فقط 15 صرافی در تهران صف خرید داشتند/ ثبت 3 هزار درخواست ارز در سامانه برخط/ تفاوت نرخ آزاد و توافقی

فقط 15 صرافی در تهران صف خرید داشتند/ ثبت 3 هزار درخواست ارز در سامانه برخط/ تفاوت نرخ آزاد و توافقی

ایلنا: سخنگوی بازار متشکل ارزی اظهار داشت: در این چند روز اخیر در بین 10 تا 15 صرافی صف تقاضای ارز تشکیل شده بود. اما دلالان با هدف القای بار روانی به مردم و بازار...

مسعود توکلی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به میزان تقاضای خرید ارز از سامانه برخط بازار متشکل ارزی پس از شروع به کار این سامانه، اظهار داشت: سامانه برخط بازار متشکل ارزی در اسفند ماه سال گذشته رونمایی شد و در این مدت  سامانه برای انجام اقداماتی فعال بود. بانک مرکزی تصمیم گرفت برای مدیریت صف صرافی‌ها، جلوگیری از اتلاف وقت مردم، خرید ارز از طریق این سامانه را آغاز کند تا با نوبت‌دهی آنلاین، تعیین زمان مراجعه به صرافی در اختیار متقاضی باشد و از این طریق جلوی تشکیل صف و سوء استفاده دلالان از این صفوف و بروز تخلفات گرفته می‌شود.  

وی ادامه داد: از شنبه که امکان ثبت سفارش خرید ارز از طریق این سامانه فراهم شده تا کنون، تقریبا 30 هزار مراجعه به سامانه انجام شده و 3 هزار نفر در مراجعه به سامانه، نوبت خرید ارز از صرافی را دریافت کردند.  

سخنگوی بازار متشکل ارزی با بیان اینکه سامانه برخط از سوء استفاده دلالان از شرایط بازار و ایجاد جو روانی بین مردم جلوگیری می‌کند، گفت: در حال حاضر در این شرایط کنونی بازار ارز از بین 150 صرافی فعال در سطح شهر تهران تنها صرافی‌هایی که در 4 موقعیت مکانی پرازدحام شهر واقع شده‌اند شلوغ بودند یعنی در این چند روز اخیر در بین 10 تا 15 صرافی صف تقاضای ارز تشکیل شده بود. اما دلالان با هدف القای بار روانی به مردم و بازار به این صفوف دامن می‌زنند و به دنبال این هستند که با طولانی شدن صف این تصور را بین مردم ایجاد کنند که عرضه ارز کاهش یافته و باعث نگرانی مردم شوند.      

توکلی افزود: این در حالی است که به غیر از این 10 تا 15 صرافی که صف تقاضای ارز داشتند، طبق گزارش‌ها و آمار سنا در سایر صرافی‌های فعال در تهران تقاضای ارز بیت یک تا 6 مورد و مراجعه بوده است.   

وی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ با محدودیتی در منابع ارزی مواجه نیستیم.

سخنگوی بازار متشکل ارزی با بیان اینکه بانک مرکزی موظف است به نیاز واقعی شهروندان به ارز پاسخ دهد، اظهار داشت: هر حال حاضر امکان ثبت خرید تا سقف 2 هزار یورو یا تا سقف 2 هزار دلار برای هر فرد و هر کد ملی در بخش سرفصل «سایر» وجود دارد و هر نیازی که جزو سرفصل‌های مصوب نیست(مانند سرفصل‌های دانشجویی، درمانی، مسافری) در سرفصل سایر قرار می‌گیرد. در حال حاضر هر فرد می‌تواند از سهمیه خود در سرفصل سایر را از طریق سامانه برخط بازار متشکل ارزی استفاده کند و این شامل ارز مسافری نمی‌شود و نیازی نیست برای تقاضای خرید ارز مسافری، افراد به سامانه مراجعه کنند.   

توکلی تاکید کرد: مردم توجه داشته باشند که امکان استفاده از این سرفصل‌ها برای هر فرد یک بار در یک سال است و سنا تعدد درخواست و استفاده افراد از سهمیه ارزی را بررسی می‌کند ودر صورت استفاده از آن، امکان تقاضا و فروش دوباره نیست. هر فرد یک بار در سال می‌تواند از یکی از این سرفصل‌ها استفاده کند. به این معنا که فردی که یک بار در سال از سرفصل ارز مسافری استفاده کرده باشد این امکان را ندارند که از ارز سرفصل سایر هم استفاده کند.

وی گفت: همچنین متقاضیان باید توجه داشته باشند که سقف استفاده از آن  برای هر فرد در یک سال 2 هزار یورو است و اگر در ماه‌های گذشته از بخشی از آن استفاده کرده باشند در حال حاضر فقط امکان استفاده از بخشی از ظرفیت باقی مانده  تا سقف 2 هزار یورو را دارند.

سخنگوی بازار متشکل ارزی در پاسخ به این سوال که آیا ثبت یورو در سامانه اما خرید دلار از صراف وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر نرخ برابری دلار نسبت به یورو بیشتر است یعنی دلار گران‌تراز یورو است بنابراین اگر افراد امروز از صرافی به جای یورو، دلار درخواست کنند دلار کمتری از سقف 2 هزار دلار تعیین شده، دریافت خواهند کرد و به صرفه نیست البته تاکید می‌کنم این شرایط نرخی بین دلار و یورو متوجه امروز است و قابل تعمیم به روزهای آینده نیست.  

وی همچنین با اشاره به تفاوت نرخ دلار بازار آزاد و نرخ بازار توافقی اظهار داشت: در حال حاضر در بازار غیر رسمی نرخ ثابتی وجود ندارد و اعداد مختلفی گفته می‌شود اما رصدهای  میدانی نشان می‌دهد که قیمت دلار در بازار آزاد بین 36 هزار تومان تا 35 هزار 400 تومان یا 35 هزار 300 تومان است و نرخ  دلار توافقی در روز گذشته حدود 34 هزار و 400 تومان تا حدود 34 هزار و  500 تومان بوده است.

روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد استفاده از کالابرگ اختیاری شد؛ می خواهید استفاده کنید نخواستید معادل ریالیش را برداشت کنید کالابرگ؛ وعده‌ای در میان اظهارات ضد و نقیض مسيولان / ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کالابرگ به امسال نمی... تنها جایی که ريیسی اول شد! آهن الات ساختمانی تغییر قیمت داد رشد سرمایه‌گذاری طرح‌های صنعتی در بوشهر رکورد زد رشد بی‌رمق بورس در آخرین روز هفته قیمت روغن موتور در بازار چند؟ وزیر نیرو با ريیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد تغییر قیمت لاستیک خودرو در بازار + جدول 4 مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد قیمت طلا، سکه و ارز امروز 9 آذرماه/ قیمت سکه پیش رفت نوسازی بافت تاریخی اولویت دولت