شاخص کل در فصل مجامع مقاومت 1.5 میلیون واحدی را می شکند؟

شاخص کل در فصل مجامع مقاومت 1.5 میلیون واحدی را می شکند؟

از ابتدای بهار تا اواخر تیرماه نماد‌های بسیاری به مجمع خواهند رفت و مجمع سالانه خود را برگزار خواهند کرد. پرسش اینجاست که آیا در فصل مجامع شاخص کل می‌تواند مقاومت 1.5 میلیون واحدی را بشکند؟ شهیر محمدنیا کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار نبض بورس به این پرسش پاسخ داده است.

به گزارش نبض بورس، شهیر محمدنیا کارشناس بازار سرمایه | از ابتدای امسال بازار چهره دیگری نشان داد. چهره ایی که به ما نشان داد این بود که جنس بازار با زمستان 1400 بسیار تفاوت دارد؛ و اوج این تفاوت هم در روز چهارشنبه 24 فروردین و شنبه 27 فروردین بود. یعنی بعد از وضع عوارض بسیار سنگین بر برخی محصولات، بازار توانست خود را جمع و جور کند و ارزش معاملات خرد سهام بالای میانگین ماهانه اش قرار گرفت یعنی بالای 4.5 همت و این چراغ سبزی برای بازار بود که ترس در بازار بسیار کم شده است. در واقع پول‌ها در حال چرخش هستند از صنایعی به صنایع دیگر و اصولا یکی از نشانه‌های بازار سالم هم همین است که پول در آن در حال چرخش است؛ بنابراین همچنان مولفه بسیار مهم برای ماه‌های آتی حجم معاملات است که نباید افت محسوسی داشته باشد

اتفاق مهم دیگری که از ابتدای امسال رخ داد رشد قیمت دلار نیمایی بود که در همین چند هفته 3 درصد رشد داشت. بازار به لحاظ تحلیلی همیشه تحت تاثیر قیمت دلار نیمایی است، ولی به لحاظ روانی تحت تاثیر قیمت دلار آزاد. در هفته گذشته با سخنرانی مقام رهبری وضعیت دلار تا حدی فیکس شد و دیگر کمتر کسی انتظار کاهش قیمت دلار را دارد. مقام رهبری تاکید کردند که در صورت آزاد سازی منابع ایران و گشایش ارزی، مسيولین نباید ارزپاشی انجام دهند و این منابع باید صرف زیرساخت‌های کشور مثل حمل و نقل ریلی و جاده ایی و نوسازی صنایع شود. هرچند با توجه به تقاضای انباشته بسیار بزرگی که برای دلار در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز وجود دارد دست دولت برای بریز و بپاش از طریق منابع آزاد شده باز نیست مگر اینکه صادرات ایران با نفت بالای صد دلاری ادامه یابد که البته بسیار محتمل نیز هست. در این شرایط علیرغم تمام تاکید‌ها و هشدار‌ها بصورت سنتی شاهد ارزپاشی و سرکوب تصنعی قیمت ارز بوده ایم و با توجه به تیم اقتصادی ضعیف و نا هماهنگ دولت تکرار چنین رفتار‌های زیان باری بعید به نظر نمی‌رسد.

پیش بینی می شود که دو دسته صنایع در روز‌های آتی پیشرو باشند. یک صنایعی که در دوسال اخیر افت بسیار خیره کننده ایی داشته و به واسطه این افت شدید می تواند مورد توجه بازار قرار گیرند و دو صنایع DPS محور. یعنی سهم‌هایی که در سال‌های گذشته سود‌های تقسیمی خوبی داشته است. بسیاری از کسانی که در نیمه دوم 1400 بیرون از بازار به سر می بردند پول‌های ریسک گریزی بودند که روش سرمایه گذاری آن‌ها خرید سهم‌های اصطلاحا بنیادی و DPS محور است. با کم شدن رنگ ترس در بازار و همچنین نزدیک شدن به فصل مجامع منتظر ورود این پول‌ها هستیم و همین امر به چرخیدن چرخ بازار و رشد شاخص کل کمک خواهد کرد. البته نباید نقش قیمت‌های جهانی را نیز از یاد ببریم. تقریبا 70 درصد بازار ما و بسیاری از سهم‌های DPS محور کامودیتی محور هستند که با توجه به روند روبه رشد قیمت‌های جهانی و عدم چشم انداز افت شدید در آن‌ها وضعیت این سود آوری این صنایع مثبت پیش بینی می شود؛ و این موضوع هم باز عاملی است که پول‌های پارک شده به بازار برگردند.

در روز‌های آتی دو موضوع می تواند محور اصلی بازار باشد. یکی قیمت بلوکی دو نماد خودرو و خساپا است که با توجه به آنچه شنیده شده در نیمه دوم اردیبهشت رقم می خورد و دو گزارش سالانه شرکت‌ها به ویژه پالایشی ها. با رشد جهانی قیمت نفت کرک اسپرد پالایشی‌ها نیز رشد بسیار زیاد و خیره کننده ایی داشته و به نظر می‌آید سه ماهه چهارم یعنی زمستان بسیار خوبی داشته باشند و اگر هر کدام از پالایشی‌ها گزارش خود را روانه بازار کند و منطبق با پیش بینی بازار باشد شاهد افزایش تقاضا در این گروه خواهیم بود. میزان کرک اسپرد در هر چهار فصل مربوط به سال 1400 سیر صعودی داشت. روند صعودی کرک اسپرد در بهار 1401 نیز با جهشی خیره کننده به محدوده 27 تا 29 دلار رسیده است. در حالیکه کرک اسپرد در زمستان گذشته بر روی 9/16 دلار بود و این افزایش خیر کننده نوید انتشار صورت‌های مالی بسیار خوب برای صنعت دارد. نکته مثبت دیگر در ارتباط با صنعت پالایشی تخفیف 5 درصدی دولت بر روی نفت مصرفی این صنایع است که با افزایش قیمت نفت میزان ریالی این تخفیف نیز افزایش می‌یابد و باعث افزایش مضاعف سودآوری در صنعت پالایشی خواهد شد.

با جمیع صحبت‌های گفته شده پیش بینی می شود که شاخص کل پتانسیل رشد را تا فصل مجامع دارد، اما برای بررسی دقیق‌تر نگاه تکنیکالی به شاخص کل، شاخص هم وزن و همچنین نمودار نسبت شاخص هم وزن به شاخص کل داریم.

تحلیل تکنیکال شاخص کل:

شاخص کل در هفته گذشته نتوانست مقاومت 1490 هزار واحد را رد کند؛ و اصلاح جزیی در این محدوده داشت اگر در این ناحیه هم زمان rsi و mfi مجددا وارد ناحیه اشباع خرید شوند می‌توان پیش بینی کرد که مقاومت 1490 هزار واحد شکسته خواهد شد و شاخص تا هدف 1580 هزار واحد رشد خواهد داشت، اما اگر به اصلاح ادامه دهد، شاخص کل تا محدوده حمایتی 1390 الی 1400 هزار واحد اصلاح خواهد داشت و بعد از آن مجددا به مدارد صعودی برمی گردد. البته با توجه به گام حرکتی خوبی که در نمودار دیده می‌شود احتمال شکسته شدن مقاومت 1490 هزار واحد دور از ذهن نیست.

 
تحلیل تکنیکال شاخص هم وزن:

در حال شکستن مقاومت 390هزار واحد است و با توجه به استراحت جزیی که داشت انتظار میرود که این ناحیه مقاومتی را بشکند و به رشد خود ادامه دهد. هر دو اندیکاتور RSI و MFI در ناحیه اشباع خرید قرار دارند که بهبود وضعیت خریداران نسبت به فروشندگان را نشان میدهد.

 
 
نمودار نسبت شاخص هم وزن به شاخص کل

در نمودار زیر هر چه روند صعودی‌تر باشد نشان دهنده وضعیت بهتر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل است. در حال حاضر با شکسته شدن الگوی کنج نزولی در این نمودار و شروع روند صعودی، میتوان استنباط کرد که سهم‌های کوچک و متوسط وضعیت بهتری در روز‌های آتی خواهند داشت و پس از مدت‌ها شاهد چرخش بازار از شرکت‌های بزرگ شاخص ساز به طرف شرکت‌های کوچکتر خواهیم بود.

 
 
افزایش قیمت شوینده ها تخلف صنفی است پاداش به مشترکان برق در ازای هر کیلووات صرفه‌جویی افزایش 21 درصدی تولید برق در بزرگترین نیروگاه بادی ایران بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ افزایش سقف تجارت ایران و روسیه به 40 میلیارد دلار خبر مهم برای جاماندگان یارانه/ محدودیت زمانی فعلا برداشته... خیروبرکت اصلاح یارانه برای بورس بازان چه زمانی یارانه خانوارهای معترض قابل برداشت است؟ مجتبی مدرس‌زاده دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شد قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر افزایش نداشت! یارانه جدید برای خانوارهای معترض، واریز و مسدود شد این رمزارزها بهترین عملکرد را ماه گذشته داشتند افزایش سقف وام ودیعه مسکن تصویب شد | اقساط این تسهیلات چقدر است؟ شاخص کل بورس در آخرین روز هفته سبزپوش شد عرضه گوشی های جدید شیايومی در بازار + قیمت ایران و روسیه سه سند همکاری امضا کردند پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو در بازار با واردات/ نجفی‌منش:... خبر خوش دولت برای بازنشستگان | وزیر اقتصاد با افزایش حقوق بازنشستگان موافقت کرد هفته درخشان بورس گزارش بازار‌ها امروز 4 خرداد 1401 | آینده‌ای بهتر برای بیت کوین و طلا جزییات واردات خودرو روشن نیست/ کاکایی: خودروهای چینی... کلاب‌هاوس خبرآنلاین در حال برگزاری است/ واردات خودرو؛... اوجی : بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد آبمیوه چند؟ کاردار یونان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد جزيیات تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران / هر تولیدکننده چقدر وام می گیرد؟ نرخ‌های نجومی موبایل‌های آیفون و سامسونگ در بازار/... سازوکار بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ناقص و نیازمند اصلاح است ایران شریک تجاری مطمين روسیه است/ توسعه همکاری در بخش انرژی کاهش چشمگیر تعداد چک‌های برگشتی در اولین ماه سال بیانیه ایران درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان | اقدام یونانی‌ها دزدی دریایی است چند نفر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کردند؟ | اعلام زمان قرعه کشی سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار ایمنی سازمان استاندارد حذف شد ​بیت کوین برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب است؟ ایران و روسیه 3 سند همکاری امضا کردند خبر مهم برای جاماندگان یارانه | کسانی که هنوز برای یارانه ثبت نام نکرده اند، چه کنند؟ هند جهان را غافلگیر کرد | گرانی‌های جدید در راه است؟ اقدام دولت یونان، دزدی دریایی است دنا خیز برداشت؛ پژو ریخت/ آخرین قیمت ساینا، تیبا، رانا... ارز 4200 رسما از گمرک خارج شد میانبری برای دسترسی بیشتر و عادلانه‌تر به کتاب این 3 خودروی پرتیراژ از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد حذف شدند سکه 14 میلیون و 475 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ؛ 4 خرداد 1401 بیانیه ایران درباره توقیف بار کشتی ایرانی در یونان/ اقدام یونانی‌ها دزدی دریایی است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی ر... تلاش دولت برای افزایش روابط تجاری با روسیه اقدام یونان دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ آتن فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند کاهش 14 دلاری قیمت جهانی طلا بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ هدف‌گذاری روابط تجاری 40 میلیارد دلاری شناسایی فرصت‌های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت‌های دانش بنیان امضای 3 سند همکاری میان ایران و روسیه