یارانه‌ای جدید در راه است؟

یارانه‌ای جدید در راه است؟

اظهارات ريیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص بودجه 1401 و همچنین یارانه ها، به نوعی خبر از نگرشی جدی در پرداخت یارانه و همچنین هدفمندسازی آن می‌دهد.

باشگاه خبرنگاران جوان: مرور آنچه در یک دهه گذشته بر سر یارانه‌های نقدی آمده، حکایت از احتیاط سیاست‌گذار به دلیل خطاهای آزمون‌ وسع وزارت رفاه و تمایل به استمرار رویه‌های پیشین در نظام پرداخت یارانه‌ها دارد.

 یارانه‌ نقدی واژه‌ای پرحاشیه که به افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه بنزین در اذهان ایرانیان گره خورده است. سیاست‌ حمایتی که برخی آن را نمادین و کم‌اثر و برخی آن را پازلی از نقشه راه قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌دانند. 

گروهی رونمایی از یارانه‌های جدید و به موازات آن افزایش نرخ سوخت و انرژی را سرآغاز یک موج جدید تورمی در اقتصاد ایران معرفی می‌کنند و در این میان عده‌ای به واسطه خط خوردن از فهرست مشمولان، همواره به دنبال فرصتی برای گنجاندن نامشان در لیست مشمولان هستند و البته معتقدند، اختصاص نیافتن یارانه نقدی به آن‌ها و اطرافیانشان حاکی از حذف اغلب مردم از دریافت یارانه نقدی است!

امید حاجتی، ريیس سازمان هدفمندی یارانه در اردیبهشت امسال طی گفت و گویی با باشگاه خبرنگاران جوان، از آماده بودن زیرساخت های این نهاد برای ثبت نام جاماندگان از یارانه خبر داد و گفت: طبق مواردی که توسط وزارت رفاه تعیین شده آماده پیگیری و ثبت نام جاماندگان در سامانه رفاهی هستیم اما این روند باید از جانب این وزارتخانه آغاز شود.

هرچند در این گفت و گو اشاره شد که روند ثبت نام طی یک ماه آینده یعنی خرداد و یا نهایتا تیرماه آغاز خواهد شد اما هنوز روندی جدی مشهود نیست.

حساسیت بالای موضوع یارانه‌های نقدی در اذهان مردم سبب شد، چندی پیش و در خلال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، یکی از موضوعات جنجال‌برانگیز و چالشی، مواضع نامزدهای تصدی پاستور درباره سرانجام یارانه‌های نقدی و سیاست‌های حمایتی در دولت آتی باشد؛ از سرنوشت ارز 4200 تومانی گرفته تا تغییر میزان یارانه‌های نقدی و تغییر در قیمت‌ انواع حامل‌های انرژی.

بهبود معیشت خانوارها از طریق یارانه یا مدیریت اقتصاد؟

با این وجود و با گذشت نزدیک به 2 ماه از روی کار آمدن دولت جدید، هنوز تصمیمی در خصوص آینده سیاست‌های حمایتی به ویژه یارانه‌های نقدی گرفته نشده است. طمانینه‌ای که برخی آن را به نگرش کلان دولت جدید نسبت به روش‌های بهبود معیشت خانوارهای ایرانی ارتباط می‌دهند.  

شاید بتوان رسمی‌ترین موضع در این خصوص را اظهارات اخیر عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و میرکاظمی ريیس سازمان برنامه و بودجه دانست. جایی که وزیر رفاه در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر تحولات یارانه‌ای در دولت جدید و ثبت‌نام از جاماندگان یارانه‌های نقدی، اظهار کرد: در مورد اجرای تصمیمات مربوط به یارانه‌های نقدی، هنوز سیاستی نهایی نشده و در این خصوص دولت طرح‌هایی در دست بررسی دارد که اخبار و نتایج آن در ماه‌های آینده اعلام می شود.

میرکاظمی: پرداخت یارانه آنچنان بر زندگی مردم اثرگذار نبود

همچنین، میرکاظمی ريیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه اخیر ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1401، با اشاره به مبحث یارانه‌های نقدی می گوید: با توجه به توزیع یارانه ها در بخش‌های مختلف، آثار مثبت و اثربخشی مطلوب و قابل قبولی در بهبود سفره مردم، شاخص‌های کلان اقتصادی و بخش تولید دیده نمی‌شود و بهبود اثرگذاری هدفمندسازی یارانه نیاز به مطالعه علمی و کارشناسی دارد.

اظهاراتی که تمرکز و عمق بخشیدن به یارانه‌های نقدی در سند بودجه 1401 را با شک و تردید مواجه کرده و گمانه‌زنی‌ها درباره ظهور کالابرگ‌های الکترونیکی و سایر حمایت‌های معیشتی غیرنقدی را پررنگ می‌کند. شاید دلیل استفاده از یارانه شبه نقدی این است که مردم به مصرف کالا و خدمات هدف‌گذاری شده ترغیب شوند، از طرفی اگر مبلغ معادل آن به صورت نقدی پرداخت شود، تامین منابع ریالی آن نیز به بودجه فشار وارد می‌کند. 

با وجود اجماع در دولت سیزدهم برای موثرکردن حمایت‌های معیشتی در سال‌های پیش‌رو، اما بررسی سرگذشت یارانه‌های نقدی در سال‌های گذشته، پیش‌نیازهایی را به کابینه تازه نفس گوشزد می‌کند تا در راستای تحقق عدالت اقتصادی گام بردارد و ترک فعل چندین و چند ساله را در زمینه به‌روزرسانی فهرست یارانه‌بگیران کنار بگذارد.

پولدارها همچنان یارانه می گیرند!

پیش‌نیازی از جنس حذف یارانه ثروتمندان که پای ثابت اسناد بودجه در سال‌های اخیر بوده و هیچ‌گاه به طور کامل و بر اساس داده‌های متقن عملیاتی نشد و یا افزوده‌شدن متقاضیان جدید یارانه معیشتی و نقدی براساس بند "ب" تبصره 14 قانون بودجه 1400 که آن هم با وجود وعده و و عیدهای مکرر مسيولان در ماه‌های گذشته، تاکنون راه به جایی نبرده است.

وعده‌هایی که با وجود مصوبه هیات وزیران در خردادماه 1400 و در واپسین روزهای دولت دوازدهم، صرفا در محدوده شاید وقتی دیگر باقی ماند و در پی انتشار اخبار ثبت‌نام جاماندگان یارانه نقدی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب و اعلام کرد: «در حال حاضر هیچ سایت یا سامانه‌ای برای ثبت‌نام‌ یارانه نقدی توسط این وزارت‌خانه اعلام نشده است. هرگونه اقدام در خصوص ثبت‌نام جاماندگان یارانه صرفا از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع‌رسانی خواهد شد.با توجه به امکان سوءاستفاده و کلاهبرداری از متقاضیان ثبت‌نام، تاکید می‌شود به پیامک‌های غیرمرتبط توجه نشود.

البته وزارت رفاه در اطلاعیه دیگری در تاریخ 8 تیرماه از ثبت‌نام کسانی که در سال 1393 از ثبت نام یارانه‌ها جا مانده یا افرادی که خانواده آنان یارانه‌بگیر نبوده اما با ازدواج از خانواده جدا شده‌اند، پس از هماهنگی‌های لازم با ستاد ملی کرونا خبر داد که این اطلاعیه نیز به سرانجام روشنی نرسید.

احتیاط سیاست‌گذار ناشی از آزمونی غیرقابل اتکاء

مرور آنچه در یک دهه گذشته بر سر یارانه‌های نقدی آمده و قوانینی که اغلب روی کاغذ باقی مانده‌اند، حکایت از احتیاط سیاست‌گذار و تمایل به استمرار شیوه فعلی در نظام پرداخت یارانه‌های نقدی است.

موضوعی که مسيولان سابق آن را ناشی از حساسیت موضوع و کارشناسان به دلیل خطای بالای آزمون‌ وسع وزارت رفاه و کاهش سرمایه اجتماعی دولت قبل می‌دانند!

با این تفاسیر، نگارنده فرصت را مغتنم شمرده تا پیش از رونمایی از هرگونه بسته حمایتی یا سیاست جدیدی در حوزه رفاه اجتماعی، به یادآوری یک پیش‌نیاز اشاره داشته باشد. چرا که موفقیت هر نوع سیاست‌گذاری در گرو بستر اجرای آن سیاست و تلاش برای شناسایی محل اصابت آن است.

از این‌رو، برگزاری آزمون‌های وسع پرخطا، هراس از خط‌خوردگی و افزودن به فهرست یارانه‌بگیران و ناتوانی در پاسخگویی به اعتراضات جاماندگان یارانه، اوضاع کنونی یارانه‌های نقدی را به بار آورده است. 

برای بیان آشفتگی و درهم آمیختگی سیاست یارانه‌های نقدی، همین بس که پس از 11 سال همچنان عده‌ای از هم‌وطنان با اعتراض به حق نسبت به حذف از فهرست یارانه نقدی، همچنان پاسخ روشن و منطقی از متولیان حوزه رفاهی کشور دریافت نکرده و چشم‌انتظار سنجش وسع اقتصادی خود هستند و از طرفی، دهک که هیچ برخی از صدک‌های ثروتمند جامعه نیز به چشم می‌خورند که مشخص نیست با کدام متر و معیار همچنان یارانه نقدی و معیشتی روانه حسابشان می‌شود!

بر اساس آنچه مطرح شد، به‌روزرسانی سامانه‌های سنجش وسع افراد و اشراف متولیان حوزه رفاهی بر اطلاعات اقتصادی خانوارها، علاوه بر کاهش هزینه‌های دولت، عدالت اقتصادی و رضایت عمومی جامعه را به ویژه در تنگناهای اقتصادی به همراه خواهد داشت.

local_offerبرچسب‌ها:
سهم هر ایرانی از سفره نفت چند برابر یارانه است؟

سهم هر ایرانی از سفره نفت چند برابر یارانه است؟

رسیدن پول نفت به سفره مردم یکی از وعده‌هایی است که از همان ابتدا به مردم داده شده بود. اما سهم هر ایرانی از طلای سیاه چقدر است؟

Bartarinha.ir/
ارزش واقعی یارانه نقدی چقدر است؟

ارزش واقعی یارانه نقدی چقدر است؟

در شروع هدفمندی یارانه‌ها و آغاز توزیع یارانه‌های 45 هزار تومانی ارزش یک دلار هزار تومان بود. اکنون قیمت دلار صرافی ملی به بیش از 26 هزار تومان رسیده و همین کاهش ارزش پول ملی باعث شده که ارزش واقعی یا...

Bartarinha.ir/
تفریغ بودجه 99| دولت روحانی 12.5 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به ثروتمندان داد+سند

تفریغ بودجه 99| دولت روحانی 12.5 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به...

دولت‌های یازدهم و دوازدهم 12 هزار 576 میلیارد تومان یارانه نقدی به سه دهک بالای درآمدی داد در حالی که باید طبق قانون حذف می‌شدند.

FarsNews.ir/
جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند

جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند

با وجود اعلام اخیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در حال حاضر هیچ سایت یا سامانه‌ای برای ثبت‌نام‌ جاماندگان یارانه وجود ندارد اما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته که این موضوع همچنان در حال برر...

Bartarinha.ir/
یارانه پنهان 65 هزار تومانی / این یارانه به جیب چه کسانی می‌رود؟

یارانه پنهان 65 هزار تومانی / این یارانه به جیب چه کسانی می‌رود؟

در سال‌های اخیر، پرداخت بی‌قاعده میلیاردها دلار یارانه در بخش انرژی (که به «یارانه پنهان انرژی» هم معروف شده) مورد توجه قرار گرفته است. اما ابعاد فاجعه پرداخت یارانه پنهان انرژی چیست؟

TejaratNews.com/
یارانه بنزین بیشتر می‌شود؟/ تغییرات یارانه معیشتی در دولت ريیسی

یارانه بنزین بیشتر می‌شود؟/ تغییرات یارانه معیشتی در دولت ريیسی

در مناظرات انتخاباتی، ابراهیم ريیسی وعده داده بود که برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌کند اما آیا اینموضوع به معنی افزایش یارانه معیشت یا همان یارانه بنزین است؟

TejaratNews.com/
یارانه جدید در راه است؟

یارانه جدید در راه است؟

ريیس کمیسیون اقتصادی از پیشنهاد مجلس به دولت برای اختصاص «کارت‌های اعتباری» به مردم به جای ارز 4200 تومانی خبر داد و گفت: البته اگر دولت بتواند با سیاست‌های نظارتی قیمت‌ها را پایین بیاورد ما مانع تخصی...

Bartarinha.ir/

آخرین آمار از توزیع دلار 4200تومانی / یارانه نقدی بهتر از یارانه ارزی است

یارانه جدید سازمان برنامه چیست؟ / چه کسانی مشمول یارانه جدید‌اند؟

یارانه جدید سازمان برنامه چیست؟ / چه کسانی مشمول یارانه جدید‌اند؟

طبق مصوبه امروز مجلس، سازمان برنامه‌وبودجه موظف است یارانه خرید گاز مایع پرداخت کند، این یارانه چقدر است و به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

TejaratNews.com/
مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد

مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌...

مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد

BourseNews.ir/
امشب؛ واریز یارانه نقدی

امشب؛ واریز یارانه نقدی

یکصد و بیست و هشتمین مرحله یارانه نقدی امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

Irinn.ir/

آخرین خبر از یارانه بنزین / کسانی که یارانه نگرفته‌اند چه کنند؟

زمان واریز یارانه نقدی مهرماه

زمان واریز یارانه نقدی مهرماه

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام‌کرد: یکصد و بیست و هشتمین مرحله یارانه نقدی مربوط به مهر ماه، ساعت 24 روز سه شنبه (20 مهرماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

Bartarinha.ir/

یارانه بنزین دهم و یارانه نقدی بیستم هرماه پرداخت می‌شود

17میلیون و 700هزار خانوار یارانه معیشتی دریافت کرده‌اند / شرط دولت برای پرداخت یارانه

17میلیون و 700هزار خانوار یارانه معیشتی دریافت کرده‌اند / شرط دولت...

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دسترسی به ریز حساب‌های بانکی، شرط دولت برای پرداخت یارانه معیشتی از ماه بعد است.

TejaratNews.com/
هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز 26 مهر / فشار صعود بیت کوین به بازار طلا پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند