49 درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارند/ تکذیب ارسال آب به‌صورت کانتینری به عراق

49 درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارند/ تکذیب ارسال آب به‌صورت کانتینری به عراق

سخنگوی صنعت آب گفت: تنها 49 درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارند و با کاهش 4 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، فیروز قاسم‌زاده، پیش از ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: سال گذشته در برخی نقاط کشور مثل کرج، اصفهان، تهران و شیراز شاهد قطعی‌های آب بودیم که امسال با تدابیری که وزیر نیرو اتخاذ کرد تاکنون با چنین مواردی روبرو نشده‌ایم.

وی ادامه داد: ایران در چند سال اخیر در حال تجربه کردن سال‌های خشکی است که نسبت به دوره درازمدت پنجاه و چندساله با کاهش بارش‌ها روبرو شده است.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: در این سال‌ها وضعیت به‌گونه‌ای بود که یک‌سوم سال‌ها خشکسالی، یک‌سوم ترسالی و یک‌سوم هم نرمال بود، اما این روند در دوساله اخیر دستخوش تغییر شده و دوره خشکسالی 47 درصد سال‌ها شده است.

49 درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارند

قاسم‌زاده گفت: با آنکه در سال‌های 97 تا 99 با ترسالی روبرو شدیم، اما در دوساله اخیر شدت خشکسالی بیشتر شده به‌گونه‌ای که خشکسالی این دو سال اخیر بی‌سابقه در کشور شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته با کاهش 37 درصدی بارش‌ها روبرو بودیم که امسال این میزان تاکنون به 27 درصد رسیده است و از یک سال کم آب وارد سال کم آب دیگری شده‌ایم و این موضوع سبب شده بخشی از ذخایر آبی کشور به مصرف برسد.

سخنگوی صنعت آب بیان کرد: اکنون تنها 49 درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارند و با کاهش 4 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو هستیم.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: بارش‌ها در تابستان بسیار ناچیز بوده و امیدی هم به بهتر شدن وضعیت بارشی نمی‌رود و از طرف دیگر بارش‌های پاییزی با تاخیر زمانی اتفاق خواهند افتاد بنابراین باید با همین ذخایر موجود بتوانیم کشور را از بحران عبور دهیم.

وی بر ضرورت توجه جدی تر به مسيله صرفه‌جویی و مدیریت مصرف تاکید کرد و گفت: باید به‌گونه‌ای عمل شود که بهره‌وری آب در همه بخش‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: با فرهنگ‌سازی خوبی که در بخش مشترکان خانگی انجام شد به مدیریت مصرف توجه خوبی نشان داده و مصارف خود را تا حد زیادی مدیریت کرده‌اند.

وی گفت: اما بخش کشاورزی نیاز به مدیریت بیشتر دارد و باید با کمک وزارت جهاد کشاورزی در این بخش مدیریت مصرف جدی‌تری اعمال شود.

سخنگوی صنعت آب درباره مصرف بخش صنعت نیز افزود: این بخش هم با رایزنی‌هایی که توسط وزارت نیرو انجام شده به دنبال استفاده از پساب برای تامین آب مورد نیاز است.

رهاسازی یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب آب برای دریاچه ارومیه

قاسم‌زاده بیان کرد: درگیر شدن کشورمان با خشکسالی بر روی دریاچه ارومیه هم تاثیر داشته به‌گونه‌ای که امسال شاهد کاهش 15 درصدی بارش‌ها در شمال غرب کشور و افزایش دمای زیاد این نواحی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: قرار بر این بود رهاسازی آب برای دریاچه ارومیه سالانه 3 میلیارد و 100 میلیون مترمکعب باشد که با توجه به خشکسالی‌هایی که داشتیم به 2 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب کاهش یافت.

سخنگوی صنعت آب گفت: امسال برنامه‌ریزی خاصی برای این دریاچه در نظر گرفته شده و تلاش می‌شود رهاسازی آب صورت گیرد.

قاسم‌زاده تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه هشت تکلیف برای وزارت نیرو درباره این دریاچه تدارک دیده که تاکنون به آنها عمل شده است و 40 درصد مصارف بخش کشاورزی را کاهش داده است.

وی ادامه داد: همچنین رهاسازی که می‌بایست انجام می‌داد تاکنون انجام داده است و لایروبی‌های لازم در رودخانه‌ها اتفاق افتاده است و حدود 12 هزار چاه غیرمجاز مسدود شده است.

سخنگوی صنعت آب اضافه کرد: امسال نیز تاکنون یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب رهاسازی آب برای دریاچه اتفاق افتاده است.

92 هزار چاه غیرمجاز در طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی مسدود شده است

وی افزود: با وجود خشکسالی کنترل‌های جدی بر مصارف انجام شد به‌گونه‌ای که تاکنون 21 درصد خروجی سدها کنترل شده است.

سخنگوی صنعت آب ارسال آب به‌صورت کانتینری به سمت عراق را تکذیب کرد و درباره طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی گفت: برای اجرای این طرح نقص‌هایی وجود داشت به همین دلیل نسبت به برنامه تعیین شده فاصله گرفتیم لذا این طرح تا سال 1404 تمدید شده است و پروژه‌هایی نیز تعریف کردیم که بتوانیم به عدد 11 میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی دست یابیم.

قاسم‌زاده اظهار داشت: تاکنون 92 هزار چاه غیرمجاز در این طرح مسدود شده است.

وی گفت: 54 درصد مشترکان در گروه مشترکان خوش مصرف قرار دارند که تعرفه برای آنها افزایش نیافته است.

سخنگوی صنعت آب گفت: تعرفه آبی که برای اقامتگاه‌های غیردايم تعریف شده به‌صورت تصاعدی به‌شدت افزایش می‌یابد و بعضا هر مترمکعب تا پنج برابر قیمت تمام شده یعنی حدود 20 هزار تومان محاسبه می‌شود.

قاسم‌زاده تصریح کرد: این اقامتگاه‌ها ممکن است استخر داشته باشند و آب زیادی را برای این منظور صرف کنند. برای این موضوع آیین‌نامه ابلاغ شده و مشترکانی که مصرف آنها در دامنه بد مصرف قرار دارد با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد.

وی درباره آخرین وضعیت انتقال آب از دریای خزر نیز گفت: این طرح تا حل مسايل زیست‌محیطی از دستور کار خارج است و برای اجرای آن باید تایید زیست‌محیطی اخذ و بعد از آن تعیین تکلیف شود.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته برای حقابه هیرمند نیز اظهار داشت: جلسات متعددی با طرف افغانستانی برگزار کردیم و تمام تلاش ما این است که بتوانیم حقابه را دریافت کنیم.

اعلام وضعیت اضطراری در ایتالیا به دلیل خشکسالی بی سابقه

اعلام وضعیت اضطراری در ایتالیا به دلیل خشکسالی بی سابقه

خشک‌شدن بخش اعظم بلندترین رودخانه در ایتالیا باعث خشکسالی بی سابقه در این کشور شده و دولت این کشور وضعیت اضطراری اعلام...

Borna.news/

ایتالیا به‌دلیل خشکسالی، وضعیت اضطراری اعلام کرد

خسارت 6 میلیون یورویی گرما و خشکسالی به کشاورزی ایتالیا

خسارت 6 میلیون یورویی گرما و خشکسالی به کشاورزی ایتالیا

اتحادیه کشاورزان ایتالیا با برآورد خسارت سنگین 6 میلیارد یورویی مزارع این کشور از موج گرما و خشکسالی ، توافق استانبول برای تخلیه غلات از دریای سیاه را امید بخش خواند.

FarsNews.ir/
‌ساماندهی پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه/ موانع‌ دولت قبل در کانی‌سیب برداشته می‌شود

‌ساماندهی پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه/ موانع‌ دولت قبل در کان...

استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان کشور، زمینه رفع مشکلات به وجود آمده ناشی از سیاسی‌کاری دولت قبل برای پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه را به وجود آورده و هم‌اکنون فرآیند ساماندهی این پروژه با سرعت به پیش م...

FarsNews.ir/
ترمیم تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه آغاز شده است

ترمیم تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه آغاز شده است

مدیرعامل شرکت آب و نیرو در خصوص تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه گفت: آبگیری زودتر از موعد سال‌های گذشته باعث ترک‌خوردگی‌های متعدد در تونل شده است.

MehrNews.com/

مشکل حادی برای اتمام تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه وجود ندارد

حضور مشاوران خارجی و ایرانی برای ترمیم تونل دریاچه ارومیه

آغاز ترمیم تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه

خشکسالی به انگلستان رسید

خشکسالی به انگلستان رسید

کارشناسان گفته‌اند انگلیس ممکن است ماه آگوست (اوت) اعلام خشکسالی کند.

Borna.news/
3.1 میلیارد متر مکعب حقابه را نرساندیم/ تا 5 سال آینده دریاچه ارومیه از نقشه حذف می‌شود؟

3.1 میلیارد متر مکعب حقابه را نرساندیم/ تا 5 سال آینده دریاچه اروم...

ایلنا: کارشناس حوزه آب و محیط زیست گفت: باید مصرف آب در بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه را به دهه 1370 برگردانیم و تا زمانی که دوباره نتوانیم این رقم را به...

Ilna.ir/
طرح احیای دریاچه ارومیه با اجرای تونل کانی‌سیب به‌زودی محقق می‌شود

طرح احیای دریاچه ارومیه با اجرای تونل کانی‌سیب به‌زودی محقق می‌شود

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از انتقال 600 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه با اجرای تونل کانی‌سیب در ماه‌های آتی خبر داد.

MehrNews.com/

بازدید هوایی وزیر نیرو از دریاچه ارومیه

بازدید هوایی وزیر نیرو از دریاچه ارومیه

وزیر نیرو صبح امروز از دریاچه ارومیه بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت احیای این دریاچه قرار گرفت.

MehrNews.com/

بازدید وزیر نیرو از دریاچه ارومیه

بازدید هوایی وزیر نیرو از دریاچه ارومیه

بازدید هوایی وزیر نیرو از دریاچه ارومیه

وزیر نیرو صبح امروز شنبه از دریاچه ارومیه بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت احیای این دریاچه قرار گرفت.

Gostaresh.news/
پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد