4 عامل موثر بر قیمت دلار در سال 1400 / رشد قیمت دلار ادامه دارد؟

4 عامل موثر بر قیمت دلار در سال 1400 / رشد قیمت دلار ادامه دارد؟

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و حالا با گذشت 11 ماه، دلار در کانال 24 هزار تومان در نوسان است. برخی از پیش‌بینی‌ها بیانگر ثبات قیمت دلار در سال آینده است و برخی دیگر افطایش قیمت دلار. کدام عوامل بر سرنوشت نرخ ارز در سال آینده اثر می‌گذارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اسکناس آمریکایی سال جاری را با نرخ 14 هزار و 896 تومان در صرافی‌ ملی آغاز کرد. بعد از بارها تجربه فراز و فرود و حتی فتح بلندترین قله قیمتی تاریخی خود ( 32 هزار تومان) در مهر ماه امسال، دلار اکنون در کانال 24 هزار تومان در نوسان است.

در واقع از ابتدای سال تاکنون دلار حدود 61 درصد بازدهی داشته و بعد از بورس، سکه و طلا پرسودترین بازار سال جاری بوده است.

اما با توجه به این شرایط چه آینده‌ای را می‌توان برای این ارز پیش‌بینی کرد و کدام عوامل در این آینده نقش دارد؟

اگر از احتمال تداوم فضای خبری حاکم بر بازار در ماه‌های اخیر ، که موجب تاثیرگذاری بیشتر اخبار سیاسی و بین‌المللی بر نرخ‌ها شده است، چشم‌بپوشیم، چهار عامل بر آینده نرخ دلار موثر است. یکی پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت، دوم پیش‌بینی رشد 4 برابری درآمدهای نفتی ایران در لایحه بودجه سال آینده، سوم احتمال کاهش نااطمینانی‌های ناشی از کرونا و چهارم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران.

بانک جهانی و کارشناسان داخلی و مقامات مسيول برای سال آینده اقتصاد ایران رشد اقتصادی مثبت را پیش‌بینی کرده‌اند. در آخرین گزارش بانک مرکزی،‌ نرخ رشد اقتصادی شش ماهه نخست سال جاری مثبت 5 درصد است.

از سوی دیگر دولت برای لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده که درآمدهای نفتی کشور بیش از 4 برابر نسبت به امسال افزایش پیدا کند و به حدود 200 هزار میلیارد تومان برسد.

طبق آخرین گزارش‌ها دولت در تحقق درآمد نفتی50 هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده در بودجه امسال موفق نبوده و تا هفت ماهه نخست امسال تنها 20 هزار میلیارد تومان نفت فروخته است. اما دولت پیش‌بینی کرده که نه‌تنها این عقب‌ماندگی جبران می‌شود بلکه برای سال آینده درآمدهای نفتی ایران به حدود 195 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

با توجه به چشم‌انداز مثبت از قیمت جهانی نفت که تا 60 دلار هم برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود، شاید ایران بتواند بخشی از درآمد پیش‌بینی شده را محقق کند اما تحقق 195 هزار میلیارد تومانی کار سختی به نظر می‌رسد. با این حال بهبود فروش نفت ایران حتی به مقدار کم هم می‌تواند سیگنال مثبتی برای بازار ارز سال 1400باشد.

علاوه بر این‌ها واکسیناسیون کرونا در ایران آغاز شده و احتمالا توسعه پیدا کند. طبیعتا با کاهش ریسک‌های ناشی از نااطمینانی کرونا، بازارها از جمله بازار ارز امیدوارند آینده بهتری داشته باشند.

آخرین گزینه موثر بر نرخ ارز، بحث انتخابات ریاست جمهوری ایران است. در روزهای اخیر همزمان با اوج‌‎گیری اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر بودجه 1400 بازار ارز نیز واکنش منفی از خود نشان داد اما در سال آینده اگر نتیجه انتخابات به گونه‌ای باشد که نااطمینانی‌های سیاسی کمتر شود، بازار ارز هم وضعیت آرام‌تری خواهد داشت.

در کنار این فاکتورها، از تاثیر احتمال لغو تحریم‌ها و خروج ایران از لیست سیاه FATF هم نمی‌توان گذشت. چراکه تجربه سال جاری نشان داد کوچک‌ترین اخبار مربوط به این دو عامل یک نرخ دلار را تغییر می‌دهد.

مطالعه بیشتر: دلار کوتاه نیامد / گرانی ارز پنجشنبه ادامه یافت
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 اسفند

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 اسفند

با وجود افزایش 170 تومانی قیمت دلار در روز شنبه و رسیدن آن به 25520 تومان اما برخی از فعالان و بازیگران رسمی باور دارند که دلار طی روزهای آتی در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 10 اسفند 99

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 10 اسفند 99

دلار که در ابتدای روز شنبه در مسیر افزایشی قرار گرفته بود، از اواسط روز در جاده کاهشی قرار گرفت. علت رفت و برگشت قیمتی دلار، کشمکش خبری بود که فضای بازار را تحت‌تاثیر خود قرار می‌داد. آخرین قیمت دلار ...

TejaratNews.com/
جزيیات بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/9

جزيیات بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/9

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف رشد بهای طلای جهانی و رشد نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به یازده میلیون و 133 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

جدیدترین قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9

قیمت دلار و یورو امروز 9 اسفند 99 / دلار وارد کانال 25 هزار تومانی شد

قیمت دلار و یورو امروز 9 اسفند 99 / دلار وارد کانال 25 هزار تومانی شد

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران طی با افزایش 384 تومانی به نرخ 25.196 تومان معامله شد.

Borna.news/
قیمت دلار و یورو امروز شنبه 9 اسفندماه 99/ افزایش نرخ ارز در شروع هفته/ کاهش قیمت دلار چقدر جدی چیست؟

قیمت دلار و یورو امروز شنبه 9 اسفندماه 99/ افزایش نرخ ارز در شروع هفته/ کاهش قیمت دلار چقدر جدی چیست...

بازار ارز در آغاز هفته، شاهد افزایش نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور است.

NabzeBourse.ir/

قیمت دلار امروز 9 اسفند 99 چقدر شد؟

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 اسفند 99

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 9 اسفند 99 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 9 اسفند 99 چقدر بود؟

روز چهارشنبه اسکناس آمریکایی با 500 تومان افزایش به بهای 25 هزار و 350 تومان رسید. آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 9 اسفند 99 چقدر بود؟

TejaratNews.com/
افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است

افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است

ريیس دفتر ريیس جمهور گفت از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران 25 یا 27 هزار تومان نیست، گفت: ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم تا امروز دشمنان بگویند که فشار حداکثری شکست خورده و آنها ب...

TejaratNews.com/
کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت

کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت

قیمت ارز صرافی ملی در اولین هفته ماه اسفند با کاهش روبرو شد که قیمت دلار پس از افت 358 تومانی و ورود به کانال 24 هزار تومانی به رقم 24 هزار و 812 تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟

وضعیت بازار ارز در اولین هفته ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه

قیمت دلار تا پیش از امروز 7 اسفند / آخرین اخبار مهم برای بازار ارز

قیمت دلار تا پیش از امروز 7 اسفند / آخرین اخبار مهم برای بازار ارز

درحالی که پس از انتشار اخبار مربوط به مذاکرات ایران برای آزادسازی منابع بلوکه شده در کره جنوبی انتظار می‌رفت قیمت دلار ارزان شود، در آخرین روز کاری هفته قیمت دلار تا 25400 تومان گران شد.

TejaratNews.com/
پالایشگران چینی خرید نفت را کاهش می‌دهند "چدن" و کاهش محسوس نرخ‌های فروش غلتک رشد 85 درصدی فروش 11ماهه "قرن" آغاز جمع‌آوری پول‌های ایران در بانک‌های جهان چرا فروش داخلی این پتروشیمی در بهمن 99، 113 درصد رشد کرد؟ انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز اول این اخبار را بخوانید بعد معامله کنید آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 10 اسفند 99 چقدر بود؟ پیش‌بینی بورس امروز 10 اسفند 99 کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید نوسانات بازار خودرو شدت گرفت شلیک افراد ناشناس به ماموران انتظامی دره شهر آغاز پیش‌فروش جدید محصولات ایران‌خودرو از فردا آغاز طرح پیش‌فروش ایران‌خودرو از فردا حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو! بررسی آماری بازدهی بازارهای موازی ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم پیش‌بینی قیمت نفت در 2021 جهانگیری: توانستیم تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم 1750کارت بازرگانی رفع تعلیق شد موبایل ارزان‌تر از ترکیه و دوبی شد / افزایش عوارض موبایل را گران می‌کند؟ احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! یک اتفاق دیگر برای بورس! / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس می‌گیرند؟ کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد پیش بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ بورس صعودی خواهد شد؟ ارزش امروز سهام عدالت 9 اسفند / سهام عدالت یک میلیونی چقدر می‌ارزد؟ ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس جزيیات بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/9 پیشنهاد عجیب مجلس برای فرزندآوری / پرداخت وام خرید 2٫5 متری مسکن! میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند نرخ دلار نیمایی امروز 9 اسفند ماه دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند معرفی پر بازده ترین بازار برای سرمایه گذاری پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟ ارايه تسهیلات بدون ضامن در قالب کارت اعتباری برای سهامداران گزارش بورس 9اسفند ماه 99 ایرانی‌ها 7برابر فرانسوی‌ها دورریز غذا دارند پیشنهاد رضایی برای ایجاد ایالت‌های اقتصادی ارزش بازار به 4 میلیون و 771 هزار میلیارد ریال رسید

در حال بارگیری...