‌گذاری شده را به‌صورت شفاف اعلام کنند و اجازه دهند نرخ ارزبر اساس پارامترهای اقتصادی مشخص شود. نرخ ارز باید بر اساس رویه‌ای ثابت تعیین شود تا هم اقتصاد کشور و هم بازار سرمایه ما از مزایای این روال مشخص، منتفع شوند. نرخ‌های کمتر یا بیشتر از نرخ واقعی در بازار ارز به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود و امیدواریم در دولت بعد، بازار ارز روندی باثبات‌تر و تحلیلی‌تر داشته باشد تا ترسیم چشم‌اندازی از روند آتی بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر باشد.


  • بیشتر بخوانید:
معضل حل نشده بورس.../ وعده‌های پوپولیستی برای پولداران زاغه‌نشین
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

در مجمع وپویا چه گذشت؟ | خبر خوش برای سهامداران وپویا

در مجمع وپویا چه گذشت؟ | خبر خوش برای سهامداران وپویا

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری پویا با حضور 81/7 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای طايف نیا، به صورت حضوری و آنلاین برگزار گرد...

NabzeBourse.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...