ورود سیمان به بورس، آغازگر حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنایع

ورود سیمان به بورس، آغازگر حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنایع

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با ورود سیمان به بورس کالا و پذیرش اکثر شرکت‌های سیمانی در بورس، دولت گامی بزرگ در جهت احیای صنعت سیمان کشور برداشت که این رویه، آغازگر حذف قیمت‌گذاری دستوری و سرکوب قیمتی در صنایع به شمار...

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، حذف قیمت‌گذاری دستوری که از مدت‌ها قبل مورد تاکید اکثر مسوولان کشور و نیز فعالان بازار سرمایه بود، از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم به طور جدی مورد بررسی قرار گرفت و اقدامات مثبتی در راستای لغو هر چه سریع‌تر این نوع قیمت‌گذاری در اکثر محصولات به کار گرفته شد.

قیمت‌گذاری دستوری که با هدف رساندن نفع به اقشار ضعیف جامعه اجرایی شده بود مورد انتقاد افرادی قرار گرفت که معتقد بودند به کارگیری قیمت گذاری دستوری هیچگونه بازخورد مثبتی در اقتصاد کشور جز نفع رساندن به دلالان ندارد و تاکنون این اقدام فقط زمینه‌ساز ایجاد رانت و فساد در بازارهای مختلف بوده است.

درخواست فعالان اقتصادی برای حذف قیمت‌گذاری دستوری

با توجه به مخالفت 100 درصدی فعالان بازار و نیز تلاش برای حذف قیمت‌گذاری دستوری، لغو این نوع قیمت‌گذاری در صنایع مختلف به عنوان برنامه‌های دولت سیزدهم مطرح شد که با عرضه کامل سیمان در بورس کالا این طرح به جنبه عملیاتی نزدیک‌تر شد و خوش‌بینی‌های زیادی را در میان فعالان بازار برای حذف قیمت گذاری دستوری در اکثر کالاها ایجاد کرد.

«اسدالله کشاورز»، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت (9 شهریور ماه) در ابلاغیه‌ای به روسای سازمان صنعت و معدن و تجارت در استان ها اعلام کرد که هر گونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع بوده و کلیه واحدهای تولیدکننده سیمانی که تاکنون در بورس پذیرش نشده اند باید ظرف دو هفته در بورس پذیرش و اقدام به عرضه محصول کنند؛ براساس این ابلاغیه کلیه مصرف کنندگان سیمان سراسر کشور نیز باید ظرف دو هفته اقدام به اخذ کد بورسی کنند.

همچنین در ادامه پیگیری‌های صورت گرفته از سوی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، «سیدرضا فاطمی امین»، وزیر صنعت، معدن و تجارت در روز چهاردهم شهریور اظهار داشت: کل محصول سیمان برای عرضه صحیح و جلوگیری از افزایش کاذب قیمت باید به بورس بیاید، مصالح فروشان بزرگ نیز باید در بورس خرید کنند و در سامانه افق، فاکتور بزنند.

حذف دلالان و کاهش قیمت از طریق بورس کالا

به گزارش ایرنا، قطعی برق کارخانه‌های سیمان و کاهش تولید آن در تابستان سبب افزایش شدید قیمت این محصول در بازار به بیش از 100 هزار تومان در هر پاکت شد که در این میان حضور دلالان و واسطه‌ها در این افزایش قیمت بی تاثیر نبود.
به دنبال ایجاد چنین افزایش قیمتی در بازار سیمان و سواستفاده دلالان از کمبود این محصول، «سیدرضا فاطمی امین» وزیر صنعت، معدن و تجارت اقداماتی را در راستای کنترل قیمت سیمان در بازار در دستور کار قرار داد و از طریق اصلاح ساختارها و نیز اتخاذ تصمیمات لازم برای ورود این محصول به بورس کالا زمینه تعادل قیمت سیمان در بازار را فراهم کرد.

در نتیجه این اقدامات، قیمت سیمان از نرخ بیش از 100 هزار تومان در هر کیسه به حدود 25 هزار تومان کاهش یافت که اتفاقی بی‌سابقه به شمار می‌رود، زیرا معمولا قیمت کالاها زمانی که بالا می‌رود تمایلی برای پایین آمدن ندارد.

توقف سرکوب قیمتی سیمان

در این زمینه «مرتضی برج‌لو» روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به عرضه سیمان در بورس کالا و تلاش دولت برای حذف قیمت‌گذاری دستوری اشاره کرد و اظهار داشت: دولت از سال گذشته تصمیم گرفت، سرکوب قیمتی سیمان را متوقف کند تا این صنعت نیز مانند بسیاری از دیگر صنایع که بازاری آزاد و البته شفاف دارند به شیوه مطلوب‌تری به فعالیت بپردازند؛ از این رو از خرداد ماه امسال شاهد عرضه های مستمر سیمان در بورس کالا بودیم تا نرخ واقعی این محصول از طریق عرضه و تقاضا کشف شود.

وی افزود: عرضه بورسی سیمان در جهت ایجاد بازاری رقابتی و پایان واسطه گری آغاز شد که در یک ماه و نیم نخست همه چیز طبق برنامه پیش رفت، اما قطعی برق کارخانه های سیمان که منجر به کاهش تولید و کمبود سیمان شد،  بهترین بهانه بود تا برخی دلالان این بازار که همواره از فاصله قیمت رسمی و بازار آزاد، سود کسب می کردند ورود سیمان به بورس را عامل تلاطم بازار جلوه دهند.

برج‌لو ادامه داد: در شرایطی که به دلیل کاهش تولید و ادامه قطعی برق کارخانه ها شاهد کمبود کالا در بازار و گرانی سیمان بودیم، اما رویکرد مهم دولت اعتماد به بازار سرمایه و تقویت عرضه ها در بورس کالا بود که امروز نتیجه آن اعتماد را در ثبات و آرامش بازار مشاهده می کنیم.

تجربه موفق دولت سیزدهم در طرح های بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این رویه دولت با محوریت وزارت صمت به خوبی نشان می دهد که در بدنه دولت با وجود شرایط سخت آن روزهای بازار سیمان اما بهترین تصمیم یعنی اصرار بر تمرکز معاملات در بستر شفاف بازار سرمایه را گرفت و شاید بتوان گفت این اقدام، اولین تجربه موفق دولت سیزدهم در طرح های بازار سرمایه بوده است که امیدواریم به زودی شاهد ادامه این رویه و بازگشت آرامش به بازار سهام نیز باشیم.  

وی در ادامه به امکان خرید سیمان از سوی افراد حقیقی از بورس کالا اشاره کرد و گفت: از چند هفته گذشته معاملات گواهی سپرده سیمان با پذیرش انبار شرکت های تولیدکننده در بورس کالا راه اندازی شده و هم اکنون همه افرادی که به سیمان نیاز دارند می توانند به صورت آنلاین و با کدسهامداری از بورس کالا سیمان بخرند؛ این رویه به معنای کنار رفتن نقش دلالان سیمانی از بازار و ارتباط مستقیم خریداران خرد با تولیدکنندگان اصلی است.  

برج لو تصریح کرد: سیمان، سال‌ها خارج از بورس معامله شده و قیمت‌های این محصول توسط دولت تعیین و ابلاغ شده است که همین امر باعث عدم توانایی نوسازی و بهسازی تولید و تکنولوژی تولید در این صنعت به شمار می رود.  

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با توجه به قیمت‌های دولتی سیمان، کارخانجات اغلب با حداقل سود ناگزیر به ادامه فعالیت بودند بنابراین منابعی برای تجهیز و به‌روزرسانی یا افزایش ظرفیت در اختیار نداشتند به همین دلیل نیز روند تولید و ارتقای آن به میزان مورد انتظار افزایش نیافته است.

تصمیم مهم دولت 

برج لو یادآور شد: خوشبختانه دولت از خرداد ماه سرکوب قیمتی سیمان را متوقف کرد تا این صنعت نیز مانند بسیاری دیگر از صنایع که بازاری آزاد دارند به فعالیت بپردازند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به معاملات فولاد در بورس گفت: حدود 18 سال از راه اندازی معاملات فولاد در بورس می گذرد که در این مدت به دلیل رقابت و شفافیت شکل گرفته، شاهد توسعه مناسب صنعت فولاد بوده ایم.

وی با بیان اینکه وقتی چتر شفافیت بر یک بازار سایه بیاندازد، دیگر امکان رانت و دلالی در آن بازار نیست، افزود: امروز برای رهایی صنایعی که همچنان از قیمت گذاری دستوری رنج می برند و تمام توان و منابع آن‌ها در خدمت رشد تولید نیست، بهترین سازوکار برای واقعی سازی قیمت تولیدات آن ها، بهره مندی از ظرفیت‌های بورس است.

رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

امروز شاخص کل بورس با بازگشایی فملی منفی شد. حجم معاملات خرد بسیار پایین بود و بازار بی‌رمق کار خود را به اتمام رساند. حال باید دید فردا نیز بورس روند کج‌دار و مریز خود را ادامه خواهد داد یا اتفاقی تا...

TejaratNews.com/

کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت

فملی بورس را منفی کرد/ افت 800 واحدی شاخص کل

شاخص بورس افت کرد

شاخص بورس افت کرد

شاخص کل در بازار بورس و اوراق بهادار امروز با افت 866 واحدی به رقم یک میلیون و 342 هزار و 336 واحد رسید.

JameJamOnline.ir/

کاهش 865 واحدی شاخص بورس

نمای پایانی بورس(15آذر1400) / شاخص کل با افت 886واحدی معاملات را به پایان برد

دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

ريیس قوه قضايیه با بیان اینکه بخشی از این ضرر‌ها در بورس طبیعی است، گفت: در حوزه بورس اگر تخلف و جرمی صورت گرفته است به هیچ وجه قابل بخشش و اغماض نیست.

TejaratNews.com/
برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامن...

دامنه نوسان یکی از موضوعاتی است که در بین اهالی بازار سرمایه یکی از دلایل وضعیت فعلی بورس شناخته می‌شود. افزایش یا حذف دامنه نوسان به نظر بسیاری از کارشناسان می‌تواند بورس را از روندهای فعلی خارج کند.

FarsNews.ir/
نظارت با حذف قیمت‌ گذاری دستوری از بین نمی رود / باید جلوی ایجاد رانت را گرفت

نظارت با حذف قیمت‌ گذاری دستوری از بین نمی رود / باید جلوی ایجاد ر...

قیمت‌گذاری دستوری در بلندمدت موجب انحراف در بازار شده و به طور قطع ضمن وجود مشکلات متعدد، رانت ایجاد می‌کند.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (15 آذر) / گروه فلزات اساسی، بیشترین خروج پول حقیقی را شاهد بود

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (15 آذر) / گروه فلزات اساس...

افراد حقیقی امروز 230میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام مجتمع صنایع و...

EghtesadOnline.com/
قراردادهای بلندمدت بورس کالا مایه آرامش بازار است

قراردادهای بلندمدت بورس کالا مایه آرامش بازار است

راه اندازی قراردادهای بلندمدت در بورس کالای ایران با نام کشف پریمیوم برای کمک به کسب و کار تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می تواند بازار محصولاتی را که تولیدکننده و...

EghtesadOnline.com/
نمای میانی بورس (15 آذر)/ رشد دو هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس (15 آذر)/ رشد دو هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.15درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.3درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 511واحدی شاخص کل بورس

عرضه طلا و مس در بورس کالا

عرضه طلا و مس در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه 15 آذر ماه میزبان عرضه یک هزار و 530 تن مس مفتول، 100 تن مس کاتد، 100 تن سیم و مفتول مسی و 10 کیلوگرم شمش طلا است.

Sena.ir/
بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری

رینگ داخلی و بین الملل بورس انرژی ایران امروز دوشنبه 15 آذر ماه میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری است.

Sena.ir/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت