سهم بورس از تامین مالی کشوربه 50 درصد رسید/ چشم‌انداز بورس در سال جاری مثبت است

سهم بورس از تامین مالی کشوربه 50 درصد رسید/ چشم‌انداز بورس در سال جاری مثبت است

ريیس سازمان بورس با بیان اینکه سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد به 50 درصد رسیده است، گفت: امسال چشم‌انداز مناسبی برای بازار سرمایه و اقتصاد کشور متصور است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدعلی دهقان دهنوی امروز در گفت‌ وگوی زنده با شبکه خبر اعلام کرد: یکی از کارکردهای بازار سرمایه تامین مالی برای انجام پروژه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری است که با روش صندوق‌های پروژه یک طرح اقتصادی از صفر تا 100 توسط تامین مالی انجام می‌شود و حجم تجهیز منابع از طریق بازار سرمایه در سال گذشته به 670 هزار میلیارد تومان رسید که این رقم به اندازه نصف تامین مالی صنعت بانکداری کشور است. بنابراین دیگر نمی‌توانیم بگوییم که تامین مالی اقتصاد کشور بانک ‌محور است و امسال هم سهم بازار سرمایه از تامین مالی از این هم بیشتر می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا چشم‌انداز بورس در سال جدید مثبت است، گفت: در بلندمدت همیشه چشم‌انداز بازار سرمایه مثبت بوده است. آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد اقتصاد کشور در سال 99 از رکود خارج شده است و عملکرد شرکت‌ها با سوددهی بیشتری همراه شده است بنابراین فضای کلی اقتصاد و از جمله بورس امسال بهتر می‌شود، اما تاکید می‌کنیم مردم با تحلیل، مطالعه و مشورت وارد بازار سرمایه شوند.

ريیس سازمان بورس گفت: نگاه به سرمایه‌گذاری در بورس باید بلندمدت باشد و در گذشته هم ثابت شده بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در بلندمدت بیشتر بوده است و این بازار به توسعه اقتصاد کمک کرده است. بنابراین باید بازار شفاف و نظارت بر آن بیشتر شود تا سرمایه‌گذاری از محل بازار سرمایه بیشتر شود. البته باید مقررات هم اصلاح شود.

دهقان دهنوی افزود: اگر اقتصاد با قیمت‌گذاری نادرست در بعضی از صنایع همراه شود آن صنعت از توجیه اقتصادی می‌افتد. برخی از شرکت‌ها هستند که تولیدشان چند برابر شده اما در عین حال زیان انباشته در صورت‌های مالی آنها روی داده است و این به خاطر قیمت‌گذاری انجام شده یعنی اینکه آن صنعت توجیه اقتصادی ندارد بنابراین کسی در آن صنعت سرمایه‌گذاری نمی‌کند. ما می‌خواهیم بازار سرمایه به سمتی برود که تامین مالی برای سرمایه‌گذاری انجام شود.

به گفته وی؛ آمارها نشان می‌دهد در 12 سال گذشته به جز یکی دو سال رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی بوده و بنابراین باید کاری کنیم که رشد سرمایه‌گذاری مثبت شود و یکی از راه‌های تقویت سرمایه‌گذاری تامین مالی از طریق بازار سرمایه است.

ريیس سازمان بورس همچنین در مورد عملکرد حقوقی‌ها در بازار گفت: البته جمع بستن همه شرکت‌های حقوقی در یک عنوان کار درستی نیست و به ویژه اینکه عده‌ای بخواهند حقوقی‌ها را در مقابل حقیقی‌ها قرار دهند زیرا برخی از شرکت‌های حقوقی داشتیم که مسيولیت‌پذیر بودند و در سال گذشته در مقطعی که بازار رو به صعود بود و عرضه سهام کم بود آنها با عرضه‌های اولیه و یا عرضه سهام بیشتر کمک کردند در شرایطی که شاخص بازار سقوط می‌کرد برخی حقوقی‌ها به وظیفه خود عمل کردند و سهام عرضه شده را خریداری کردند. در مقطعی از پایان سال گذشته هم بازار ثبات پیدا کرد. بنابراین عمده‌ شرکت‌های حقوقی به وظیفه خود عمل کردند البته از بین اشخاص حقوقی و حتی اشخاص حقیقی عده‌ای هم بودند که به وظیفه خود عمل نکردند و حتی در مواردی با رفتار خود باعث اخلال در بازار شدند که با آنها نیز برخورد می‌شود.

دهقان دهنوی این را هم گفت: البته طبق مقررات هرکس اختیار اموال خود را دارد و هرجا خواست می‌تواند بخرد یا بفروشد، اما بعضی از روابط ایجاب می‌کند که مسيولیت‌پذیری باشد و ما ترغیب می‌کنیم که شرکت‌های حقوقی به سمت انجام مسيولیت‌های حرفه‌ای خود سوق داده شوند و نقش خود را به خوبی ایفا کنند. در اشخاص حقیقی هم وقتی ورود عمومی مردم به بازار سرمایه صورت می‌گیرد ما باید میزبان خوبی باشیم اگر کاستی‌هایی در سال گذشته بود سعی می‌کنیم در سال 1400 میزبان خوبی برای سرمایه‌گذاران حقیقی باشیم.

وی این را هم گفت: برخی از حقیقی‌ها هم رفتار خوبی نداشتند با آنها هم برخورد صورت می‌گیرد البته فرایند برخورد حقوقی طولانی‌مدت است و در قوانین هم کاستی‌هایی وجود دارد بنابراین نظارت‌ها در حال انجام است علیه برخی افراد اعلام جرم می‌شود و اداره دیده‌بان بازار مرتب از گزارش‌های مردمی استفاده می‌کند و بهترین ناظر خود مردم و سهامداران هستند. به عنوان مثال در یک گزارشی عنوان شده بود حدود 2 هزار میلیارد تومان از منافع سرمایه‌گذاران در معرض آسیب قرار دارد که با دریافت این گزارش و اقدامات پیشگیرانه از این آسیب جلوگیری شد.

وی در مورد لطمه اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه اظهار داشت: نمی‌توانیم بگوییم اعتماد مردم به بازار صفر یا 100 درصد است البته بخشی از اعتماد مردم به بازار سرمایه دچار آسیب شده که باید آن را تقویت کنیم. تنها با صحبت کردن هم نمی‌توان با احیای اعتماد مردم پرداخت اما اگر عمل باشد اعتماد مردم برمی‌گردد و باید جریان اطلاعات شفاف در بازار سرمایه را تقویت کنیم، نظارت‌ها را هم باید بیشتر کنیم.

به گفته ريیس سازمان بورس، بازار سرمایه بزرگ شده و حجم عملیات چند ده برابر شده بنابراین نظارت‌‌های معمولی پاسخگو نیست هم باید نظارت‌ها را اتوماتیک کنیم و هم از فناوری اطلاعات استفاده کنیم در جاهایی سیستم پیشگیری راه‌اندازی کنیم. برخی از فعالان بازار سرمایه بی‌اعتماد به بازار را از سخنان برخی مقامات دولتی می‌دانند که به نظر من دولت دو نقش دارد یکی دولت به عنوان حاکمیت که متولی توسعه اقتصاد کشور است و دیگری دستگاه‌های دولتی مانند وزارت نفت، صنعت و معدن، نیرو و دستگاه‌های اجرایی که یا شرکت‌هایی را وارد بازار سرمایه کردند و یا اینکه برای شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه تنظیم‌گری انجام می‌دهند باید این اصول شفاف باشد.

دهقان دهنوی همچنین در مورد اثر متغیرهای اقتصادی بر بازار سرمایه‌ گفت: چشم‌اندازهای بازار تغییر می‌کند و بازار بورس تحت تاثیر متغیرها قرار می‌گیرد و حساسیت بالایی دارد.

وی افزود: برخی از اشکالات ساختاری مانند قیمت ارز باعث انحراف منابع از شرکت‌های تولیدی به بازارهای دیگر شده‌اند و حتی برخی اظهارنظرها در مورد بازار سرمایه اثر می‌گذارد که باید مقامات بسیار دقت کنند تا تاثیرپذیری منفی بر بازار نداشته باشد و دسته سوم هم عوامل داخل بازار سرمایه هستند که وظیفه ما است شفافیت اطلاعات و نظارت را بیشتر کنیم و با تخلف‌ها برخورد صورت گیرد.

وی افزود: برخی از صنایع ما گرفتار برخی نهادهای تنظیم‌گر هستند که برای محصولات آنها قیمت به گونه‌ای تعیین می‌شود که حتی توان پوشش هزینه مواد اولیه آنها را هم ندارد و این کار بر روی سودآوری شرکت‌ها اثر منفی دارد.

ريیس سازمان بورس گفت: باید بازار سرمایه را از فضایی که هر کس بر آن اثر منفی می‌گذارد دور کنیم چون بازار سرمایه هیچ واکنشی نسبت به حوادث دارد و حساسیت در این بازار بالا است از طرفی باید به سرمایه‌داران حقیقی هم بگوییم هیچ واکنشی نداشته باشند بلکه نگاه بلندمدت به بازار سرمایه داشتند که در درازمدت بازدهی این بازار از بازارهای رقیب بیشتر است.

دهقان دهنوی در مورد آزادسازی سهام عدالت و اثر آن در بازار سرمایه عنوان کرد: سهام عدالت یک دارایی‌ بود که به بخشی از مردم تخصیص داده شده بود که تا سال 99 به جز سود سالیانه قابلیت استفاده نداشت، سال گذشته همراه با شیوع کرونا و فشار مضاعف بر معیشت مردم آزاد سازی سهام عدالت هم صورت گرفت و در حالیکه تورم و جهش نرخ ارز فشار مضاعفی روی قشرهای آسیب‌پذیر وارد کرده بود برخی از دارندگان سهام عدالت سهام ارزشمند خود را می‌خواستند بفروشند.

وی افزود: توصیه ما این است که مردم حتی الامکان سهام عدالت خود را نگه دارند و از منافع آینده آن استفاده کنند اما وقتی فشار معیشتی وجود دارد بخشی از این سهام را می‌فروشند.

ريیس سازمان بورس گفت: با آزاد شدن سهام عدالت تعداد قابل توجهی از مردم وارد بورس شدند و تقاضا برای فروش این سهام از عوامل فشار به بازار سرمایه بود که منجر شد از نیمه تابستان بازار رو به ریزش کند. الان البته فروش سهام عدالت را متوقف کرده‌ایم.

دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: درصدد طراحی‌ هستیم که هم نقدشوندگی سهام عدالت را بالا ببریم و هم مانع فشار سهام عدالت به بازار سرمایه شویم از جمله اینکه یک پیشنهاد این است که سهام عدالت را داخل صندوق‌هایی قرار دهیم که بازدهی مناسبی به دارندگان آن داشته باشد و هر وقت خواستند می‌توانند دارایی خود را بفروشند به هر حال آزادسازی سهام عدالت پدیده مبارکی است و نباید اجازه دهیم آثار منفی بر بازار داشته باشد.

انتهای پیام/ب

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل ب...

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته ای که گذشت (چهارشنبه، 18 فروردین ‌ماه) با 45 هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و 249 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل...

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/26 فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد پیش‌بینی بورس هفته آخر فروردین / شرط افزایش معاملات چیست؟ منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت نزولی یا صعودی؟ قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید

در حال بارگیری...