پیش‌بینی بازار سهام تا پایان سال99/ تصمیمات گاه و بی‌گاه مسيولین راه به کجا می‌برد؟

پیش‌بینی بازار سهام تا پایان سال99/ تصمیمات گاه و بی‌گاه مسيولین راه به کجا می‌برد؟

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: همیشه پیش‌بینی‌ تحلیلگران در مورد آینده بازارها با مقداری عدم اطمینان همراه است. هر چه پارامترهای پیش‌بینی در بازار درونی‌تر،...

اقتصاد‌آنلاین _ سیده زینب رزم گیر؛ مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با اقتصاد‌آنلاین گفت: در حال حاضر به دلیل اینکه بزرگ‌ترین محرک اتفاقاتی که در بازار می‌افتد، تصمیمات اشخاص تصمیم‌گیرنده و مسيول است که خیلی هم قابل پیش‌بینی نیست فردا چه تصمیمی می‌گیرند و این تصمیمات خیلی متغیر است، به همین خاطر نمی‌شود پیش‌بینی خیلی قطعی در مورد آینده کرد و ابهام بازار از هر زمان دیگری بیشتر است.

فرصت‌های بازار

سوری بیان کرد: از نظر پارامترهای اقتصادی خیلی از سهم‌های بازار در ارزنده‌ترین حالت 6ماهه گذشته‌شان هستند. دقت کنید که نمی‌گویم به صورت مطلق ارزنده، می‌گویم نسبت به هر روز دیگری در 6ماه گذشته ارزنده‌تر هستند. به این دلیل که قیمت های جهانی افزایش پیدا کرده است؛ مبادلات تجاری دنیا رونق پیدا کرده است؛ و با تغییراتی که در سیاست خارجی امروز اتفاق افتاده قاعدتا انتظار روزهای پررونقی‌تری را هم برای اقتصاد جهان، هم برای مبادلات درون مرزی خودمان خواهیم داشت. قیمت دلار نیز در قیمت‌هایی تثبیت شده است.

وی تصریح کرد: یک مقدار بازار دارد به قیمت دلار بیش از اندازه وزن می دهد که هر روزی که قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند، بازار فروشنده می‌شود و هر روزی که قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند، بازار خریدار می‌شود که این دیدگاه، دیدگاه درستی نیست. چون باید نگاه کرد در چه صورت دلار کاهش پیدا می‌کند. این کاهش در صورتی است که ما تبادلات تجاری‌مان بهتر شود؛ شرکت‌ها بتوانند اجناس‌شان را به فروش رسانند؛ پول را وارد کنند و قاعدتا دلار وارد کشور شود و در آن صورت باعث می‌شود دلار کاهش پیدا کند. پس اگر ما کاهشی در قیمت دلار داشته باشیم در اثر رونق تجارت و رونق اقتصادی بوده است که این اتفاقا می‌تواند پارامتر خوبی باشد. چون دیگر شرکت‌ها مجبور نیستند اجناس‌شان را با تخفیف به خارجی‌ها بفروشند و برای آوردن پول‌شان هم مشکلی ندارند. پس از نظر چشم‌انداز دلاری هم بازار چشم‌انداز نسبتا مناسبی دارد. این از نظر فرصت‌هایی که در بازار وجود دارد.

تهدید‌های بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از نظر تهدیدهایی که در بازار وجود دارد اولین آن‌ها، تصمیمات غیرکارشناسی و دوم سهامداران خسته هستند که زیان زیادی کردند. بسیاری از آن‌ها منتظرند قیمت‌ها نزدیک قیمت‌های خریدشان برسد و از بازار خارج شوند و دیگر سراغ بازار بورس نیایند. به همین خاطر در رشدهای بازار قاعدتا فشار فروش زیادی را از طرف مردمی که واقعا خسته شدند، خواهیم داشت.

فشار فروش از طرف حقیقی و حقوقی

 به صورت سنتی در اواخر سال شرکت‌ها نیاز به نقدینگی و تمایل به فروش دارند. درست است که ما در 6ماه دوم سال ریزش شدیدی را داشتیم اما اگر بخواهیم برآیند امسال را نگاه کنیم، شاخص بورس بیشتر از دو برابر شده است. از طرفی خیلی از شرکت‌ها سهام‌های زیرمجوعه‌هایشان در یک سال گذشته رشد زیادی داشتند. در نتیجه بسیاری از شرکت‌ها سهم‌هایی را که خریده بودند که نسبت به اوایل سال، رشد بسیار زیادی کرده و شاید این شرکت‌ها تمایل به فروش این سهم‌ها داشته باشند و سود شناسایی کنند. این‌ها فشار فروشی است که می‌توانیم داشته باشیم. 

وی افزود: فروش حقوقی‌ها، و از سمت دیگر تصمیمات عجولانه مسيولین و از سوی دیگر سواد عمومی بازار از تهدیدهایی هستند که متوجه بازارند. در اواخر سال 1394 با امید اینکه برجام اتفاق بیفتد، سهم‌ها صف خرید شده بودند. پس مردم برجام را برای بازار بورس یک اتفاق مثبت می‌دانند. اما الان وقتی اسم همان برجام می‌آید مردم آن را به عنوان تهدید فرض می‌کنند. چون فقط به اشتباه به قیمت دلار نگاه می‌کنند. این هم اگر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی شود به عنوان تهدیدات بازار است. حال اینکه قیمت‌ها به چه سمتی می‌رود را هیچکس نمی تواند پیش‌بینی کند اما  به این بستگی دارد که برآیند این نیروهای مثبت و منفی در نهایت به چه سمتی بروند.

تاثیر تصمیم‌های اخیر مسيولین 

سوری گفت: در تصمیماتی که شورای عالی گرفتند و اتفاقاتی که در سازمان افتاد، تنها چیزی که بین آن تصمیمات بلافاصله قابلیت اجرایی شدن داشت و انجام شد بحث محدودیت دامنه نوسان بود. محدودیت دامنه نوسان در کنار تغییراتی که در سازمان بورس اتفاق افتاد فرصتی را به مسيولین داد که توجه بازار به آن‌ها جلب شود. دقیقا مثل این است که به فروشنده‌ها گفته باشید یک لحظه دست نگه دارید! و این‌ها دست نگه داشتند. فروشنده‌ها ایستادند و تا اینکه بخواهند صبر کنند، ببینند چه خبر شده، چه اتفاقی افتاده، تاثیرش چیست باعث شد ما چند روزی بازار را مثبت ببینیم. یعنی فشار فروش‌مان کاهش پیدا کرد.

تصمیم درست کدام است؟

وی اضافه کرد: اما در چه صورتی این تصمیمات درست بود؟ وقتی ما توجه مردم را جلب می‌کنیم باید بلافاصله بعد آن یک خبر خوب داشته باشیم. یک خبری که در ارزش سهم‌ها به صورت واقعی در بازار تاثیر داشته باشد. مانند کاهش نرخ خوراک پالایشی‌ها، انتشار اوراق تبعی به طور مثال برای سهام پالایشگاهی به اندازه شناوری‌شان، دولت ملزم شود که بخشی از پولی را که از بازار برده را به بازار برگرداند،  دولت ملزم شود ETFهایی که به مردم فروخته را حداقل در محدوده NAV خودش بازارگردانی کند. یک اتفاقی است که باید باشد. پس این تصمیمات در صورتی درست بود که ما یک سلسله تصمیم‌های درست داشته باشیم و بخواهیم توجه مردم را به آن تصمیمات درست جلب کنیم اما اگر تصمیم دیگری نداشته باشیم؛ اگر اتفاق مثبت واقعی نخواهد بیفتد؛ اتفاقا این تصمیمات اشتباه بود. محدودیت دامنه نوسان اشتباه بود. چرا؟ زیرا ما توجه مردم را جلب کردیم و حرفی برای گفتن نداریم. قاعدتا خود همین اتفاق می‌تواند بی اعتمادی در بازار را بیشتر و شرایط بازار را بدتر کند.

کدام سهم‌ها ارزنده هستند؟

مهدی سوری بیان کرد: در حال حاضر مردم یک مقدار نگاهشان به تک سهم هاست. اگر بخواهیم از نظر ارزندگی بنیادی عرض کنم ، در پتروشیمی‌ها به طور ویژه در صنعت اوره، شرایط نسبتا خوبی داریم . در فلزات اساسی، در فولاد شرایط فوق العاده‌ای داریم. در سهم های فولادی، آن سهم‌هایی که مقداری کوچک‌ترند یا زنجیره ارزششان کامل است. و در صنعت مس که افق دنیا بسیار افق بسیار مثبتی است؛ سهم های ارزنده در گروه‌های مختلف بسیار زیاد است. 

وی خاطر نشان کرد: در تک سهم‌ها خیلی پتانسیل‌های تجدید ارزیابی وجود دارد. به طور مثال در زیرمجموعه شستا یا دیگر سهم‌ها پتانسیل‌های تجدید ارزیابی بسیار وجود دارد. ما در حمل و نقل ریلی و حمل و نقل دریایی سهم‌های خوبی داریم. اگر بخواهیم تک سهم‌ها را نگاه کنیم در هر گروهی می‌توان یک سری تک سهم را پیدا کرد. یک سری از سهم‌های قیمت‌گذاری دستوری‌مان هم تا حدودی حرکت‌شان موکول به نهایی شدن تصمیم‌گیران در تصمیم گیری‌ها درباره ارز چهار هزار و 200است. اگر قرار باشد ارز 4200حذف شود قاعدتا برای شرکت‌هایی که قیمت‌گذاری دستوری دارند هم می‌تواند شرایط نسبتا مناسبی را داشته باشد. 

local_offerبرچسب‌ها:
کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری 649 میلیارد ریال سهام در بازار بورس منطقه ای مازندران معامله شد که نسبت به هفته گذشته کاهش 45/6 درصدی داشته است.

Irna.ir/
سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟

پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟

اگرچه تغییر دامنه نوسان نامتقارن، مانع ریزش شاخص کل بازار سهام شده اما معاملات این هفته نیز با فشار فروش و خروج پول از بازار سهام همراه بود. اما بورس هفته آینده چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

قرار است به زودی نقره در بورس کالا عرضه شود. کارشناسان معتقدند عرضه نقره در بورس کالا موجب رونق در حجم معاملات و شفاف‌سازی قیمت‌ها می‌شود.

TejaratNews.com/

معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود

تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

در حالی که خیلی‌ها امروز منتظر اعلام تصمیم درباره fatf بودند اعلام شده این تصمیم‌گیری به فروردین 1400 موکول شده است. اما سوال اینجاست که تعویق این لایحه چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

TejaratNews.com/
حاشیه‌های امروز بورس 13 اسفند 99 / دردسر FATF برای بورس در روز افزایش سرمایه‌ نمادها

حاشیه‌های امروز بورس 13 اسفند 99 / دردسر FATF برای بورس در روز افزایش سرمایه‌ نمادها

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران در حالی مجددا 0٫7 درصد منفی شد که خبر تعویق بررسی لوایح FATF به فروردین 1400 تاثیری منفی بر بورس داشت.

TejaratNews.com/
تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد

تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد

دقایقی قبل تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی کالا در بستر بورس کالا به امضای حامد سلطانی...

EghtesadOnline.com/

تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا

ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 13 اسفند 1399 با افت 8301 واحدی به یک میلیون و 177 هزار واحد رسید.

Bartarinha.ir/

افت شاخص بورس در معاملات امروز

نمای پایانی بورس امروز/ بازار یکدست سرخپوش ماند

نمای پایانی بورس امروز/ بازار یکدست سرخپوش ماند

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.7درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/

کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس

انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

دقایقی قبل تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی کالا در بستر بورس کالا به امضای حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و سعید...

BourseNews.ir/

تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد

"ثبهساز" آپارتمان های کاشانک تهران را فروخت قرارداد اعطای تسهیلات خرید موتورسیکلت در "ولنوین" کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد "شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد "مبین" اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می‌کند مجمع "ثنظام" 24 تومان تقسیم کرد سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ شب عید متفاوت در بازار خودرو پرداخت هزینه حصر مالی ایران از جیب مردم؟ وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی! دلار، ‌نجات‌بخش سکه شد / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز چقدر بود؟ آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند 99 چقدر بود؟ هزینه حصر مالی را چه‌ کسی می‌پردازد؟ صادرات عجیب ایران به شرق آسیا استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد نتایج قرعه‌کشی جدید ایران‌خودرو اعلام شد درگاه‌های ارايه‌دهنده رمز ارز مسدود می‌شود دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد منصوب شد واکنش‌ها به وام 150 میلیونی مسکن / «نان نداریم، 2٫5 میلیون قسط بدهیم؟» جهانگیری: با زحمت، مانع فروپاشی اقتصاد شدیم میلیاردر ژاپنی دنبال همسفر مجانی برای سفر به ماه آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/13 احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو کاسه عتیقه 35دلاری 500هزار دلاری از آب در آمد 60 ثانیه 13 اسفند 99 گوشت ارزان می‌شود مصوبه مجلس برای کاهش مصرف سوخت 4.5 میلیون سهامدار زیر چتر حمایتی اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت 9 میلیون می‌شود؟ نوسانات بازار خودرو بالا گرفت دستور ویژه روحانی درباره افزایش قیمت‌ها جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13 خرید مرغ بالاتر از قیمت مصوب تخلف است! نرخ دلار نیمایی امروز 13 اسفند ماه پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 اسفند / ربع سکه چقدر گران شد؟ چرخی که موجب خنده شد قیمت دنا پلاس توربو در بازار چقدر است؟ زنگ مجمع "سکرما" به گوش می‌رسد پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟ مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد دعوت "وصنا" از سهامداران برای حضور در مجمع زمان قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص شد مزایای دامنه نوسان نامتقارن آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود درد مشترک بازارها شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

در حال بارگیری...