ثبت کمترین تورم برای شیر و بیشترین تورم برای گوشت گوساله

ثبت کمترین تورم برای شیر و بیشترین تورم برای گوشت گوساله

طبق اعلام مرکز آمار، در تابستان امسال در میان اقلام گاوداری ­های صنعتی...

به گزارش ایسنا، در تابستان 1402‌ شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری­ های صنعتی برابر با 1337,3 بوده‌ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 14.6 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 54.9 درصد افزایش یافته‌است. همچنین میانگین شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) 61.2 درصد افزایش یافته‌ است.

کاهش تورم فصلی

در این مدت تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری­ های صنعتی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) به 14,6 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (19.6 درصد)، 5.0 واحد درصد کاهش دارد. در میان اقلام گاوداری صنعتی، کمترین تورم فصلی مربوط به "شیر" (4,3 درصد) و بیشترین آن مربوط به " گاو تلیسه" (41,4 درصد) است.

افزایش تورم نقطه به نقطه

در فصل تابستان1402‌ تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری ­های صنعتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) به 54,9 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (45.7 درصد)، 9.2 واحد درصد افزایش داشته‌ است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات گاوداری­ های صنعتی به ازای تولید قلم­ های خود در داخل کشور، در فصل تابستان 1402 نسبت به فصل تابستان سال قبل 54.9 درصد افزایش دارد. در بین اقلام گاوداری­ های صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به قلم "شیر" (24.3 درصد) و بیشترین آن مربوط به قلم "گوساله نر زیر چهار ماه" (173.1 درصد) است.

کاهش تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری­ های صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل تابستان 1402‌  نسبت به مدت مشابه در سال قبل به 61,2 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (66.5 درصد)، 5.3 واحد درصد کاهش نشان می‌­دهد. 

شاخص استانی

بررسی شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در تابستان 1402 نشان می­ دهد که عدد شاخص در همه استان­‌ها نسبت به فصل قبل با افزایش روب­رو بوده است. بیشترین میزان افزایش مربوط به استان خوزستان با 39,5 درصد و کمترین میزان افزایش مربوط به استان گیلان با 2.9 درصد است.

مقایسه شاخص کل استان­‌ها در فصل جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌­دهد که بیشترین درصد تغییر مربوط به استان خوزستان با 129,3 درصد (افزایش) و کمترین آن مربوط به استان البرز با 30.2 درصد (افزایش) است.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد