روند بازار سرمایه این هفته مثبت است؟

روند بازار سرمایه این هفته مثبت است؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه قیمت‌ها همچنان در محدوده پایینی در حرکتند و بسیاری از سهم‌ها از ارزندگی قابل‌توجهی برخوردار هستند روند بازار برای هفته آتی به سمت مثبت ارزیابی می‌شود اما در ادامه در صورتی که بازار به دنبال فاز اصلاحی باشد با توجه به ثبات قانون دامنه نوسان نامتقارن در هفته‌های بعدی یقینا با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی پروین، تحلیلگر بازار سرمایه در تحلیلی در روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:‌ در سال‌های گذشته تجربه کاهش دامنه نوسان را داشتیم و جواب معکوسی را از بازار گرفتیم. در سال‌های قبل سهام بازار پایه بدون دامنه نوسان مورد معامله قرار می‌گرفت و پس از اینکه دامنه نوسان برای این قبیل از سهام ایجاد شد متاسفانه شرکت‌ها با رشد هیجانی بسیار سنگینی مواجه شدند و بازار وارد سفته‌بازی در سهام شرکت‌ها شد. در این شرایط نماد معاملاتی که طی یک تا 2 سال در یک بازه قیمتی خیلی کوچک حرکت می‌کرد به یک‌باره با افزایش 100 تا 200 درصدی رو به رو شد.

در حقیقت دامنه نوسان برای بازار سهام سم محسوب می‌شود. با توجه به اینکه دامنه نوسان در بازه منفی کاهشی شد بنابراین بازار به هر سمت و سویی در مدار مثبت حرکت کند یقینا نیازمند اصلاح قیمتی خواهد بود چرا که اغلب سهامدارانی که در قیمت‌های پایین اقدام به خرید سهمی در بازار کردند مدتی بعد ذخیره سود و فروش را در دستور کار معاملاتی خود قرار می‌دهند.

بازار هم با توجه به اینکه از دامنه منفی 2 درصدی برخوردار است بنابراین آهسته‌تر اصلاح خواهد کرد و ناخواسته شاهد ایجاد رکود قیمتی در سهام شرکت‌ها خواهیم بود، در این وضعیت شرط نقدشوندگی بازار نقض می‌شود.

برای برون‌رفت از این شرایط، عدم مشاهده سفته‌بازی روی برخی سهم‌ها و جلو‌گیری از تشکیل حباب قیمتی در شرکت‌ها نیاز است که به‌طور کلی دامنه نوسان حذف شود. در چنین شرایطی اگر بازار نیاز به اصلاح دارد در زمانی خیلی کوتاه چنین اصلاحی صورت می‌پذیرد و در واقع پویایی به بازار سهام بازمی‌گردد. دیگر در بازار شاهد این موضوع نخواهیم بود که با ایجاد صف‌های خرید کاذب سهامداران آماتور را به این سمت هدایت می‌کنند و موجب تشکیل حباب در شرکت‌ها می‌شوند.

برای رسیدن به مطلوبیت و پویایی بالاتر فارغ از اینکه دامنه نوسان باید به‌صورت کامل حذف شود، راهکار بعدی دو طرفه کردن این بازار است. این مهم باعث می‌شود که سهام شرکت‌هایی که حبابی شده‌اند توسط خالی فروشی (فروش صوری) به نوعی از حباب قیمتی بیشتر ممانعت به عمل آید. در این حالت سرمایه‌گذار این توان را ندارد که با جمع‌آوری مبلغی اقدام به افزایش کاذب قیمت سهام مورد نظر کند. بنابراین پول هم در پی این رویداد از بازار خارج نخواهد شد.

اکنون به دلیل ماهیت یک طرفه بودن بازار در زمان‌های صعودی شاهد ورود پول به بورس هستیم و در بازه‌های اصلاحی شاهد خروج نقدینگی و حرکت به سمت بازار‌های موازی هستیم. در بازار دو طرفه چه در زمان صعود و چه در زمان نزول پول درون بازار باقی خواهد ماند و باعث می‌شود که نوسانات قیمت، حجم معاملات و نقدشوندگی در سطح بالا باقی بمانند.

با توجه به اینکه قیمت‌ها همچنان در محدوده پایینی در حرکتند و بسیاری از سهم‌ها از ارزندگی قابل‌توجهی برخوردار هستند روند بازار برای هفته آتی به سمت مثبت ارزیابی می‌شود اما در ادامه در صورتی که بازار به دنبال فاز اصلاحی باشد با توجه به ثبات قانون دامنه نوسان نامتقارن در هفته‌های بعدی یقینا با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

در صورتی که ماهیت قوانین بازار حمایتی است حداقل دامنه نوسان شناور شود. اگر چند روزی بازار مثبت بود مجددا بازار به حالت اول بازگردد. در مقاطعی که بازار به‌صورت افراطی ریزشی است قانون فعلی می‌تواند دوباره بازگردد. حداقل با چنین شرایطی بازار می‌تواند روال عادی خود را طی کند.

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است، گفت: چنانچه سود شرکت‌های دارای سهام عدالت تجمیع نشود، بخشی از آن در سال آینده واریز خواهد شد.

TejaratNews.com/

حضور 60 میلیون ایرانی در بازار سرمایه

رشد 5860 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 21.7 هزار میلیارد تومان گذشت

رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است، گفت: کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست، چراکه باعث رفع محدودیت‌ها در تجارت خارجی ...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس فردا 18 اسفند / امیدواری به بازار سرمایه برگشت؟

پیش‌بینی بورس فردا 18 اسفند / امیدواری به بازار سرمایه برگشت؟

معاملات امروز (17 اسفند) بازار سرمایه با موج افزایش تقاضا همراه بود و شاخص بازار روند صعودی را در طول معاملات امروز طی کرد. کارشناسان معتقدند افزایش حجم معاملات در بازار ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
افت 8 هزار واحدی شاخص بورس

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (شنبه، 16 اسفندماه) هشت هزار و 172 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 169 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
کاهش 8173 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 19.7 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 8173 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 19.7 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با 8173 واحد کاهش روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

امیدواری‌های آخر سالی در بازار سرمایه

امیدواری‌های آخر سالی در بازار سرمایه

پژوهش اقتصادیتهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه به ایرنا گفت: این امیدواری وجود دارد که با تثبیت نرخ ارز، شفاف‌تر شدن فضای سیاسی برای سرمایه‎گذاران، کاهش اثرات اقتصادی کرونا و افزایش نرخ‎های جهانی ...

Irna.ir/

علت اصلاح سنگین شاخص بورس چیست؟

بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بورس در هفته دوم اسفند بازهم قرمزپوش بود و کاهش شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در این هفته بازهم تکرار شد. افزایش حجم معاملات در این هفته می‌تواند یک نشانه مثبت برای تغییر روند معاملات باشد.

FarsNews.ir/
چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه

چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه

مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران برگشت دامنه نوسان به حالت عادی، حذف کردن پیش بینی سود و توسعه نهادهای مالی را از جمله اقدامات برای بهبود بورس دانست و گفت: در افق یکساله انتظار بهبود برای بورس را نخ...

Bartarinha.ir/
ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 13 اسفند 1399 با افت 8301 واحدی به یک میلیون و 177 هزار واحد رسید.

Bartarinha.ir/
افت شاخص بورس در معاملات امروز

افت شاخص بورس در معاملات امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، 13 اسفندماه) هشت هزار و 301 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 177 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار

چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار

بورستهران - ایرنا - مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: اکنون از بین افرادی که از ابتدای امسال اولین معامله خود را انجام دادند، حدود چهار میلیون و 500 هزار نفر پرتفوی کمتر از 10 میلیون تومان دارند...

Irna.ir/
مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد تغییرات مدیریتی در سازمان بورس اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد با فیلترشکن ببینید 99/12/18 سهامداران تپکو بخوانند نرخ‌های فعلی ارز ماندنی نیست آخرین سیگنال های مهم برای معامله گران بورس + فیلم بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد نشست با دبیر کل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران چند تغییر مدیریتی در سازمان بورس اختلاف بالای کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد 60 ثانیه 18 اسفند 99 محدودیتی در تولید مرغ نداریم رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز تهران پیش بینی بورس فردا 19 اسفند 99، بورس مثبت می‌ماند؟ محموله جدید ارزی در راه است؟ پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران / ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 18 اسفند ماه حباب سکه 350 هزار تومان شد / سکه به 9 میلیون تومان می‌رسد؟ پرونده هایی که رنگ از رخ قاضی برد آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ممنوعیت پرداخت حقوق نجومی به مدیران بانکی پیش‌بینی بورس فردا 19 اسفند 99 / بازار چگونه مثبت می‌ماند؟ رشد 34 درصدی نقدینگی تا بهمن ماه / روایت بانک‌مرکزی از نقش بانک‌ها در افزایش نقدینگی نرخ تورم؛ ملاک تعیین مزد سال آینده روغن گران نمی‌شود؛ 6 ماه ذخیره داریم خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز شهر تهران صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد تحلیل 5 کارشناس از قیمت خودرو در سال 1400 قیمت دلار و یورو افزایش یافت / پنجمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت قیمت دلار به 24260 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 ویژه سهامداران ذوب آهن اصفهان/ صعود ذوب پس از 16روز سقوط پدیده‌ای به نام خرید دانه‌ای میوه عرضه اولیه‌ای که ارزان‌تر از قیمت اولیه‌ شد

در حال بارگیری...