رتبه عجیب اقتصاد ایران در جهان / یارانه ها کار...

رتبه عجیب اقتصاد ایران در جهان / یارانه ها کار...

معاون ريیس جمهور تاکید کرد: این رتبه بندی توسط نهادهای بین المللی بر اساس نرخ ارز مرجع موسوم به نرخ برابری قدرت خرید...

داود منظور امروز در صفحه خود در فضای مجازی این پست را منتشر کرد: بر اساس شاخص قدرت خرید، ایران به عنوان نوزدهمین اقتصاد جهان با تولید ناخالص داخلی به ارزش 1.81 تریلیون دلار شناخته می‌شود.

وی افزود: برای 5 سال آینده، افزایش تولید ناخالص داخلی به سطح 2.5 تریلیون دلار (بر اساس شاخص قدرت خرید) همزمان با 50 سالگی انقلاب اسلامی هدفگذاری شده است.

معاون ريیس جمهور تاکید کرد: این رتبه بندی توسط نهادهای بین المللی بر اساس نرخ ارز مرجع موسوم به نرخ برابری قدرت خرید صورت گرفته است. این نرخ ارز متفاوت از نرخ ارز اعلامی از سوی کشورها است و توسط نهادهای بین المللی محاسبه می شود.

منظور توضیح داد: برای محاسبه این شاخص، یک سبد کالای مشخص بر حسب پول ملی دو کشور ارزش گذاری می شود. نسبت این دو ارزش به یکدیگر، نرخ ارز بر حسب برابری قدرت خرید را نشان می دهد. در کشورهایی مثل ایران که یارانه گسترده‌ای پرداخت می‌شود، این نرخ بسیار کمتر از نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی است.

نرخ برابری قدرت خرید چیست؟

نرخ برابری قدرت خرید (Purchasing Power Parity - PPP) یک مفهوم در اقتصاد است که برای مقایسه قیمت‌ها و توان خرید بین کشورها استفاده می‌شود. این نرخ برمبنای همان مجموعه کالاها و خدمات است که در هر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرخ برابری قدرت خرید بر اساس ایده اصلی آن است که با مقایسه قیمت‌ها و هزینه‌های محصولات و خدمات مشابه در دو کشور مختلف، می‌توان نرخ تبدیل ارز بین آن‌ها را محاسبه کرد. به عبارت دیگر، نرخ برابری قدرت خرید نشان می‌دهد چه مقدار از واحد پول یک کشور در مقابل واحد پول دیگر در خرید کالاها و خدمات مشابه قابل مقایسه است.

با استفاده از نرخ برابری قدرت خرید، می‌توان تجزیه و تحلیل‌هایی درباره توان خرید و رفاه اقتصادی در کشورها انجام داد و رتبه بندی اقتصادها بر اساس تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product - GDP) برابر شرایط داخلی هر کشور صورت گیرد.

چه تاثیری دارد که یک کشور نرخ برابری قدرت خرید بالایی داشته باشد؟

تاثیری نرخ برابری بر قدرت خرید

داشتن نرخ برابری قدرت خرید بالا در یک کشور تاثیرات مهمی در اقتصاد و زندگی مردم آن کشور خواهد داشت. در زیر تاثیرات اصلی آن را می‌توان مشاهده کرد:

توان خرید بالا: نرخ برابری قدرت خرید بالا به معنای این است که مردم در کشور مورد نظر می‌توانند بیشترین منفعت را از درآمدهای خود ببرند. آن‌ها می‌توانند کالاها و خدمات بیشتری را خریداری کنند و بهترین شرایط زندگی را تجربه کنند.

رفاه اقتصادی: نرخ برابری قدرت خرید بالا به معنای توزیع عادلانه‌تر ثروت و منابع است. این موضوع می‌تواند بهبود رفاه اقتصادی و کاهش نابرابری درآمدی را در کشور داشته باشد.

جذابیت برای سرمایه‌گذاری خارجی: وجود نرخ برابری قدرت خرید بالا می‌تواند کشور را برای سرمایه‌گذاری خارجی جذابتر کند. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این کشور، از مزایای اقتصادی و بازار قوی آن بهره‌برداری کنند.

تجارت بین‌المللی: نرخ برابری قدرت خرید بالا می‌تواند تجارت بین‌المللی را تسهیل کند. زیرا کشورهایی با نرخ برابری قدرت خرید نزدیک به یکدیگر می‌توانند به راحتی تجارت را انجام داده و از مزایای رقابتی در بازار جهانی بهره‌برداری کنند.

آینده پایدار: نرخ برابری قدرت خرید بالا می‌تواند به پایداری اقتصادی کمک کند. زیرا توزیع عادلانه‌تر ثروت و منابع می‌تواند بیشترین استفاده را از منابع مشترک کشور ارايه دهد و موجب کاهش فقر و نابرابری باشد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد