دلار نفس بیت‌کوین را می‌گیرد؟

دلار نفس بیت‌کوین را می‌گیرد؟

بیت‌کوین با رشد خیره کننده خود از سال 2017 توانست بازار ارزهای دیجیتال را به یکی از بزرگترین بازارهای مالی جهان تبدیل...

 این روند رو به رشد به حدی بود که بسیاری آینده 100 هزار دلاری را برای هر واحد بیت‌کوین متصور بودند و این موضوع با افزایش قیمت آن و رسیدن به مرزهای 70 هزار دلار هر روز رنگ واقعی‌تری به خود می‌گرفت اما افت شدید این ارز سبب شد بخش زیادی از سرمایه‌ اجتماعی این بازار از بین برود حالا که در محدوده 20 هزار دلاری نوسان دارد، بسیاری بر این باورند که این بازار روزهای بدتری را نیز در آینده خواهد داشت.

یکی از مهمترین دلایل این افت شاید موانع قانونی بر سر راه این بازار خاصه در کشورهای توسعه‌یافته مخصوصا ایالات متحده و سیاست‌های دو گانه نظام مالی و مالیاتی این کشور در برخورد با بیت‌کوین است.

این در حالیست که کشورهایی مثل السالوادور و استرالیا با پذیرش کامل بیت‌کوین، تلاش دارند برخی از مشکلات و مسايل مالی خود را حل کنند. با این حال معامله بیت کوین و ارزهای دیجیتال به معنای کلی، در آمریکا تنها در دو شکل توجیه قانونی دارد: این معامله یا باید طبق قوانین فدرال به شکل فروش اوراق بهادار صورت بگیرد و یا قوانین ایالتی در قالب تبادل پول انجام شود چون برخی از کمیته‌های فدرال ارزهای دیجیتال را در مجموع کالا می‌دانند.

با این همه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، نیز رمز ارزها از جمله بیت‌کوین را نوعی کالا محاسبه می‌کند اما همچنان تلاش دارد از کاهش قدرت دلار در برابر بیت‌کوین جلوگیری کند. به هر حال باید دانست که بخش زیادی از سیطره آمریکا بر بازارهای جهانی به دلیل قدرت بالای دلار در این بازار است و هر عامل از جمله بیت‌کوین، قدرت دلار را کاهش دهد، دقیقا در مسیر کاهش ضریب نفوذ آمریکا گام برداشته است البته این به شرطی است که بیت‌کوین را یک بازار جدا از اثرگذاری ایالات متحده بدانیم.

نکته بعد اما همسو شدن بازار ارزهای دیجیتال با بورس آمریکا در چند ماه اخیر است. در این ماه‌ها، بازار ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین همبستگی بالایی با بورس آمریکا داشت که این موضوع هم می‌تواند یکی از نشانه‌های ظریف برای پی بردن به نوسانات این بازار باشد.

نکته دیگر اما اظهارنظرهای مسيولان ایالات متحده است که اثرگذاری بالایی بر افت قیمت بیت‌کوین داشته و دارد.

برد شرمن؛ نماینده کنگره آمریکا در نشست کمیته امور مالی مجلس پایداری را یکی از شروط اصلی تداوم در بازار مالی دانسته و گفته بود: شاید در آینده‌ای نزدیک یا دور، اتریوم جانشین بیت‌کوین شود اما این ناپایداری در ارزهای فیات دیده نمی‌شود.

او همچنین در نطق دیگری با تاکید بر ارزشمندی بالای دلار، آن را از ابزارهای قدرت ایالات متحده دانسته و بیان کرده بود: انحصار دلار در تراکنش‌‎های مالی جهان صنایع بزرگ جهان و تجارت جهانی، نقطه قوت آمریکاست. با این حال باید همچنان صبر کرد و دید آیا بیت‌کوین می‌تواند روند رو به رشد خود را بار دیگر آغاز کند و یا اینکه زودتر از آنچه تصور می‌شد ارزشمندی خود را از دست خواهد داد.

توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی کاهش یک تا 4 میلیونی برخی خودروها /بازار خودرو...