عملکرد 25 ساله پالایشگاه‌های پارس جنوبی زیر ذره‌بین/ نزدیک به 2 هزار میلیارد مترمکعب گاز تولید شد

عملکرد 25 ساله پالایشگاه‌های پارس جنوبی زیر ذره‌بین/ نزدیک به 2 هزار میلیارد مترمکعب گاز تولید شد

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد که از ابتدای تاسیس این مجموعه تاکنون هزار و 960 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه‌های آن شیرین‌سازی و به خطوط سراسری منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، احمد باهوش با اشاره به بیست‌وپنجمین سالگرد تاسیس مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار کرد: این مجموعه 28 مهرماه سال 1377 به‌عنوان یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز ایران تاسیس و عهده‌دار مسيولیت بهره‌برداری از تاسیسات خشکی فازهای چندگانه میدان گازی پارس جنوبی شد.

وی با بیان اینکه نخستین تولید و شیرین‌سازی رسمی گاز طبیعی از پالایشگاه دوم پارس جنوبی (فازهای 2 و 3) و در سال 1380 آغاز شد، افزود: در آن زمان روزانه 50 میلیون مترمکعب خوراک دریافتی از سکوهای میدان مشترک پارس جنوبی بود و 40 میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی تولید و شیرین‌سازی می‌شد.

به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، در آن زمان روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد تولید می‌شد.

تولید روزانه 580 میلیون مترمکعب در سال 1402

باهوش با تاکید بر توسعه چشمگیر پالایشگاه‌های سیزده‌گانه پارس جنوبی در این 25 سال، تصریح کرد: خوراک دریافتی مجتمع از سکوهای سرچاهی این میدان مشترک اکنون روزانه 650 میلیون مترمکعب است که 580 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه‌ها شیرین‌سازی، تولید و به خطوط سراسری منتقل می‌شود.

ارزآوری با تولید محصولات جانبی

وی با اشاره به تامین 75 درصد گاز تولیدی کشور از پارس جنوبی، از تولید و صادرات محصولات جانبی در این مجموعه خبر داد و گفت: همچنین به‌منظور ارزآوری برای کشور، اکنون روزانه 780 هزار بشکه میعانات گازی، 15 هزار تن اتان، 15 هزار تن پروپان، 10 هزار تن بوتان و 2500 تن گوگرد در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید می‌شود.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در پاسخ به پرسشی درباره تولید 25 ساله گاز طبیعی در این مجموعه، اظهار کرد: در این مدت 2 هزار و 340 میلیارد مترمکعب گاز از سکوهای سرچاهی میدان مشترک پارس جنوبی دریافت و هزار و 960 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی شیرین‌سازی و به خطوط سراسری منتقل شده است.

تحویل 31 میلیون تن اتان به پتروشیمی‌ها

طبق توضیحات باهوش، در این 25 سال 2 میلیارد و 800 میلیون بشکه میعانات گازی نیز تولید و 25 میلیون تن پروپان، 16 میلیون تن بوتان و میلیون تن گوگرد صادر و 31 میلیون تن اتان به پتروشیمی‌های کشور تحویل داده شده است.

به گزارش شانا، شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و کنگان از شهرستان‌های استان بوشهر در کنار ساحل خلیج فارس در قالب دو سایت صنعتی مستقر شده است و افزون بر خدمات تولید گاز، با ورود به حوزه مسيولیت اجتماعی اقدام‌های قابل توجه و موثری در بخش فرهنگ، آموزش، سلامت، اشتغال و حمایت از محیط زیست منطقه انجام می‌دهد.

موقعیت پالایشگاه‌های گاز در سایت‌های 1 و 2 بوده که در شهرستان‌های عسلویه و کنگان شامل 24 فاز گازی است که فازهای 1 تا 10 و 15 تا 21 در سایت 1 (عسلویه) و فازهای 11 تا 14، فاز 19 و فازهای 22 تا 24 در سایت 2 (کنگان) قرار دارند.

میدان گازی پارس جنوبی هم واقع در آب‌های سرزمینی ایران و قطر و مشترک بین دو کشور با وسعت 9700 کیلومترمربع و در عمق 3000 متری زیر کف دریا، عظیم‌ترین میدان گازی جهان است که با ساحل بندر عسلویه 105 کیلومتر فاصله دارد. گستره بخش ایرانی آن به مساحت 3700 کیلومترمربع و ذخیره آن 14 تریلیون مترمکعب گاز و 17 میلیارد بشکه میعانات گازی معادل 8 درصد ذخایر گاز جهان و 50 درصد ذخایر گاز کشور است. این میدان از نظر منابع مادی، مهم‌ترین و باارزش‌ترین منبع اقتصادی و ثروت و گنجینه عظیم و بی‌نظیر ملی به‌شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد