استفاده از ظرفیت 18 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای‌ برای‌ آموزش‌‌ دیپلماسی

استفاده از ظرفیت 18 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای‌ برای‌ آموزش‌‌ دیپلماسی

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی گفت:‌ در قراردادی که با سازمان فنی و حرفه‌ای امضاء‌کرده‌ایم از ظرفیت 18 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برای ارايه آموزش دیپلماسی به شرکت‌ها و متقاضیان استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصاد خبرگزاری فارس، با توجه به وجود امکانات معدنی و منابع طبیعی فراوان در کشور از یک‌ سو و نیروی تحصیل‌کرده از سوی دیگر، دیپلماسی اقتصادی می‌تواند در جهت تسهیل روابط تجاری ایران با کشورهای دیگر موثر باشد.

در این زمینه رامین ‌دبیر نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی می‌گوید: این همایش با کمک خانه دیپلماسی ایران به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد در روز شنبه 25 تیر ماه در محل سالن همایش صدا و سیما برگزار می‌شود؛ در این همایش از مقامات دولت از ريیس‌جمهور گرفته تا معاون اول و وزرای اقتصادی همچنین از ريیس مجلس و روسای کمیسیون‌های اقتصادی و 5 وزیر سابق امور خارجه و همچنین دیپلمات‌ها و سفرای خارجی دعوت شده است.

:‌در این همایش سرود ملی دیپلماسی ایران به نام خورشید مشرقی با شعر اختصاصی از یک شاعر ایرانی و با خوانندگی سالار عقیلی رونمایی می‌شود.

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی افزود: در این همایش حدود 10 سفارتخانه خارجی هم شرکت می‌کنند و چون مساله توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر‌ به عنوان یک مساله ملی به شمار می‌رود و با توجه به اینکه این همایش را خانه دیپلماسی‌ برگزار کرده است امیدواریم رده بالا در این همایش شرکت کنند.

به گفته وی،‌ در حال حاضر 150 دیپلمات با سابقه بالای 40 سال سفارت در کشور داریم که مجموع تجربه آنها بیش از 6 هزار نفر سال تجربه دیپلماسی برای کشور فراهم کرده است.

ادامه داد: بعد از برگزاری همایش، ملاقات‌های رودررو بین شرکت‌های بزرگ صادراتی ایران و طرف‌های خارجی برگزار می‌شود و در تلاش هستیم هر سال همایش با یک رویکرد برگزار شود، به عنوان مثال یک سال همایش کشورهای اوراسیا، جنوب شرق آسیا و یا همایش کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

وی همچنین گفت:‌ با توجه به وجود نیروی تحصیل‌کرده و متخصص ایران و شرایط بازار کار داخلی، هیچ ایرادی ندارد که نیروهای متخصص آموزش ببینند و دو میلیون نیروی کار تخصصی در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج اعزام کنیم که هم برای آنها درآمد و شغل به همراه داشته باشد و هم برای کشور ارزآوری داشته باشد.

وی همچنین گفت:‌ خانه دیپلماسی ایران در نظر دارد دوره‌های DBA در رشته‌های دیپلماسی، تشریفات، ارتباطات با کشورهای دیگر برگزار کند که در این دوره‌ها از دیپلمات‌هایی به عنوان مدرس استفاده می‌شود که دارای سابقه 40 سال و بیشتر در زمینه دیپلماسی هستند.

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی این نکته را هم گفت:‌ در قراردادی که با سازمان فنی و حرفه‌ای امضاء‌کرده‌ایم از ظرفیت 18 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برای ارايه آموزش دیپلماسی به شرکت‌ها و متقاضیان استفاده می‌کنیم به عنوان مثال شرکتی که در زمینه طراحی لباس کار می‌کند و می‌خواهد با موسسات معتبر خارجی ارتباط بگیرد آموزش مهارت دیپلماسی به آنها می‌تواند زمینه‌ساز ارتباط با شرکت‌های خارجی باشد.

همچنین گفت: دوره‌های تخصصی DBA‌ در 13 رشته از جمله آداب تشریفات، فنون مذاکره و شناخت دیپلماسی کشورها، زبان بدن و دیپلماسی عمومی ارايه می‌شود البته هنوز دوره‌ها رسما شروع نشده اما به محض اعلام این خبر از دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، علم و صنعت، پیام نور دانشگاه اصفهان درخواست برگزاری دوره‌های دیپلماسی دریافت کرده‌ایم.

وی همچنین گفت:‌ در ابتدای انقلاب به ضرورت آن زمان 90 درصد افراد شاغل در وزارت خارجه تغییر پیدا کردند و مدیران جدید جایگزین شدند که این مدیران بعد از 30 سال تجربه و خدمت یکباره با هم بازنشست شدند بنابراین نیاز بود افراد متخصص جدید به وزارت خارجه تزریق شوند.

وی با بیان اینکه ساختار وزارت خارجه قبلا دارای معاون اقتصادی بود و تغییر کرد،‌ ادامه داد: الان ساختار وزارت خارجه ‌ای است که معاون سیاسی دارد و معاون دیپلماسی عمومی و 5 مدیرکل با جایگاه دستیار ویژه وزیر امور خارجه در زمینه دیپلماسی خارجی فعالیت می‌کنند چون در مذاکرات با طرف‌های خارجی مذاکره‌کنندگان باید باشند.

وی اظهار داشت:‌ برخی از قوانین مانع فعالیت سفرا و بازرگانی در کار اقتصادی در کشورهای هدف بودند که باید این قوانین تغییر پیدا کنند چون کسانی که قصد دارند در جهت افزایش ارتقاء اقتصاد ملی و افزایش روابط تجاری و نه روابط فردی فعالیت کنند باید حمایت شوند.

این را هم گفت:‌ باید قوانین کشور مانند قوانین گمرکی و قوانین واردات و صادرات با دیپلماسی اقتصادی هماهنگ باشد و فعالان اقتصادی بتوانند با رقبای خارجی رقابت کنند. بنابراین قوانینی از مجلس باید بیرون بیایند که بتوانند به توسعه روابط تجاری اقدام کنند.

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی گفت:‌ قبلا وزارت نفت برای صادرات نفت فقط می‌گفت باید دلار بگیرد اما بعد از تحریم‌ها، بسیاری از کشورها خواهان نفت ایران هستند اما به خاطر تحریم حاضرند به جای دلار کالاهای مورد نیاز ما را فراهم کنند و دیپلماسی اقتصادی باید زمینه این نوع روابط با کشورها را تسهیل کند.

وی این را هم گفت: ابتدا باید تعریف دیپلماسی اقتصادی برای همگان روشن شود و آن این است که از همه ظرفیت‌های قانونی و ساختارهای موجود برای ارتقاء روابط تجاری و اقتصادی با کشورها استفاده شود تا هم به توسعه اقتصاد و هم رفاه مردم منجر شود.

پیام/

وام صندوق توسعه ملی به شرکت‌های پیشران اقتصاد تعلق می‌گیرد

وام صندوق توسعه ملی به شرکت‌های پیشران اقتصاد تعلق می‌گیرد

­دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران گفت: وام‌های صندوق توسعه ملی به شرکت‌های خصوصی و دارای کارکنان بالای هزار نفر می‌رسد.

MehrNews.com/
کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

ژاپن پیش‌بینی رشد اقتصادی سال مالی خود را کاهش داد.

Borna.news/
اقتصاد آمریکا در رکود؟ / رشد اقتصادی منفی در دومین فصل متوالی

اقتصاد آمریکا در رکود؟ / رشد اقتصادی منفی در دومین فصل متوالی

آمارهای اقتصادی ایالات متحده نشان می دهد احتمال وقوع رکود در این کشور وجود دارد.

EghtesadOnline.com/
آیا بهبودی اقتصادی جهان در 6 ماه آینده محتمل است؟

آیا بهبودی اقتصادی جهان در 6 ماه آینده محتمل است؟

سرمایه‌گذارانی که امیدوار بودند رشد اقتصادی در نیمه دوم سال پس از 6 ماه فراز و نشیب بهبود یابد دیگر خوش‌بین نیستند.

Isna.ir/
تصویب طرح توسعه 7 نیروگاه گازی در شورای اقتصاد

تصویب طرح توسعه 7 نیروگاه گازی در شورای اقتصاد

شورای اقتصاد با درخواست‌ وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در اجرای پروژه‌های احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی سلطانیه، زاگرس، خلیج‌فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه موافقت کرد.

FarsNews.ir/
وزیر اقتصاد: شکاف نظام سیاست گذاری اقتصادی و...

وزیر اقتصاد: شکاف نظام سیاست گذاری اقتصادی و...

وزیر اقتصاد: از دانشگاه ها میخواهیم سرمایه انسانی گره گشا تربیت کنند تا وضعیت اجتماعی اقتصادی کشور بهبود یابد.

Gostaresh.news/
زنگ خطر رکود اقتصادی در آمریکا بلندتر شد

زنگ خطر رکود اقتصادی در آمریکا بلندتر شد

نشریه پولتیکو گزارش داد که آمریکا ممکن است با سیاست بانک مرکزی مبنی بر کنترل تورم، تن به یک رکود و رشد منفی اقتصادی بدهد.

FarsNews.ir/

پیش‌بینی بحران سنگین اقتصادی در آمریکا

مردم نگران بدتر شدن وضعیت اقتصادی نباشند

مردم نگران بدتر شدن وضعیت اقتصادی نباشند

شهباز حسن پور بیگلری، نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی گفت: هیچ کس انتظار ندارد قیمت‌ها به شهریور سال گذشته برگردد و بعضی...

EghtesadOnline.com/
ایلان ماسک: جنگ چین و تایوان باعث رکود اقتصادی در دنیا می شود

ایلان ماسک: جنگ چین و تایوان باعث رکود اقتصادی در دنیا می شود

ایلان ماسک پیش بینی خود را از رکود آمریکا ارايه داده و بیان کرد: رکود جهانی نیز یک احتمال است. وی با اشاره به وضعیت...

Borna.news/
چگونه صورتحساب الکترونیکی مبادلات اقتصادی را برای مالیات بگیریم؟

چگونه صورتحساب الکترونیکی مبادلات اقتصادی را برای مالیات بگیریم؟

سند ویژگی‌ها و مشخصات فنی پایانه‌های فروشگاهی -حافظه مالیاتی و اسناد پیوست از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ و...

Borna.news/
هشدار وزیر اوباما درباره استمرار رکود شدید اقتصادی در آمریکا

هشدار وزیر اوباما درباره استمرار رکود شدید اقتصادی در آمریکا

وزیر خزانه‌داری دولت اوباما با توجه به تلاش دولت آمریکا برای مقابله با نرخ تورم بالای 4 دهه گذشته، در مورد بروز یک...

Borna.news/
احیای بیش از 830 واحد اقتصادی راکد و نیمه فعال

احیای بیش از 830 واحد اقتصادی راکد و نیمه فعال

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم، از احیای بیش از 830 واحد راکد و نیمه فعال در کشور خبر داد و گفت: احیای واحدهای اقتصادی نزدیکترین راه حل تحقق توسعه اشتغال و افزایش بهره‌وری در کشور است.

MehrNews.com/
اختلال در عرضه گاز اروپا را با رکود اقتصادی روبه‌رو می‌کند

اختلال در عرضه گاز اروپا را با رکود اقتصادی روبه‌رو می‌کند

ایلنا: ريیس صندوق بین‌المللی پول نسبت به ایجاد رکود اقتصادی در بسیاری از کشورهای اروپایی به‌دنبال اختلال در عرضه گاز طبیعی هشدار داد.

Ilna.ir/
آمادگی ایران برای توسعه مراودات اقتصادی با نیکاراگويه

آمادگی ایران برای توسعه مراودات اقتصادی با نیکاراگويه

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت در دیدار با وزیر ترابری و زیرساخت‌های نیکاراگويه از آمادگی کشورمان برای توسعه مراودات اقتصادی دو کشور در زمینه‌های ریلی، سیمان و فولاد خبر داد.

MehrNews.com/
قیمت جدید برنج را ببینید/ سقوط قیمت برنج آغاز شد 355640 ریال هزینه تزيینات توالت فرح در دوره پهلوی + سند استراحت کنید و منتظر جهش بیت‌کوین باشید/ پیش‌بینی قیمت... عکس| تیپ جالب شاگردان ماست فروشی در دوره قاجار مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400