تورم 70 درصدی اجرای نهضت ملی مسکن با اعتبارات بانک مرکزی/ نرخ افزایش اجاره‌بها بالاتر از نرخ تورم

تورم 70 درصدی اجرای نهضت ملی مسکن با اعتبارات بانک مرکزی/ نرخ افزایش اجاره‌بها بالاتر از نرخ تورم

ایلنا: کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: به طور قطع دولت چنین منابعی برای اجرای پروژه نهضت ملی ندارد مگر اینکه مسکن مهر تکرار و از خط اعتباری بانک مرکزی استفاده شود...

فردین یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی درباره پیش‌بینی‌ها از بازار اجاره در فصل جابه‌جایی مستاجران اظهار داشت: دولت سیزدهم برنامه‌ موثری برای مستاجران و بازار اجاره ندارد. اساسا دولت در بخش مسکن تمرکز خود را بر روی طرح نهضت ملی معطوف کرده‌ و از ابتدا هم مشخص بود که این طرح تنها یک شعار است و در سطح و مقیاس ساخت یک میلیون واحد در سال شدنی نیست.

وی ادامه داد: ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی شعاری بود که داده شد اما در اجرا تمام واحدها طبق برنامه به این مرحله نرسیدند و تعداد محدودی از واحدها به مرحله رسیدند.     

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: واقعیت این است که نه شرایط اقتصادی کشور اجازه می‌دهد که این طرح محقق شود و نه اینکه دولت توان اجرای چنین پروژه‌ای در این مقیاس را دارد، مگر اینکه تنها تعداد محدودی از این آمار به اجرا برسد.   

یزدانی با شاره به تامین منابع مالی 360 هزار میلیارد تومانی از بانک‌ها برای ساخت یک میلیون مسکن در سال گفت: منابع 360 هزار میلیارد تومانی از محل بانک‌ها را مجلس با قانون جهش تولید مسکن مصوب کرده بدون آنکه توجهی به توان بانک‌ها برای پرداخت داشته باشد یا اینکه آیا اساسا مشکل مسکن کشور با تولید مسکن برطرف می‌شود؟  

وی افزود: به طور قطع دولت چنین منابعی برای اجرای پروژه نهضت ملی ندارد مگر اینکه مسکن مهر تکرار و از خط اعتباری بانک مرکزی استفاده شود که به طور قطع این اقدام همراه با افزایش نرخ تورم خواهد بود و تورم 40 درصدی امروز را به 70 درصد می‌رساند.

این کارشناس اقتصاد مسکن ادامه داد: اگر دولت بخواهد بانک‌ها وادار به پرداخت تسهیلات مسکن کند، میزان ارایه تسهیلات بانک‌ها به کسب و کار و صنایع کاهش پیدا می‌کند و این خود عامل کاهش اشتغال خواهد بود.  

یزدانی با اشاره به ضعیت بازار اجاره گفت: پارادایم اجاره‌داری هم در برنامه و فکر مسيولان جایی ندارد که بخواهند در این زمینه هم اقدامی انجام دهند و از ماه‌های منتهی سال گذشته هم شاهد افزایش نرخ اجاره بودیم و قطعا با افزایش تقاضا برای اجاره و رونق بازار اجاره، نرخ اجاره افزایش می‌یابد.     

وی با بیان اینکه عامل اصلی افزایش اجاره بهای ملک است، اظهار داشت: با افزایش قیمت ملک، نرخ اجاره هم متناسب با میزان قیمت ملک افزایش پیدا می‌کند البته باید توجه داشت که افزایش نرخ اجاره نسبت به افزایش بهای ملک، با تاخیر اعمال می‌شود برای مثال در سال 98 که قیمت مسکن تا 80 درصد افزایش یافت، نرخ اجاره تا این حد بالا نرفت بلکه با یک وقفه زمانی نرخ اجاره‌ها افزایش پیدا کرد.

این کارشناس اقتصاد مسکن ادامه داد: هر چند نرخ تورم ماهانه یک بازار قابل قضاوت نیست و ممکن است شرایط خاصی باعث افزایش 40 تا 50 درصدی نرخ اجاره در یک ماه شده باشد اما  آنچه مشخص است اینکه نرخ تورم اجاره بالاتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود البته نرخ افزایش قیمت مسکن بعید است که بالاتر از نرخ تورم عمومی حرکت کند.  

یزدانی گفت: این افزایش نرخ اجاره به دلیل کمبود عرضه و در پاسخ به عقب ماندگی‌های افزایش بهای ملک است.  

وی با بیان اینکه تعیین سقف اجاره‌بها نتوانست بازار اجاره را کنترل کند، تاکید کرد: دلیل اینکه تعیین سقف اجاره‌بها نتواست بازار را کنترل کند، بسیار ساده است. در این شرایط مالک واحد مسکونی یا از اجاره واحد خود منصرف می‌شود که این خود عامل کمبود عرضه خواهد شد یا اینکه زیر بار این میزان اجاره بها نمی‌روند. تا زمانی که اجاره بها درصد بازده اقتصادی داشته نباشد، مالکان واحد خود را به اجاره نمی‌گذارند یا از مقررات پیروی نمی‌کنند بنابراین تعیین نرخ دستوری جواب نداده و نخواهد داد.

پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی... دستبرد هکرها به حساب‌های مشتریان جنرال موتورز تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت دنا 505 میلیون تومان شد/ آخرین قیمت تیبا، کوییک، سمند و پژو محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌‌های شمال/ترافیک در ‌‌هراز و کندوان رشد 2 هزار و 118 واحدی شاخص بورس سال 1401، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی افزایش سرمایه "کباده" به ثبت رسید واردات خودروهای خارجی در چه بازه قیمتی است؟ | ممانعت از ورود ماشین‌های لوکس "کالا" و پیشنهاد افزایش سرمایه از سود انباشته قیمت جدید برنج در بازار از توافق سران اروپایی برای تحریم نفت روسیه خبری نیست جدیدترین قیمت خودروهای پرطرفدار | دنا پلاس 505 میلیون تومان شد "خمحرکه" افزایش نرخ داد انعقاد قرارداد "ولصنم" با یک شرکت خودرویی