ماجرای گرانی یکباره دنبه گوسفندی چیست؟

ماجرای گرانی یکباره دنبه گوسفندی چیست؟

بازرگانیفارس نوشت:قیمت دنبه گوسفندی که تا چند وقت پیش کیلویی 30 هزار تومان بود به یکباره به کیلویی 290 هزار تومان رسیده است، اما دلیل این میزان رشد قیمت چیست؟

بررسی میدانی خبرنگار فارس از بازار نشان می‌دهد که قیمت دنبه گوسفندی که تا یک سال پیش کیلویی 30 هزار تومان و بعدها 90 هزار تومان شد اکنون به کیلویی 290 هزار تومان رسیده است.

بررسی‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد زمانی‌ که قیمت انواع محصولات پروتيینی مانند گوشت و مرغ که در بازار افزایش می‌یابد قیمت قطعه آنها با نسبت بیشتری افزایش می‌یابد، از آن منظر که قطعه، قیمت‌گذاری نمی‌شود، نظارت‌ها بر قیمت قطعه ‌ ومشتقات محصولات پروتيینی وجود ندارد اما در باره دنبه دلایل دیگری هم وجود دارد.

نخست اینکه پس از حذف ارز 4200 تومانی واردات روغن، قیمت این محصول بیشتر شد در پی اصلاح نظام یارانه‌ای ‌قیمت مصوب برای مصرف‌کنندگان روغن مایع آفتاب‌گردان 810 گرمی پخت‌وپز 630 هزار ریال و روغن مایع 810 گرمی سرخ‌کردنی 620 هزار ریال تعیین‌شد.

نظام یارانه‌ای در اردیبهشت امسال اصلاح شد و قیمت برخی محصولات از جمله روغن را بالا برد از سوی دیگر تبلیغات زیادی در باره فواید روغن دنبه برای بدن وجود دارد و به این دلیل تقاضا برای خرید دنبه افزایش یافت که بیشتر برای روغن خوراکی از آن استفاده می‌کردند.

تقاضای دنبه‌ در مناطق افغانستانی‌نشین تهران که به این نوع روغن علاقه مخصوصی دارند بیشتر است.

در بازار، یک زن میانسال که در حال خرید این محصول بود، به خبرنگار فارس گفت: این دنبه ها را خریداری کرده و با حرارت در یک ظرف بزرگ آب می‌کنیم و برای اینکه بوی آن از بین برود دو عدد سیب و چند عدد هل اضافه می‌کنیم و به عنوان روغن پخت و پز و سرخ کردنی از آن استفاده می‌کنیم.

وی گفت: این روغن ارزانتر تمام می شود و نسبت به روغن پالم و غیره که این روزها در بازار فراوان است، سالم‌ترند.

افزایش قیمت گوشت قرمز بهانه‌ای را برای برخی فروشندگان سودجو داده که قیمت دنبه را در کنار افزایش تقاضایی که برای آن صورت گرفته به طور غیر متعارف افزایش دهند، از آنجایی که گوشت و مشتقات آن نرخ مصوبی ندارد، اینگونه فروشندگان مانع بازرسی و تعزیراتی هم سر راه خود نمی‌بینند.

خواص و فواید روغن دنبه

‌در منابع مختلف، فوایدی برای استفاده از روغن دنبه عنوان شده است؛ از خواص روغن دنبه لاغری و تناسب اندام است. یکی دیگر از خواص روغن دنبه، درمان افسردگی است. برای شادابی پوست هم روغن دنبه غوغا می‌کند. مخلوط دنبه با خرما برای رفع کمر دردهای سیاتیکی و رفع درد مفاصل بسیار مفید است. با این وجود مصرف روغن دنبه برای افراد کم‌تحرک، سالمندان و بیماران قلبی توصیه نمی‌شود.

‌روغن دنبه موجب کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب می‌شود، با وجود این، باید توجه داشت به دلیل داشتن مقادیر بالایی از اسیدهای چرب‌ اشباع، افراط در مصرف آن برای بیماران قلبی و افراد دارای کلسترول بالا باید با احتیاط همراه باشد.

‌روغن دنبه سرشار از مواد مغذی و انواع مختلف ویتامین‌ها و اسیدهای چرب گیاهی است، زیرا غذای گوسفند از گیاهان مختلف است، از این رو استفاده از روغن دنبه باعث تقویت قوای بدن، استخوان‌سازی و بالا بردن توان بدن در مقابله با بیماری‌های مختلف می‌شود.

‌روغن دنبه خاصیت سم‌زدایی دارد و می‌توان از آن به همراه روغن حیوانی برای تنقیه و پاکسازی روده‌ها استفاده کرد، روغن دنبه غنی از اسیدهای چربی است که مستقیم توسط کبد جذب می‌شوند و به عنوان منبع انرژی بدن استفاده می‌شوند.

‌روغن دنبه به استخوان‌سازی کمک فراوان می‌کند و استفاده از آن برای افرادی که دچار شکستگی استخوان شده‌اند مفید است و سبب جوش خوردن سریع استخوان‌ها خواهد شد. می‌توان از روغن دنبه در محل شکستگی به صورت استعمال موضعی بهره برد و یا به صورت خوراکی از آن استفاده کرد. از دیگر خواص روغن دنبه پیشگیری و درمان پوکی استخوان و رماتیسم است.

بیشتر بخوانید:

  • دلیل اصلی گران شدن قیمت گوشت چیست؟

35217

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد