صفر تا صد سهام عدالت؛ از ابتدا تاکنون

صفر تا صد سهام عدالت؛ از ابتدا تاکنون

طرح توزیع سهام عدالت در دولت هشتم مطرح مطرح شد و آیین‌نامه اجرایی آن در مردادماه سال 1384 به تصویب هیات وزیران رسید. این طرح با موافقت رهبر معظم انقلاب، از سال...

اقتصادآنلاینسارا محسنی؛ طرح توزیع سهام عدالت از سال 1385 آغاز شد و براساس آن، مالکیت بخشی از سهام برخی از بنگاه‌های دولتی به گروهی از مردم سپرده شد. اما افراد، حق فروش سهام و دریافت سود را تا 10 سال (تا سال 1395) نداشتند و مدیریت سهام عدالت در اختیار دولت بود.

تاریخچه سهام عدالت

 با ابلاغ رهبر معظم انقلاب، سهام عدالت در اردیبهشت ماه 99 به صورت کامل آزادسازی و مدیریت کامل این سهام به مردم سپرده شد. رهبر معظم انقلاب با انتشار ابلاغیه‌ای، موافقت خود را با درخواست حسن روحانی، رییس‌جمهور، برای آزادسازی سهام عدالت، اعلام و شروط سه‌گانه‌ای را برای موافقت با این طرح عنوان کرد. متن ابلاغیه به شرح ذیل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

در پی تصمیم واگذاری درصدی از سهام اصل 44 قانون اساسی در قالب سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانوارهای کم‌درآمد، انتظار این بود که توسط مسيولین مربوط در دولت‌های مختلف با اجرای دقیق مواد 8گانه ابلاغی 1385/4/12 هرچه سریع‌تر مقدمات لازم برای آزادسازی سهام عدالت و واگذاری تعیین قیمت آن به بورس فراهم گردیده و آیین‌نامه‌های اجرایی تهیه و به اجرا درآید. در هر صورت با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست، با آزادسازی سهام عدالت با رعایت امور زیر، موافقت می‌شود:

1. دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.

2. مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورایعالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاههای اجرایی لازم‌الاجراست.

3. نسبت به سهام باقی‌مانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورای عالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه‌ی ورود آن شرکت‌ها را در بورس فراهم نماید.

با توجه به تاخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است و به دلیل ضرورت بهره‌مندی هرچه سریعتر مردم از منافع سهام خود، لازم است دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه گانه فوق را به‌عمل آورد.»

پس از شکل‌گیری تفسیر جدیدی از اصل 44 قانون اساسی در سال 1385، دولت تا 80درصد از سهام کارخانه‌ها و بنگاه‌های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کرد. این سهام شامل شرکت‌های بزرگی مانند خودروسازی‌، فولادی، معادنی، بیمه‌ای، بانکی، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌، مخابراتی، نفت وگازی بود. 

برای توزیع سهام عدالت، 6 دهک جمعیتی کشور از پایین‌ترین درآمد به بالا مشخص شدند. پس از این مرحله، دولت اقدام به انتقال یک شرکت دولتی به زیرمجموعه سازمان خصوصی‌سازی تحت عنوان شرکت کارگزاری سهام عدالت کرد و شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در کلیه شهرستان‌های کشور تاسیس شدند. در مرحله اول واگذاری، سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل اختصاص یافت و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان این طرح داده شد. ارزش این برگه‌ها، 492هزار تومان، 500هزار تومان و یک میلیون تومان است. میزان سهام عدالت در ابتدا 500هزار تومان بود ولی بعدها این رقم به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

مشمولان سهام عدالت

مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر، کارگران فصلی ساختمانی، گروه سایر اقشار که شامل گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد هستند و گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری در گروه مشمولان سهام عدالت قرار می‌گیرند. 

مدیریت سهام عدالت

طی 14 سال گذشته، سازمان خصوصی‌‌سازی وظیفه خرید و فروش‌ها و جابه‌جایی سهم‌های موجود در سبد سهام عدالت را برعهده داشت و مردم سود خود را به ‌صورت سالیانه دریافت می‌‌کردند. با آزادسازی کامل سهام عدالت، اختیار مدیریت سهام عدالت به مشمولان سپرده شد. دو روش مدیریتی مستقیم و غیرمستقیم برای سهام عدالت درنظر گرفته شده است. در روش مدیریت مستقیم، سهامدار قدرت اختیار و تصمیم‎‌گیری درخصوص سهام خود را دارد. در روش مدیریت غیرمستقیم، مالکیت همچنان در اختیار مشمولان است، اما مدیریت و نگهداری سهام برعهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود که تمام این شرکت‌ها، در بورس پذیرفته شده‌اند. 19 میلیون نفر، روش مدیریت مستقیم و 30 میلیون نفر، روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند.

روند تغییرات ارزش سهام عدالت در سال جاری

همزمان با رشد شاخص کل بورس، سهام عدالت نیز روند صعودی داشت و در هفته سوم تیرماه به حوالی 20میلیون تومان نیز رسید. اما با شروع سقوط شاخص کل بورس، ارزش سهام عدالت نیز نزولی شد و در هفته پایانی سال جاری به محدوده 12میلیون تومان رسیده است.

فروش سهام عدالت

براساس مصوبه 1399/2/30 شورای عالی بورس، کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می‌توانستند از روز سه شنبه مورخ  1399/3/6 به شعب بانک‌هایی که در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی‌سازی معرفی کرده‌‌اند، مراجعه و با تکمیل فرم‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30درصد از سهام عدالت خود و تعهدنامه مربوطه، اقدام کنند.

این مهلت اعلام‌شده در تاریخ 1399/3/8 به پایان رسید و از تاریخ 1399/3/10، بانک‌ها از طریق کارگزاری‌های خود یا کارگزاری‌های طرف قرار داد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق‌شده به حساب آنها واریز خواهند کرد. پس از چند روز که فروش از سوی کارگزاری انجام شد، مبلغ مربوطه از طریق حساب دریافت‌شده از سوی بانک در اختیار متقاضی قرار می‌گرفت.

 30درصد از سهام عدالت در خردادماه و 60درصد از آن در مردادماه سال جاری آزاد شد. در حال حاضر، فروش سهام عدالت به دلیل وضعیت نزولی بازار سهام متوقف شده است. همچنین محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص فروش سهام عدالت در بازار سرمایه گفت: تا زمانی که ظرفیت لازم برای عرضه وجود نداشته باشد، اجازه عرضه نمی‌دهیم.

بسیاری از سهامداران عدالت در ماه‌های ابتدایی آزادسازی آن، به موانع و مشکلاتی در روند واریز وجه حاصل از فروش سهام خود اشاره کردند. بسیاری از اشخاص اذعان کردند که پس از گذشت دو یا سه ماه نیز، پولی به حساب آنان واریز نشده است. برخی دیگر از مشمولان نیز به واریز مبالغ بسیار کم به حساب خود اشاره کردند 

کارت اعتباری سهام عدالت

اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت از جمله تصمیماتی است که پس از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی هیات دولت و اعلام رییس کل بانک مرکزی در اواخر خردادماه سال جاری اتخاذ شد، تا در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار گیرد.

متقاضیان دریافت کارت اعتباری در گام اول باید با ثبت‌نام در سامانه سجام، فرآیند احراز هویت را انجام دهند که این فرآیند به صورت غیرحضوری قابل انجام است. پس از ارايه درخواست به بانک‌ها و دریافت کارت اعتباری، افراد می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مشخص‌شده، اقدام به خرید تا سقف درنظر گرفته شده در کارت اعتباری خود کنند.

سهامداران برای احراز شرایط دریافت کارت‌های اعتباری به هیچ عنوان نیاز به مراجعه حضوری به بانک‌ها ندارند و تمامی فرایندهای لازم در این زمینه به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می‌شود. میزان اعتبار این کارت‌ها برای خرید، 50 درصد ارزش سهام عدالت افراد است. اگر سهامداران توانستند تا یک ماه مبلغ را به بانک بازگردانند، این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود. اما اگر از یک ماه عبور کرد و مبلغ را پرداخت نکردند، این اعتبار به تسهیلات سه ساله تبدیل خواهد شد.

 ضمانت این کارت‌های اعتباری، برگه‌های سهام عدالت است و نیازی به سایر مدارک جهت ضمانت و توثیق کارت نیست. به عبارت دیگر جایگزین ضامن در این پروسه برای دریافت کارت اعتباری، اوراق سهام عدالت افراد است. اگر سهامداران نتوانند به تعهدات خود در قبال بازپرداخت مبالغ کارت‌های اعتباری عمل کنند، سهام عدالت آنها توسط بانک به فروش می‌رسد.

آخرین جزيیات از اجرا شدن کارت اعتباری سهام عدالت

عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی و بیمه‌ای وزیر اقتصاد در نشست خبری خود در 25 بهمن ماه گفت: دو بانک ملی و تجارت به صورت الکترونیکی به سهامداران عدالت، کارت اعتباری ارايه می‌دهند. برای دریافت این کارت نیاز به مراجعه حضوری نیست و درخواست به صورت الکترونیکی به همراه مدارک ارسال می‌شود. ارزش این کارت اعتباری 50درصد ارزش سهام عدالت افراد است و در تمام دستگاه‌های پوز خدمات ارايه می‌دهد.

در حال حاضر دو بانک ملی و تجارت به صورت الکترونیکی به سهامداران عدالت، کارت اعتباری ارايه می‌دهند. برای دریافت این کارت درخواست سهامداران عدالت به صورت الکترونیکی به همراه مدارک ارسال می‌شود و کارت اعتباری برای سهام‌داران صادر خواهد شد. اما دریافت کارت اعتباری هنوز با مشکلاتی همراه است و برخی از دارندگان سهام عدالت قادر به دریافت این کارت نبوده‌اند. مسيولان بانک‌های ملی و تجارت، علت این امر را نقایص فنی اعلام کرده‌اند. افرادی که از طریق بانک ملی اقدام به دریافت کارت اعتباری سهام عدالت می‌کنند، باید به سامانه ایوا و افرادی که از طریق بانک تجارت اقدام می‌کنند باید به سامانه زمرد مراجعه کرده و مراحل احراز هویت را در آن سپری کنند.

مدارک مورد نیاز، شناسنامه و کارت ملی است و هنگامی که سیم کارت متعلق به خود فرد است، بلافاصله شماره تایید، پیامک شده که این شماره باید در سامانه ثبت شود. پس از آن سامانه مذکور به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی لینک می‌شود و مراحل بعدی صدور کارت اعتباری برای متقاضی انجام خواهد شد.

نرخ سودی که برای این کارت‌های اعتباری در نظر گرفته شده، 18 درصد است، اما اگر مصرف‌کننده این کارت‌ها تا آخر هر ماه مبلغ کارت را تسویه کند، هیچ سودی از او گرفته نمی‌شود. 

سود سهام عدالت

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر سهامداران عدالت (هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم) اقدام به فروش سهام خود نکرده‌اند، سود سهام سال 98 به آن‌ها پرداخت می‌شود و افرادی که اقدام به فروش سهام خود کرده‌اند، اگر قبل از برگزاری مجمع سالیانه شرکت‌ها باشد، سود به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. به گفته دهقان دهنوی، مهلت تخصیص سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به پایان رسیده است و باید سود‌ها را در وجه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت کند تا شرکت سپرده‌گذاری به سهامداران تخصیص دهد. 

از طرفی اطلاعات سهامداران در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است و این شرکت مشخص می‌کند که چه میزان سود به هر سهامدار عدالت تعلق می‌گیرد. دهنوی گفت: در تلاشیم تا پایان امسال، این رقم به حساب سهامداران عدالت واریز شود. چنانچه سود چند شرکت نیز تجمیع نشود، بخشی از آن در سال آینده واریز خواهد شد.

این در حالی است که به گفته مدیر روابط عمومی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، تاکنون مبلغی تحت عنوان سود سهام عدالت به حساب 49 میلیون مشمول واریز نشده است. مهدی نعمتی، مدیر روابط عمومی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در رابطه با جزيیات این خبر گفت: خبری که در رابطه با واریز سود سهام عدالت منتشر شده است، صحت ندارد و تاکنون مبلغی تحت عنوان سود سهام عدالت به حساب 49 میلیون سهامدار عدالت واریز نشده است. هفته گذشته خبری در برخی از رسانه‌ها مبنی بر واریز سود 7.5 میلیون نفر از سهامدار خرد سهام عدالت منتشر شد که در این زمینه حسین قشمی، مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: اکنون بسیاری از سهامداران که جزو مشمولان سهام عدالت هستند، در انتظار پرداخت سود هستند. اما باید اعلام کرد سودی که در چند وقت اخیر به حساب سهامداران پرداخت شده است، هیچ ارتباطی به سود سهام عدالت ندارد. موضوع مطرح شده در خصوص توزیع سود شرکت‌ها بوده که در راستای اختیارات شرکت سپرده‌گذاری انجام و به حساب سهامداران شرکت‌های بورسی و فرابورس پرداخت شده است.

سهام عدالت جاماندگان 

افرادی که مشمول سهام عدالت به حساب می‌آیند، در گذشته نسبت به ثبت‌نام در سامانه سهام عدالت اقدام کرده‌اند و می‌توانند دارایی خود را مدیریت کنند. در این میان افرادی بودند که بارها اعلام کردند که دارای برگه‌های سهام عدالت هستند و دارنده سهام عدالت تلقی می‌شوند. در عین حال مسيولان بارها در این زمینه اعلام کردند که ملاک سهامدار بودن، اطلاعات سیستمی است و افرادی که قادر به ورود سامانه سهام عدالت نیستند، نشان‌دهنده آن است که سهامی به آنها تعلق نگرفته است.

این موضوع موجب نارضایتی برخی از سهامداران عدالت شد و مسيولان در واکنش اعلام کردند که در آینده‌ای نزدیک، اقدامات لازم برای جاماندگان سهام عدالت در دستور کار قرار خواهد گرفت و می‌توانند دارایی خود را مدیریت کنند. حدود یک میلیون و 200هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و حدود 2 میلیون و 300هزار نفر افراد تحت پوشش بهزیستی نیز فاقد سهام هستند.

طرح جاماندگان سهام عدالت، 13 خردادماه امسال اعلام وصول شد. درحالی که تعداد جاماندگان 20میلیون نفر اعلام شده ‌بود، اما کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه 1400، تعداد جاماندگان را به 7میلیون نفر کاهش داد. نبود ضمانت اجرایی، اختلاف 13میلیون نفری و مشخص نبودن منابع این طرح، مشکلاتی را برای جاماندگان سهام عدالت ایجاد خواهد کرد. 

اما در نهایت طرح جاماندگان سهام عدالت، هنوز راه به جایی نبرده است. درواقع سهام عدالتی که قرار بود به شش دهک درآمدی پایین جامعه تعلق بگیرد و به یک دارایی با ارزش تبدیل شود، حالا از هدف اصلی خود دور شده است. یعنی هم به بسیاری از افراد مشمول تعلق نگرفته و هم ارزش آن روز به روز در حال کاهش است.

سهام عدالت متوفیان

با گذشت بیش از یک دهه از طرح توزیع سهام عدالت، حدود 2 میلیون و 500هزار نفر از دارندگان سهام عدالت در قید حیات نیستند و سهام عدالت این اشخاص به وراث آنها اختصاص می‌یابد. وراث قانونی می‌توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی، از مشمول بودن وی کسب اطلاع نمایند و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند. 

پس از انجام انحصار وراثت، ورثه باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند و یکی از ورثه با مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، قسمت میز خدمت الکترونیک را انتخاب کرده و اطلاعات مربوط به انحصار ورثه را بارگذاری کند. درنهایت شرکت سپرده‌گذاری اقدام‌های لازم برای انتقال سهام عدالت به وراث را انجام می‌دهد. وراث برای دریافت سهام عدالت متوفی نمی‌توانند تک تک وارد سامانه شوند و اطلاعات خود را به صورت جداگانه وارد کنند، بلکه  فقط یک نفر به عنوان وکیل از بین وراث می‌تواند اقدامات لازم را مانند گواهی انحصار وراثت و مالیات بر ارث انجام دهد.

زیرساخت‌های الکترونیکی تخصیص سهام عدالت متوفیان به وراث در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آماده شده و منتظر تایید نهایی قوه قضاییه است و چنانچه قوه قضاییه تایید کند، کلیه فرایند انتقال قهری به شیوه مکانیزه انجام می‌شود. به عبارت دیگر چنانچه قوه قضاییه تایید کند، این سهام به شکل خودکار به ورثه قانونی متوفی منتقل خواهد شد. برای فرایند انتقال قهری، مدارکی مانند گواهی فوت شخص متوفی، گواهی انحصار وراثت، گواهی‌نامه واریز مالیاتی، شناسنامه و کارت ملی شخص متوفی و تمامی وراث لازم است.

انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

براساس برنامه‌ریزی‌های اعلام شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، قرار بود که انتخابات مجامع عادی به طور فوق العاده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای انتخاب اعضاء هیات مدیره (به تعداد 5 نفر از نامزدهای تایید صلاحیت شده) در نیمه‌ی دوم اسفندماه سال جاری برگزار شود. اما برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور که قرار بود طی آن، هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی برای مدیریت 800 هزار میلیارد تومان سهام متعلق به مردم انتخاب شوند، با حواشی زیادی همراه بود که درنهایت منجر به لغو آن شد. 

قرار بود که 20 اسفندماه سال جاری، انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صورت الکترونیکی انجام شود که در 12 اسفندماه اعلام شد که این انتخابات به تعویق افتاده و در 20 اسفند 99 برگزار نخواهد شد. تصمیم لغو انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت بعد از برگزاری جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر اقتصاد اعلام شد. در این جلسه دفاعیات دولت درباره برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری‌های سهام عدالت استانی مورد پذیرش کمیسیون قرار نگرفت و پس از آن، بلافاصله شورای عالی بورس تشکیل جلسه داد و دستور توقف اقدامات دولت برای برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را تصویب کرد. مقرر شد که این موضوع از دفتر رهبری استعلام شود.

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
بورس تا کی تعطیل است؟

بورس تا کی تعطیل است؟

شنبه هفته بعدی یعنی هفتم فروردین ماه اولین روز کاری بازار سهام است. این بازار با بازدهی بیش از 150 درصدی در سال 99 بیشترین بازدهی را بین بازارها داشته است.

TejaratNews.com/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد + سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد کاهش 8094 واحد دیگر از شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت افت سنگین بیت کوین پس از رشد چشم گیر بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند پایان کار شاخص با ریزش 8 هزار واحدی پرفروش ترین گوشی‌های موبایل در بازار چقدر است؟ ریپو؛ ابزاری اطمینان بخش در بازار سرمایه نرخ جدید دلار و یورو/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/30 قیمت گوشت به 140هزار تومان رسید نام نویسی مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان از اردیبهشت// محمود مرتضایی فرد مدیرکل امور فرهنگی و اجتماع... صف فروش 35 میلیونی در "اخابر" اتباع خارجی بالای 18سال کارت بانکی می‌گیرند گروه بیمه سراسر معاملات منفی دارد "کالا"، "فرابورس" و "انرژی 3" دارای افت 2 درصدی افزایش‌سرمایه 397 درصدی از آورده سهامداران معاملات مثبت "تنوین" در صفر تابلو صف فروش 9 میلیونی در "آ س پ" "آپ" با افت یک درصدی و صف فروش 3 میلیونی مسیری برای حل تعارض منافع در کارگزاری‌ها / کاهش زیان مشتریان کارگزاری‌ها چگونه محقق می‌شود؟

در حال بارگیری...