واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو با اصلاحیه امروز مجلس در طرح ساماندهی صنعت خودرو جدی‌تر شد. در طرح مجلس، واردات مشروط به صادرات خودرو یا قطعات آن شده است. اما آیا می‌توان با چنین راهکاری بازار خودرو را به تعادل رساند؟ پاسخ برخی کارشناسان به این پرسش منفی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح ساماندهی صنعت خودرو در ماه‌های گذشته مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است اما اکنون با اصلاحیه مجلس به نظر می‌رسد در مراحل نهایی خود قرار دارد.

امروز نمایندگان تصویب کردند که هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند فقط در ازای هر صادراتی از انواع نیروی محرکه (خودرو و قطعات)، برای واردات خودرو اقدام کند.

شاخص‌های کیفیت و سقف تعداد مجاز واردات نیز متناسب با کسری داخلی، باید توسط وزارت صنعت و معدن تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد.

مطالعه بیشتر: خبر مهم برای بازار خودرو / واردات خودرو در مجلس تصویب شد
بازار به تعادل می‌رسد؟

اما آیا می‌توان با چنین راهکاری بازار خودرو را به تعادل رساند؟

پاسخ محمدرضا نجفی‌منش، ريیس انجمن قطعه‌سازان به این پرسش مثبت است او از این طرح دفاع می‌کند.

در مقابل، فرید زاوه، کارشناس صنعت خودرو واردات در برابر صادرات را عملی و موثر نمی‌داند.

نجفی‌منش: مشکل کمبود نقدینگی است نه عرضه

نجفی‌منش، ريیس انجمن قطعه‌سازان به تجارت‌نیوز می‌گوید این طرح را اتاق بازرگانی ارايه کرده است و می‌تواند به صنعت خودروسازی کمک کند.

اما با توجه به کمبود عرضه در بازار خودرو چگونه امکان صادرات آن وجود دارد؟

او پاسخ می‌دهد: معضل صنعت و بازار خودرو کمبود عرضه نیست، در این صنعت کمبود نقدینگی برای قطعه‌سازان وجود دارد.

توان تولید 2 میلیون خودرو را داریم

این فعال اقتصادی می‌افزاید: از سوی دیگر هدف بخش عده‌ای از تقاضای موجود در صنعت خودرو، بهره‌گیری از رانت موجود در اختلاف قیمت کارخانه‌ای و بازار خودروهاست.

این تولیدکننده قطعه ادامه می‌دهد: اگر این فاصله حذف شود، تقاضا کاهش می‌یابد و امکان صادرات وجود دارد.

به گفته او، خودروسازان سال گذشته 570 هزار خودرو عرضه کرده‌اند اما 42 میلیون نفر برای خرید آنها ثبت‌نام کرده‌اند؛ بیشتر این افراد قصد بهره‌گیری از رانت 50 تا 150 میلیون تومانی حاصل از اختلاف قیمت کارخانه‌ای و بازار خودروها را دارند.

نجفی‌منش مدعی است اگر قیمت‌گذاری خودرو به گونه‌ای باشد که خودروسازان ضرر نکنند، آنها توان تولید 2 میلیون خودرو در سال را دارند که بیشتر از تقاضای واقعی بازار است.

حل چالش کمبود ارز؟

به گفته ريیس انجمن قطعه‌سازان تنها دلیل ممنوعیت واردات در سال‌های اخیر نبود ارز بوده است؛ نه حمایت از خودروساز و با طرح جدید می‌توان این مشکل را حل کرد.

در طرحی که اتاق بازرگانی برای واردات خودرو تدوین کرده نیز کاهش تورم و التهاب بازارهای مالی داخلی از جمله نقاط قوت این طرح دانسته شده است.

تدوین‌کنندگان آن همچنین به معضل تامین ارز واردات خودرو اشاره کرده و واردات در ازای صادرات را راه‌حل آن دانسته‌اند.

مطالعه بیشتر: تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بورس چیست؟
زاه: طرحی نمایشی و ناکارآمد است

در مقابل اما، زاوه، کارشناس صنعت خودرو این طرح را عملی نمی‌داند و معتقد است «واردات در برابر صادرات» نه تنها تاثیری بر بازار ندارد که باعث افزایش قیمت خودروهای وارداتی می‌شود.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: با اجرای این طرح موضوع صادرات در انحصار خودروسازان و فعالان فعلی صنعت خودرو باقی می‌ماند و در عمل هم صادراتی انجام نمی‌شود.

قاچاق دوباره به ایران

زاوه توضیح می‌دهد: برخی اشخاص قطعات خودرو را صادر و در ادامه یا آنها را در کشور خارجی منهدم می‌کنند یا دوباره به صورت قاچاق به کشور بازمی‌گردانند.

این کارشناس صنعت خودرو می‌‌افزاید: تولید داخل در صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی به اندازه‌ای نیست که امکان صادرات آن وجود داشته باشد.

زاوه ادامه می‌دهد: کیفیت تولیدات آنها نیز به گونه‌ای است که اکنون حتی کشورهایی چون عراق و سوریه نیز خودروی ایرانی را نمی‌پذیرند.

افزایش انحصار خودروسازان

او تاکید می‌کند: مسيول تامین ارز کشور اتاق بازرگانی نیست و دلیل ندارد اعضای این نهاد به فکر حل این معضل باشند.

به گفته این کارشناس، اگر ارز وجود ندارد پس چرا بسیاری از محصولاتی که خود آنها توزیع می‌کنند به ایران وارد می‌شود؟

زاوه نتیجه «واردات در برابر صادرات» را افزایش انحصار خودروسازان می‌داند و می‌افزاید: تجربه نشان داده است که حتی وارداتی هم رخ نمی‌دهد.

او می‌افزاید: واردات کامیون به کامیون‌سازان سپرده شد اما هیچ محصولی به کشور نیامد و این تجربه شکست‌خورده است.

افزایش قیمت خودروهای وارداتی؟

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، انتفاع اصلی فعالان این حوزه نه در تولید و واردات؛ که در اخذ تسهیلات است بنابراین آنها اقدامی در حل چالش بازار انجام نمی‌دهند.

او هدف از این طرح را پاسخی به انتقادات از انحصار خودروسازان می‌داند و می‌گوید: آنچه بازار را تنظیم می‌کند تعداد خودروهای عرضه شده است که این طرح کمکی به حل آن نمی‌کند.

زاوه می‌افزاید: تنها نتیجه آن افزایش قیمت خودروهای وارداتی است؛ چرا که خودروسازان هزینه صادرات نمایشی خود را نیز از مصرف‌کننده دریافت می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایطی که برخی از کارشناسان طرح واردات در برابر صادرات را طرحی شکست‌خورده و ناکارآمد می‌دانند، باید دید آیا این طرح می‌تواند بر بازار خودرو اثری مثبت بگذارد؟

مطالعه بیشتر: کاهش قیمت خودرو واقعیت است یا رویا؟

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول)

خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول)

در هفته گذشته بازار خودرو با تغییر قیمتی مواجه نبوده است. اما افزایش قیمت خودرو، ثبات نسبی بازار خودروی ایران را بر هم زد.

TejaratNews.com/
شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال

شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال

مقامات دولت چین امروز اعلام کردند که شرکت شیايومی می‌خواهد با احداث کارخانه خودروسازی سالانه 300 هزار خودروی برقی تولید کنند.

TejaratNews.com/
«فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران

«فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران

فعالان بازار معتقدند نباید در شرایط فعلی خودرو به صورت وعده ای خرید کرد و مشتریان باید به شرط رويیت خودرو اقدام به پرداخت هزینه کنند.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو

احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو

اخبار واصله بیانگر این است که ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت های قبلی خودرو بوده و به دنبال افزایش 10 درصدی قیمت است و احتمالا چهارشنبه هفته جاری، این ستاد نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی

قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی

ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: قیمت خودروهای خارجی در ایران 10 برابر قیمت‌ جهانی است. سعید موتمنی افزود: بازار خودرو نسبت به 20 روز پیش آرام‌تر و قیمت‌ها کاهشی شده است و تقاضای کاذبی در...

Bartarinha.ir/
نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو

نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو

از شواهد چنین برمی‌آید که خودروسازهای داخلی تصمیم دارند رخوت چند ساله را کنار بگذارند. برای نمونه اواخر ماه گذشته مدیرعامل سایپا تاکید کرد سایپا پیشرفت زیادی کرده و وقت آن رسیده که ذهنیت گذشته نسبت به...

Bartarinha.ir/

مشخصات فنی خودرو آریا / محصول جدید سایپا زمستان در بازار است؟

چهارشنبه منتظر قیمت‌های جدید خودرو باشیم؟

چهارشنبه منتظر قیمت‌های جدید خودرو باشیم؟

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: ان شاءالله این هفته (روز چهارشنبه همزمان با برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار) در مورد اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار صحبت می‌شود و این امر منجر به تصمیم‌گیر...

TejaratNews.com/
خیز دلالان برای کسب مجوز صوری صادرات قطعات خودرو

خیز دلالان برای کسب مجوز صوری صادرات قطعات خودرو

در تعرفه‌های اعلامی از شرکت ملی گاز، 25 درصد مشترکین که به گفته مسيولین 50 درصد گاز تولیدی کشور را مصرف می‌کنند مشمول جریمه شدند و تعرفه باقی مشترکین ثابت مانده است.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو امروز6 آذر 1400(جدول)

قیمت خودرو امروز6 آذر 1400(جدول)

بازار خودرو همچنان در وضعیت رکود قرار دارد. این رکود قیمتی در بازار موقت است؟ برای آگاهی از قیمت ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
سال بعد چقدر خودرو وارد می‌شود؟

سال بعد چقدر خودرو وارد می‌شود؟

احتمالا ماهانه به‌طور میانگین حول و حوش 500 دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص و به بازار تزریق می‌شود.

TejaratNews.com/
انکار توقف فروش فوق‌العاده خودروسازان/ واکنش مردم چه بود؟

انکار توقف فروش فوق‌العاده خودروسازان/ واکنش مردم چه بود؟

اخبار از توقف فروش فوق‌العاده خودروسازان حکایت می‌کنند اما سایپا و ایران‌خودرو این موضوع را انکار کرده‌اند. اما آیا هدف از توقف فروش فوق العاده، افزایش قیمت‌ها بوده است؟

TejaratNews.com/
درگذشت پدر صنعت خودرو تجاری کشور / سوابق بهروز فردوس

درگذشت پدر صنعت خودرو تجاری کشور / سوابق بهروز فردوس

بهروز فردوس، بنیانگذار گروه صنعتی ماموت درگذشت. او به پدر صنعت خودرو تجاری کشور معروف بود. وزیر صمت نیز درگذشت بهروز فردوس را تسلیت گفت.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو بعد از مذاکرات / خودرو گران می‌شود؟

پیش‌بینی قیمت خودرو بعد از مذاکرات / خودرو گران می‌شود؟

بازار خودرو همچنان راکد است. فعالان بازار می‌گویند بازار خودرو تا پیش از مذاکرات روند رکود تورمی را حفظ می‌کند. آیا خودرو بعد از مذاکرات ارزان می‌شود؟

TejaratNews.com/
واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟

واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟

صادرات قطعه خودرو به بنز و بی‌ام‌و؛ این ادعا را اخیرا یکی از نمایندگان مجلس مطرح کرده و در فضای مجازی خبرساز شده است. اما آیا صادارت قطعه به آلمان واقعیت دارد؟

TejaratNews.com/
قیمت واقعی گوشت اعلام شد کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز خبری مهم برای سهامداران صبا / صبا افزایش سرمایه می‌دهد نرخ ویزیت بازهم افزایش پیدا می‌کند؟ صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟