قطعی گاز فولادی‌ها ادامه‌دار می‌شود؟/ بخش خانگی صرفه‌جویی کند

قطعی گاز فولادی‌ها ادامه‌دار می‌شود؟/ بخش خانگی صرفه‌جویی کند

نايب رییس انجمن فولاد نیز ضمن اشاره به اینکه امسال شروع قطعی برق قابل پیشبینی بود، گفت: احتمالا مانند تابستان وقفه‌ای در روند تولید میفتد. باید دید در صورت سردتر شدن هوا چقد شدت می‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، درحالی که وزیر نفت، سه هفته گذشته اعلام کرد زمستان امسال قطعی گاز نداریم، چند روزی است که صنایع فولادی بخشنامه‌ای مبتنی بر محدود شدن مصرف گاز آن‌ها به یک سوم ظرفیت کل دریافت کرده‌اند.

این در حالیست که پیگیری‌ها در این زمینه از دو ماه گذشته و همچنین سخنان نمایندگان مجلس این هشدار را برای زمستان می‌داد. جواد اوجی، وزیر نفت، هفته گذشته نیز در توییتی نوشت: «امسال، زمستان در پاییز رقم خورد و روند مصرف گاز در بخش خانگی رکوردهای بی‌سابقه‌ای در این فصل از سال ثبت کرده است.»

قطعی گاز نه تنها به صورت مستقیم بر میزان و روند تولید تاثیر منفی قابل توجهی می‌گذارد بلکه به صورت غیرمستقیم موجب قطعی برق می‌شود. اخلال در فعالیت نیروگاه‌ها، خود تاثیر مهمی بر میزان تولید کشور خواهد گذاشت. از همین رو، نیروگاه‌ها برای جلوگیری از قطعی برق در صورت کمبود گاز، از سوزاندن مازوت کمک می‌گیرند که فوق العاده موجب آلودگی می‌شود.

این راهکار در سال 99 نیز تجربه شد و آلودگی شدیدی نصیب کلان‌شهرها کرد. در حالی که عضو هیات ريیسه کمیسیون انرژی مجلس هم چند هفته پیش در مصاحبه‌ای با اشاره به ذخایر کم سوخت مایع نیروگاه ها گفت: این قول داده شده که تا پایان آبان ماه، این ذخایر تکمیل شود.

همچنین اوجی از رایزنی‌هایی برای احیای واردات گاز از ترکمنستان، عزم این وزارتخانه در پرداخت بدهی گازی به این کشور و ذخیره 2٫8میلیارد لیتر سوخت مایع در مخازن نیروگاه‌ها و صنایع عمده خبر داده بود.

قطعی گاز بلای جان زنجیره فولاد

منبعی آگاه با اشاره به اینکه مصرف گاز صنایع فولاد به یک سوم محدود شده گفت: فعالیت مجموعه فولادی با استفاده از یک سوم ظرفیت گاز در روز شدنی نیست. به هرحال تمام خطوط با گاز شارژ می‌شوند. دمای کوره به یکباره نمی‌تواند به میزانی برسد که قابلیت شارژ و ذوب داشته باشد. دمای کوره باید به مرور بالا برود و پایین بیاید. اگر بخواهد استفاده 30درصدی از گاز در واحد تولیدی عملیاتی شود، در واقع حدود 10درصد از ظرفیت روزانه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با اعمال این محدودیت، مشکلات دیگری برای صنایع بالادستی و پایین دستی ایجاد می‌شود، گفت: اکثر واحدهای تولید شمش، حتی القایی‌ها در حال حاضر از آهن اسفنجی استفاده می‌کنند که وابسته به گاز است. کمبود آهن اسفنجی هم مشکلات خاص خود را در بحث ذوب و نورد ایجاد می‌کند. همه این اتفاقات با یکدیگر مرتبط هستند.

این منبع آگاه ضمن اشاره به اینکه تعطیلات تابستانی و زمستانی، با فاصله‌ای دو سه ماهه با هم ادغام شده است، گفت: ما از 14تیرماه حدود 82روز قطعی برق و نزدیک به سه ماه مشکلات مربوط به آن را داشتیم. در حال حاضر هنوز زمستان شروع نشده این مشکل برای گاز به وجود آمده و صنعت فولاد دچار چالش شده است.

قطعی گاز تا کی ادامه دارد؟

منبعی آگاه با اشاره به اینکه در بخشنامه تاریخ مشخصی برای پایان محدودیت‌ها اعلام نشده، گفت: با توجه به تجربه درخصوص تغییر مدام دستورالعمل‌های مربوط به برق و وابستگی به مصرف داخلی و شهری و حوزه‌های دیگر مطمينا درخصوص گاز هم به همین شکل خواهد بود و تولیدکننده نمی‌تواند روی دستور العمل‌های مقطعی حساب باز کند که چه زمان هایی گاز دارد و تا چه زمانی طول می‌کشد.

بهادر احرامیان، نايب رییس انجمن فولاد نیز ضمن اشاره به اینکه امسال شروع قطعی برق قابل پیشبینی بود، گفت: چند روزی است که این محدودیت ابلاغ شده است. دورنمای آن نیز مشخص نیست و بستگی به طرح‌ها، دمای هوا و… دارد و احتمالا مانند تابستان وقفه‌ای در روند تولید میفتد. باید دید در صورت سردتر شدن هوا چقد شدت می‌گیرد.

حل شدن مشکل صنعت به دست صرفه‌جویی بخش خانگی است

نايب رییس انجمن فولاد ضمن تاکید بر اینکه کسری گاز، معادل کل نیاز بخش صنعت بوده و شدیدتر از کسری برق است، گفت: آنچه گفته شد نشان دهنده این است که اگر در بخش مسکونی تنها 20درصد صرفه جویی کنیم که واقعا شدنی هم هست، کل مشکل بخش صنعت حل می‌شود اما ظاهرا برنامه‌ای وجود ندارد که کوچکترین فشاری روی بخش خانگی بیاید. برای همین کل بخش صنعت باید این بار را تحمل کند.

احرامیان افزود: با وجود اینکه در سه سال گذشته، تولید صنعتی ما افزایش نداشته و همچنین ساخت و ساز مسکن هم به آن صورت نداشتیم اما مصرف گاز حدود 30درصد بالا رفته در حالی که منجر به تولید بیشتر نشده و کوره‌های بیشتری را گرم نمی‌کنیم. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که پس این انرژی کجا رفته است؟ پاسخ این سوال این است که این مقدار انرژی تنها به علت مصرف نابهینه تلف می‌شود. همه این اتلاف نیز در بخش مسکونی اتفاق میفتد؛ درنتیجه اگر در بخش مسکونی مقداری صرفه جویی شود و معقول‌تر مصرف کنند کل مشکل صنعت حل می‌شود اما چون اراده‌ای برای اینکه این بخش را به سمت مصرف بهینه ببریم وجود ندارد، به این صورت کل کشور متضرر می‌شود.

راهکار رفع کمبود گاز چیست؟

احرامیان در پاسخ به این پرسش که آیا حذف یارانه‌های پنهان انرژی، راهکار مناسبی برای این بحران هست یا خیر گفت: در این بخش، مشکل به بخش مسکونی بر‌می‌گردد و صنعت مظلوم واقع شده است؛ مانند بحث آب که 88درصد مصرف کشور متعلق به بخش کشاورزی بوده و فوق العاده غیربهینه مصرف می‌شود.

این درحالی است که کل مصرف آب صنعت، 6درصد کل آب ایران بوده ولی همه از مصرف آب فولاد سخن می‌گویند. مصرف بخش صنعت صفر هم شود، در کاهش منابع کشور تفاوتی نمی‌کند و عدد قابل توجهی نیست.

در نهایت بخش صنعت ممکن است بتواند مصرف 6درصدی را به پنج درصد برساند اما بخش کشاورزی به راحتی قادر است تا 40درصد کاهش یابد اما هیچ فشاری بر بخش کشاورزی نمی‌آید و صحبتی هم درباره آن نمی‌شود.

برای همه راحت است درباره فولاد حرف بزنند اما این‌ها همه شعار است. اگر اعداد و ارقام را ببینیم، مصرف آب کل صنعت با همین وضعیت از مصرف کل کشور عدد قابل توجهی نیست. در بخش گاز نیز به همین شکل است.

وی گفت: فکر می‌کنم در زمستان، گرمایی که مردم در واحدهای مسکونی دارند از تابستان بیشتر باشد؛ تا جایی که مجبور می‌‌شوند پنجره‌ها را باز کنند تا نفس بکشند. اگر مقداری در بخش مسکونی معقول تر مصرف کنند فشاری به صنعت وارد نمی‌شود.

بخش خصوصی می‌تواند به حل این بحران کمک کند؟

احرامیان در پاسخ به اینکه آیا در بخش گاز، مانند قطعی برق وارد شدن شرکت‌های خصوصی برای حل این مشکل پاسخگو خواهد بود یا خیر گفت: در بحث برق، برای دو ماه از تابستان، صبح تا شب مشکل کمبود برق داشته و در بقیه ماه های سال مازاد ظرفیت برق داریم. در حال حاضر نیز خیلی از نیروگاه‌ها با 40درصد ظرفیت کار می‌کنند. بنابراین یا باید فکری کرد تا در روزهای اوج تابستان، مصرف را کاهش دهیم یا برای یک ماه در سال نیروگاه بسازیم و 11ماه بیکار بماند. کار عقلانی این است که باید سعی کنیم پیک مصرف را پایین بیاوریم.

با معضل کمبود گاز چه کنیم؟

در این روزهایی که سرمای هوا بازارهای جهانی گاز و انرژی را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده، صنایع فولادی کشور با قطعی گاز مواجه شده اند. این طور که به نظر می‌آید، رشد سالانه مصرف گاز، به خصوص در بخش خانگی، بیشترین سهم را در این ماجرا داشته باشند. گفتنی است قطعی گاز در صنایع بزرگی همچون فولاد نه تنها زنجیره فولاد بلکه تولید محصولات مهمی مانند آهن اسفنجی و محصولات کارخانه‌های القایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین تولید برق نیروگاه‌‌ها را نیز دچار مشکل می‌کند. در نتیجه تولید کشور از دو جهت آسیبی جدی می‌بیند و در مراحل بعدی ممکن است به افزایش نرخ هم منجر شود. همچنین در قطعی‌های برقی که در تابستان شاهد آن بودیم، مسايلی همچون بیکاری تعداد قابل توجهی از کارکنان این کارخانجات و همچنین کاهش 40درصدی تولید در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه اول تجربه شد. کارشناسان و اقتصاددانان در دوره‌های مختلف، از آسیب‌زا بودن یارانه‌های پنهان انرژی در چرخه اقتصاد ایران سخن گفته اند و ردپای آن در این معضل نیز دیده می‌شود. با این حال به نظر می‌آید، در دسترس‌ترین و موثرترین راهکار در حال حاضر، ارايه سیاست‌هایی برای اصلاح مصرف از طرف دولت باشد.

منبع: اقتصاد آنلاین

مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت

مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود مصارف خانگی به بالای 600 میلیون متر مکعب نیز برسد.

Bartarinha.ir/
جزيیات تعرفه جدید گاز خانگی/ تعرفه گاز کدام مشترکین رایگان می‌شود؟

جزيیات تعرفه جدید گاز خانگی/ تعرفه گاز کدام مشترکین رایگان می‌شود؟

مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز تصریح کرد: تعرفه گاز مشترکین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور با مصرف در حد متعارف را باید رایگان حساب کنیم.

TejaratNews.com/
مصرف گاز نسبت به سال گذشته افزایش یافت

مصرف گاز نسبت به سال گذشته افزایش یافت

وزیر نفت از افزایش 22 درصدی مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع عمده نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و تاکید کرد: سوخت صنایع قطع نشده، بلکه سوخت مایع جایگزین گاز شده است.

Bartarinha.ir/
ثبت رکورد جدید در مصرف گاز / گازرسانی به صنایع و پتروشیمی‌ها محدود می‌شود

ثبت رکورد جدید در مصرف گاز / گازرسانی به صنایع و پتروشیمی‌ها محدود...

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از عبور مصرف گاز ایران از مرز 700 میلیون مترمکعب در 24 ساعت گذشته (یکم آذرماه) خبر داد.

TejaratNews.com/
مشترکان بد مصرف گاز جریمه می‌شوند

مشترکان بد مصرف گاز جریمه می‌شوند

وزیر نفت با تاکید بر اینکه مشترکانی که گاز را بهینه مصرف یا در سقف الگوی مصرف هستند، تشویق می‌شوند، گفت: آن دسته از مشترکانی که بدمصرف بوده و بالاتر از الگو گاز مصرف می‌کنند، با مصوبه‌ای که روز گذشته ...

TejaratNews.com/
جریمه در انتظار مشترکان بد مصرف گاز

جریمه در انتظار مشترکان بد مصرف گاز

وزیر نفت گفت: با تصویب روز گذشته دولت مشترکانی که بدمصرف بوده و بالاتر از الگوی گاز مصرف می‌کنند، جریمه می‌شوند.

Irinn.ir/
پیش‌بینی افزایش 50 میلیون مترمکعبی مصرف گاز خانگی

پیش‌بینی افزایش 50 میلیون مترمکعبی مصرف گاز خانگی

معاون مرکز کنترل تولید و مصرف گاز گفت: با توجه به ورود جبهه سرد به کشور، پیش‌بینی می‌شود در بخش خانگی حدود 50 میلیون مترمکعب افزایش مصرف داشته باشیم.

Irinn.ir/
پیش از رسیدن فصل زمستان، مصرف گاز خانگی رکورد زد

پیش از رسیدن فصل زمستان، مصرف گاز خانگی رکورد زد

شرکت ملی گاز ایران نمودار مقایسه‌ای منتشر کرده که نشان از افزایش روزانه حدود 100 میلیون مترمکعب گاز طبیعی نسبت به زمان مشابه سال گذشته دارد.

TejaratNews.com/
زنگ خطر مصرف گاز خانگی به صدا درآمد

زنگ خطر مصرف گاز خانگی به صدا درآمد

شرکت ملی گاز ایران نمودار مقایسه‌ای منتشر کرده که نشان از افزایش روزانه حدود 100 میلیون مترمکعب گاز طبیعی نسبت به زمان مشابه سال گذشته دارد.

Bartarinha.ir/
افزایش بی‌سابقه مصرف گاز خانگی در آبان‌ماه

افزایش بی‌سابقه مصرف گاز خانگی در آبان‌ماه

معاون مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران مقدار مصرف گاز بخش خانگی در آبان‌ماه را بی‌سابقه دانست و گفت: مصرف گاز در بخش خانگی با رسیدن به 490 میلیون مترمکعب در روز به بالاترین رقم در طول پنج‌سال گ...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی افزایش 400 میلیون متر مکعبی مصرف گاز خانگی

پیش‌بینی افزایش 400 میلیون متر مکعبی مصرف گاز خانگی

معاون وزیر نفت در امور گاز پیش‌بینی کرد: مصرف خانگی گاز به بیش از 400 میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

TejaratNews.com/
هشدار درباره مصرف گاز / مردم صرفه‌جویی کنند

هشدار درباره مصرف گاز / مردم صرفه‌جویی کنند

براساس اعلام شرکت ملی گاز، مردم صرفه‌جویی کنند آمارهای مصرف گاز گویای رسیدن به نقطه هشدار در این حوزه است و آنطور که مسيولان اعلام کردند میزان مصرف گاز در همین بازه زمانی نسبت به سال گذشته 100 درصد اف...

TejaratNews.com/
مصرف گاز به نقطه هشدار رسید؛ صرفه‌جویی کنید

مصرف گاز به نقطه هشدار رسید؛ صرفه‌جویی کنید

همزمان با آغاز بارش برف و باران در کشور و سرمای زودرس در بیشتر مناطق آمارهای مصرف گاز گویای رسیدن به نقطه هشدار در این حوزه رسیده است.

Bartarinha.ir/
وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وزیر نفت گفت: همه تلاش خود را می‌کنیم که در فصل زمستان، مشترکان خانگی گاز با مشکلی روبرو نشوند.

TejaratNews.com/
رکورد مصرف گاز خانگی شکست

رکورد مصرف گاز خانگی شکست

رکورد مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری با ثبت مصرف 660 میلیون مترمکعب در یک شبانه روز شکست و تخصیص گاز به نیروگاه‌ها و صنایع محدودتر شد.

Bartarinha.ir/
خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه