صفر تا 100 بررسی کارت سوخت جایگاه‌ها/ بیش از 50 درصد سوختگیری‌ها از کارت آزاد صورت می‌گیرد

صفر تا 100 بررسی کارت سوخت جایگاه‌ها/ بیش از 50 درصد سوختگیری‌ها از کارت آزاد صورت می‌گیرد

حذف کارت‌های آزاد جایگاه‌ها می‌تواند باعث جلوگیری از قاچاق سوخت و همچنین کنترل مصرف شود.

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، از اقدامات مثبت در جهت مدیریت مصرف سوخت، سهمیه بندی و ارايه کارت هوشمند سوخت به خودرو بود. این موضوع به سیاستگذاران کمک کرد، کاهش مصرف سوخت در کشور صورت پذیرد. اما این طرح بعد از به اجرا درآمدن متوقف شد و عملا کارت سوخت خودروها نیز در اغما رفت و تنها متقضیان برای استفاده از سهمیه سوخت خود از آن استفاده می‌کردند.

ادامه این روند سبب شد که مردم به استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها بدون توجه به کارت سوخت خود روی بیاورند که این موضوع سبب افزایش قاچاق و مصرف بی‌رویه شد با این حال بند‌(ه)، جزء 7 تبصره‌14 قانون بودجه‌ که به هدفمندی یارانه‌‌‌‌‌‌ها می‌پردازد؛ بحث جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌‌‌‌‌‌دارها مطرح‌شده و تکلیف قانونی بوده و امید است با اجرایی شدن، سیاستگذار بتواند با دقت بیشتری نسبت به مدیریت مصرف توجه کند.

سهمیه بنزین تغییری نمی‌کند

در همین راستا علی‌اکبر نژادعلی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: این طرح در بودجه‌گنجانده شده و شرکت پخش موظف به اجرای آن است. با جمع‌آوری کارت‌های سوخت آزاد جایگاه‌‌‌‌‌‌داران، تغییری در مقدار سهمیه و روند عرضه بنزین به مردم اتفاق نخواهد افتاد، بلکه به همان مقداری که افراد با استفاده از کارت سوخت آزاد، سوختگیری می‌کردند، می‌توانند از طریق کارت سوخت شخصی خود سوختگیری کنند.

وی افزود: درخواست‌های صدور کارت سوخت المثنی مربوط به پارسال تحویل (اداره پست داده) شده و بررسی درخواست‌های تازه به‌‌‌‌‌‌روز شده‌است. علاوه بر آن سهمیه قیمت اول و دوم (آزاد) به مقدار کافی در کارت‌های سوخت شخصی ماهانه شارژ می‌شود و امیدواریم فرهنگ استفاده از کارت سوخت شخصی شکل بگیرد.

مدیریت مصرف با استفاده از کارت هوشمند سوخت

همچنین علی زیار قايم‌مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره بحث مدیریت مصرف در جمع‌آوری کارت سوخت‌ها گفت: هیچ تغییری در سهمیه‌بندی و قیمت بنزین وجود نخواهد داشت و هدف از جمع‌آوری کارت‌های سوخت تنها بحث مدیریت بهتر مصرف سوخت است. زمانی که افراد از کارت جایگاه استفاده می‌کنند، نمی‌توان از داده‌ها برای تحلیل مصرف استفاده کرد اما زمانی که مردم از کارت‌های خودشان برای سوخت‌گیری استفاده کنند، مدیریت مصرف بهتری می‌توان داشت.

زیار افزود: اکنون ماهانه 60 لیتر سهمیه بنزین به کارت‌های سوخت واریز می‌شود که با نرخ 1500 تومان مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان استفاده 150 لیتر بنزین با نرخ 3 هزار تومان برای مردم وجود دارد. به همین دلیل مشکلی بابت سوخت و کارت‌های سوخت نیست.

قايم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: البته باید در نظر داشت همه کارت‌های سوخت جمع‌آوری نمی‌شود، بلکه تعدادشان کم می‌شود و کسانی که کارت خود را همراه ندارند یا فراموش کرده‌اند امکان استفاده از کارت‌های سوخت موجود در جایگاه‌ها را دارند.

وی خاطرنشان کرد: در حال فرهنگ‌سازی هستیم که همه مردم از کارت‌های سوخت خود استفاده کنند تا بتوانیم مصرف سوخت در کشور را بهتر مدیریت کنیم. سامانه هوشمند سوخت قابلیت‌های مختلفی دارد و می‌تواند در زمینه مدیریت مصرف به ما کمک کند و کمک می‌کند ما داده‌هایی داشته باشیم که بر مبنای آن بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم و هم در بحث قاچاق سوخت و هم برنامه‌ریزی برای تولید و مدیریت مصرف به توفیق‌هایی دست پیدا کنیم.

بیش از 50 درصد سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه صورت می‌گیرد

رضا نواز ‌سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور با اشاره به آخرین وضعیت سوخت‌گیری بنزین با کارت سوخت عنوان کرد: در حال حاضر 46 درصد از سوخت‌گیری بنزین کشور با قیمت لیتری 1500 تومان است که با کارت سوخت شخصی انجام می‌شود، همچنین 54 از درصد سوخت‌گیری نیز با قیمت آزاد 3000 تومان انجام می‌شود که 90 درصد آن با استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها انجام می‌شود نه کارت سوخت شخصی.

وی افزود: از 5 تا 6 روز گذشته جمع‌آوری کارت‌های سوخت آزاد جایگاه‌های تهران آغاز شده است و مردم حتما توجه داشته باشند که برای سوخت‌گیری بنزین آزاد، کارت سوخت شخصی خود را همراه داشته باشند.

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور تاکید کرد: جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ها یک تکلیف قانونی در بودجه 1402 است، اما نباید این اتفاق به صورت ضربتی و بدون اطلاع‌رسانی عمومی انجام می‌شد، حالا نیز ما به مردم اطلاع می‌دهیم که مردم برای سوخت‌گیری بنزین آزاد حتما کارت سوخت خود را همراه داشته باشند.

کارت سوخت برای کسانی که ندارند در جایگاه‌ها موجود است

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اعلام نموده براساس بهبود نظام توزیع بنزین درکشور، استفاده از کارت شخصی تکلیف قانونی است ولی کماکان کارت‌های جایگاه‌داران در مجاری عرضه جهت هموطنانی که کارت سوخت شخصی خود را به همراه ندارند موجود است. این شرکت اعلام کرد: در شرایط کنونی همه جایگاه‌ها مجهز به کارت اضطراری هستند اما درخواست ما از دارندگان وسايل نقلیه این است که حتما با کارت‌های شخصی خود وارد جایگاه‌ها شوند.

دوبرابر شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت

علاوه بر آن سخنگوی صنف جایگاه داران نیز افزود: آمارها نشان می‌دهد طی چند روز گذشته همزمان با کاهش کارت‌های آزاد در جایگاه‌های سوخت، استفاده مردم از کارت سوخت شخصی هنگام سوختگیری به نرخ آزاد دوبرابر شده که نشان دهنده همکاری خوب مردم است.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که توجه به مدیریت مصرف در بحث انرژی بخصوص بنزین باید هر چه سریع‌تر در دستور کار کشور قرار بگیرید چراکه با افزایش مصرف و ورود خودرو به ناوگان جاده‌ای، حجم تولیدی، کفاف مصرف را نخواهد داد و به ناچار وارد کننده بنزین خواهیم شد که سالانه حدود 3 میلیارد دلار به کشور ضربه خواهد زد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد