دو قطبی شدن راهبرد اقلیم و انرژی اتحادیه اروپا

دو قطبی شدن راهبرد اقلیم و انرژی اتحادیه اروپا

ایلنا: راهبرد اتحادیه اروپا در مورد اقلیم و انرژی به‌طرزی نگران‌کننده‌ دوقطبی شده است، در حالی‌ که اتحادیه تلاش می‌کند نقش خود را به‌عنوان چراغ جهانی کربن‌زدایی حفظ...

به گزارش ایلنا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، برنامه اقلیمی اتحادیه اروپا در نگاه اول در حال اجراست، پارلمان اروپا سرانجام به مصالحه داخلی درباره اصلاح سیستم تجارت انتشار اتحادیه اروپا (EU ETS) و نظام مالیات مرزی کربن (CBAM) دست یافت.

به موازات آن، کمیسیون اروپا (EC) طرحی بلندپروازانه برای پایان دادن به وابستگی اتحادیه اروپا به سوخت‌های فسیلی روسیه از طریق ترکیبی از ایجاد تنوع در عرضه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی ارايه کرد. حتی طرح طبقه‌بندی مناقشه‌برانگیز تامین مالی پایدار (در مورد سرمایه‌گذاری در گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای)، مورد توافق نهایی پارلمان اروپا قرار گرفت.

با این حال، در نگاهی فراتر از این طرح‌ها و برنامه‌های آرمانی اقلیمی اتحادیه اروپا، وضعی روی زمین در حال بدتر شدن است. پایتخت‌های اروپایی برای کنار آمدن با یکی از مخرب‌ترین بحران‌های انرژی در تاریخ این اتحادیه تلاش می‌کنند. در کمتر از یک سال، قیمت عمده‌فروشی برق در سراسر این قاره دو برابر و گاهی حتی سه برابر شده، همچنین قیمت نفت خام و گاز به بالاترین حد خود رسیده است.

در عرض چند ماه، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و آلمان هرکدام بین 30 تا 40 میلیارد یورو برای کاهش آسیب خانوارها و صنعت از افزایش قیمت کالاها هزینه کرده‌اند. شرکت گازپروم به‌طور کامل عرضه گاز طبیعی را به حداقل 12 کشور اتحادیه اروپا قطع کرده یا به‌طور قابل توجهی کاهش داده، این موضوع سبب نگرانی سیاستمداران در مورد سهمیه‌بندی انرژی در زمستان شده است.

 آلمان هم‌اکنون محدود کردن آب گرم، کاهش روشنایی معابر و درخواست از شهروندان برای صرفه‌جویی انرژی را آغاز کرده است. افزایش واردات گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) از منابع جایگزین حیاتی است، اما زیرساخت ترمینال و عرضه جهانی آن محدود است. در انتظار یک فاجعه انرژی، دولت‌های مختلف بی‌سروصدا زغال‌سنگ بیشتری می‌سوزانند و نیروگاه‌های زغال‌سنگی بیشتری را در سراسر اروپا بازگشایی می‌کنند.

عدم تطابق فزاینده‌ای بین اهداف اقلیمی اتحادیه اروپا و واقعیت‌های سخت در بخش انرژی وجود دارد. با توجه به اینکه ممکن است بحران کنونی بیش از چند ماه طول بکشد، انتظار می‌رود این شکاف حتی بیشتر شود.

هرچند درست این است که اتحادیه اروپا موضع اقلیمی خود را حفظ کرده و سعی می‌کند دولت‌های ملی را تحت کنترل خود نگه دارد تا تحول بلندمدت اقتصاد اروپا به‌عنوان یکی اولویت‌های مشترک این اتحادیه باقی بماند، اما جبر سیاست در کمیسیون اروپا و وسواس آن با اصلاحات ساده‌انگارانه (و غیرواقعی) می‌تواند اعتبار این کمیسیون را به‌عنوان واسط و هماهنگ‌کننده شایسته بین سیاست‌های اقلیمی و انرژی تضعیف کند. یا شاید کمیسیون اروپا دیگران را قانع کند که سیاست‌های کنونی درباره اقلیم برای شرایط عادی و منصفانه طراحی شده‌اند که شامل اقتصادهای پس از همه‌گیری کووید-19، جنگ کنونی و رکود جهانی در آینده نمی‌شود.

اتحادیه اروپا به کشورهای عضو برای افزایش هدف سهم تجدیدپذیرها در ترکیب انرژی خود به 45 درصد تا سال 2030 فشار می‌آورد. با توجه به اینکه این سهم در نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز زیر مرز 20 درصد است، دستیابی به این هدف‌ در عمل چگونه ممکن است؟ به‌ویژه که 60 درصد ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در اتحادیه اروپا در واقع از زیست‌توده (سوزاندن چوب و محصولات کشاورزی) به‌جای انرژی خورشیدی یا بادی حاصل می‌شود.

انرژی‌های تجدیدپذیر سابقه خوبی در تولید برق پاک دارند، اما تنها دانشگاهیان بر این باورند که خروجی آنها می‌تواند جایگزین سوخت‌های فسیلی در صنعت، کارخانه‌ها یا بخش هوانوردی شود. با اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر برای منافع جمعی کشورهای اروپایی بسیار مهم است، اما تناوب جریان تولید برق از آنها، چگالی انرژی کم و امکان ذخیره‌سازی محدود سبب شده که نقش و تاثیر مثبت آنها محدود شود.

کمیسیون اروپا «سازوکار خرید مشترک گاز» را پیشنهاد کرده است که به نمایندگی از کشورهای شرکت‌کننده در مورد قیمت گاز در قراردادها مذاکره می‌کند. مقام‌های اتحادیه اروپا معتقدند برنامه‌ موفق تهیه‌ مشترک واکسن کوویدـ 19 می‌تواند برای گاز طبیعی نیز تکرار شود، اما عملی کردن این ایده به ‌سادگی گفتن آن نیست. پایتخت‌های ملی قراردادهای بلندمدت دوجانبه با عرضه‌کنندگان گاز دارند و ترجیح می‌دهند برای مذاکره استقلال و انعطاف‌پذیری خود را به تنهایی داشته باشند. جای تعجب نیست که تنها چند کشور عضو اتحادیه اروپا علاقه محدودی به مشارکت در سازوکار خرید مشترک گاز نشان داده‌اند.

یکی از موضوعات نگران‌کننده این است که تفکر بلندمدت کمیسیون اروپا در مورد اقلیم به‌شدت تحت تاثیر برنامه‌ گذار انرژی آلمان (Energiewende) است. بروکسل همچنین شروع به پیروی از ارادت تقریبا مذهبی برلین به «سه‌گانه مقدس» یعنی انرژی‌های تجدیدپذیر، هیدروژن و پمپ‌های حرارتی کرده است. باید گفت اگرچه این اهداف قابل ستایش هستند، اما پرهزینه، طولانی‌مدت و برای جبران زیرساخت‌های کنونی سوخت فسیلی ناکافی هستند. پس از تقریبا 20 سال صرف وقت، انرژی و صدها میلیارد یورو، آلمان به دستاوردهای واقعی بسیار کمی در کاهش اتکا به منابع انرژی فسیلی دست یافته است، به‌طوری‌ که سوخت‌های فسیلی هنوز 77 درصد از انرژی آلمان را تشکیل می‌دهند.

راهبرد اتحادیه اروپا درباره اقلیم و انرژی به طرز نگران‌کننده‌ای دوقطبی شده است. درحالی‌که اتحادیه تلاش می‌کند نقش خود به‌عنوان چراغ جهانی کربن‌زدایی را حفظ کرده و همچنان سیاست‌های بیش از حد جاه‌طلبانه و پرهزینه در این زمینه را دنبال کند، به موازات آن، پایتخت‌های ملی برای تضمین تامین انرژی لازم و پر نگه‌داشتن ذخایر گاز طبیعی و روشن نگه‌داشتن چراغ‌ها تلاش می‌کنند. تقابل این دو سیاست و یا به عبارت بهتر دو اولویت، می‌تواند در عمل به شکست و ناامیدی هر دو منجر شود.

اتحادیه اروپا نقش مهمی در تحت فشار قرار دادن شرکای بین‌المللی خود برای مشارکت در اقدام جمعی به‌منظور حل بزرگ‌ترین مشکل پیش روی جامعه جهانی دارد. با این حال، اروپا مسيول کمتر از 7 درصد از انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای است، درحالی ‌که بقیه انتشاردهندگان بزرگ جهان در دهه گذشته نسبت به تعهد کاهش انتشار دی‌اکسید کربن خود فاصله زیادی داشته‌اند.

در آینده نزدیک، اروپا باید بتواند امنیت انرژی خود را بدون دادن هیچ‌گونه امتیازی به سایرین تضمین کند. انتظار می‌رود سیاستمداران اروپایی در مورد مصرف انرژی بی‌رحم و درباره اقلیم بسیار عمل‌گرا باشند.

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
سرکوب تقاضا در بازار جهانی گاز طبیعی

سرکوب تقاضا در بازار جهانی گاز طبیعی

تقاضای جهانی برای گاز طبیعی در سه سال آینده به دلیل افزایش قیمت‌ها و تهدید کاهش بیشتر عرضه روسیه که مانع مصرف می‌شود، سرکوب خواهد شد.

Isna.ir/
واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه به اتحادیه اروپا...

واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه به اتحادیه اروپا...

اتحادیه اروپا در تلاش برای یافتن منابع گازی جهت جایگزینی گاز روسیه، واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه را دو برابر...

Gostaresh.news/
بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت که با خرید و فروش برق در بورس انرژی کمکی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور می...

Gostaresh.news/
صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

ایلنا: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با بررسی وضعیت تجارت سه کشور ایران، ترکیه و عربستان با اتحادیه اروپا نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه...

Ilna.ir/
صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی

صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی ...

ريیس جمهور سوریه قانون الحاق سوریه به توافقنامه چهارچوب ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی را صادر کرد.

FarsNews.ir/
معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز شاهد معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری به ارزش 193 میلیارد و 970 میلیون و 991 هزار و 226 ریال بود.

MehrNews.com/
تایید واکسن آبله میمونی در اتحادیه اروپا

تایید واکسن آبله میمونی در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تاییدیه واکسن آبله میمونی شرکت باوارین نوردیک موسوم به ایموانکس(Imvanex) را صادر کرد.

Borna.news/
کشورهای اتحادیه اروپا به‌دنبال راهی برای کاهش تقاضای گاز

کشورهای اتحادیه اروپا به‌دنبال راهی برای کاهش تقاضای گاز

ایلنا: در پی کاهش عرضه گاز از سوی روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌دنبال راهی برای کاهش تقاضای گاز هستند.

Ilna.ir/
بزرگ‌ترین ملاک آلمان به دنبال کم کردن انرژی گرمایشی مستاجران

بزرگ‌ترین ملاک آلمان به دنبال کم کردن انرژی گرمایشی مستاجران

یکی از بزرگ ‌ترین شرکت‌های املاک و مستغلات آلمان می‌خواهد عرضه نیروی گرمایشی برای مستاجران خود در زمستان امسال را...

Borna.news/
سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

سقوط بورس و تاثیر نمادهای بورس انرژی بر بازار امر...

شاخص کل بورس امروز به عدد 1،439،267.41 رسید و 24491.62واحد افت کرد. اما نمادهای حوزه انرژی چه تاثیری بر رشد شاخص بورس...

Gostaresh.news/
بلوکه شدن 13.8 میلیارد دلار از دارایی های روسیه در اتحادیه اروپا

بلوکه شدن 13.8 میلیارد دلار از دارایی های روسیه در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا اعلام کرد: کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون دارایی‌های روسیه به ارزش 13.8 میلیارد دلار را از زمان آغاز...

Borna.news/
از وابستگی به انرژی روسیه رها شوید

از وابستگی به انرژی روسیه رها شوید

آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) از کشورهای آسیایی خواستند زنجیره تامین انرژی و مواد معدنی استراتژیک را متنوع کرده و به کشورهایی مانند چین و روسیه وابسته نباشند.

Isna.ir/
جابجایی قدرت در هیات مدیره بورس انرژی

جابجایی قدرت در هیات مدیره بورس انرژی

با برگزاری مجمع فوق العاده امروز، هفت عضو جدید حقوقی هیات مدیره شرکت بورس انرژی ایران برای مدت دو سال انتخاب شدند.

MehrNews.com/
قهر عرضه و تقاضا در بازار مسکن پایتخت

قهر عرضه و تقاضا در بازار مسکن پایتخت

بررسی سه شاخص قیمت، متراژ و محدوده معاملات حاکی از آن است که دو سمت عرضه و تقاضا در بازار مسکن شهر تهران، مسیری جداگانه را طی می‌کنند؛ بدین معنا که عرضه واحدها از نوع بزرگ متراژ، بالاتر از میانگین قیم...

Isna.ir/
هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل!