تهاتر نفت تحریم‌ها را بیشتر می‌کند؟ / فواید قرارداد ایران و ونزويلا چیست؟

تهاتر نفت تحریم‌ها را بیشتر می‌کند؟ / فواید قرارداد ایران و ونزويلا چیست؟

رویترز مدعی شده قرارداد سواپ نفت میان ایران و ونزويلا بسته شده است و طبق آن قرار است ایران در ازای نفت خام ونزويلا، میعانات گازی به این کشور بفرستد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رویترز مدعی شده بود که ایران و ونزويلا قراردادی امضا کرده‌اند که طبق آن، ونزويلا نفت سنگین خود را با میعانات گاز ایران سواپ می‌کند. این در حالی است که ایران و ونزويلا هر دو مجبور به تحمل تحریم‌ها هستند. سعید میرترابی، کارشناس انرژی در همین باره می‌گوید: این قرارداد نفع زیادی برای ایران دارد و می‌توانیم از این راه‌های فرار استفاده کنیم تا تحریم‌ها را دور بزنیم.

رویترز به نقل از پنج منبع مدعی شده قرارداد سواپ نفت سنگین ونزويلا با میعانات ایران بسته شده است. میرترابی توضیح می‌دهد: هر نوع تجارت و تهاتر نفتی به نفع کشور است. دلیل سوددهی این عمل واضح است. با شروع این فرآیند، تولید افزایش می‌یابد. حتی می‌توانیم با تجارت نفتی، اشتغال‌زایی کنیم و به صادرات فرآورده‌های نفتی هم فکر کنیم.

البته این در حالی است که رویترز ادعا کرده توافق سواپ میان ونزويلا و ایران، ناقض تحریم‌هاست و مقامات آمریکایی در این چند ماه اخیر، فعالیت این دو کشور را بررسی می‌کرده‌اند. حالا هم می‌خواهند ببینند این توافق تا کجا پیش می‌رود.

سعید میرترابی ادامه می‌دهد: یکی از برنامه‌ها می‌تواند صادرات دوباره نفت خام دریافتی باشد. ایران می‌تواند نفت خام ونزويلا را دوباره به کشوری دیگر صادر کند.

او در هر صورت ایران را منتفع می‌داند: اگر ونزويلا به جای تهاتر کالا برای ما پول ارسال کنند هم از این پول استفاده می‌کنیم. در هر دو صورت به نفع ماست.

شرایط تحریمی ایران

ایران و ونزويلا هر دو مجبور به تحمل تحریم‌های شدیدی هستند. آمریکا در سال 2019 مانع استفاده ونزويلا از دلار آمریکا شد. ونزويلا هم پس از آن مجبور شد سواپ نفتی خود را افزایش دهد.

ایران هم شرایط بهتری ندارد. تحریم‌های نفتی در این سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگر کمرشکن شده است. کار به جایی رسیده که مشتریان بزرگ ما مانند چین هم نفت عربستان را جایگزین نفت ایران کرده‌اند. اما این تمام ماجرا نیست ایران چند روز پیش هم سومین محموله سوختی خود را به لبنان فرستاد. محموله سوختی در حالی از ایران به لبنان ارسال شد که آمریکا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشدار داد: دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه حزب‌الله وضع می‌کند و فشارها بر لبنان را افزایش می‌دهد.

حالا باید دید آیا تجارت نفتی ایران به کشورهای تحریم‌شده می‌تواند باعث رونق فروش نفت ما شود؟ آیا این کشورها توانایی پرداخت پول ایران را دارند؟

برای مطالعه بیشتر گزارش «لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟» را هم بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال

تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: تولید گاز در زمستان امسال به 940 میلیون مترمکعب گاز می‌رسد.

Irinn.ir/
عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت

عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت

وزیر نفت از مردم بابت اختلال پیش‌آمده در سامانه هوشمند سوخت و غیرعملیاتی شدن جایگاه‌های عرضه عذرخواهی کرد.

Irinn.ir/
اینفوگرافی| هزینه بالا و سود پایین صنعت نفت

اینفوگرافی| هزینه بالا و سود پایین صنعت نفت

به‌نظر می‌رسد جواد اوجی می‌بایست لزوم افزایش فناوری و توسعه در صنعت نفت را جدی بگیرد.

BourseNews.ir/
کاهش بهای نفت خام در بازار‌های جهانی

کاهش بهای نفت خام در بازار‌های جهانی

قیمت نفت خام پس از اعلام گزارش سازمان انرژی آمریکا مبنی بر افزایش ذخایر سوخت در این کشور روندی نزولی به خود گرفت.

Bartarinha.ir/
وزیر نفت از مردم عذرخواهی کرد

وزیر نفت از مردم عذرخواهی کرد

وزیر نفت گفت: بالغ بر سه هزار جایگاه سوخت فعال شده‌اند و مردم می‌توانند از خدمات آنها استفاده کنند. از مردم عذرخواهی می‌کنم و قول می‌دهیم در آینده شاهد این قضایا نباشیم.

TejaratNews.com/

وزیر نفت: 2200 جایگاه سوخت وارد مدار شد

سرمایه‌گذاری در نفت مزیت رقابتی آن را تقویت می‌کند

سرمایه‌گذاری در نفت مزیت رقابتی آن را تقویت می‌کند

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: نفت، گاز و پتروشیمی مزیت رقابتی کشور ماست و سرمایه‌گذاری در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی این صنعت، مزیت رقابتی آن را تقویت می‌کند.

Bartarinha.ir/
اطلاعیه شرکت نفت: هموطنان صبوری کنند

اطلاعیه شرکت نفت: هموطنان صبوری کنند

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت : مشکل فنی به‌وجودآمده موقت است؛ هموطنان صبوری کنند.

Bartarinha.ir/
عزم وزارت نفت برای پرداخت بدهی گازی به ترکمنستان

عزم وزارت نفت برای پرداخت بدهی گازی به ترکمنستان

وزیر نفت از عزم وزارت نفت و دولت برای پرداخت بدهی گازی به ترکمنستان خبر داد و گفت: با تلاش مدیران صنعت نفت در بخش‌های مختلف بیش از 2.8 میلیارد لیتر سوخت مایع در مخازن نیروگاه‌ها و صنایع عمده ذخیره شده...

Irinn.ir/
طالبان خواستار خرید نفت از ایران شد

طالبان خواستار خرید نفت از ایران شد

ريیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان با اعلام آمادگی برای خرید نفت خام ایران، خواستار مساعدت تهران در این زمینه شد.

TejaratNews.com/
قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

قیمت نفت در بازارهای جهانی با افزایش و بهای طلا با کاهش رو‌به‌رو بود.

Bartarinha.ir/
نفت ایران کی تمام می‌شود؟

نفت ایران کی تمام می‌شود؟

سال‌هاست کشورهای جهان می‌کوشند اقتصاد خود را از تک محصولی شدن برهانند. با این وجود درآمد اصلی ایران هنوز هم از فروش نفت تامین می‌شود. اما ایران تا چند سال می‌تواند نفت بفروشد؟

TejaratNews.com/
گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز

گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز

اداره گاز صبح امروز اعلام کرد شرکت ملی گاز به‌دنبال تغییر تعرفه برای گاز خانگی است.

TejaratNews.com/
ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟

ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟

شرکت گاز استان تهران تابستان امسال چند باری اقدام به قطع گاز برخی مناطق استان تهران کرد و دلیل این اختلال را پیشگیری از حوادث زمستان دانست اما حالا روز پیش اطلاعیه‌ای برای قطع گاز منتشر شد و شرکت گاز ...

TejaratNews.com/
روند صعودی قیمت نفت

روند صعودی قیمت نفت

با ادامه روند صعودی قیمت نفت در روز‌های اخیر به بالاترین سطح در چند سال اخیر رسید.

Irinn.ir/
قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز نرخ ارز صرافی ملی امروز 6 آبان اعلام شد کدام جایگاه‌ها بنزین سهمیه‌ای دارند؟ / لیست پمپ بنزین‌های فعال تهران واردات موز سمی از سومالی واقعیت دارد؟ تمام جایگاه‌های سوخت کشور وارد مدار شدند " شبندر " بنزین یورو 4 تولید نمی‌کند بهره برداری از واحد تولیدی کودهای "شفارس" آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در کشور آرامش در انتظار بازار ارز زمان اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی سایپا اعلام شماره‌های پیامکی به مشتریان بانک ایران زمین ادامه اختلال در پمپ بنزین‌ها / بنزین 1500 تومانی چه زمانی عرضه می‌شود؟ آخرین قیمت کارخانه‌ای پراید چقدر بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بورس و اقتصاد " زقیام " گاوداری 10 هکتاری را روانه میز فروش کرد " وامین " در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو "نه" دلاریون به سیگنال بازارساز میرداماد اختلال در سامانه سوخت، حمله سایبری بود یا مشکل فنی؟ درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شیشه های " کساپا " افزایش عرضه «کوچک‌متراژ» در منطقه 13 تهران تهرانی‌ها مشغول چه کاری هستند؟ رکود به بازار معاملات خودرو بازگشت اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میزان افزایش را داشته است؟ قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟