ارجاع 13 گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در آذرماه

ارجاع 13 گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در آذرماه

بورستهران- ایرنا- مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، آذرماه امسال 13 مورد گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان ارجاع داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، این مجموعه از ابتدای سال 1400 تا انتهای آذر ماه، اقدام به انتشار ابلاغیه‌هایی از جمله دستورالعمل «نحوه حضور و اعمال حق رای به صورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان»، رویه افشای پیش‌بینی عملکرد از سوی شرکت‌های تولیدی پذیرفته شده، افشای جزيیات زمین و ساختمان توسط ناشران، الزام ناشران اوراق بهادار به ارايه جدول تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم و جزيیات هزینه های انرژی به منظور فراهم کردن حضور حداکثری فعالان بازار سرمایه در مجامع و افزایش شفافیت اطلاع رسانی ناشران کرده است.

بر اساس ماده (2) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار، ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و نظارت بر حسن اجرای قانون مذکور در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران است.

نظارت بر افشای صورت‌های مالی و اطلاعات با اهمیت ناشران

برپایه این گزارش، ماموریت «مدیریت نظارت بر ناشران»، نظارت بر افشای صورت‌های مالی و اطلاعات با اهمیت ناشران، با هدف رعایت قانون و مقررات مربوطه در راستای ارتقای سلامت و شفافیت در اطلاعات و فعالیت ناشران است. همچنین نظارت بر موسسات حسابرسی معتمد و ارتقای گزارشگری مالی در سطح بازار سرمایه کشور از اصلی‌ترین وظایف این مدیریت است که مطابق با قانون بازار اوراق بهادار این مهم انجام می‌شود.

3237 نظارت مستمر بر افشای اطلاعات در آذر ماه

مطابق بند 18 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران یکی از وظایف سازمان بورس اوراق بهادار، «بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات بااهمیت توسط ناشران ثبت شده نزد سازمان» است. در این راستا، هر ناشری که مجوز انتشار اوراق بهادار خود را از سازمان دریافت کرده، مطابق ماده 45 قانون بازار مکلف است حداقل مواردی مانند صورت‌های مالی سالیانه حسابرسی شده، صورت‌های مالی میاندوره‌ای شامل صورت‌های مالی 6 ماهه حسابرسی شده و صورت‌های مالی سه ماهه، گزارش هیات مدیره به مجامع و اظهارنظر حسابرس، اطلاعات اثرگذار بر قیمت اوراق بهادار و تصمیم سرمایه‌گذاران را طبق دستورالعمل اجرایی که توسط سازمان تعیین خواهد شد، به سازمان ارايه کند.

در این راستا، دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان در تاریخ سوم مرداد 1386 مورد تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت و مقرر شد اطلاعات یادشده به همراه اطلاعات تکمیلی مورد درخواست سازمان در بازه‌های زمانی مقرر در دستورالعمل فوق الذکر از طریق سامانه کدال مورد اطلاع‌رسانی قرار گیرد که این امر توسط کارشناسان مدیریت نظارت بر ناشران کنترل می‌شود.

تا پیش از سال 1394، اطلاعات پیش‌بینی سود شرکت‌ها به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال می شد و کارشناسان واحد مدیریت نظارات بر ناشران، پس از بررسی اطلاعات مزبور، این گزارش‌ها را با انتشار بر سامانه کدال به اطلاع عموم سهامداران می‌رساندند.

از تیرماه 1394 این روش تغییر کرد؛ اطلاعات مزبور توسط خود ناشران اوراق بهادار و به‌طور مستقیم بر سامانه کدال قرار می‌گرفت. از دی ماه 1396 و مطابق با دستورالعمل جدید سازمان بورس، افشای اطلاعات پیش‌بینی به صورت اختیاری همراه با ارايه گزارش تفسیری شد و از این تاریخ دیگر ناشران الزامی به انتشار گزارش پیش بینی نداشتند.

مدیریت نظارت بر ناشران در دوره یک ماهه منتهی به 30 آذر ماه سال جاری، سه هزار و 237 بررسی اطلاعات در حوزه‌های یادشده، داشته است.

در راستای نظارت بهتر بر عملکرد ناشران و حمایت از حقوق سهامداران در مجامع، همکاران مدیریت نظارت بر ناشران به‌صورت مستمر در مجامع شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حاضر می شوند. در آذر ماه سال جاری، تعداد 57 مجمع اعم از عمومی عادی سالیانه، عادی بطور فوق العاده و عمومی فوق العاده با حضور آنها برگزار شده است.

بازدید از ناشران بورسی در راستای بهبود تعامل

در راستای آشنایی با فرایندهای تولید، وضعیت پروژه‌های در دست بهره‌برداری و بررسی مسايل و مشکلات واحدهای تولیدی بازدیدهای موردی از ناشران اوراق بهادار به‌عمل می آید. این امر سبب بهبود تعامل سازمان و ناشران در رعایت قوانین و اصلاح امور شده است. در این خصوص در آذر ماه دو مورد بازدید از شرکت‌های بورسی انجام شده است.

ارسال گزارش‌ به منظور دریافت نظر کارشناسی

با توجه به تعامل مستقیم همکاران ادارات نظارت بر ناشران در طی سال با ناشران اوراق بهادار گاهی مواردی مشاهده شده که مورد توجه حسابرسان و بازارسان قرار نگرفته یا در خصوص رویدادهای مالی اختلاف نظرهایی در خصوص نحوه رعایت استانداردهای حسابداری پیش آمده است که این امر سبب تهیه و ارسال گزارش‌ها به اداره حسابرسی و گزارشگری مالی به منظور دریافت نظر حرفه‌ای و اقدام براساس آن صورت می گیرد.

لازم به توضیح است، اداره حسابرسی و گزارشگری مالی دارای 3 کمیته تخصصی و فنی شامل کمیته پذیرش و نظارت بر موسسات حسابرسی، کمیته نظارت بر گزارش های موسسات حسابرسی معتمد و کمیته استانداردها و آموزش است که متشکل از صاحبنظران حرفه حسابداری و حسابداری ایران است.

7 درخواست تغییر در ارتباط با مفاد اساسنامه ناشران

براساس ابلاغ اساسنامه نمونه ناشران ثبت شده نزد سازمان در سنوات گذشته و تغییرات اساسنامه مذکور با توجه به قوانین و مقررات جدید، ناشران اوراق بهادار اقدام به‌ به‌روز رسانی اساسنامه خود می‌کنند.

همچنین مطابق ماده 56 اساسنامه نمونه ابلاغ، هرگونه تغییر در مفاد اساسنامه منوط به تايید سازمان بورس و اوراق بهادار است.

در این راستا عمده تغییرات در مفاد اساسنامه‌ها مربوط به تغییرات مذکور و تغییر در موضوع فعالیت و افزودن انتشار اطلاعیه دعوت به مجمع عمومی در سامانه کدال (به عنوان روش الکترونیکی مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار) است.

در همین راستا، طی آذر ماه، هفت گزارش صادر شده در خصوص تغییر در مفاد اساسانامه ناشران به مدیریت نظارت بر ناشران مخابره شده است.

ارسال 13 گزارش تخلف به واحد حقوقی سازمان

در آذر ماه تعداد 13 مورد گزارش تخلفات به واحد حقوقی ارسال شده است. در راستای این گزارش‌ها اعضای هیات مدیره ناشران فراخوانده شده به‌منظور پاسخگویی در کمیته تخلفات حاضر شده و در صورت عدم پذیرش دلایل آنها، آرا مربوطه از جمله تذکر و درج در پرونده و اعمال جریمه نقدی برای آنها صادر شده است.

خسارت 1800 میلیارد تومانی سیل به راه های کشور بررسی قیمت بیت کوین در حیات 13 ساله خود میوه شب عید از 20 اسفند توزیع اینترنتی می‌شود قیمت مسکن بعداز تخلیه حباب به کجا می رسد؟ افت دسته جمعی شاخص‌های بورس اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود چرا خرما در بورس کالا نماند؟ قیمت مدل‌های پیکان، خودروی نوستالژیک بازار شهرام جزایری چگونه سر وکیلش را کلاه گذاشت! نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی)