دردسر گاز روسیه برای اروپا

دردسر گاز روسیه برای اروپا

اوکراین از وابستگی همپیمانان اروپایی به انرژی روسیه به‌هیچ وجه راضی نیست.

جماران: نمایندگان اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در کی‌یف با رهبران اوکراین دیدار می‌کنند؛ موضوع بهای گاز و خط انتقال انرژی «نورد استریم2» میان آلمان و روسیه، بدون شک در کانون گفت‌وگوهای دو طرف قرار دارد.

اوکراین از وابستگی همپیمانان اروپایی به انرژی روسیه به‌هیچ وجه راضی نیست.

«ولودیمیر زلنسکی» ريیس جمهوری اوکراین میزبان «شارل میشل» ريیس شورای اتحادیه اروپا و «اورزولا فن در لاین» ريیس کمیسیون اروپا است. ملاقات رهبران دو طرف در زمان افزایش شدید بهای گاز در اروپا برگزار می‌شود؛ امری که تلاش‌های طولانی مدت کی‌یف برای به تاخیر انداختن بهره‌برداری از خط انتقال گاز نورد استریم روسیه به آلمان را به احتمال زیاد با شکست مواجه خواهد کرد.

پروژه «نورد استریم2» که کار احداث آن اخیرا به پایان رسیده، امکان انتقال مستقیم سالانه 55 میلیارد مکعب گاز از روسیه به اروپا را فراهم می‌کند. اوکراین هیچ جایی در پروژه عبور گاز روسیه به آلمان ندارد و همین امر هم به‌گفته روسیه به پایداری قیمت‌ها کمک می‌کند.

اوکراین از سال 2014 میلادی پس از پیروزی انقلاب «میدان» وارد یک چرخه بی‌پایان تنش با روسیه شده است. جدایی شبه‌جزیره کریمه از این کشور و الحاق یکجانبه آن به خاک روسیه از یک سو و جنگ بی‌سرانجام جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق با ارتش و شبه‌نظامیان وابسته به مرکز، اوکراین را بیش از پیش تضعیف کرده است.

اگرچه انقلاب «میدان» با مطالبه نزدیکی بیشتر این کشور با اتحادیه اروپا کلید خورد اما عروج راست افراطی باعث شد که همکاری کامل اتحادیه اروپا با انقلابیون ملی‌گرای اوکراینی از همان روزهای نخست زیر سوال رود. به‌علاوه، وابستگی انرژی اروپا به روسیه، جایی برای حمایت تمام و کمال بروکسل از کی‌یف نگذاشت.

برای اتحادیه اروپا عبور نکردن خط لوله گاز «نورد استریم2» از اوکراین، صورت مساله واقعی یعنی وابستگی این منطقه به منابع انرژی روسیه را تغییر نمی‌دهد. اما این کار، اوکراین را از کسب سالانه دست‌کم یک میلیارد و پانصد میلیون دلار حق انتقال گاز محروم می‌کند. دولت کی‌یف بازنده بزرگ تضمین انرژی ارزانتر در اروپا خواهد بود.

ولودیمیر زلنسکی قسم خورده است که تا آخرین نفس برای جلوگیری از بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز «نورد استریم2» بجنگد.

ريیس جمهوری اوکراین ماه اوت امسال و زمانی که روسیه برای پایان احداث خط لوله آماده می‌شد به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هشدار داد که این پروژه یک سلاح ژيوپلیتیک در دستان روسیه است.

اما صدراعظم آلمان در پاسخ به این هشدار گفت که از رهبران روسیه تضمین گرفته که قرارداد انتقال گاز از طریق خاک اوکراین به اروپا پس از سال 2024 هم تمدید خواهد شد و درآمد اوکراین، یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی، ادامه خواهد یافت.

اوکراینی‌ها احساس می‌کنند بازی خورده‌اند

یک مقام عالی‌رتبه اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید رهبران اروپایی روز سه‌شنبه برای دادن اطمینان خاطر دوباره به اوکراین، به کی‌یف سفر می‌کنند.

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا 8 مقام روسیه، اعم از قاضیان، بازپرس‌ها و ماموران سرویس‌های امنیتی را به اتهام سرکوب مخالفان الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه تحریم کرد.

این در حالی‌است که ولادیمیر پوتین، ريیس جمهوری روسیه با تحقیر ضمنی اوکراین گفت: «ما اولویتی برای تحت فشار قرار دادن اوکراینی‌ها نداریم، هدف ما تبدیل شدن به شریک انرژی قابل اعتماد برای اروپا است.»

روسیه در هفته‌های اخیر و پس از جهش قیمت سوخت در اروپا تاکید کرد که هیچ نقشی در این افزایش بها برای تنظیم قراردادهای جدید یا تسریع بهره‌برداری از خط گاز «نورد استریم2» ندارد.

اما این تضمین‌ها خیال حاکمان اوکراین را راحت نمی‌کند؛ کشوری که هفت سال پس از دومین انقلاب خود در قرن 21، برای مقابله با روسیه نمی‌تواند روی کمک متحدان غربی حساب باز کند.

اوکراین در سال‌های گذشته بارها و بارها درخواست عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو را مطرح کرده و همیشه جواب منفی گرفته است. از قرار معلوم در جهان متلاطم کنونی، نه اتحادیه اروپا تمایلی به پذیرش یک عضو فقر و بحران زده دارد و نه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اراده‌ای برای گسترش چتر امنیتی خود به شرق، به بهای درگیر شدن دوباره با روسیه دارد.

به گزارش یورنیوز،اتحادیه اروپا رسما از اوکراین می‌خواهد برای آغاز روند درخواست پذیرش عضویت، قبل از هرچیز نظام قضایی «مشهور به فساد» خود را اصلاح کند و سر و سامان دهد؛ مطالبه‌ای که سال‌ها بی‌جواب مانده است.

مقام دیپلماتیک اروپایی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «از دوستان اوکراینی می‌خواهیم کمی سریع‌تر حرکت کنند. می‌خواهیم بر تعهدات‌مان برای افزایش همکاری سیاسی و ادغام اقتصادی اوکراین در اتحادیه اروپا تاکید کنیم.»

کسی از نشست روز سه‌شنبه سران اوکراین و اتحادیه اروپا، انتظار برون‌داد خارق‌العاده‌ای ندارد. ليونید لیترا، تحلیلگر مرکز «اروپای جدید» در کی‌یف می‌گوید: «در جلسه احتمالا تنش‌ها و سرزنش‌هایی از سوی دو طرف دیده می‌شود، اما اوکراینی‌ها به صراحت احساس می‌کنند نادیده گرفته شده و بازی خورده‌اند.»

local_offerبرچسب‌ها:
آغاز معاملات بازار بورس اروپا با سیر نوسانی

آغاز معاملات بازار بورس اروپا با سیر نوسانی

معاملات شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپا با روند نوسانی آغاز شد.

EghtesadOnline.com/
ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه

ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه

از زمان قرار گرفتن ایران تحت فشار‌های تحریمی و اقتصادی، مسيولان کشور راهکار‌های متعددی را برای برون‌رفت از این بحران بررسی کرده و فروش نفت به کشور‌های نزدیک ازلحاظ سیاسی را در اولویت قرار داده‌اند. ام...

Bartarinha.ir/
کاهش ارزش سهام در معاملات بورس اروپا

کاهش ارزش سهام در معاملات بورس اروپا

معاملات شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپا با سیر نزولی آغاز شد.

EghtesadOnline.com/
آغاز کار بازار بورس اروپا با سیر نوسانی

آغاز کار بازار بورس اروپا با سیر نوسانی

معاملات شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپا با روند نوسانی آغاز کرد.

EghtesadOnline.com/
روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان

روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان

داده‌های جدید دانشگاه کمبریج که این هفته منتشر شد نشان می‌دهد روسیه به سومین استخراج‌کننده بزرگ بیت‌کوین در جهان تبدیل شده است.

Irinn.ir/
ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده!

ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده!

داریل کگل با انتشار کارتونی در سایت کگل به کمبود بنزین در اروپا و افزایش جهانی قیمت این سوخت به خصوص در قاره سبز واکنش نشان داد.

Bartarinha.ir/
فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه

فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه

ريیس سازمان توسعه تجارت از امکان گشایش ال سی بین ایران و روسیه خبر داد و گفت: یک بانک روس و یک بانک ایرانی سیستم تسویه ارزی دوجانبه شبیه سويیفت راه‌اندازی کرده اند که بر مبنای روبل روسیه است.

Irinn.ir/
افزایش ارزش روبل روسیه در برابر دلار

افزایش ارزش روبل روسیه در برابر دلار

در معاملات امروز بازار جهانی، ارز ارزش روبل روسیه در برابر دلار به بالاترین میزان 13 ماه گذشته رسید.

FarsNews.ir/
رشد ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

رشد ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کردند.

EghtesadOnline.com/
سیر نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

سیر نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی به جز آلمان معاملات خود را با سیر نزولی آغاز کردند.

EghtesadOnline.com/
کمبود گاز در اروپا با وجود قول های پوتین

کمبود گاز در اروپا با وجود قول های پوتین

ترس از به وجود آمدن بحران گازی در کشور‌های عضو ‏اتحادیه اروپا، باعث شده ‏است که قیمت این فراورده ‏فراتر از حد انتظار افزایش یابد.

Irinn.ir/
رکورد شکنی افسارگسیخته قیمت انرژی در اروپا

رکورد شکنی افسارگسیخته قیمت انرژی در اروپا

قیمت گاز اروپا اولین بار از 1900 دلار برای هر هزار متر مکعب فراتر رفت.

Irinn.ir/
رشد ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

رشد ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کردند.

EghtesadOnline.com/
افزایش 90 یورویی قیمت گاز در اروپا

افزایش 90 یورویی قیمت گاز در اروپا

قیمت گاز در بازار بورس اروپا در ازای هر مگاوات برقی که از طریق آن تولید می‌شود، 90 یورو افزایش یافت.

Irinn.ir/
آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی سایپا مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توازن کوروش در نیمه آبان مجمع صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا برگزار می شود بیت‌کوین صعود کرد نوید بهبود بازار با وجود معاملات منفی برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک امین آوید به زودی " ثهام " صورت مالی 9 ماهه منتشر کرد " رکیش " صورت مالی 6 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد رشد 72 درصدی سود خالص شرکت‌ها در نیمه نخست سال پایان گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت بنزین انتشار صورت مالی میاندوره ای " دسانکو" افزایش قیمت دلار اوج گرفت سهمیه تهران از طرح جهش مسکن نابودی برخی نخلستان‌ها به دلیل آبیاری با آب شور حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی آفت بلاتکلیفی در سهام عدالت، دامنگیر تمام بورس می‌شود پشت پرده اصرار به پرداخت غیرسجامی سود سهامداران گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد کاهش حباب سکه عامل منفی در بازار / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 4 آبان امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ طلا گران شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/3 ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور