ارزش معاملات بازار فیزیکی از 279 هزار میلیارد ریال فراتر رفت

ارزش معاملات بازار فیزیکی از 279 هزار میلیارد ریال فراتر رفت

مدیر تسویه معاملات کالایی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: ارزش معاملات بازار فیزیکی از 279 هزار میلیارد ریال در فصل بهار سال جاری عبور کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از سمات، مصطفی قاسم پور جزییات تسویه معاملات کالایی در حوزه بورس های کالایی مشتمل بر عملیات فیزیکی بورس انرژی ایران و بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالا و بورس انرژی ایران در فصل بهار سال جاری را تشریح کرد.

ارزش کل معاملات بازار فیزیکی

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات با بیان این که در پایان سه ماهه اول سال 1401 تعداد کل معاملات به 2.581 مورد و ارزش کل معاملات بازار فیزیکی به 279هزار و 935 میلیارد و 129 میلیون ریال رسیده اعلام کرد: ارزش معاملات تسویه شده 278 هزار و 502 میلیارد و 659 میلیون ریال و ارزش معاملات منفسخ 5 هزار و 872 میلیارد و 98 میلیون ریال بوده و از میان معاملات منعقد شده تعداد 2.562 مورد تسویه شده اند. همچنین در سه ماهه اول سال 1401، تنوع محصولات معامله شده مربوط به 59 کالا بوده است.

ارزش معاملات به تفکیک نوع تسویه و معامله

وی با معرفی انواع شیوه های تسویه معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی افزود: در سه ماهه اول سال جاری ارزش تسویه خارج از پایاپای 203 هزار و 57 میلیارد و 37 میلیون ریال، تسویه نقدی 66 هزار و 88 میلیارد و 287 میلیون ریال و تسویه با تضمین 10 هزار و 789 میلیارد و804 میلیون ریال بوده است.

قاسم پور اضافه کرد: در بخش معاملات بورس انرژی که شرایط پرداخت و تحویل کالا در طبقه بندی خاص قرار می گیرد در دوره سه ماه ابتدای امسال در معاملات کشف پریمیوم به 144 هزار و 564 میلیارد و 998 میلیون ریال، در معاملات نقد به 109 هزار و 464 میلیارد و 162 میلیون ریال، در معاملات سلف به 8 هزار و 153 میلیارد و 88 میلیون ریال و در معاملات نسیه 17 هزار و 752 میلیارد و 881 میلیون ریال رسیده است.

معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات در ادامه ضمن اشاره به پذیرش گواهی سپرده کالایی سنگ آهن در ابزار گواهی سپرده کالایی، ابراز امیدواری کرد: با افزایش تعداد کالاهای قابل عرضه در این اوراق و در نتیجه کاهش فاصله قیمت فروش درب کارخانه تا مصرف کننده نهایی می توان شاهد کاهش دامنه تاثیر شوک های قیمتی بر بازار بود.

وی درخصوص آمار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در فصل بهار 1401 اظهار داشت: در دوره 3 ماهه بهار امسال آمار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بخش اوراق گواهی سپرده کالایی به 55 هزار و 431 میلیارد و 740 میلیون ریال، در بخش اوراق سلف موازی استاندارد به 30 هزار و 263 میلیارد و 983 میلیون ریال، در بخش اوراق گواهی ظرفیت به 4 هزار و 356 میلیارد و 121 میلیون ریال و در بخش معاملات آتی بورس انرژی 70 میلیارد و 183 میلیون ریال دست پیدا کرده است.

ارزش معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی به تفکیک کالا

قاسم پور درباره جزییات ارزش معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی به تفکیک کالا نیز اظهار کرد: در 3 ماه ابتدایی سال جاری ارزش این معاملات برای محصول برنج 140 میلیارد و 526 میلیون ریال، پسته یک میلیارد و 983میلیون ریال، زعفران 15 هزار و 376 میلیارد و 107 میلیون ریال، سکه طلا 33 هزار و 113 میلیارد و 322 میلیون ریال، زیره 24 میلیارد و 20 میلیون ریال، کشمش 134 میلیون ریال، نخود 391 میلیون ریال، سیمان یک هزار و 201 میلیارد و 160 میلیون ریال، شیشه 5 هزار و 494 میلیارد و 643 میلیون ریال و میلگرد 79 میلیارد و 454 میلیون ریال رقم خورده است.

اقدامات توسعه ای

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات در پایان در خصوص اقدامات پروژه ای واحد تسویه معاملات کالایی در سه ماهه اول 1401 به عنوان متولی انجام عملیات پیش و پس از معاملات اذعان کرد: اقداماتی در 4 بخش «معاملات آتی بورس انرژی، قراردادهای اختیار معامله (آپشن)، اوراق گواهی صرفه جویی و گواهی سپرده کالایی بورس انرژی» در حال پیاده سازی و اجرایی شدن است که در ادامه ماهیت این چهار پروژه تشریح می شود.

او در ارتباط با معاملات آتی بورس انرژی افزود: به منظور توسعه صادرات فرآورده های نفتی، امکان تحویل کالا در سررسید و امکان پیش بینی نوسان قیمت کالاها، تابلوی معاملات آتی از اواخر سال 1400 با اتکا به محصولات نفتا و متانول آغاز بکار کرد. همانطور که از نام این ابزار مشخص است خریدار کالایی را به قیمت معین خریداری نموده و پرداخت آن نیز در تاریخ معین انجام می پذیرد. با رونمایی از این تابلو رسما جمهوری اسلامی ایران وارد میدان مرجعیت قیمت گذاری حامل های انرژی شد.

قاسم پور با اشاره به قراردادهای اختیار معامله (آپشن) عنوان کرد: این قرارداد میان خریدار و فروشنده به صورتی منعقد می‎‌شود که دو طرف توافق می‌کنند در آینده معامله مشخصی را انجام دهند. خریدار در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، حق خرید یا فروش دارایی ثبت شده در قرارداد را با قیمت و زمان تعیین شده به دست می‌آورد. فروشنده هم حق خرید یا فروش دارایی مذکور را به خریدار می‌دهد. تفاوت این نوع قرارداد با قرارداد آتی در این است که در قرارداد آتی، طرفین قرارداد متعهد به اجرای آن هستند اما در قرارداد اختیار معامله، تنها یک طرف قرارداد متعهد به انجام می‌شود و طرف دیگر دارای اختیار است.

او با اشاره به اوراق گواهی صرفه جویی ابراز کرد: اوراق گواهی صرفه جویی انرژی در دنیا به عنوان مشوق افزایش بهره وری، افزایش بازدهی و کاهش مصرف سوخت به کار گرفته می شود. بر این اساس شرکت یا بنگاهی که تمامی مراحل مربوطه را طی نموده و انرژی صرفه جویی کرده است، معادل انرژی صرفه جویی شده، اوراق بهاداری را با عنوان اوراق گواهی صرفه جویی دریافت می کند که می تواند این اوراق را در بورس انرژی به فروش برساند.

مدیر تسویه معاملات کالایی سمات با مدنظر قرار داد گواهی سپرده کالایی بورس انرژی گفت: گواهی سپرده کالایی موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی از کالا است؛ بر این اساس بورس انرژی ایران درصدد است که افراد حقیقی با سرمایه اندک بتوانند معاملاتی را بر روی دارایی‌های فیزیکی انجام دهند. همچنین از این گواهی می‌توان برای دریافت تسهیلات پشتوانه و تضمین تسهیلات نیز استفاده کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
مردم به بازار و کالای داخلی اعتماد دارند/ کسبه...

مردم به بازار و کالای داخلی اعتماد دارند/ کسبه...

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: مردم نسبت به کیفیت تولیدات داخلی اطلاعات ندارند و این موجب شده است که به...

Gostaresh.news/
اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس

اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: تصویب اصلاح قانون بازار سرمایه این هفته در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس قرار می‌گیر...

EghtesadOnline.com/
عرضه 1.2 میلیون تنی سنگ آهنی‌ها در بورس کالا

عرضه 1.2 میلیون تنی سنگ آهنی‌ها در بورس کالا

تالار حراج باز بورس کالای ایران امروز شنبه 8 مردادماه میزبان عرضه 204 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و 350 هزار تن کنسانتره سنگ آهن است. همچنین 585 هزار تن گندله سنگ آهن و 65 هزار تن آهن اسفنجی نیز در تالا...

Sena.ir/
پیش بینی بورس امروز 13 تیر

پیش بینی بورس امروز 13 تیر

دیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پايین‌تر...

Gostaresh.news/
رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6517 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

خریدران خودرو گوش به زنگ باشند | قیمت خودرو در بازار آزاد

انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

بورستهران- ایرنا- معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این سازمان در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی خود را در سال گذشته برای نخستین بار منتشر کرد که این رویه در سال جاری و سال‌های آتی نیز...

Irna.ir/
بازار اجاره شمال شهر تهران بهم ریخت

بازار اجاره شمال شهر تهران بهم ریخت

بررسی برخی فایل‌های پیشنهادی موجران در مناطق شمالی نشان می‌دهد، تقریبا کف ودیعه درخواستی در این مناطق در محدوده 700...

Gostaresh.news/
روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس تهران امروز هم مانند شنبه نزولی بود و با افتی بیش از ده هزار واحدی به افتی که این هفته آغاز کرده بود...

Borna.news/
سقوط آزاد قیمت کوییک در بازار/ آخرین قیمت پراید، دنا،...

سقوط آزاد قیمت کوییک در بازار/ آخرین قیمت پراید، دنا،...

صنعتدر حالی که نوسانات قیمتی در بازار خودرو به حداقل رسیده است اما خودروهای کوییک کماکان در حال ارزان شدن هستند.

KhabarOnline.ir/
ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

بورستهران- ایرنا- مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفت: در سطح دوجانبه یعنی روابطی که با نهادهای ناظر هدف خود داریم، اکنون سازمان بورس با بیش از 20 نهاد ناظر و بورس موافقت‌نامه ...

Irna.ir/
میثم میرزا زاده مدیرعامل جدید شرکت رایان بورس شد

میثم میرزا زاده مدیرعامل جدید شرکت رایان بورس شد

مراسم تودیع بابک درویش روحانی و معارفه میثم میرزازاده، مدیرعامل و عضو هیيت مدیره جدید شرکت رایان بورس با حضور معاون اجرايی و سرپرست مدیریت فن‌آوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، اعضا هیات مدیره، ...

Sena.ir/
سبز کم رنگ بورس در 40 دقیقه ابتدایی

سبز کم رنگ بورس در 40 دقیقه ابتدایی

بورس امروز معاملات خود را در حالی آغاز کرد که شاخص کل با افزایش اندکی همراه بوده است.

EghtesadOnline.com/
قیمت روز خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

قیمت روز خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

ایلنا: بر اساس معاملات انجام شده، قیمت خودروهای داخلی و وارداتی اعلام شد

Ilna.ir/
شوک بازارهای جهانی و تاثیر آن در قیمت طلا

شوک بازارهای جهانی و تاثیر آن در قیمت طلا

قیمت طلا امروز پنجشنبه کاهش یافت زیرا بازدهی خزانه‌داری و دلار افزایش یافت و چشم انداز طلا به دلیل ترس از افزایش شدیدتر نرخ بهره فدرال رزرو در ماه جاری، پس از آن که داده­ ها نشان داد که تورم ایالات­ م...

Isna.ir/
درآمدزایی 117میلیارد یورویی فرودگاه استانبول افزایش 81 درصدی حجم معاملات ارزی در سامانه نیما عکسی از قدیمی‌ترین پمپ بنزین در ایران اعضای جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شدند هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان زمین 2 میلیون و 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود افزایش حقوق این بازنشستگان در دستور کار دولت است رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد