پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات جدید را در بازار سهام بازتعریف می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. شاخص در روز آخر به کانال 1٫3 میلون واحدی برگشت و در یک هفته آخر سال، امیدواری‌ها را به بورس بازان بازگرداند. اما وجه مشترک همه نوسانات بی‌پایان در سال چه در ابتدای سال و چه انتهای سال (چه در زمان اوج و چه در زمان فرود) یک وجه مشترک داشت و آن مصنوعی بودن مسیر بازار و رفتار بازیگران است.

تصمیمات مداخله گرایانه در بازار سهام

بنا به گزارش اقتصادنیوز، آنچه قیمت‌ها در بازار را از دادن سیگنال واقعی برحذر داشت و آنچه رفتارها را در بورس مصنوعی جلوه می‌دهد، همان تصمیمات مداخله‌گرایانه سیاست‌گذار است که با کمک جریان پول هیجانی، آدرس‌های غلط به آماتور و حرفه‌ای‌های بازار در طول سال 99 نشان داد.

انتظارات در سال 99 به پایان رسید و البته آنچه نباید می‌افتاد، افتاد. بسیاری از ورودی‌ها به بازار از حضور دوباره در بازار با تردید و دودلی همراهند، زیرا که جوهره گمشده بازار یعنی اعتمادشان را از دست دادند.

هر چند که چگونگی هدایت بازار نشان می‌دهد انتظار رفتارهای هیجانی و موج‌های دوباره با توجه به تصمیمات کلان سیاست‌گذار در قالب سیاست‌های پولی، نرخ دلار، نرخ های جذاب در بازارهای موازی همچون رمزارزها باز هم محتمل خواهد بود.

شکل گیری جریان پول با توجه به احتمال سناریوهای جدید در شرایط دیپلماتیک و سیاست خارجه کشور که احتمال تسهیل فروش نفت و آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده را ممکن است به دنبال داشته باشد، قطعا باعث می‌شود سیاست‌گذار پولی مختصات جدیدی در سال 1400 ترسیم ‌کند.

با وجود مختصات جدید، انتظارات جدید هم در شکل خواهد گرفت و امید می‌رود در یک سال اخیر با توجه به تجربه سال جاری، بازار شفاف‌تری در انتظار بورس بازان باشد. در این رهگذر، پایان تصمیمات ناگهانی توسط سیاست‌گذار، خواسته اصلی حرفه‌ای های بازار است. باید به انتظار روزهای آینده نشست…

انتظار بازار در روزهای ابتدایی سال 1400حسام کرد | کارشناس ازار سرمایه

آخرین روز معاملات در سال 1399 را در حالی به پایان رسید که شاهد یکی از پر فراز و نشیب ترین سال ها در بورس تهران بودیم. امسال با همه بدهی ها و خوبی هایی که داشت، به پایان رسید. تعداد کمی از نمادها، توانستند زیان خود را کاملا یا تا حدودی جبران کنند. اما اکثر نمادهای بازار، با افت های سنگین نسبت به قیمت پیک خود، امسال را به پایان میرسانند.

در معاملات روز سه شنبه هفته جاری، همانطور که انتظار میرفت، شاهد روز متعادلی در بازار بودیم و بعد از مدت ها، سمت تقاضا تقویت شد و قفل فروش تعداد زیادی از نمادها باز شد و اگرچه هنوز تعدادی نماد در صف فروش قفل بودند، اما تعداد آنها بسیار کمتر شده بود. انتظار میرود روزهای ابتدایی سال جدید شاهد یک بازار نسبتا خوب باشیم.

به امید بازار شفاف تر در سال 1400علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی سال 1399 با رشد حدود 17000 واحدی به کار خود پایان داد.

اگرچه روز چهارشنبه نیز مانند چند روز گذشته شاهد جوی مثبت و رو به بهبود در بازار بودیم ولی همانطور که روز سه شنبه اشاره شد، ریسک گریزی برخی از سرمایه گذاران بخاطر تعطیلات نوروز، باعث شد طبیعتا اندکی فشار عرضه در بازار مشهود باشد.

لازم به ذکر است که دولت از هیچ اقدامی در خصوص تامین کسری بودجه خود از طریق بورس فروگذار نکرد و تا آخرین لحظات سال 99 نسبت به فروش اوراق خود ادامه داد.

بازار برای بهبود و جلب مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران، در مرحله اول نیازمند صداقت قانون‌گذار و در مرحله دوم حمایت از سرمایه‌گذاران از طریق وضع قوانین دقیق و پخته است. به امید بازاری بهتر و شفاف تر در سال 1400٫

استراتژی بورس در سال 1400امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

هبود شرایط بورس در ده روز کاری اخیر باعث شد شاخص‌کل در پایان سال 99 به کانال 1٫3 میلیون واحد بازگردد و بدین ترتیب بورس در سال 99 و برحسب رشد شاخص کل، حدود 155 درصد بازدهی برای سهامداران به ارمغان آورد. نمادهای شاخص ساز در دو هفته اخیر سبزپوش شدند امید سهامداران به صعود بورس در بهار 1400 بیشتر شود.

تعداد صف فروش‌ها در معاملات روز چهارشنبه کاهش قابل توجهی داشت و در روی دیگر سکه، نمادهای بیشتری به صف خرید رسیدند. ارزش معاملات خرد اندکی افزایش یافت و ترس سهامداران از ریزش‌های مکرر شاخص‌کل کاهش یافت.

اگرچه روز چهارشنبه گروه دیگری از سهامداران محافظه‌کار برای کاهش ریسک خود در تعطیلات نوروزی، بخشی از سبدشان را نقد کردند اما قاب پایانی بازار، نگذاشت کام سهامداران در پایان این سال پرفراز و نشیب تلخ شود.

با توجه به روند بازارهای موازی، بورس با اختلاف پرسودترین بازار در سال 99 بود اما سرمایه‌گذاران این بازار از نتیجه سرمایه‌گذاری خود چندان خوشنود نبوده و حتی به اندازه سرمایه‌گذاران بازارهای موازی نیز راضی نیستند.

در روزهای آتی آمار گسترده‌ای از عملکرد بورس در سال 99 منتشر می‌شود، پرسودترین سهام و صنایع، زیان ده‌ترین گروه‌ها، پرنوسان‌ترین نمادها و … اما اکنون که بورس برای نزدیک به 10 روز تعطیل است، بهترین فرصت برای سهامداران است که عملکرد خود را در سال 99 بررسی کرده و استراتژی مناسبی برای سال 1400 اتخاذ کنند.

کاهش سطح توقع از کسب سودهای رویایی در بورس و دوری از خرید و فروش‌های مکرر به قصد کسب سود کوتاه‌مدت می‌تواند آغازی باشد برای تعیین استراتژی در سال 1400، اما باید به یاد داشت که هر فرد قدرت ریسک‌پذیری و اهداف متفاوتی دارد و در نتیجه سیستم معاملاتی هر شخص نیز منحصر به خود اوست.

در این شرایط سهامدارانی که تجربه سال 99 را دارند، می‌توانند امید داشته باشند که در پایان سال 1400، باز هم بورس پرسودترین بازار در میان بازارهای موازی باشد.

پایان باز برای ادامه سریال تصمیمات ناگهانیابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

هفته پایانی سال 1399 برای بازار سهام هفته ای پر از ابهام بود. هفته ای که شاید کمتر کسی فکر می‌کرد روند نزولی به اتمام برسد و کماکان نیز خوشبینی ای در اهالی بازار دیده نمی شود‌.

در چند روز اخیر شاهد حمایت های حقوقی و تعدیل سهم های شاخص ساز بودیم. اما آیا این روند میتواند ادامه دار باشد؟ به هر صورت بازار روز چهارشنبه با مثبت و منفی های نامفهوم به کار خود پایان داد و شاخص کل نزدیک به 20 هزار واحد افزایش داشت.

زمزمه هایی در خصوص بازگشت تقارن به دامنه سهم ها شنیده می شود اما این بار، افزایش دامنه در دستور کار مسوولان تصمیم گیرنده قرار گرفته است.

به نظر باید سبز بودن شاخص در هفته اخیر را استقبالی از تصمیمات جدید و خلق الساعه مسوولان ذیربط دانست که انتهای سال را با چنین فضایی به پایان بردند. شاخص هم‌وزن نیز در روز آخر حرکت مثبتی داشت که میتوان رسد سهام کوچک را بیش از سهام شاخص ساز برای سال آینده متصور بود.

به هر روی سال 1399، سالی مملو از آموزش و تجارب پر غرامت، چه تلخ و شیرین بود. سالی که صدور کدهای بورسی رکود شکستند. سالی که ورود پول نیز رکورد شکست و روزهای سبز و قرمز افراطی ای را برای بازار بوجود آورد.

شاید بتوان گفت تجربه و تابلوشناسی در بازار، رکن اساسی برای بدست آوردن سود و رشد محسوب می شود. سهامداران، در سال 99 تجاربی بدست آوردند که میتواند در سال 1400 در دو وجه در بازار تاثیر گذارد باشد.

مورد اول کلیت بازار است که پارادایم آن به کلی تغییر کرده است و سهامداران هر سهمی را نمیخرند و مورد دوم سطح سواد بازار و شناسایی بازیگران و حقوقی های مختلف است که شاید لازم باشد در رویکرد خود بازنگری مجددی داشته باشند. با تمام این اوصاف سال 99 را باید یکی از سخت ترین سال های بازار تلقی نمود.

منبع: اقتصادنیوز

local_offerبرچسب‌ها:
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

مدیر عامل فرابورس گفت: روش ثبت سفارش خرید و حراج باز در عرضه اولیه سهام شرکتها به سازمان بورس پیشنهاد شده که در حال بررسی است.

FarsNews.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
تناقض عجیب بازار سرمایه / بورس چگونه مثبت شد؟

تناقض عجیب بازار سرمایه / بورس چگونه مثبت شد؟

دو روز است که شاخص کل بازار سهام روند صعودی گرفته اما بسیاری از نمادها هنوز در صف‌های فروش قفل هستند. چگونه هم شاخص کل مثبت است و هم بسیاری از نمادها در صف فروشند؟

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تورم و نرخ ارز، عوامل محرک بازار سرمایه/ بورس روند صعودی خواهد داشت؟

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سهامداران بازار سرمایه امروز در مقابل ساختمان سازمان بورس در تهران تجمع کردند.

Bartarinha.ir/

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه/ بورس سبزپوش می‌ماند؟

طبیعی بودن اصلاح با توجه به بازدهی بازار سرمایه/ بورس در حال رسیدن به تعادل است

طبیعی بودن اصلاح با توجه به بازدهی بازار سرمایه/ بورس در حال رسیدن...

نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه گفت: کلپس قیمتی (سقوط قیمت‌ها) که در بورس رخ داد، موجب شد که بازار سرمایه در کمتر از 10 روز کاری بیشتر از 22 درصد ارزش خود را از دست...

EghtesadOnline.com/
نظرسنجی از تحلیلگران بازار سرمایه / بورس آبان را متعادل به پایان می‌رساند؟ / تخت گاز خودرویی‌ها به سمت آذر

نظرسنجی از تحلیلگران بازار سرمایه / بورس آبان را متعادل به پایان م...

نظرسنجی این هفته تجارت‌نیوز از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که تحلیل‌گران، بورس را در هفته پایانی آبان ماه سال 1398 متعادل صعودی دانسته و خودرویی‌ها را صنعت پیشروی بورس در این هفت...

TejaratNews.com/
بازگشت رونق به اقتصاد ایران با توسعه بازار سرمایه/ بورس کالا به جبران کمبود نقدینگی دولت کمک می کند

بازگشت رونق به اقتصاد ایران با توسعه بازار سرمایه/ بورس کالا به جب...

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزایای بورس کالا برای ارايه محصولات کشاورزی، گفت: ارايه اوراق سلف موازی گندم می‌تواند به معضل کمبود نقدینگی در کشور کمک کند.

Sena.ir/
انتظارات بیش از حد از ارکان بازار سرمایه، بورس را از ریل خارج می کند

انتظارات بیش از حد از ارکان بازار سرمایه، بورس را از ریل خارج می ک...

به جزء نظارت، نقش دیگری برای سازمان بورس تعریف نمی شود چون این نهاد به عنوان یک رکن اصلی نظارتی باید در حسن اجرای برنامه های دولت دقت کند و نقش اصلی اش ارايه و پیشنهاد آیین نامه ها و مقررات و طرح به ش...

Sena.ir/
احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟

در حال بارگیری...